Προς το περιεχόμενο

Marvel’s Spider-Man 2 [PS5]🕸


RPDrummer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tερματιστηκε χθες βραδυ το παιχνιδι.Τεχνικα οπως εχει ηδη ειπωθει ειναι απιστευτο.Ενα crash ειχα μονο σε ολο μου το playthrough.

Tωρα η ιστορια ηταν αρκετα meh.Eνω ξεκινησε με ενδιαφερον στα μισα περιπου με εχασε.

Οπως ηδη ειχα γραψει ενω εχουν πετυχει διανια με την κινηση του spiderman καποιες ηλιθιες επιλογες που εχνουν κανει,τα οποια τα  ειχα παραπονα και στο 1ο ,χαλανε αρκετα το immersion.Τι εννοω:

Η sony σου πουλαει cinematic single player παιχνιδια οποτε για μενα το immersion πρεπει να πετυχημενο.Εεε δεν γινεται ο spiderman να πιανει τεθωρακισμενα αμαξια στον αερα και να χρειαζεται να δωσει σε ενα κοινο thug 10 μπουνιες που λεει ο λογος.Ή να σκαει ντουλαπα εχθρος και να χρειαζεται 20 μπουνιες.Πρεπει οπωσδηποτε να διορθωσουν κατι στο combat.Καταλαβαινω οτι πηραν ιδεες απο τα arkham batman αλλα εκει δουλευε γιατι ο batman δεν εχει δυναμεις.

Επισης πληρωσα day one να παιξω το spiderman, οχι την mary jane.Oι 2 αποστολες απο τις 3 απλα εβριζα αλλα περισσοτερο επειδη ηταν stealth(δεν μου αρεσει).Η τελευταια αποστολη της μου αρεσε περισσοτερο αλλα και παλι δεν ταιριαζουν.

Τωρα επειδη ειδα να γινεται αναφορα με το αν ο αδιαφορος miles θα ειναι ο επομενος spiderman εεε αλλο παιχνιδι επαιξα εγω??Αφου στο πεταει στα μουτρα ξεκαθαρα το παιχνιδι.Στο spiderman 3 βαζω στοιχημα οτι ο peter parker θα ειναι κομπαρσος

Spoiler

βασικα στο 3 λογικα ή θα πεθανει ή θα ειναι σε κανενα κωμα οποτε θα αναλαβει ο miles μαζι με την αλλη που δειξανε στην τελευταια post credit σκηνη.

Τωρα θεωρω το 1ο καλυτερο παιχνιδι και καλυτερη ιστορια αλλα και με αυτο περασα ευχαριστα παρα τα αρνητικα που ειχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Τωρα επειδη ειδα να γινεται αναφορα με το αν ο αδιαφορος miles θα ειναι ο επομενος spiderman εεε αλλο παιχνιδι επαιξα εγω??Αφου στο πεταει στα μουτρα ξεκαθαρα το παιχνιδι.

Spoiler

Τα περι Miles morales πάνε πιο πολύ στην ίδια την κεντρική ιστορια με τον Harry που πιθανώς πάνε να πλασάρουν για Green Goblin στο 3(δεν γνωρίζει ο Miles την οικογένεια Osborne) ή τον προ Carnage που εμφανίζεται στο side quest του Peter  με την Wraith).

Το λέω αυτό γιατί και το Spider man 2, υποτίθεται θα ήταν 50 50 στους 2 χαρακτήρες, αλλά το μεγαλύτερο κομμάτι της κεντρικής ιστορίας ήταν γύρω από τον Peter με τον Miles κυρίως να κυνηγά τον Mr Negative.

Οπως έγραψα και πιο πάνω δεν είναι απίθανο να το πάνε σε Miles Morales μεριά, λόγω και Spider verse.

Απλά δεν γίνεται αυτό ξεκάθαρο 100% έτσι όπως τελειώνει το παιχνίδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με αυτα που λες οτι,100% δεν το λεει αλλα ολα τα στοιχεια-γεγονοτα δειχνουν οτι ο morales θα ειναι.

