Προς το περιεχόμενο

Αγορά εξωτερικού σκληρού δίσκου για backup


Rebelos2018

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Η ουσία είναι ότι αυτή η "απλή" θήκη (ή ότι άλλο) κάνει τον δίσκο shock-proof. 
Ο WD δεν την έχει, ΔΕΝ είναι shock-proof, και είναι πολύ πιο επισφαλής σε πτώσεις, χτυπήματα και υγρασία.
Ο δίσκος είναι "απέθαντος" σε αυτές τις συνθήκες, με τις οποίες οι άλλοι θα καταστρέφονταν.
Αυτό είναι το νόημα, κι όποιος θέλει αυτή την προστασία (όπως εγώ) θα στραφεί εκεί. Τέλος.

Αφού είναι τόσο απλή κατασκευή, όποιος θέλει ας δοκιμάσει να τη φτιάξει μόνος του. 
Ας βάλει τον WD σε ένα μεταλλικό κουτί κι ας τον τυλίξει με λάστιχα να γίνει κι αυτός έτσι.
Μπορεί να δοκιμάσει και μόνωση κατά της υγρασίας, με σιλικόνη ας πούμε.  
Μπορεί πλέον να τον ρίχνει ελεύθερα από τα χέρια του και να τον καταβρέχει χωρίς φόβο, όπως με τον Transcend.
Έτσι δεν τον έπιασε και κορόιδο η εταιρεία που χρεώνει τόσα για μια "απλή" θήκη.
Problem solved ! 
 

Ως μηχανικός, μου διηγήθηκε κάποτε ένας συνάδελφος το εξής. 
Στο εργοστάσιο τον ρώτησε κάποτε ένας τεχνίτης "γιατί ο τάδε ηλεκτροκινητήρας που έχει αδιαβροχοποίηση IP68 είναι τόσο πιο ακριβός από τους άλλους;  η εταιρεία απλώς ντύνει ένα μοντέλο με μια "απλή" θήκη, γιατί κοστίζει τόσο περισσότερο; "
Ο συνάδελφος απλώς χαμογέλασε ειρωνικά....

-

Mου αρέσει που είσαι μηχανικός και φέρνεις παράδειγμα το μοτέρ... Ο transcent storejet δεν κοστιζει περισσοτερο απο αλλους σκληρους και δεν χρειαζεται να εισαι μηχανικος για να καταλαβεις το γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πετάγομαι σαν τσουτσού για να μην ανοίγω νέο θέμα. Έρχεται η Black Friday και θέλω σκληρό τουλάχιστον 4TB ο οποίος θα είναι αποθήκη ταινιών Bluray (backup στην ουσία θα πάρω από μικρότερους δίσκους). Θα κουμπώσει στο docking station που έχει το κουτί (Corsair 650D) θα γεμίσει και θα μπει στο συρτάρι. Τι διαλέγω από χρώμα σε WD; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2022 στις 7:57 ΜΜ, V.I.Smirnov είπε

Κοίτα, εσύ δεν μπορείς να γράψεις ότι είναι "απέθαντος" διότι απλώς δεν είναι.
Το ότι ο WD passport σου λειτούργησε μετά από πτώση, ήταν θέμα τύχης, προφανώς είναι ανθεκτικός, τίποτε άλλο.
Το ότι ο Τranscend όμως λειτουργεί μετά από πτώση, είναι θέμα κατασκευής. Είναι shock-proof, ενώ ο WD δεν είναι.
Ο Τrancend όσες φορές και να πέσει θα λειτουργεί (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να προκαλούμε την τύχη μας).
Ο WD είναι αμφίβολο...

Επιπλέον, η αραιότητα χρήσης δεν είναι δικαιολογία για να μην είναι ανθεκτικός σε πτώση ή χτύπημα.
Είτε μια φορά την εβδομάδα είτε μια φορά τον χρόνο,
όταν τον πάρεις στα χέρια σου οι πιθανότητες ατυχήματος είναι πάντα οι ίδιες.
Απλώς κάνεις συμβιβασμό και δέχεσαι τον μεγαλύτερο κίνδυνο. 
Άλλος ένας λόγος που πρέπει να έχουμε τα δεδομένα κι αλλού....

