Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ KUBUNTU ΚΑΙ WINDOWS 11 ΣΤΟ ΙΔΙΟ PC ΑΛΛΑ ΣΕ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Απο την στιγμη που δεν ξερω τι ακριβως κινησεις κανεις , δεν μπορω να σε βοηθησω. Επισης δεν ξερω τι υποστηριξη εχει ο epson σου. Ο driver ειναι για το κομματι του εκτυπωτη μονο ? Ας πουμε στον δικο μου περνας εναν driver και λειτουργουν ολες οι λειτουργιες του (printer,scanner,φωτοτυπικο,κλπ).

Στο zip που σου λινκαρα υποτι8εται οτι εχει driver για printer , scanner και ενα printer utility. 

φιλε μου εχω τον epson l3151.ειναι πολυμηχανημα.
τα αρχεια που μου εστειλες τα ξερω τα ειχα και τα εχω εγκαταστησει και σε fedora και σε kubuntu.
απλα απο τα αρχεια που εστειλες το ενα ειναι το driver του εκτυπωτη ,τα 2 που εγκαθιστουντε με το script ειναι για το scanner και το ενα einai utilitie για να βλεπω ποσο μελανι εχει.

οσον αφορα το τι κανω....
δεν κανω κατι λαθος απλα δεν τον αναγνωριζει.

Ανακεφαλαιονοντας:
οποτε στο desktop μου opensuse αν και μου αρεσε περισσοτερο απο ολα δεν μπορω να βαλω γιατι δεν αναγνωριζει τον εκτυπωτη.fedora δεν μπορω να βαλω γιατι δεν boootarei λογο καρτας γραφικων.
εμεινε manjaro και kubuntu.

Στο laptop τωρα manjaro δεν μπορω να βαλω γιατι δεν αναγνωριζει σωστα την ασυρματη καρτα δικτυου και κανει αποσυνδεσεις.opensuse δεν μπορω να βαλω γιατι δεν μπορει να αναγνωριστει ο εκτυπωτης.
εμεινε fedora και παλι το kubuntu.

 

μηπως τελικα τα ubuntoides ειναι αυτα που εχοιυν την μεγαλυτερη υποστηριξη για συσκευες απο τις υπολοιπες διανομες;;;
αλλα τα γραφικα τους ειναι εκδοσεις πισω ρε γαμωτο.
και ειναι release-point  αν και αυτο ειπες δεν ειναι τοσο προβλημα αφου μπορω να ναβαθμισω με  μια 2 εντολες χωρις προβλημα και φορματ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, blackm76 είπε

μηπως τελικα τα ubuntoides ειναι αυτα που εχοιυν την μεγαλυτερη υποστηριξη για συσκευες απο τις υπολοιπες διανομες;;;

Ειναι η πιο mainstream διανομη. Αν ομως μια συσκευη π.χ. ενας εκτυπωτης , δεν εχει βγαλει driver για λινουξ , δεν θα υπαρχει υποστηριξη σε καμμια διανομη. Aπο εκει που κατεβασα τα rpm αρχεια για τον εκτυπωτη σου , ειχε και τα αντιστοιχα .deb. Μπουταρε ενα live iso του (k)ubuntu και εγκατεστησε τα και δες αν βλεπει τον εκτυπωτη.
Aν πας σε arch-based διανομη , τοτε κοιτας αυτη την λιστα εδω και κανεις τον σταυρο σου να δουλεψει με τον εκτυπωτη σου καποιος driver απο εκει.
 

2 ώρες πριν, blackm76 είπε

και ειναι release-point  αν και αυτο ειπες δεν ειναι τοσο προβλημα αφου μπορω να ναβαθμισω με  μια 2 εντολες χωρις προβλημα και φορματ.

Οχι δεν ειναι προβλημα.
 

2 ώρες πριν, blackm76 είπε

αλλα τα γραφικα τους ειναι εκδοσεις πισω ρε γαμωτο.

Γενικα , επειδη εχουν release cycle εκει στο ubuntu , αν κατι "χοντρο" βγαλει νεα (major) εκδοση π.χ. kde , gnome , kernel , θα περασει στην διανομη στην επομενη εκδοση της (και δεν ειναι και σιγουρο αυτο παντα). Οι αλλοι θα χαιρονται τα νεα features και εσυ θα περιμενεις καρτερικα την σειρα σου.

