Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ KUBUNTU ΚΑΙ WINDOWS 11 ΣΤΟ ΙΔΙΟ PC ΑΛΛΑ ΣΕ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, blackm76 είπε

φιλε μου το εκανα και οντως εμφανιζει μερικα αλλα οχι ολα.
στο dnfdragora εμφανιζει περισσοτερα αλλα επισεις οχι ολα.

Εκ των πραγματων στα software center , ασχετα αν μιλαμε για αυτο του gnome ή του kde , δεν θα εμφανιζονται προγραμματα που δεν εχουν gui , π.χ. htop , lsd , dfc κλπ. Στο dnfdragora , δεν θα εμφανιζονται τα flatpaks , μιας και αν δεν κανω λαθος δεν τα υποστηριζει. Εμφανιζει ολα τα αλλα ομως. Στο software center εμφανιζει οτιδηποτε εχει gui και βρισκεται στα ρεπος ή/και σε flatpak μορφη.
 

29 λεπτά πριν, blackm76 είπε

υπαρχει καποιο αλλο gui που να μπορω να τα βλεπω και να τα διαχειριζομαι;;;

Δεν ειμαι σιγουρος , αλλα δεν νομιζω. Και το dnfdragora δεν ειναι και ο,τι το καλυτερο.
 

29 λεπτά πριν, blackm76 είπε

αν δεν ενεργοποιουσα το rpmfusion repo ουτε το vlc δεν υπηρχε στο software manager.μονο απο flatpak υπηρχε.

To vlc δεν υπαρχει στα επισημα ρεπος. Δεν ξερω γιατι. Ισως θεματα με licenses για τιποτα multimedia libs? Δεν εχω ιδεα. Oυτε ο nvidia driver υπαρχει στα ρεπος. Βαζεις το rpmfusion και καθαριζεις σε τετοια θεματα. Ειναι λιγο ιδιοτροπο το fedora ως προς το ποια πακετα βαζει στα ρεπος του. Εχει ενα κολλημα με το κλειστο λογισμικο , αδειες και μαλακιες. Iσως δεν θελουν να καθονται να συντηρουν τα πακετα αυτα..δεν ξερω.
 

29 λεπτά πριν, blackm76 είπε

εκει τι ακριβως πρεπει να κανω με το rpmfusion repo;
να εγκαταστησω πρωτα τους drivers tis nvidia  που θα μου προτεινει kai μετα να προσθεσω το rpmfusion repo με τις εντολες που μου ειπες;;;

Εγω θα ελεγα , να ενεργοποιησεις το rpmfusion repo με την εντολη που εγραψα. Αρα στην αρχη οταν σε ρωτησει 3rd party repo να πεις οχι. Επειτα να βαλεις τα δυο αρχειακια με τα appstream data , και να εγκαταστησεις τον nvidia driver απο το software center και να κανεις προσευχες οτι ολα θα πανε καλα :)
Αν παιξεις με kde , να το γυρισεις σε X11 το session και οχι σε wayland γιατι πριν κατι μερες που δοκιμασα fedora/kde(wayland) ειχε κατι λαγκαρισματακια που εξαφανιζοντουσαν οταν γυρνουσα σε X11 session. Ξεκινα με wayland και βλεπεις στην πορεια βασικα. Βεβαια nvidia + wayland δεν ξερω ποσο καλα συνεργαζονται. Εχουν γινει βηματα εξελιξης αλλα δεν ξερω σε τι σταδιο βρισκονται.
 

29 λεπτά πριν, blackm76 είπε

και ειναι οπως το ubuntu δηλαδη αν πας να κατεβασεις καποιο προγραμμα σου εχει 2 επιλογες,deb kai rpm οποτε δεν υπαρχει ουτε εδω προβλημα.

Μαλλον εννοεις rpm + flatpak. Βασικα θελει λιγο προσοχη. Το fedora προωθει κατι δικα του flatpak πακετα και εχει εξαρχης σεταρει το δικο του flatpak repo.
Aυτο που κανω και προτεινω και εσυ να κανεις , ειναι να απανεργοποιησεις αυτο το ρεπο και να βαλεις το κλασικο flathub repo. Εχει περισσοτερα πακετα εκει.
Επισης αν εγκαθιστας πακετα μεσω του software center , προσοχη στο τι φορματ εχει επιλεγμενο. Συνηθιζει να επιλεγει εξ'ορισμου το flatpak πακετο.