-

Χα χα, τι είναι αυτά που γράφεις. Να σου βάλω screenshot από HDsentinel του απέθαντου Transcend shockproof κτλ που έχω, πως κατάντησε ξαφνικά, χωρίς πτώση χωρίς τίποτα, από το pc στο ντουλάπι πήγαινε μόνο. Τον έχω ακόμα για να θυμάμαι να μην ξανααγοράσω, όπως και δεν ξανααγόρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Χα χα, τι είναι αυτά που γράφεις. Να σου βάλω screenshot από HDsentinel του απέθαντου Transcend shockproof κτλ που έχω, πως κατάντησε ξαφνικά, χωρίς πτώση χωρίς τίποτα, από το pc στο ντουλάπι πήγαινε μόνο. Τον έχω ακόμα για να θυμάμαι να μην ξανααγοράσω, όπως και δεν ξανααγόρασα.

Εγώ γράφω ότι είναι "απέθαντος" σε μηχανικά χτυπήματα, όχι ότι δεν μπορεί να χαλάσει από αστοχία του εσωτερικού μηχανισμού. 
Η ουσία είναι ότι η επιλογή μεταφερόμενων δίσκων πρέπει να είναι μοντέλο που αντέχει σε χτυπήματα και σε πτώσεις. 
Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, ο συγκεκριμένος είναι από τους καλούς και εύκολο να βρεθεί.

Εσύ μπορείς να γράφεις ότι αερολογία θέλεις, σιγά να μην σε πιστέψουμε....
Το γεγονός είναι ότι έχω δυο τέτοιους δίσκους από το 2015 και δουλεύουν άθικτα παρά την κακομεταχείριση από τις καθημερινές τους μετακινήσεις
(πτώσεις, χτυπήματα και έκθεση σε νερό).
Το αποδεικνύουν και ένα σωρό video στο yt.
Βάλε λοιπόν τις "αποδείξεις" σου εκεί, να "σώσεις" όσους αδαείς σε πιστέψουν.


Συμβουλές για τα μπάζα από "ειδικό" της μόστρας και της ειρωνείας...
Όπως και τότε που έγραφες για το SD ενώ δεν ήξερες ούτε καν το όνομά του να προφέρεις.
Kαι παρεμπιπτόντως, ο SSD μου έχει κάτω από 1 ΤΒW και υγεία 99% μετά από δύο χρόνια συνεχούς λειτουργίας, χάρη σε αυτό το πρόγραμμα.
Και χωρίς AV.
Άσε δεν σε χρειάζομαι, πήγαινε να πουλήσεις μούρη στους πελάτες σου...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Εγώ γράφω ότι είναι "απέθαντος" σε μηχανικά χτυπήματα, όχι ότι δεν μπορεί να χαλάσει από αστοχία του εσωτερικού μηχανισμού. 
Η ουσία είναι ότι η επιλογή μεταφερόμενων δίσκων πρέπει να είναι μοντέλο που αντέχει σε χτυπήματα και σε πτώσεις. 
Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, ο συγκεκριμένος είναι από τους καλούς και εύκολο να βρεθεί.

Εσύ μπορείς να γράφεις ότι αερολογία θέλεις, σιγά να μην σε πιστέψουμε....
Το γεγονός είναι ότι έχω δυο τέτοιους δίσκους από το 2015 και δουλεύουν άθικτα παρά την κακομεταχείριση από τις καθημερινές τους μετακινήσεις
(πτώσεις, χτυπήματα και έκθεση σε νερό).
Το αποδεικνύουν και ένα σωρό video στο yt.
Βάλε λοιπόν τις "αποδείξεις" σου εκεί, να "σώσεις" όσους αδαείς σε πιστέψουν.


Συμβουλές για τα μπάζα από "ειδικό" της μόστρας και της ειρωνείας...
Όπως και τότε που έγραφες για το SD ενώ δεν ήξερες ούτε καν το όνομά του να προφέρεις.
Kαι παρεμπιπτόντως, ο SSD μου έχει κάνω από 1 ΤΒW και υγεία 99% μετά από δύο χρόνια λειτουργίας, χάρη σε αυτό το πρόγραμμα.
Και χωρίς AV.
Άσε δεν σε χρειάζομαι, πήγαινε να πουλήσεις μούρη στους πελάτες σου...

-

Δεν τα γράφω για σένα, τα γράφω για όποιον διαβάζει για να προστατευτεί από τις αερολογίες σου, τις οποίες ρίχνεις κατά ριπάς. 

Οι δίσκοι αυτοί δεν προσφέρουν σχεδόν τίποτα παραπάνω από τους απλούς και μπορούν να χαλάσουν το ίδιο εύκολα. Είναι μηχανικοί όπως όλοι οι άλλοι, και μάλιστα των φθηνών σειρών. 

Οι δε αερολογίες σου για το Shadow Defender ή όπως λέγεται, που δεν ξέρω να το προφέρω είναι επίσης γνωστές και καταγεγραμμένες.