Spoiler

Στο cutscene που πανε τον harry στο φορειο γυριζει και λεει ο norman οτι θα το πληρωσετε spider-men.Επισης στο cutscene με τον octavius τον ρωταει ποιοι ειναι οι spidermen.

 Περα απο αυτα ξεχασα να σχολιασω την γαματη στιγμη με την στολη  adidas.Με το που το ειδα απλα γελαγα και εννοειται οτι με την μια αλλαγη στολης.Ελα ομως που οι γαματοι στην τελευταια μαχη στο βαζουν σαν default χωρις δυνατοτητα αλλαγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα ss μιας και έφτασα σε αυτό το σημείο και εγώ.. 

 

18bc4df11ea8-screenshotUrl.jpg

18bc4df338617-screenshotUrl.jpg

18bc4df4f7685-screenshotUrl.jpg

18bc510efe49-screenshotUrl.jpg

18bc511116d2-screenshotUrl.jpg

18bc511314317-screenshotUrl.jpg

Spoiler

Πολύ op που παίζεις ως harry/venom

Όσο για τις αποστολές της mj και το immersion για τα fight scenes, είναι μια χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι καλύτερο. Δεν έχω κάτι να πω. 

 

Screenshot_20231117_031811_PS App.jpg

Επίσης, για αυτούς που λένε ότι ο Miles θα είναι ο επόμενος βασικός. Το επόμενο game είναι πιο στημένο για τον Peter από το επόμενο ελληνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα αλλο παιχνιδι επαιξα??Τα διαρκως υπονουμενα οτι ειναι φοβερος ο miles,οτι μπορεις να τα καταφερεις και μονος σου,δεν χρειαζομαι εγω(peter).Επισης

Spoiler

στο τελος ο peter λεει πως θα απεχει για λιγο απο τον spiderman.Eπισης σου εισαγουν την αλλη στο τελος,την οποια δεν ηξερα ποια ηταν εννοειται αλλα το φανταστηκα πριν την googlαρω.Κανουν setup για miles και γυναικα αραχνη στο επομενο.Τωρα μπορει να παρει ο peter λιγο screen time στο επομενο αλλα οι αλλοι 2 θα ειναι οι πρωταγωνιστες.

Αλλωστε και οι προσφατες συνεντευξεις αυτο δειχνουν.Read the signs παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dekulinkgr είπε

Αλλωστε και οι προσφατες συνεντευξεις αυτο δειχνουν.Read the signs παιδια.

Δεν βγηκε η Insomniac να πει οτι δεν ισχυει? Ειμαι ψιλο σιγουρος οτι το διαβασα μετα απο εκεινη την συνεντευξη (ισως ειναι και εδω στις πισω σελιδες). Δεν το ειπε καν η Insomniac ως εξτρα πληροφορια τελικα

1 ώρα πριν, dekulinkgr είπε

Αλλωστε και οι προσφατες συνεντευξεις αυτο δειχνουν.Read the signs παιδια.

Spoiler

αλλα ειπαν οτι βλεπουμε και εμεις στο τελος στο γκαραζ

 

Green Goblin και Dr Octopus ειναι οι τοπ Arch-Enemy του Peter. Μενει να δουμε αν θα εχουμε 3 dlc, με το 1ο Carnage και προετοιμασια Norman, 2ο Dr Octopus και 3ο green goblin. Μονο ετσι ιιιιισως βγει, αλλα πρεπει να ειναι συνολικα ~20 ωρες τα dlc. Οσο για το διαλειμμα, μπορει να αφηνει περιθωριο για 2ο MM game, ή λογω Wolverine 

Επισης εχουμε και Cindy/Silk πλεον που θα μπορουσε επισης να γινει playable χαρακτηρας (αν και θα προτιμουσα να την δω σαν την wraith).