 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Aυτο που κανω και προτεινω και εσυ να κανεις , ειναι να απανεργοποιησεις αυτο το ρεπο και να βαλεις το κλασικο flathub repo. Εχει περισσοτερα πακετα εκει.

1)τα εχω ενεργοποιημενα ολα.....χαχαχαχ

6 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εγω θα ελεγα , να ενεργοποιησεις το rpmfusion repo με την εντολη που εγραψα. Αρα στην αρχη οταν σε ρωτησει 3rd party repo να πεις οχι. Επειτα να βαλεις τα δυο αρχειακια με τα appstream data , και να εγκαταστησεις τον nvidia driver απο το software center και να κανεις προσευχες οτι ολα θα πανε καλα :)

2)αυτο που λες με αποτρεπει να βαλω fedora αλλα να βαλω kubuntu γιατι νομιζω πως στο Kubuntu δεν θα εχω προβλημα με τους drivers  της nvidia αλλα εχω φαει κολλημα με το fedora οσο το σκαλιζω......😁υπαρχει περιπτωση να μην δουλεψουν οι drivers τις nvidia;;;

3)πως θα ξερω ποιος ειναι ο σωστος driver για την καρτα γραφικων μου ομως;;;για αυτο ειπα να το αφησω να την εγκαταστησει μονο του και μετα να ενεργοποιησω το rpmfusion repo.(εδω κερδιζει το kubuntu γιατι εχει εφαρμογη additional driver)

 4)οι κλειστει drivers τις nvidia αναβαθμιζονται αν βγει η καινουρια τους εκδοση απο το software center η με την εντολη dnf update;;;;

5)πες πως τα κανω ολα αυτα και λειτουργουν ολα τελεια.υπαρχει περιπτωση σε αναβαθμιση απο fedora 36 se fedora 37(παραδειγμα) να σπασει να χαλασει δεν ξερω πως να το πω κατι και να μην δουλευει σωστα ο driver απο την καρτα γραφικων;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, blackm76 είπε

1)τα εχω ενεργοποιημενα ολα.....χαχαχαχ

Η διανομη προσπαθει να δουλεψει με το δικο της flatpak repo και πρηζει @@ . Ασε που οπως ειπα δεν εχει τοσα πακετα οσο το flathub repo. Kαλυτερα να παιζεις μονο με ενα flatpak repo , και κατα προτιμηση το flathub.
 

2 ώρες πριν, blackm76 είπε

υπαρχει περιπτωση να μην δουλεψουν οι drivers τις nvidia;;;

Oχι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση. Σου ανεφερα την διαδικασια , αλλα δεν μπορω να την επιβεβαιωσω μιας και στο μηχανημα που παιζω με το λινουξ δεν εχω nvidia καρτα. Αν υπηρχε γενικοτερα προβλημα μεταξυ fedora και nvidia drivers θα ειχε ακουστει. 
 

2 ώρες πριν, blackm76 είπε

3)πως θα ξερω ποιος ειναι ο σωστος driver για την καρτα γραφικων μου ομως;;;για αυτο ειπα να το αφησω να την εγκαταστησει μονο του και μετα να ενεργοποιησω το rpmfusion repo.

Σου εγραψα παραπανω τις εντολες για να περαστει ο nvidia driver για καθε γενια καρτας. Στο software center φαινονται τρεις nvidia drivers. Κατι σειρες 390x και 400κατι , ειναι για παλιοτερες καρτες. Ο "σκετος" nvidia-driver ειναι για τις καινουργιες. Δες ενα ποστ μου που ειχα γραψει και τις εντολες.
 

2 ώρες πριν, blackm76 είπε

4)οι κλειστει drivers τις nvidia αναβαθμιζονται αν βγει η καινουρια τους εκδοση απο το software center η με την εντολη dnf update;;;;

Απαξ και περασει νεα εκδοση του driver στο rpmfusion , μιας και εκει ειναι , θα φανει κανονικα στις ενημερωσεις του συστηματος.
 

