Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση περί τεσταρίσματος web σελίδας σε windows όταν ο developer χρησιμοποιεί mac!


skiabox
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από gsarig,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως λέει και ο τίτλος παιδιά, τι κάνετε οι web developers που δουλεύετε σε mac όταν θέλετε να τεστάρετε κάποια σελίδα σε windows?

Πάτε για παράδειγμα το font size του chrome στο 125% που είναι το default των windows?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skiabox είπε

Οπως λέει και ο τίτλος παιδιά, τι κάνετε οι web developers που δουλεύετε σε mac όταν θέλετε να τεστάρετε κάποια σελίδα σε windows?

Πάτε για παράδειγμα το font size του chrome στο 125% που είναι το default των windows?

Ευχαριστώ!

100% είναι το default στα windows.

Για μένα φτάνει 1 γρήγορο τέστ σε chrome με 1080 ανάλυση.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
  • Λύση

Browserstack μάλλον το καλύτερο, αλλά υπάρχει και το Lambdatest που έχει κάποια δωρεάν λεπτά και γενικά είναι πιο προσιτή επιλογή https://www.lambdatest.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει και γερνάω και δεν καταλαβαίνω καμία ερώτηση. Τι σχέσει έχει η web σελίδα, app με το αν ο developer χρησιμοποιεί windows, mac, linux, crome os  ή οτιδήποτε άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, k33theod είπε

Έχω αρχίσει και γερνάω και δεν καταλαβαίνω καμία ερώτηση. Τι σχέσει έχει η web σελίδα, app με το αν ο developer χρησιμοποιεί windows, mac, linux, crome os  ή οτιδήποτε άλλο?

Στο ότι το Σωτήριον Έτος 2000 + 22 + 1 οι browsers έχουν διαφορετική συμπεριφορά για την ίδια ακριβώς σελίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hello people, Front-End developer εδώ!

Σε mac δουλεύω αλλά από την στιγμή που έχουμε αφήσει πίσω μας τον IE, την θέση του έχει πάρει επάξια ο Safari... δυστυχώς!
Οπότε αν τρέξεις Chrome / Firefox / Safari / Edge και είσαι οκ με το αποτέλεσμα τότε είσαι υπέρκαλυμένος για το browser testing.
Oκ ιδανικά θέλεις να δεις πως παίζει και σε κινητά και εκεί πάλι δοκιμάζεις με Safari / Samsung Browser και είσαι κομπλέ.
Ο Safari κατά 99% θα παίζει το ίδιο όπως στο desktop και ο Samsung browser νομίζω είναι chromium fork οπότε πάλι κατα πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις θέμα αλλά καλό είναι αν σου βρίσκεται ένα android & ένα iphone να κάνεις τις δοκιμές σου.

Στην απίθανη περίπτωση που πρέπει να υποστηρίξεις IE τότε η λύση είναι το browserstack.

Σε αυτό το σημείο να τονίσω το πόσο πολύ έχουν φτιάξει τα πράγματα... είναι απίστευτο πλέον το πόσο γρήγορα υποστηρίζονται νέα css specs και γενικά νέα APIs στους browsers. Καμία σχέση όπως παλιά.
Το πράγμα αρχίζει να στραβώνει λίγο σε handheld devices όπως κινητά / tablets γιατί η κάθε εταιρεία έχει τον δικό της browser και παίζει ο μέσος χρήστης να μην κατεβάσει τον chrome.. αλλά σε γενικές γραμμές δεν είναι τόσο τραγικά πράγματα.
Νομίζω μόνο πολύ advanced APIs και CSS να μην υποστηρίζονται από κάποιους browsers.

Επεξ/σία από XPHSTOS_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Kercyn είπε

Στο ότι το Σωτήριον Έτος 2000 + 22 + 1 οι browsers έχουν διαφορετική συμπεριφορά για την ίδια ακριβώς σελίδα.