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν βγηκε η Insomniac να πει οτι δεν ισχυει? Ειμαι ψιλο σιγουρος οτι το διαβασα μετα απο εκεινη την συνεντευξη (ισως ειναι και εδω στις πισω σελιδες). Δεν το ειπε καν η Insomniac ως εξτρα πληροφορια τελικα

 
  Απόκρυψη περιεχομένων

αλλα ειπαν οτι βλεπουμε και εμεις στο τελος στο γκαραζ

 

Green Goblin και Dr Octopus ειναι οι τοπ Arch-Enemy του Peter. Μενει να δουμε αν θα εχουμε 3 dlc, με το 1ο Carnage και προετοιμασια Norman, 2ο Dr Octopus και 3ο green goblin. Μονο ετσι ιιιιισως βγει, αλλα πρεπει να ειναι συνολικα ~20 ωρες τα dlc. Οσο για το διαλειμμα, μπορει να αφηνει περιθωριο για 2ο MM game, ή λογω Wolverine 

Επισης εχουμε και Cindy/Silk πλεον που θα μπορουσε επισης να γινει playable χαρακτηρας (αν και θα προτιμουσα να την δω σαν την wraith).

 

Αυτο ακριβως.Το μονο επισημο που εχουμε ειναι οτι η σεναριογραφος εχει βγει και πει  οτι η φυσικη εξελιξη της ιστοριας ειναι να αναλαβει ο miles τον πρωταγωνιστικο ρολο.Το οποιο σε συνδυασμο  με αυτα που ειπωθηκαν και ειδαμε στο παιχνιδι απλα ενισχυουν οτι οντως ο miles θα ειναι ο "κανονικος" spiderman.

Spoiler

Ο green goblin οπως λες ειναι arch enemy του peter γιαυτο πιστευω τον κρατανε για το 3ο μερος.Δυσκολο να τον εχουν σαν dlc enemy.Παντως πιστευω πως στο 3ο μερος θα τραυματιστει θανασιμα ή θα πεσει σε κανα κωμα ο peter μετα απο μαχη με τον goblin,οποτε θα χειριζομαστε για αρχη αποκλειστικα τον miles και μετα στην πορεια του παιχνιδιου θα γινει playable χαρακτηρας και η cindy/silk που αναφερεις.Που πραγματικα δεν εχω ιδεα ποια ειναι 😁 Aς βαζανε τουλαχιστον την spider-gwen που την γνωρισαμε απο τις προσφατες animated ταινιες.

 

Επεξ/σία από dekulinkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος κι από εμένα η βασική ιστορία.

Το Spiderman 1 είχα παίξει μόνο, το οποίο μου άρεσε αλλά δεν είχα τρελαθεί κιόλας. Το Miles Morales δεν το έπαιξα.
Πήρα το Spiderman 2 κυρίως λόγω του ότι δεν είχα τι άλλο να παίξω, με σκοπό να το τερματίσω και να το πουλήσω μετά.
Το παιχνίδι με κέρδισε και τελικά είμαι στη διαδικασία να το κάνω και πλατίνα.

Δεν μου άρεσε η διάρκεια στις μάχες με τα boss. Θα προτιμούσα να μην πρέπει να φάω το boss 3 φορές για να τελειώσει η μάχη. Ας έπρεπε μόνο μια φορά και ας ήταν δυσκολότερο. Επίσης βαριόμουν τα σημεία με την MJ, ενώ το τελευταίο μου άρεσε λόγω λιγότερου stealth. 
Τώρα για την πλατίνα με εκνευρίζουν τα bots που ψάχνεις στον χάρτη.

Κατά τα άλλα το καταευχαριστήθηκα καθώς πρόκειται για ένα πολύ καλοδουλεμένο τεχνικά παιχνίδι, με πολύ ωραίο σενάριο και διασκεδαστικό combat. Από τα καλύτερα της γενιάς σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει το συγκεκριμένο game και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας, στο remastered έχω παίξει σε performance mode vrr 120 hz μιας και το υποστηρίζει η tv μου και η εικόνα ήταν έπος και πεντακάθαρη στις 50" που παίζω. 