Αυτη την στιγμη , κατ'εμε , οι διανομες οσον αφορα τις ενημερωσεις εχουν ως εξης (απο την πιο bleeding edge προς την λιγοτερο) : opensuse TW/archlinux/debian unstable > fedora > ubuntu (latest version) . 

Αναφερομαι στις βασικες διανομες , γιατι διανομες που στηριζονται σε αυτες ενδεχομενως (το πιο πιθανο) , να καθυστερουν παραπανω χρονο τις ενημερωσεις. Για παραδειγμα το nobara (fedora based) ειναι ακομα στο gnome 42 και περιμενει την επισημη κυκλοφορια του Fedora 37 , ωστε να βγαλει νεα εκδοση με τις νεες ενημερωσεις και ο dev του ειπε οτι θα περιμενει και κανα μηνα τουλαχιστον για να εχουν διορθωθει οποια bugs υπαρχουν.
Το manjaro (arch-based) , ακομα ειναι στο gnome 42 , ενω το καθαροαιμο archlinux αν και καθυστερησε υπερ του δεοντος , εχει περασει ηδη στην εκδοση 43.

Αναφερομαι στο πως χειριστηκαν την ενημερωση του gnome , ως ενδεικτικο στοιχειο για το πως κινουνται αυτες οι διανομες σε major updates.

Στο θεμα "αριθμο πακετων" , τις καταττασω ως εξης : archlinux(-based) > debian/ubuntu(-based) > Fedora/openSUSE(-based) .

Oποτε τα βαζεις κατω και αποφασιζεις :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ειναι η πιο mainstream διανομη. Αν ομως μια συσκευη π.χ. ενας εκτυπωτης , δεν εχει βγαλει driver για λινουξ , δεν θα υπαρχει υποστηριξη σε καμμια διανομη. Aπο εκει που κατεβασα τα rpm αρχεια για τον εκτυπωτη σου , ειχε και τα αντιστοιχα .deb. Μπουταρε ενα live iso του (k)ubuntu και εγκατεστησε τα και δες αν βλεπει τον εκτυπωτη.
Aν πας σε arch-based διανομη , τοτε κοιτας αυτη την λιστα εδω και κανεις τον σταυρο σου να δουλεψει με τον εκτυπωτη σου καποιος driver απο εκει.
 

Οχι δεν ειναι προβλημα.
 

Γενικα , επειδη εχουν release cycle εκει στο ubuntu , αν κατι "χοντρο" βγαλει νεα (major) εκδοση π.χ. kde , gnome , kernel , θα περασει στην διανομη στην επομενη εκδοση της (και δεν ειναι και σιγουρο αυτο παντα). Οι αλλοι θα χαιρονται τα νεα features και εσυ θα περιμενεις καρτερικα την σειρα σου.

Αυτη την στιγμη , κατ'εμε , οι διανομες οσον αφορα τις ενημερωσεις εχουν ως εξης (απο την πιο bleeding edge προς την λιγοτερο) : opensuse TW/archlinux/debian unstable > fedora > ubuntu (latest version) . 

Αναφερομαι στις βασικες διανομες , γιατι διανομες που στηριζονται σε αυτες ενδεχομενως (το πιο πιθανο) , να καθυστερουν παραπανω χρονο τις ενημερωσεις. Για παραδειγμα το nobara (fedora based) ειναι ακομα στο gnome 42 και περιμενει την επισημη κυκλοφορια του Fedora 37 , ωστε να βγαλει νεα εκδοση με τις νεες ενημερωσεις και ο dev του ειπε οτι θα περιμενει και κανα μηνα τουλαχιστον για να εχουν διορθωθει οποια bugs υπαρχουν.
Το manjaro (arch-based) , ακομα ειναι στο gnome 42 , ενω το καθαροαιμο archlinux αν και καθυστερησε υπερ του δεοντος , εχει περασει ηδη στην εκδοση 43.

Αναφερομαι στο πως χειριστηκαν την ενημερωση του gnome , ως ενδεικτικο στοιχειο για το πως κινουνται αυτες οι διανομες σε major updates.

Στο θεμα "αριθμο πακετων" , τις καταττασω ως εξης : archlinux(-based) > debian/ubuntu(-based) > Fedora/openSUSE(-based) .

Oποτε τα βαζεις κατω και αποφασιζεις :) 

Στο λάπτοπ επειδή το ανέφερες έβαλα ubuntu καί δοκίμασα με τα αρχεία πού είπες καί αναγνωρίζεται κανονικά l3151.