Η ερώτηση όμως δεν έλεγε τίποτα για browser άλλα μόνο για win και mac και η ερώτησή μου είναι πως όλοι εκτός από μένα 😄κατάλαβαν ότι η ερώτηση σχετίζεται με browsers? Αν σχετίζεται όντως γιατί feedback από τον @skiabox δεν πήραμε.😀

 

Επεξ/σία από k33theod
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παιδιά μιας και έχω να δουλέψω σε windows πολλά χρόνια, τι ισχύει με το zoom και τα fonts σε 125% ρύθμιση από τη μάνα τους;

Φαίνεται τελικά το site το ίδιο όπως φαίνεται σε mac?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2022 στις 10:06 ΜΜ, XPHSTOS_ είπε

s γιατί η κάθε εταιρεία έχει τον δικό της browser και παίζει ο μέσος χρήστης να μην κατεβάσει τον chrome.

O chrome στο ios τρεχει safari απο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2022 στις 9:56 ΠΜ, skiabox είπε

Τελικά παιδιά μιας και έχω να δουλέψω σε windows πολλά χρόνια, τι ισχύει με το zoom και τα fonts σε 125% ρύθμιση από τη μάνα τους;

Φαίνεται τελικά το site το ίδιο όπως φαίνεται σε mac?

Γιατί πιστεύεις φίλε μου ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ των λειτουργικών συστημάτων στα web apps; Αυτή είναι η ομορφιά του web δεν σε απασχολεί το λειτουργικό σύστημα του κάθε χρήστη.

Στις 16/11/2022 στις 9:16 ΜΜ, Predatorkill είπε

O chrome στο ios τρεχει safari απο κατω.

Ρε παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε είμαστε σοβαρό forum 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, k33theod είπε

Ρε παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε είμαστε σοβαρό forum 😀

Όλοι οι browsers σε iOS παίζουν με Webkit αντί για το κανονικό τους engine.
Είναι ένας περιορισμός που έχει βάλει το λειτουργικό.

Επεξ/σία από vadou
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάντα η λύση του VM. Η ms κάποτε έδινε images στο https://www.modern.ie/ και για το parallels. Εκεί μπορείς να περάσεις και chrome (και άλλους browsers) και να κάνεις ότι τεστ θέλεις. Επίσης λογικά θα μπορείς να κατεβάσεις ένα iso των windows και να φτιάξεις ένα vm, γιατί τα έτοιμα που υπάρχουν στο modern.ie δεν νομίζω πως ανανεώνονται εδώ και χρόνια.

Στις 16/11/2022 στις 7:24 ΠΜ, k33theod είπε

Η ερώτηση όμως δεν έλεγε τίποτα για browser άλλα μόνο για win και mac και η ερώτησή μου είναι πως όλοι εκτός από μένα 😄κατάλαβαν ότι η ερώτηση σχετίζεται με browsers? Αν σχετίζεται όντως γιατί feedback από τον @skiabox δεν πήραμε.😀

Διαφορετικά λειτουργικά, έχουν διαφορετικές γραμματοσειρές από default. Και νομίζω στην ερώτηση εννοεί πως και το μέγεθος γραμματοσειράς είναι διαφορετικό. Σε κάποια παλιά VMs με mac που έχω, νομίζω μπορώ να το επιβεβαιώσω αυτό με τις γραμματοσειρές.

Στις 16/11/2022 στις 10:16 ΜΜ, Predatorkill είπε

O chrome στο ios τρεχει safari απο κατω.

Στο iOS. Σε mac νομίζω έχουν κανονικά το engine τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2022 στις 9:01 ΜΜ, k33theod είπε

Ρε παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε είμαστε σοβαρό forum

Μακαρι να ηταν αλλιως και να αφηνε αλλα web engines. Εδω κανουμε το σταυρο μας που αφηνει τη react-native να τρεχει πανω σε hermes αντι για τη δικια τους js engine…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...