Το οποίο τώρα που βλέπω, έχει να παρουσιάσει νέα έκδοση από Αύγουστο του 2020 και δεν υποστηρίζει Windows 10 και 11!

http://www.shadowdefender.com/help.html

 

Minimum System Requirements

 

Operating System

 

Windows 2000 professional

Windows XP Home

Windows XP Professional

Windows Vista (32-bit)

Windows 7 (32-bit and 64-bit)

Windows 8 (32-bit and 64-bit)

 

Τι έγινε, δεν πάνε καλά οι δουλειές τους; 

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Δεν τα γράφω για σένα, τα γράφω για όποιον διαβάζει για να προστατευτεί από τις αερολογίες σου, τις οποίες ρίχνεις κατά ριπάς. 

Οι δίσκοι αυτοί δεν προσφέρουν σχεδόν τίποτα παραπάνω από τους απλούς και μπορούν να χαλάσουν το ίδιο εύκολα. Είναι μηχανικοί όπως όλοι οι άλλοι, και μάλιστα των φθηνών σειρών. 

Οι δε αερολογίες σου για το Shadow Defender ή όπως λέγεται, που δεν ξέρω να το προφέρω είναι επίσης γνωστές και καταγεγραμμένες.

Το οποίο τώρα που βλέπω, έχει να παρουσιάσει νέα έκδοση από Αύγουστο του 2020 και δεν υποστηρίζει Windows 10 και 11!

http://www.shadowdefender.com/help.html

 

Minimum System Requirements

 

Operating System

 

Windows 2000 professional

Windows XP Home

Windows XP Professional

Windows Vista (32-bit)

Windows 7 (32-bit and 64-bit)

Windows 8 (32-bit and 64-bit)

 

Τι έγινε, δεν πάνε καλά οι δουλειές τους; 

Εξυπνοπούλι μου, το SD δεν ανανεώνεται συχνά διότι δεν υπάρχει λόγος.
Όπως και το συγκεκριμένο site που είναι λιτό και παλαιομοδίτικο.
Το πρόγραμμα αυτό έχει μια ιδιαίτερη ιστορία.

Μια χαρά υποστηρίζει Win 10 & 11, κι είναι κι εκεί το ίδιο αποτελεσματικό. ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος ανανέωσης.
Π.χ.  :
https://filehonor.com/shadow-defender/
https://fileswin.com/shadow-defender/download/
https://files10.com/shadow-defender/

και σε ένα σωρό παρόμοια - και βέβαια και στο Wilders Security Forums.
Αλλά και στο επίσημο site αναφέρεται σαφώς : 
https://www.shadowdefender.com/download.html

Είναι φανερό λοιπόν ότι τις αερολογίες τις λες ΕΣΥ ειδικέ μου....
Είπαμε, πήγαινε να πουλήσεις μούρη και βιτρίνα στους πελάτες σου και στους αδαείς, εγώ δεν σε χρειάζομαι....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όλους τους υπόλοιπους πλην του από πάνω:

Ο "απέθαντος" δίσκος, που στην πραγματικότητα είναι ένας απλός Toshiba ο οποίος πέθανε στα καλά καθούμενα:

IMG_20221126_124055_1.jpg.ba226213912bf155ba554b6348cca7dd.jpgIMG_20221126_124109_1.jpg.6a95a59a93da80c90443b127136cab12.jpg1195737828_Image2022-11-26_001copy.png.172cfd16216a07130d4251dad24f32f7.png

 

Οι δίσκοι αυτοί είναι σκέτη κοροϊδία, για χαϊβάνια που τα χάφτουν και αερολόγους σαν το παράδειγμα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Απέθαντος" είναι στις πτώσεις και στα χτυπήματα (shock-proof), γι αυτό μιλάμε. 
Μπορώ να δείξω κι εγώ το screenshot από τους δικούς μου όπου το εσωτερικό είναι WD blue, ο δίσκος έχει ηλικία 7 ετών και δουλεύει όπως την πρώτη μέρα.


Άϊντε, εξυπνούλιακα. 
Τα ίδια έλεγες και για το SD - και φάνηκε ότι ούτε το επίσημο site δεν είχες κοιτάξει σωστά !
Βάλε τις "αποδείξεις" σου στο yt να σώσεις "χαϊβάνια" εκεί....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

"Απέθαντος" είναι στις πτώσεις και στα χτυπήματα (shock-proof), γι αυτό μιλάμε. 
Μπορώ να δείξω κι εγώ το screenshot από τους δικούς μου όπου το εσωτερικό είναι WD blue, ο δίσκος έχει ηλικία 7 ετών και δουλεύει όπως την πρώτη μέρα.