Σε αυτό είναι το ίδιο καλή η εικόνα σε performance mode ή έχει τεράστια διαφορά από fidelity? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παιχνίδι από θέμα gameplay, traversal, side stuff έχει την σφραγίδα της Insomniac όπου κάνει το παιχνίδι εξαιρετικό.

Εκεί όμως που μετατρέπεται σε βάσανο ειναι στα σημεία οπου φαίνεται ότι έχει πέσει η «ντιρεκτίβα» της Marvel/Disney, όπως οι προσχολικοί εκνευριστικότατοι διάλογοι/ατάκες μεταξύ των πρωταγωνιστών, σενάριο με pre-teen tropes όπου απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο σε εφήβους, όπως τα ντε και καλά in your face woke stuff 

Spoiler

Τα 🏳️‍🌈 λίκια στα side-missions του κολλεγίου η τα γκομενισματα της μάνας του Miles, καθώς και όλα τα ultra-femme υπονοούμενα από την φεμινίστρια writer του παιχνίδιου.


Θέλω να πω ότι μέχρι και στο Ratchet Rift Apart που ήταν γραμμένο αποκλειστικά από την Insomniac, πιο πικάντικους  και ανθρώπινους διαλόγους είχες από τα πλασματάκια, παρά από τους «αληθινούς» ανθρώπους στο SM όπου είναι όλοι «αγαπημένοι» σχεδόν μεταξύ τους!

 

Τα υπόλοιπα όταν τελειώσω το παιχνίδι.

Επεξ/σία από Tilemaxx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επος το game, παικτικος οργασμός αυτή είναι η φράση που ταιριάζει, τόσο smooth η κίνηση και τα γραφικά πανέμορφα και παίζω και σε performance uncapped, καμία ανάγκη να πάω σε quality, είναι ήδη πανέμορφο, τεράστια η insomniac 

18c030fd3b444-screenshotUrl.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νοείται κάτοχος PS5/Series να διαλέγει 30fps όταν το 95%των τίτλων σου δίνει τη δυνατότητα για 60ρι. Οι διάφορες στο IQ είναι σχετικά μικρές σε σχέση με το tradeoff του framerate το οποίο είναι αρκετά μεγάλο έτσι ώστε να υποστείς την ταλαιπωρία των 30καρε που για εμένα πλέον είναι unplayable mode όσα και παραπάνω μπιχλιμπίδια έχει η οθόνη.

 

Ειδικά τα παιχνίδια της Insomniac είναι τόσο καλοκουρδισμένα στο Performance RT που για εμένα την καθιστά τον κορυφαίο developer στην βιομηχανία αυτή τη στιγμή. 

Επεξ/σία από Tilemaxx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tilemaxx είπε

Δεν νοείται κάτοχος PS5/Series να διαλέγει 30fps όταν το 95%των τίτλων σου δίνει τη δυνατότητα για 60ρι. Οι διάφορες στο IQ είναι σχετικά μικρές σε σχέση με το tradeoff του framerate το οποίο είναι αρκετά μεγάλο έτσι ώστε να υποστείς την ταλαιπωρία των 30καρε που για εμένα πλέον είναι unplayable mode όσα και παραπάνω μπιχλιμπίδια έχει η οθόνη.

 

Ειδικά τα παιχνίδια της Insomniac είναι τόσο καλοκουρδισμένα στο Performance RT που για εμένα την καθιστά τον κορυφαίο developer στην βιομηχανία αυτή τη στιγμή. 

Πως το ενεργοποιείς το performance rt? Εγώ επέλεξα uncapped vrr και απόδοση και πιάνω 60-75  fps, μπορώ σε αυτή τη λειτουργία να χρησιμοποιήσω rt και να έχω 60 fps? 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...