Γενικά από όλα αυτά πού ανέφερες περισσότερο μου αρέσει το opensuse tw.θα το δοκιμάσω λίγο ακόμα με τον εκτυπωτή.αν δεν το αναγνωρίσει με βλέπω για kubuntu η manjaro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για manjaro δες αυτο. Ο driver δηλ ειναι αυτος. Τον περνας με το pamac που εχει το Manjaro και μετα ακολουθας τα βηματα που εχει εκει στον οδηγο.

Οι σοβαρες διανομες , ανιχνευουν τον δικτυακο HP μου αυτοματα. Δεν περναω τιποτα εγω. Και σε διανομες που δεν τον εγκαθιστουν αυτοματα , υπαρχει πολυ καλη υποστηριξη με drivers. Για το μελλον λοιπον , HP :) 

YΓ : Δεν σου βαζω σκρινσοτ απο το opensuse που εστησα αυτες τις μερες , για να μην κλαψεις περισσοτερο :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mphxths είπε

Για manjaro δες αυτο. Ο driver δηλ ειναι αυτος. Τον περνας με το pamac που εχει το Manjaro και μετα ακολουθας τα βηματα που εχει εκει στον οδηγο.

Οι σοβαρες διανομες , ανιχνευουν τον δικτυακο HP μου αυτοματα. Δεν περναω τιποτα εγω. Και σε διανομες που δεν τον εγκαθιστουν αυτοματα , υπαρχει πολυ καλη υποστηριξη με drivers. Για το μελλον λοιπον , HP :) 

YΓ : Δεν σου βαζω σκρινσοτ απο το opensuse που εστησα αυτες τις μερες , για να μην κλαψεις περισσοτερο :) 

Σε manjaro τον ξέρω τον driver τον έχω δοκιμάσει λειτουργεί.

Καί σε όλες τις διανομές που δοκίμασα περνάω τον driver πού έδειξες καί μετά τον αναγνωρίζει αυτόματα όπως είπες.

Μόνο σε opensuse δεν τον εμφανίζει γαμωτο.η το σκάνερ θα αναγνωρίζει η τον εκτυπωτή.και τα 2 όχι.

 

Το opensuse είναι υπέροχο.για αυτό καί μόνο αν ο εκτυπωτής μου χαλάσει ο επόμενος θα είναι hp.

 

Πάντως θα προσπαθήσω λίγο ακόμα το opensuse να εγκαταστήσω τούς driver's . μετά θα δώ η kubuntu η manjaro απλά το manjaro το φοβάμαι λίγο και με εκνευρίζει λίγο όταν εγκαθιστώ κάτι από aur καί αργεί να το εγκαταστήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, blackm76 είπε

όταν εγκαθιστώ κάτι από aur καί αργεί να το εγκαταστήσει.

Στο AUR υπαρχουν πακετα που ειναι binary και απλα εγκαθιστανται και καποια που πρεπει να γινουν compile. Αν υπαρχει η επιλογη , για το πακετο που θες , της binary μορφης προφανως και την επιλεγεις και ξεμπλεκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Στο AUR υπαρχουν πακετα που ειναι binary και απλα εγκαθιστανται και καποια που πρεπει να γινουν compile. Αν υπαρχει η επιλογη , για το πακετο που θες , της binary μορφης προφανως και την επιλεγεις και ξεμπλεκεις.

Πώς τα ξεχωρίζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, blackm76 είπε

με εκνευρίζει λίγο όταν εγκαθιστώ κάτι από aur καί αργεί να το εγκαταστήσει.

 

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Στο AUR υπαρχουν πακετα που ειναι binary και απλα εγκαθιστανται και καποια που πρεπει να γινουν compile

Ενα τιπ για οσους δεν γνωριζουν και εχουν 4 core 8 thread processor και πανω για να μην αργει το compile ειναι να βαλουν ολους τους thread processor διαθεσιμους να κανουν compile απλα αλλαζοντας την παραμετρο στο /etc/makepkg.conf

ZUe2p1L.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

 

Ενα τιπ για οσους δεν γνωριζουν και εχουν 4 core 8 thread processor και πανω για να μην αργει το compile ειναι να βαλουν ολους τους thread processor διαθεσιμους να κανουν compile απλα αλλαζοντας την παραμετρο στο /etc/makepkg.conf