2 ώρες πριν, blackm76 είπε

υπαρχει περιπτωση σε αναβαθμιση απο fedora 36 se fedora 37(παραδειγμα) να σπασει να χαλασει δεν ξερω πως να το πω κατι και να μην δουλευει σωστα ο driver απο την καρτα γραφικων;;;;

Μονο αν εχει αλλαξει δραστικα η εκδοση του κερνελ , και δεν εχουν βγαλει νεα εκδοση (του driver) που να υποστηριζει τον κερνελ αυτον. Ενταξει , δεν βιαζομαστε στα distro upgrades ... αφηνουμε να κυλισει ενα διαστημα να βγουν νεες εκδοσεις απο προγραμματα/drivers/libs/κλπ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mphxths είπε

Η διανομη προσπαθει να δουλεψει με το δικο της flatpak repo και πρηζει @@ . Ασε που οπως ειπα δεν εχει τοσα πακετα οσο το flathub repo. Kαλυτερα να παιζεις μονο με ενα flatpak repo , και κατα προτιμηση το flathub.
 

Oχι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση. Σου ανεφερα την διαδικασια , αλλα δεν μπορω να την επιβεβαιωσω μιας και στο μηχανημα που παιζω με το λινουξ δεν εχω nvidia καρτα. Αν υπηρχε γενικοτερα προβλημα μεταξυ fedora και nvidia drivers θα ειχε ακουστει. 
 

Σου εγραψα παραπανω τις εντολες για να περαστει ο nvidia driver για καθε γενια καρτας. Στο software center φαινονται τρεις nvidia drivers. Κατι σειρες 390x και 400κατι , ειναι για παλιοτερες καρτες. Ο "σκετος" nvidia-driver ειναι για τις καινουργιες. Δες ενα ποστ μου που ειχα γραψει και τις εντολες.
 

Απαξ και περασει νεα εκδοση του driver στο rpmfusion , μιας και εκει ειναι , θα φανει κανονικα στις ενημερωσεις του συστηματος.
 

Μονο αν εχει αλλαξει δραστικα η εκδοση του κερνελ , και δεν εχουν βγαλει νεα εκδοση (του driver) που να υποστηριζει τον κερνελ αυτον. Ενταξει , δεν βιαζομαστε στα distro upgrades ... αφηνουμε να κυλισει ενα διαστημα να βγουν νεες εκδοσεις απο προγραμματα/drivers/libs/κλπ . 

Φίλε μου δοκίμασα στο PC να μπουταρω το στικάκι και να εγκαταστήσω το fedora, δείχνει ότι φορτώνει το fedora και θεωρητικά μπαίνει στο  live λειτουργικό αλλά δείχνει μόνο το ποντίκι και μαύρη οθόνη. Το bootable USB είναι το ίδιο που έκανα εγκατάσταση στο laptop.

 

Με λίγα λόγια φαίνεται να bootari δείχνει το δείκτη του ποντικιού αλλά δεν δείχνει γραφικά και μετά από λίγη ώρα εμφανίζεται ένα μήνυμα που λέει ότι κλείδωσε η οθόνη και πατάω ctrl alt και f1 και ξεκλειδώνει και μετα ξανα μαυρη οθονη.

 

Γιατί το κάνει αυτό τι πρέπει να κάνω για να εγκαταστήσω το fedora στο PC;

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blackm76 είπε

Γιατί το κάνει αυτό τι πρέπει να κάνω για να εγκαταστήσω το fedora στο PC;

Λογικα κατι με την nvidia και τον driver που παει να φορτωσει εχει να κανει. Δες εδω καποιες οδηγιες που εχει γραψει ενας τυπος και δες τι θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Λογικα κατι με την nvidia και τον driver που παει να φορτωσει εχει να κανει. Δες εδω καποιες οδηγιες που εχει γραψει ενας τυπος και δες τι θα γινει.

Θα το δοκιμάσω το βράδυ φίλε μου αλλά δεν κατάλαβα αυτές τίς γραμμές που τις προσθέτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blackm76 είπε

Θα το δοκιμάσω το βράδυ φίλε μου αλλά δεν κατάλαβα αυτές τίς γραμμές που τις προσθέτω;

Oταν θα παει να μπουταρει θα βγαλει μια οθονη οπως η παρακατω (εικονα 1). Θα εχει επιλεγμενη την δευτερη επιλογη. Θα επιλεξεις την 1η και θα πατησεις το "e".
Θα σε παει στις επιλογες που φαινονται στην εικονα 2. Πας με τα βελακια στην δευτερη γραμμη που ξεκιναει απο την λεξη "linux" και ακολουθας τις οδηγιες του τυπου στο λινκ απο κει και περα.
 

