Προς το περιεχόμενο

Ζωή χωρίς αυτοκίνητο


Th3Unforgiven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ διαμένω επαρχία σε χωριό. Τα πάντα είναι σε απόσταση αναπνοής. Κυριολεκτικά μπορώ να πάω σε σούπερ μάρκετ, φούρνο, φαρμακεία ή όπου αλλού και να γυρίσω σπίτι σε λιγότερο από 10 λεπτά με τα πόδια. Δυστυχώς αν θέλω να πάω σε κάποια πόλη υπάρχει πρόβλημα, τα δρομολόγια των λεωφορείων είναι αρκετά αραιά (έχουν κόψει κιόλας πολλά δρομολόγια λόγο κρίσης) και οι ώρες δεν βολεύουν καθόλου, οπότε χωρίς αυτοκίνητο για εκτός χωριού είναι λίγο σκούρα τα πράγματα.

Στις 21/11/2022 στις 12:50 ΠΜ, NikosKallithea είπε

Εσεις που λετε οτι το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο, πως πάτε σούπερ Μάρκετ;

 

Που μένεις; Αποκλείεται να μην υπάρχει σούπερ μάρκετ κοντά σου. Αν πάλι δεν έχεις και μένεις Αθήνα ή σε μεγάλη πόλη, σίγουρα κάποια σούπερ μάρκετ θα έχουν και ντελίβερι, εδώ στο χωριό το μικρούτσικο σούπερ μάρκετ που έχουμε φέρνει προϊόντα στο σπίτι.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2022 στις 12:50 ΠΜ, NikosKallithea είπε

Εσεις που λετε οτι το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο, πως πάτε σούπερ Μάρκετ;

Κουβαλάτε τις τσάντες στα ΜΜΜ.

Εκτος αν είστε τίποτα μπακουρια😀

Εμείς που μένουμε Δήμο Αθηναίων, έχουμε σουπερ μάρκετ στα 5 λεπτά μέγιστο. Εγω προσωπικά στα 5 λεπτά με τα πόδια έχω κυριολεκτικά 6 σουπερ μαρκετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως εξαρταται. Αλλα γενικα ναι, ειναι μια πολυτελεια που μας την εχει περασει η κοινωνια ως αναγκαιοτητα.

Μια περιοδο εμενα Αμπελοκηπους, το σουπερμαρκετ σε αποσταση 500 μετρων και για τη δουλεια επαιρνα εταιρικο λεωφορειο.Ειχα μηχανη και αυτοκινητο και τα μετακινουσα ουσιαστικα μονο για καμια εξοδο η για να παω στη κοπελα (οταν δεν εμενε μαζι μου και γυρναγε σπιτι της). Με αυτες τις συνθηκες δηλαδη δε μου χρειαζοταν κανενα απο τα δυο ουσιαστικα.

Μετα ομως που μετακινηθηκα στα προαστια της Αττικης, μου ειναι απαραιτητα και τα δυο. Μηχανη για καθημερινη μετακινηση στη δουλεια και αυτοκινητο για ψωνια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Εμείς που μένουμε Δήμο Αθηναίων, έχουμε σουπερ μάρκετ στα 5 λεπτά μέγιστο. Εγω προσωπικά στα 5 λεπτά με τα πόδια έχω κυριολεκτικά 6 σουπερ μαρκετ. 

Kαι όταν έχετε πολλά ψώνια τι κάνετε ρε παιδιά? Καρότσι λαικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/11/2022 στις 4:44 ΜΜ, Th3Unforgiven είπε

Είναι ή όχι τελικά βιώσιμο; Έστω για λίγα χρόνια;

Ειναι.

Το χειροτερο ειναι οτι μας εχουν περασει την "αναγκη" να εχουμε 2 και 3 αυτοκινητα μεσα σε μια τετραμελη οικογενεια,οταν στο αμερικο τους επιβραβευουν με την "carpool lane".

Ευτυχως εμεις εχουμε τη ΛΕΑ για αυτο.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Kαι όταν έχετε πολλά ψώνια τι κάνετε ρε παιδιά? Καρότσι λαικής?

Κάνεις και 2ο δρομολόγιο αν θέλεις να ψωνίσεις πολλά πράγματα και δεν μπορείς να τα κουβαλήσεις όλα μαζί. Αν υπάρχει κατάστημα σε κοντινή απόσταση σιγά το πράγμα. Εγώ έχω πάει πολλές φορές 2η και 3η φορά στο σούπερ μάρκετ.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/11/2022 στις 4:44 ΜΜ, Th3Unforgiven είπε

Είναι ή όχι τελικά βιώσιμο; Έστω για λίγα χρόνια;

Τα φώτα σας...τις εμπειρίες σας, τις σκέψεις σας...

