Προς το περιεχόμενο

Ζωή χωρίς αυτοκίνητο


Th3Unforgiven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Th3Unforgiven είπε

Είναι ή όχι τελικά βιώσιμο; Έστω για λίγα χρόνια;

Τα φώτα σας...τις εμπειρίες σας, τις σκέψεις σας...

 

Υ.Γ: Το ξέρω οτι ''εξαρτάται''💤

Λογικό. Αν μένεις Πειραϊκη, Κυψέλη καπου γενικα που ψαχνεις παρκιν με το ντουφεκι.. τρελενεσαι ! Αν μενεις επαρχια σου χρειαζεται εκτος και αν εισαι σε πολη επαρχιακή και μενεις κοντα στην αγορά της. Αν εχεις πιτσιρικια χρειαζεται για τη μεταφορα τους σε φροντιστήριο σχολειο ή κατι παρομοιο. Αν η δουλεια σου είναι μιση ωρα με το αμαξι και μιαμιση με τα ΜΜΜ τοτε σου χρειαζεται.. αν και με τη τιμη της βενζινης κοβεις κατι αλλο για να παιρνεις το καρο στη δουλειά.. Γενικά ζυγιζεις κ βλεπεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδωσα το ζημιαρικο αυτοκινητο μου και παρηγγειλα νεο το οποιο ομως θα ερχοτανε σε 6 μηνες. Το εδωσα αμεσως γιατι οσο το κρατουσα τοσα εβγαζε και δεν μπορουσα πλεον να πληρωνω τις ζημιες του. 

Με την δουλεια τα βολεψα. Ενα τεταρτο περπατημα σπιτι-μετρο και 5 λεπτα μετρο-δουλεια και τουμπαλιν. 

Γιατρους για τα παιδια ταξι αλλα αν δεν εβρισκα διαθεσιμο ραδιο ταξι σιχτηριζα, καποιες φορες αργησα και στα ραντεβου.

Οι βολτες ηταν το θεμα μου. Καμια απολυτως ανεξαρτησια. Κι εννοω βολτες για τα παιδια σε εξοδο με συμμαθητες κτλ. Να μας καλουνε καπου και να πρεπει να ξεσηκωνω και τον συζυγο να μας παει να μας φερει κτλ. Ταξι θα μου πεις παλι. Ε μα δεν γινεται ταξι για ολα. Κι αυτο κοστιζει οποτε προσκλησεις μακρια απο το σπιτι τις απερριπτα. 

Πριν τα παιδια ειχα μηχανη. Ολα κομπλε. 

Γενικα το δικο σου μεταφορικο μεσο σου δινει ανεξαρτησια, σου λυνει τα χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο για την επιβίβωσή σου αν έχεις πρόσβαση στη δουλειά και από εκεί που παίρνεις τρόφιμα με ΜΜΜ ή πεζός/ή εξ αποστάσεως.

Αλλά αν ζητούμενα είναι η ευκολία, άνεση, διασκέδαση, ένα αυτοκίνητο είναι πολύ σημαντικό, διευκολύνει κατά πολύ τη ζωή σου.

Γενικά επιβιώνουμε χωρίς πολλά πράγματα που θεωρούνται 'απαραίτητα', αλλά κάνουμε τη ζωή μας κατά πολύ ευκολότερη με πολλά πράγματα μεταξύ των οποίων και το αυτοκίνητο. Αν έχεις τα χρήματα εννοείται πώς παίρνεις, το αυτοκίνητο είναι μια πολυτέλεια που θέλεις να έχεις. Αν δεν έχεις τα χρήματα σταθμίσεις τις ανάγκες σου και ενεργείς ανάλογα...

 

Επεξ/σία από getty
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζεις στην πόλη και με ένα μηχανάκι την βγάζεις πέρα άνετα, (ΜΜΜ δεν συζητάω να μπεις θα γίνεις δολοφόνος με αυτό που κυκλοφορεί εκεί μέσα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγα χρόνια που έμενα Ηράκλειο (Κρήτη) το αυτοκίνητο το χρησιμοποιούσα καθημερινά μεν, αλλά δεν ήταν απαραίτητο, δε. Όλα ήταν σε απόσταση περπατήματος. Οπότε το χρησιμοποιούσα από επιλογή. Το ίδιο ισχύει αν μένεις κάπου κεντρικά στα περισσότερα αστικά κέντρα.

Πλέον που μένω Σταμάτα (Αττική) και μάλιστα σε απομακρυσμένο οικισμό, το αυτοκίνητο το θέλω υποχρεωτικά ακόμα και για σούπερ μάρκετ. Πλέον είναι σημαντική ανάγκη. Το ίδιο ισχύει για οποιοδήποτε απομακρυσμένο σημείο, είτε επαρχία, ή "κοντά" σε μεγαλούπολη. 

Οπότε, πολύ σωστά έγραψες, "εξαρτάται". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απαραίτητο αλλα δεν θα το αφηνα με την καμια,ασχετως τα κοστη, οπου παω καθιστος με μουσικη,σημαντικο ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟΥΣ ΘΟΡΥΒΟΥΣ ΑΠΕΞΩ. ανεξαρτητος, θες να πας καπου βολτα 1 το βραδυ τυχαινει κατι σε εναν φιλο ή οτιδηποτε(εγω στα 27 μου, μου τυχαινει οχι συχνα αλλα τυχαινει) παιρνω το αμαξι παω ευκολα. Ή αμα εχεις καμια κοπελα για τα περα δωθε ειναι ανεση οπως και να το κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση αυτη με εχει απασχολησει πολυ κι εμενα. Ζω κι εργαζομαι ΗΒ, η δουλεια με τα ΜΜΜ ειναι περιπου 30-40 λεπτα συνολικα απο το σπιτι μου. Σουπερ μαρκετ εχω στα 200 μετρα. Σκεφτομαι απο τον νεο χρονο να παρω ενα μικρο αμαξι γιατι η διαδρομη με αυτοκινητο θα ειναι 15 λεπτα στο πολυ χαλαρο.