Άϊντε, εξυπνούλιακα. 
Τα ίδια έλεγες και για το SD - και φάνηκε ότι ούτε το επίσημο site δεν είχες κοιτάξει σωστά !
Βάλε τις "αποδείξεις" σου στο yt να σώσεις "χαϊβάνια" εκεί....

-

Δεν είναι απέθαντοι και τώρα το βάζεις και σε εισαγωγικά. Εδώ πεθαίνουν χωρίς πτώση, όχι πλέον και να υποστούν τέτοια. Είπαμε, χαϊβάνια...

Μπα, τώρα δε λέμε τίποτα για αποδείξεις;

Δεν ήξερα να κάνω μελέτη στο site του αγαπημένου σου προγράμματος. Ας διορθώσουν τη σελίδα της βοήθειας τους με τα requirements τους και μετά μίλα εσύ.

Δείτε εδώ όλοι οι υπόλοιποι σοβαρό site και σκεφτείτε πόσο σοβαρό πρόγραμμα είναι:

Screenshot_2022-11-26_14-37-36.png.6ed55f05746a913c3df9c837bd64234e.png

 

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Shock Proof" μπορεί να δηλώνει πως είναι ο δίσκος, αλλά το κεφάλι του παραπάνω σίγουρα δεν είναι. Την έχει φάει την μετωπική του και ζει στη χώρα του "ποτέ".

Όσο θα μιλάμε για μηχανικούς δίσκους, δεν υπάρχει προστασία. Υπάρχει τύχη! Αν είσαι τυχερός και στην πτώση η γωνία του είναι τέτοια που δεν χτυπήσει η κεφαλή, μπορεί και να την γλιτώσεις.

Τώρα αν θες φορητό δίσκο ανθεκτικό στις πτώσεις, SSD μόνο.

Αν θες για σταθερή χρήση, να προστατεύετε τα δεδομένα σας Βάλτε ένα NAS με 2 ή παραπάνω δίσκους σε Raid-1/5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2022 στις 10:36 ΠΜ, V.I.Smirnov είπε

Kαι παρεμπιπτόντως, ο SSD μου έχει κάτω από 1 ΤΒW και υγεία 99% μετά από δύο χρόνια συνεχούς λειτουργίας, χάρη σε αυτό το πρόγραμμα.
Και χωρίς AV.

Πόσο πολύ να γελάσω ρε παιδάκι μου, πραγματικά:

sudo HDSentinel
Hard Disk Sentinel for LINUX console 0.19c.9986 (c) 2021 [email protected]
Start with -r [reportfile] to save data to report, -h for help

Examining hard disk configuration ...

HDD Device  0: /dev/sda             
HDD Model ID : OCZ-VERTEX2
HDD Serial No: OCZ-4A424Y6B8J0UTJ6F
HDD Revision : 1.37
HDD Size     : 57242 MB
Interface    : S-ATA II
Temperature  : 30 °C
Highest Temp.: 30 °C
Health       : 100 %
Performance  : 100 %
Power on time: 199 days, 8 hours
Est. lifetime: more than 1000 days
Total written: 4.81 TB
  The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found. 
  The health is determined by SSD specific S.M.A.R.T. attribute(s):  #231 SSD Life Left
    No actions needed.

4.780 ώρες λειτουργίας, δίσκος 10 και πλέον ετών, ο πρώτος μου SSD, μόλις 60 GB, πάντα δίσκος λειτουργικού συστήματος, αυτή τη στιγμή είναι στον τρίτο κατά σειρά υπολογιστή, ένα παλιό μου λαπτοπ. Ποτέ δεν ασχολήθηκα μαζί του για οποιαδήποτε "περιποίηση" ή "φροντίδα".

Υγεία 100%, πότε θα χαλάσει άραγε, μάλλον εμείς θα πεθάνουμε πρώτα παρά αυτός.

Αν δεν είχα φυσικά το παλιό λαπτοπ που τώρα παίζει το ρόλο μόνο του netbook για internet, φυσικά θα ήταν πλέον μουσειακό είδος. Εκτός αν τον έβαζα στον home server μου, για το λειτουργικό που είναι μόλις... 2 GB.

