Προς το περιεχόμενο

Marvel’s Spider-Man 2 [PS5]🕸


RPDrummer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/11/2023 στις 10:20 ΠΜ, dekulinkgr είπε

Σε ευχαριστω.Αρα μου μενουν αλλες δυο,ελπιζω να αντεξω και να τις κανω και να μην παρατησω το παιχνιδι.

Έκανα μόλις την 1η. Μια χαρα είναι γιατί γενικά μου αρέσει το stealth gameplay και της δώσανε και "όπλο".

Λίγο υπερβολή θεωρώ το "να παρατήσεις το παιχνίδι" για μισή ώρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kaliakman είπε

Έκανα μόλις την 1η. Μια χαρα είναι γιατί γενικά μου αρέσει το stealth gameplay και της δώσανε και "όπλο".

Λίγο υπερβολή θεωρώ το "να παρατήσεις το παιχνίδι" για μισή ώρα :)

Εγω αντιθετως σιχαινομαι το stealth gameplay.Δεν μου αρεσει καθολου.

Οσο για την υπερβολη που λες ναι οντως ετσι ειναι ,αλλα πηρα το spiderman 2 και οχι mary jane stealth missions.Ηταν απο τα μεγαλα αρνητικα που ειχα με το 1ο παιχνιδι.Τελοσπαντων θα γραψω αναλυτικη αποψη οταν με το καλο το τελειωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Nik1239 said:

Χρειάζεται να παίξω το 1 και το miles για το 2 ή όχι;

οι ιστορίες συνδέονται και η μια είναι συνέχεια της άλλης, οπότε καλό θα ήταν να τις ξέρεις για να καταλαβαίνεις καλύτερα τι γίνεται. Βέβαια, δεν είναι απαραίτητο να έχεις παίξει το 1 και το miles, στην αρχή του 2 έχει λεπτομερές recap

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να αποκαλύψω κάποιο συγκεκριμένο spoiler (δεν το έχω παίξει ακόμα), διάβασα σε ένα άρθρο ότι από δω και στο εξής ο Miles Morales θα είναι ο βασικός Spider-Man για την Insomiac games. Αυτό σημαίνει ότι εκείνος θα είναι πλέον ο πρωταγωνιστής όσο αναφορά για οποιοδήποτε πιθανό sequel. 

Προσωπικά δεν μου είναι καθόλου ευχάριστα αυτά τα νέα καθώς προτιμώ τον κλασικό Peter Parker. Και το concept του Spider-Man 2 μοιάζει ως μια προσπάθεια να μας προετοιμάσουν για την οριστική αντικατάσταση του.

Ο Miles Morales δεν είναι καλογραμμένος χαρακτήρας. Γίνεται πανίσχυρος πολύ γρήγορα, με έναν χαρακτήρα ηθικά αψεγάδιαστο και πρόθυμο για κάθε αυτοθυσία παρόλο το νεαρό της ηλικίας του. Πολύ "τέλειος" από την αρχή, χωρίς κανένα ελάττωμα και περιθώριο εξέλιξης. Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε στο προηγούμενο Spider-Man Miles Morales. Δεν ξέρω αν τώρα στο Spider-Man 2 τον έκαναν λίγο πιο ρεαλιστικό και "grounded" αλλά αμφιβάλλω κρίνοντας από την ακτιβίστρια συγγραφέα του παιχνιδιού που πλέον δουλεύει για την Insomniac.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι από δω και πέρα θα βλέπουμε (και αν) τον Peter ως cameo στην ίδια του τη σειρά. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Χωρίς να αποκαλύψω κάποιο συγκεκριμένο spoiler (δεν το έχω παίξει ακόμα), διάβασα σε ένα άρθρο ότι από δω και στο εξής ο Miles Morales θα είναι ο βασικός Spider-Man για την Insomiac games. Αυτό σημαίνει ότι εκείνος θα είναι πλέον ο πρωταγωνιστής όσο αναφορά για οποιοδήποτε πιθανό sequel. 