Αν εχεις οικογενεια θελεις σιγουρα αυτοκινητο. Αν η δουλεια ειναι πανω απο 40 λεπτα με τα ΜΜΜ αξιζει να παρεις αυτοκινητο. Εξαρταται και απο τις απολαβες καποιου φυσικα. Αν παιζει wfh επισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσεις που λετε οτι το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο, πως πάτε σούπερ Μάρκετ;

Κουβαλάτε τις τσάντες στα ΜΜΜ.

Εκτος αν είστε τίποτα μπακουρια😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Εσεις που λετε οτι το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο, πως πάτε σούπερ Μάρκετ;

Κουβαλάτε τις τσάντες στα ΜΜΜ.

Εκτος αν είστε τίποτα μπακουρια😀

Μπορεί να έχουν κοντά τους ΣΜ.Αμάξι δεν έχουν,οχι χέρια για να μην μπορούν να κρατήσουν σακούλες ή πόδια για να περπατήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαρχία επαρχία (και όχι απλά σε κάποια μεγάλη πόλη) χρειάζεται. Θες δουλειά σε δημόσια υπηρεσία? Κάποιο κατάστημα εκτός? Ιατρικός λόγος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι σοβαρά να πουλήσω το δικό μου τώρα που έχει αξία ακόμα, καινούριο το πήρα το 13. Όσο πήγαινα στην δουλειά ήταν απαραίτητο, πλέον εργάζομαι από το σπίτι και έχω και μηχανάκι. 18 μήνες έχω κάνει μόνο 3000 χλμ, με το αμάξι. Έχει τύχει να το έχω στην ίδια θέση 20 μέρες! Δυσκολεύομαι να το πάρω απόφαση όμως γιατί είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι Αθήνα ναι είναι βιώσιμο χωρίς αμάξι με τη λογική ότι εξυπηρετεί το μετρο. Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας όπου και να είσαι δεν γίνεται χωρίς αμάξι.

Αν είσαι επαρχία με τίποτα. Εγώ που μένω σε μικρή επαρχιακή πόλη κανένα σούπερ δεν κάνει delivery και επίσης έχουμε δουλειές που χωρίς αμάξι απλά δεν παίζει να γίνουν.

1 ώρα πριν, Par1s* είπε

Σκέφτομαι σοβαρά να πουλήσω το δικό μου τώρα που έχει αξία ακόμα, καινούριο το πήρα το 13. Όσο πήγαινα στην δουλειά ήταν απαραίτητο, πλέον εργάζομαι από το σπίτι και έχω και μηχανάκι. 18 μήνες έχω κάνει μόνο 3000 χλμ, με το αμάξι. Έχει τύχει να το έχω στην ίδια θέση 20 μέρες! Δυσκολεύομαι να το πάρω απόφαση όμως γιατί είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Όχι μη πουλάς τα αυτοκίνητα έχουν ανέβει σε εξωφρενικές τιμές. 

Μπορεί όντως να έχεις κάνει λίγα χλμ αλλά έχεις την επιλογή.

Αν δε σου είναι τεράστια επιβάρυνση μη το δίνεις

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2022 στις 4:44 ΜΜ, Th3Unforgiven είπε

Είναι ή όχι τελικά βιώσιμο; Έστω για λίγα χρόνια;

Τα φώτα σας...τις εμπειρίες σας, τις σκέψεις σας...

 

Υ.Γ: Το ξέρω οτι ''εξαρτάται''💤

Θέμα προτεραιοτήτων είναι. 

Γενικά υπάρχει η ζωή χωρίς αυτοκίνητο και η ζωή με αυτοκίνητο. Είναι 2 εντελώς διαφορετικές ζωές. Χωρίς αυτοκίνητο είναι σχεδόν αδύνατον χρονικά να πας εκδρομές και μακρινές βόλτες, αν εισαι εργαζόμενος με ελάχιστο χρόνο. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που δεν γουσταρουν ουτως ή αλλως να πηγαίνουν κάπου.

Επίσης το αυτοκίνητο δεν ειναι αυτονόητο. Είναι ουσιαστικά μια επιβράβευση της εργασίας, όπου έχει ως κόστος αρκετά χρήματα και ως όφελος το κέρδος χρόνου. 

Τα πάντα εν ολίγοις ειναι θέμα προτεραιοτήτων και τι θέλει ο καθένας και τι είναι διατεθειμένος να κάνει και να χάσει για αυτό που θέλει. 

4 ώρες πριν, Par1s* είπε

Σκέφτομαι σοβαρά να πουλήσω το δικό μου τώρα που έχει αξία ακόμα, καινούριο το πήρα το 13. Όσο πήγαινα στην δουλειά ήταν απαραίτητο, πλέον εργάζομαι από το σπίτι και έχω και μηχανάκι. 18 μήνες έχω κάνει μόνο 3000 χλμ, με το αμάξι. Έχει τύχει να το έχω στην ίδια θέση 20 μέρες! Δυσκολεύομαι να το πάρω απόφαση όμως γιατί είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Και εγώ έχω 2 αυτοκίνητα. Το ένα έχει υπάρξει και μήνες ακίνητο. Αθροιστικά κάνουν και τα 2, 8.000 χμ το χρόνο. Θέμα προτεραιοτήτων είναι. Ακόμα και με τα 3000χμ το χρόνο, θα ήθελες όταν σου έρθει η όρεξη να τα κάνεις, να μην μπορείς να τα κάνεις γιατί δεν θα έχεις το αμάξι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...