Πιο άχρηστο πρόγραμμα από το ShadowDefender δεν υπάρχει. Της ταλαιπωρίας το ανάγνωσμα και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2022 στις 5:50 ΜΜ, Rebelos2018 είπε

Άρα σε ανθεκτικότητα είναι όλοι ίδιοι;

Κάποιον εξωτερικό σκληρό δίσκο που θα μου πρότεινες; Είτε 2.5 ιντσών είτε 3.5;

Η φιλοσοφία του backup είναι η εξής: 2 μέτρια drives >>>>> 1 υπερποιοτικό και πανάκριβο. Εξηγείται με την θεωρία των πιθανοτήτων.

Έστω ότι ο φτηνός και μέτριος σκληρός έχει 1/1000 πιθανότητα να χαλάσει την Χ μέρα. Δηλαδή, ζει κατά μέσο όρο 2,8 χρόνια(τυχαία τα νούμερα). Ενώ ο κορυφαίος έχει 1/10.000 πιθανότητα να χαλάσει. Δηλαδή, ζει κατά μέσο όρο ~28 χρόνια.

Αν συνδυάσουμε 2 μέτριους σκληρούς η πιθανότητα να χαλάσουν και οι δύο την ίδια μέρα είναι το γινόμενο των πιθανοτήτων(αφού πρόκειται για ανεξάρτητα μεταξύ τους ενδεχόμενα). Δηλαδή, 1/1000*1/1000 = 1/1.000.000. Θα περάσουν κατά μέσο όρο 2740 χρόνια για να πεθάνουν την ίδια μέρα οι δύο μέτριοι σκληροί. 28 χρόνια για τον πανάκριβο.

Προαφανώς, ό,τι χαλάει από τα πολλαπλά backups το αλλάζεις το συντομότερο δυνατό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Η φιλοσοφία του backup είναι η εξής: 2 μέτρια drives >>>>> 1 υπερποιοτικό και πανάκριβο. Εξηγείται με την θεωρία των πιθανοτήτων.

Έστω ότι ο φτηνός και μέτριος σκληρός έχει 1/1000 πιθανότητα να χαλάσει την Χ μέρα. Δηλαδή, ζει κατά μέσο όρο 2,8 χρόνια(τυχαία τα νούμερα). Ενώ ο κορυφαίος έχει 1/10.000 πιθανότητα να χαλάσει. Δηλαδή, ζει κατά μέσο όρο ~28 χρόνια.

Αν συνδυάσουμε 2 μέτριους σκληρούς η πιθανότητα να χαλάσουν και οι δύο την ίδια μέρα είναι το γινόμενο των πιθανοτήτων(αφού πρόκειται για ανεξάρτητα μεταξύ τους ενδεχόμενα). Δηλαδή, 1/1000*1/1000 = 1/1.000.000. Θα περάσουν κατά μέσο όρο 2740 χρόνια για να πεθάνουν την ίδια μέρα οι δύο μέτριοι σκληροί. 28 χρόνια για τον πανάκριβο.

Προαφανώς, ό,τι χαλάει από τα πολλαπλά backups το αλλάζεις το συντομότερο δυνατό.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.  Και πάλι όμως,  ένας 3.5αρης είναι καλύτερος από έναν 2.5αρη?Σε ανεκτικότητα και αντοχή στον χρόνο,  δεν με αφορούν ταχύτητες ανάγνωσης καθώς πρόκειται να παρκαριστει και θα χρησιμεύει αποκλειστικά για αποθήκευση αρχείων. 

Επεξ/σία από Rebelos2018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rebelos2018 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.  Και πάλι όμως,  ένας 3.5αρης είναι καλύτερος από έναν 2.5αρη?Σε ανεκτικότητα και αντοχή στον χρόνο,  δεν με αφορούν ταχύτητες ανάγνωσης καθώς πρόκειται να παρκαριστει και θα χρησιμεύει αποκλειστικά για αποθήκευση αρχείων. 

Εξαρτάται μόνο από το μοντέλο γιατί οι εσωτερικοί τους μηχανισμοί είναι ίδιοι. Χρησιμοποιώ σχετικά ελαφριά(μουσική και κάποια backup) προσιτό οικονομικά WD 250Gb εξωτερικό 2,5" πάνω από 12ετία χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το πλήθος των backups μετράει περισσότερο, όπως προείπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Εξαρτάται μόνο από το μοντέλο γιατί οι εσωτερικοί τους μηχανισμοί είναι ίδιοι. Χρησιμοποιώ σχετικά ελαφριά(μουσική και κάποια backup) προσιτό οικονομικά WD 250Gb εξωτερικό 2,5" πάνω από 12ετία χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το πλήθος των backups μετράει περισσότερο, όπως προείπα.

Σε ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...