ZUe2p1L.png

Εγω πού έχω 8 πυρήνες και 16 threats; εκεί πού λέει 8 βάζω 16;

Και που το βρίσκω το αρχείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, blackm76 είπε

Εγω πού έχω 8 πυρήνες και 16 threats; εκεί πού λέει 8 βάζω 16;

Και που το βρίσκω το αρχείο;

ναι βαζεις 16, το αρχειο ειναι στο /etc/makepkg.conf με διαχειριστη κειμενου, δοκιμασε να κανεις compile χωρις να κανεις install κατεβασε ενα PKBUILD απο το aur cd /path/directory/PKBUILD

makepkg απο τερματικο και θα δεις τη διαφορα

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Ενα τιπ για οσους δεν γνωριζουν και εχουν 4 core 8 thread processor και πανω για να μην αργει το compile

Δεν υπαρχει πακετο στο aur που να θελει πολλη ωρα σε συγχρονο επεξεργαστη. ΑΝ θελει , τοτε σιγουρα υπαρχει και binary πακετο και απλα διαλεγεις αυτο. Δεν θα γινουμε και gentoo εδω περα !! :)

2 ώρες πριν, blackm76 είπε

Πώς τα ξεχωρίζω;

Συνηθως στην ονομασια του πακετου υπαρχει ενα "-bin" , στο τελος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Δεν υπαρχει πακετο στο aur που να θελει πολλη ωρα σε συγχρονο επεξεργαστη. ! :)

Μην το λες, ετυχε να κανω compile το wine-stable παλιοτερης εκδοσης απο το aur πριν 2 χρονια γιατι το offcial ειχε θεμα με το mesa driver, στο by default εκανε 2 ωρες να κανει compile wine32 wine64 μεσα στους φακελους, οταν ανεβασα στο full τα threats στο 20λεπτο το εκανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Μην το λες, ετυχε να κανω compile το wine-stable παλιοτερης εκδοσης απο το aur πριν 2 χρονια γιατι το offcial ειχε θεμα με το mesa driver, στο by default εκανε 2 ωρες να κανει compile wine32 wine64 μεσα στους φακελους, οταν ανεβασα στο full τα threats στο 20λεπτο το εκανε

Ενας σοβαρος linux user δεν χρησιμοποιει wine. Τοσο απλα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν υπαρχει πακετο στο aur που να θελει πολλη ωρα σε συγχρονο επεξεργαστη. ΑΝ θελει , τοτε σιγουρα υπαρχει και binary πακετο και απλα διαλεγεις αυτο. Δεν θα γινουμε και gentoo εδω περα !! :)

Συνηθως στην ονομασια του πακετου υπαρχει ενα "-bin" , στο τελος του.

Ευχαριστώ άλλα έχω κολλήσει με το opensuse.το ξανά εγκατέστησα.

Έβαλα κλειστούς driver's της Nvidia, εγκατέστησα codecs από την σελίδα του opensuse.ειναι υπέροχο.αυριο κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να εγκαταστήσω ξανά τον Epson l3151 και αν δεν τα καταφέρω θα βάλω manjaro που επισεις είναι υπέροχο για τους δικούς του λόγους.

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν υπαρχει πακετο στο aur που να θελει πολλη ωρα σε συγχρονο επεξεργαστη. ΑΝ θελει , τοτε σιγουρα υπαρχει και binary πακετο και απλα διαλεγεις αυτο. Δεν θα γινουμε και gentoo εδω περα !! :)

Συνηθως στην ονομασια του πακετου υπαρχει ενα "-bin" , στο τελος του.

Φίλε μου θα βάλω τελικά manjaro καί είμαι ήδη στην εγκατάσταση.

απλά στο σημείο πού λέει να δημιουργήσω swap partition δεν δημιούργησα γιατί έχω 32 gb ram.εκανα καλά η έπρεπε να είχα κάνει υποχρεωτικά;

 

Αργότερα αν χρειαστεί μπορώ να δημιουργήσω; και γενικά θα χρειαστείτε κάπου; ρωτάω γιατί νομίζω ότι το swap είναι όταν δεν φτάνει η ραμ να χρησιμοποιηθεί ο χώρος του swap στον δίσκο.απλα σκέφτηκα ότι με 32gb ram δεν θα το χρειαστώ καί λέω μήν χάνω τσάμπα χώρο από το δίσκο.καλα έκανα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...