Προσωπικά δεν μου είναι καθόλου ευχάριστα αυτά τα νέα καθώς προτιμώ τον κλασικό Peter Parker. Και το concept του Spider-Man 2 μοιάζει ως μια προσπάθεια να μας προετοιμάσουν για την οριστική αντικατάσταση του.

Ο Miles Morales δεν είναι καλογραμμένος χαρακτήρας. Γίνεται πανίσχυρος πολύ γρήγορα, με έναν χαρακτήρα ηθικά αψεγάδιαστο και πρόθυμο για κάθε αυτοθυσία παρόλο το νεαρό της ηλικίας του. Πολύ "τέλειος" από την αρχή, χωρίς κανένα ελάττωμα και περιθώριο εξέλιξης. Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε στο προηγούμενο Spider-Man Miles Morales. Δεν ξέρω αν τώρα στο Spider-Man 2 τον έκαναν λίγο πιο ρεαλιστικό και "grounded" αλλά αμφιβάλλω κρίνοντας από την ακτιβίστρια συγγραφέα του παιχνιδιού που πλέον δουλεύει για την Insomniac.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι από δω και πέρα θα βλέπουμε (και αν) τον Peter ως cameo στην ίδια του τη σειρά. 

Το miles δεν με ενθουσίασε όπως το 1ο spiderman. Το επαιξα ευχάριστα αλλά μέχρι εκεί. Δε ξέρω λοιπόν πως θα μου φανεί κ εμένα το 3 μόνο με τον miles. Πάντως όπως κ να έχει, δεν θέλω να δω ένα spiderman πάλι στη Νέα Υόρκη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα ενω ειναι απιστευτο το feeling-swining που εχουν πετυχει με τον spiderman εχουν κανει ενα σωρο αλλες χαζες επιλογες που για μενα προσωπικα ριχνουν πολυ το παιχνιδι.Το ιδιο ελεγα και για το πρωτο αλλα εκει το προσπερνας καθως ηταν το 1ο.Εδω στο 2ο χτυπαει πολυ.

 

Επεξ/σία από dekulinkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Χωρίς να αποκαλύψω κάποιο συγκεκριμένο spoiler (δεν το έχω παίξει ακόμα), διάβασα σε ένα άρθρο ότι από δω και στο εξής ο Miles Morales θα είναι ο βασικός Spider-Man για την Insomiac games.

Το είχα δει και εγώ σε reddit μεριά, αλλά στα σχόλια από κάτω λέγανε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μάλιστα αυτός που το ανέβασε, το έσβησε κιολας

image.png.c6f2fce80a1d427789319f7fbddc7ace.png

image.png.f0f504df99081eaa955e0486cfc6e18b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Fulgore

https://www.eurogamer.net/marvels-spider-man-2-developers-discuss-whats-next-for-peter-parker-and-miles-morales

"Speaking with Gizmodo, Arfmann and Morris both said Miles will become the "main" Spider-Man in any future games. This is something that was heavily implied at the game's conclusion, when Miles, along with Peter and MJ, spend some time together in Aunt May's garage."

"In this moment, the baton gets passed on, and Miles is now set to become the main Spider-Man going forward. This is something, Morris explained, that always felt like the "natural" course of action for the game, and presumably the series." 

"The idea of a two Spider-Man story was always really essential to this game. I think pretty early on, we knew that we wanted to have that moment of handing the reins over. And as we developed it, as we started to lay down more track leading up to that moment, it just felt more and more right," Arfmann said

 

Ο χρόνος θα δείξει...

Και όσο αναφορά για το ποια είναι η Morris:

Brittney Morris 🏳️‍🌈 (@BrittneyMMorris) / X

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

με βάση την ιστορία του ίδιου του Spider man 2 και πως τελειώνει(από πλευράς κακού πάντα), δεν προκύπτει κάτι τέτοιο πάντως.