Εικονα 1.
spacer.png

Eικονα 2.
spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2022 στις 2:50 ΜΜ, mphxths είπε

Oταν θα παει να μπουταρει θα βγαλει μια οθονη οπως η παρακατω (εικονα 1). Θα εχει επιλεγμενη την δευτερη επιλογη. Θα επιλεξεις την 1η και θα πατησεις το "e".
Θα σε παει στις επιλογες που φαινονται στην εικονα 2. Πας με τα βελακια στην δευτερη γραμμη που ξεκιναει απο την λεξη "linux" και ακολουθας τις οδηγιες του τυπου στο λινκ απο κει και περα.
 

Εικονα 1.
spacer.png

Eικονα 2.
spacer.png

φιλε μου 2 μερες τυραννιεμαι αλλα δυστυχως τιποτα δεν λειτουργησε στο pc.
συγκεκριμενα στο λαπτοπ εχω fedora kde και λειτουργει αψογα αλλα δεν εχει nvidia αλλα ενσωματωμενα γραφικα vega tis amd.
ειμαι καταενθουσιαμενος αλλα στο pc παρολο που εκανα και οτι ελεγε στο λινκ που μου εστειλες αδυνατη να αναγνωρηση την καρτα γραφικων μου.

ποιο συγκεκριμενα κανω αυτο που λεει μπουταρη το live κανω εγκατασταση το fedora κανω επανεκκινηση και ξανα μπαινει με τους drivers ανοιχτου κωδικα και μετα παω να εγκαταστησω με τις οδηγιες του link τους κλειστους drivers της nvidia και φαινονται οτι εγιναν ολες οι διαδικασιες σωστα κανω επανεκκινηση οπως λεει και παπαλα.μαυρη οθονη.

θα δοκιμασω manjaro και kubuntu.

δεν ειναι μονο τι θες αλλα και τι καθετε καλα στο εκαστοτε μηχανημα.εγω αυτο καταλαβαινω.
εκτος αν υπαρχει αλλη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mphxths είπε

Doκιμασε την nobara διανομη. Εχω το λινκ στο προηγουμενο μου ποστ.

τι ειναι αυτη;;;την φοβαμαι γιατι ειναι αγνωστη παρολα αυτα την εβαλα να κατεβει αλλα εβαλα και ενα opensuse Tumbleweed να κατεβει.ειναι κυλιομενη σαν το manjaro να δοκιμασω.και οτι κατσει καλυτερα.

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, blackm76 είπε

τι ειναι αυτη;;;την φοβαμαι γιατι ειναι αγνωστη παρολα αυτα την εβαλα να κατεβει αλλα εβαλα και ενα opensuse Tumbleweed να κατεβει.ειναι κυλιομενη σαν το manjaro να δοκιμασω.και οτι κατσει καλυτερα.

Δες τι έχω γράψει στο θέμα με τα screenshots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δες τι έχω γράψει στο θέμα με τα screenshots.

ναι το ειδα θα την δοκιμασω.τι γνωμη εχεις για το opensuse Tumbleweed;;;λεει οτι ειναι κυλιομενη αλλα οχι σαν το manjaro....
ειναι λεει κυλιομενη στις σταθερες εκδοσεις μονο.ειπες κα ιπαραπανω οτι ειναι η καλυτερη υλοποιηση του kde

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, blackm76 είπε

ναι το ειδα θα την δοκιμασω.τι γνωμη εχεις για το opensuse Tumbleweed;;;λεει οτι ειναι κυλιομενη αλλα οχι σαν το manjaro....
ειναι λεει κυλιομενη στις σταθερες εκδοσεις μονο.ειπες κα ιπαραπανω οτι ειναι η καλυτερη υλοποιηση του kde

Mια χαρα διανομη ειναι το opensuse TW. Αν σε βολεψει , μια χαρα θα εισαι. Εχει λιγο φιλοσοφια business διανομης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Mια χαρα διανομη ειναι το opensuse TW. Αν σε βολεψει , μια χαρα θα εισαι. Εχει λιγο φιλοσοφια business διανομης.

1)τι εννοεις business διανομη;;;;ποιο επαγγελματικη;;

2)τι διαφορες εχει το opensuse tw με το manjaro και ποιο ειναι καλυτερο;;;;
 

σε ενα απο τα 2 με βλεπω να καταληγω γιατι ειναι rooling και να μην καθομαι να ψαχνω ποτε και πως θα κανω αναβαθμιση απλα με μια εντολη και τα 2 αναβαθμιζοναι πληρως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...