 

Υ.Γ: Το ξέρω οτι ''εξαρτάται''💤

δεν ειναι χωρις μηχανη και αυτοκινητο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολλά ψώνια υπάρχει καρότσι λαϊκής, υπάρχει αποστολή, υπάρχει ταξί. Πάρκινγκ αν κάποιος μένει κέντρο υπάρχει;; Είτε ακριβώς έξω από το σούπερ μάρκετ είτε μετά έξω από το σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2022 στις 4:19 ΜΜ, dtk-386 είπε

Kαι όταν έχετε πολλά ψώνια τι κάνετε ρε παιδιά? Καρότσι λαικής?

Τις πιο πολλές φορές ζητάς από το s/m να στα φέρουν. Επίσης το καρότσι λαϊκής είναι μια λύση, μια άλλη είναι να πηγαίνεις πιο συχνά για να μην μαζεύονται πολλά, να κάνεις καλύτερο προγραμματισμό, κτλ.

2 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

Για πολλά ψώνια υπάρχει καρότσι λαϊκής, υπάρχει αποστολή, υπάρχει ταξί. Πάρκινγκ αν κάποιος μένει κέντρο υπάρχει;; Είτε ακριβώς έξω από το σούπερ μάρκετ είτε μετά έξω από το σπίτι. 

Αν και λίγο άσχετο αυτό με το θέμα, όταν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα στάθμευσης τότε εξασφαλίζεις πάρκινγκ πριν καν αποκτήσεις αυτοκίνητο, αλλιώς παρκάρεις όσο μακριά χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας βγάλει δίπλωμα στα 25 αλλα μη έχοντας αμαξι τωρα στα 31 αρχίζω να θέλω να πάρω. Μάλιστα θέλω πρώτα να κάνω μετεκπαίδευση γιατι νιωθω πως το έχω ξεχάσει..

Όλες μου οι δουλειές ήταν και είναι εύκολα προσβάσιμες με μετρό, σουπερ μαρκετ δίπλα στην πολυκατοικία και για τις βραδινές εξόδους αν ήταν αργά ταξί, στις σχέσεις δεν είχα θέματα (μακριά από κοπέλες που θέλουν τον άντρα ταξί). Είμαι της άποψης ότι αν η γυναίκα γουστάρει αμάξι μπορεί απλά και όμορφα να αγοράσει εκείνη 😅

Παρ όλα αυτά συμφωνώ ότι ειναι μια μεγάλη διευκόλυνση στην καθημερινότητα και ειδικά σε μια οικογένεια πιστεύω είναι απαραίτητο για τις μετακινήσεις των παιδιών σε διάφορες δραστηριότητες

Επεξ/σία από Eluminator_91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν ειμαι ο πιο κατάλληλος για να απαντήσω. Αλλα όπως πάντα εξαρτάται...

Πρώτα απ όλα, αμα μένεις κοντά σε όλα οσα χρειάζεσαι για την καθημερινότητα σου και ΔΕΝ γουστάρεις οδήγηση ή/και εκδρομές τότε μάλλον γίνεται και χωρίς αυτό. Άμα δουλεύεις και απο το σπίτι, ακόμα πιο εύκολα.

Δεν θα μπορούσα να με φανταστώ να το κάνω κι. Γράφω ~30.000 km/χρόνο και πάνω απο τα μισά είναι για την ευχαρίστηση της οδήγησης. Απο το να μου πείς πάμε μια βόλτα να πιούμε ένα καφέ (5€) ή ένα ποτό (10€), προτιμώ αυτό το ποσό να το κάνω καύσιμο, να πάρω τον καφέ στο ποτηράκι μου και να βγώ μετά την δουλεία για 50-100km χαλαρωτικής οδήγησης εκτός πόλης. Φυσικά βοηθάει και το οτι η σύζυγος είναι αυτής της λογικής ("μαλώνουμε" ποιος θα οδηγήσει :P ). Παρομοίως δεν μπορώ να φανταστώ να κουβαλάω ψώνια με διαφορετικό τρόπο, ιδίως τα νερά. Είναι μια ευκολία και μια ανεξαρτησία που ιδίως αμα την συνηθίσεις απο μικρός, δεν μπορείς να την αφήσεις.

Φυσικά και κοστίζει. Αλλά είναι η επιβράβευση του κόπου που κάνεις όλες τις υπόλοιπές ώρες τις μέρας.

Επεξ/σία από biohazard7720
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...