Το γράφουν από κάτω και στα σχόλια 

-

''''''I've seen so many people push this narrative, and it baffles me. The main story they are pushing for the sequel is

Spoiler

Norman as the Green Goblin

, which doesn't work with Miles as the sole protagonist, he just doesn't have the connection to

Spoiler

the Osborn family

to make the story as meaningful as the previous games''

-

Εκτός αν θέλουν να το πάνε σε Spider verse νοοτροπία οπως με την τελευταία ταινια στους κινηματογράφους, γιατί στο Spiderman 2, η ιστορία γενικά περιστρέφεται γύρω απο Peter Parker και όχι γύρω απο Miles.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Δεν κάθομαι να το ψάξω περαιτέρω μιας και παλεύω να το τελειώσω (λόγω ανύπαρκτους χρόνου), αλλά αν η πηγή είναι κοινή με το reddit, τότε μάλλον δεν θα ισχύει. Απλά προφανώς τα sites αφήνουν τα άρθρα, και ας μην ισχύει κάτι (for the clicks) 

2 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Γενικα ενω ειναι απιστευτο το feeling-swining που εχουν πετυχει με τον spiderman εχουν κανει ενα σωρο αλλες χαζες επιλογες που για μενα προσωπικα ριχνουν πολυ το παιχνιδι.Το ιδιο ελεγα και για το πρωτο αλλα εκει το προσπερνας καθως ηταν το 1ο.Εδω στο 2ο χτυπαει πολυ.

 

Δεν ξέρω τι σε χαλάει, ενώ έχει βελτιωθεί σε όλους τους τομείς (ακόμα και οι αποστολές με την mj). Το μόνο αρνητικό είναι τα γνωστά, αλλά oh well, τα προσπερνάς. 

Spoiler

Και εγώ έχω κάνει μόνο την 1η αποστολή (στο ζωολογικό δεν είναι η 1η?) με mj, και είναι μίλια καλύτερη από το 1ο game 

Εγώ κάνω ταυτόχρονα και αρκετά side για να μην μείνουν μετά το main story. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν είναι "πηγή". Κανονική συνέντευξη έδωσαν οι άνθρωποι. 

Τι να πω παιδιά πάντως ο σκηνοθέτης και η συγγραφέας δεν θα μπορούσαν να είναι πιο ξεκάθαροι. Τώρα αν κάποιοι δεν θέλουν να το αποδεχτούν και προσπαθούν να το ερμηνεύσουν διαφορετικά, το αφήνω στην κρίση τους. 

Από την άλλη μπορεί να μην εξαρτάται και από την Morris και τον Arfmann και κάποιος άλλος πιο ψηλά να πάρει άλλη απόφαση (το ελπίζω). Όλα παίζονται. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως έγραψα και πιο πάνω, αν παίξεις το παιχνίδι και δεις όλη την ιστορία, δεν προκύπτει/οδηγεί σε κάτι τέτοιο.

Ούτως ή άλλως πέραν απο κανένα dlc, το spider man για τώρα μπαίνει στον πάγο, αφού ξεκινάνε να δουλεύουν σε Wolverine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, D.Luffy said:

@Fulgore

https://www.eurogamer.net/marvels-spider-man-2-developers-discuss-whats-next-for-peter-parker-and-miles-morales

"Speaking with Gizmodo, Arfmann and Morris both said Miles will become the "main" Spider-Man in any future games. This is something that was heavily implied at the game's conclusion, when Miles, along with Peter and MJ, spend some time together in Aunt May's garage."

"In this moment, the baton gets passed on, and Miles is now set to become the main Spider-Man going forward. This is something, Morris explained, that always felt like the "natural" course of action for the game, and presumably the series." 

"The idea of a two Spider-Man story was always really essential to this game. I think pretty early on, we knew that we wanted to have that moment of handing the reins over. And as we developed it, as we started to lay down more track leading up to that moment, it just felt more and more right," Arfmann said

 

Ο χρόνος θα δείξει...

Και όσο αναφορά για το ποια είναι η Morris:

Brittney Morris 🏳️‍🌈 (@BrittneyMMorris) / X

Πάντως βλέπω στο προσωπικό της site ότι θα έχει τον ίδιο ρόλο του advanced writer και στο wolverine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσε πριν 3 μέρες.

Τεχνικά άπιαστο, όλα τα υπόλοιπα μια από τα ίδια.

Ενώ το περίμενα πως και πως, εν τέλη δεν με ενθουσίασε.

Καλό για αγορά μόλις πάει στο 50αρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...