Προς το περιεχόμενο

Ζωή χωρίς αυτοκίνητο


Th3Unforgiven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, efo355 είπε

Όχι μη πουλάς τα αυτοκίνητα έχουν ανέβει σε εξωφρενικές τιμές. 

Μπορεί όντως να έχεις κάνει λίγα χλμ αλλά έχεις την επιλογή.

Αν δε σου είναι τεράστια επιβάρυνση μη το δίνεις

Δεν κατάλαβα τι εννοείς, αυτό δε θα έπρεπε να είναι επιχείρημα υπέρ της πώλησης; Αφού έχουν ανεβεί σε εξωφρενικές τιμές, θα βγάλει περισσότερα αν το πουλήσει τώρα παρά αν πέσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ΜΜΜ δίπλα και single, μπορείς ανετότατα χωρίς αυτό, κουτσά στραβά. Αλλά με οικογένεια κάπως δύσκολο θα σου βγει.

Υγ. Πούλησα πρόσφατα το δικό μου λόγω οικονομικής στενότητας και ναι, η ζωή μου έγινε λιιιγοοο πιο δύσκολη αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει (ακομη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Εσεις που λετε οτι το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο, πως πάτε σούπερ Μάρκετ;

Κουβαλάτε τις τσάντες στα ΜΜΜ.

Εκτος αν είστε τίποτα μπακουρια😀

Το ανέφερα και πιο πριν. Για λίγα πράγματα, με τα χέρια περπατώντας. Για πολλά πράγματα, online κι έρχονται στην πόρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ΛεναΛενα είπε

Αν έχεις ΜΜΜ δίπλα και single, μπορείς ανετότατα χωρίς αυτό, κουτσά στραβά. Αλλά με οικογένεια κάπως δύσκολο θα σου βγει.

Υγ. Πούλησα πρόσφατα το δικό μου λόγω οικονομικής στενότητας και ναι, η ζωή μου έγινε λιιιγοοο πιο δύσκολη αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει (ακομη)

διαφωνω:

Αν εχεις ενα μισθο της προκοπης ακομα και μονος σου χρειαζεται εκτος απο ψωνια αν θες να πας εκδρομες (και να μη ...ζητιανευεις/γλυφεις αλλους) αν ψαχνεσαι για κοπελα κτλ

Προσωπικα ακομα και μονος και εχοντας σχεδον διπλα την εργασια μου, καποια στιγμη αγορασα ιχ αλλα οπως γραφουν οι περισσοτεροι ειναι θεμα προτεραιοτητων και κυριως οικονομικης καταστασης

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ζεις σε πόλη και όλα είναι κοντα, προφανώς και γίνεται. 

Εάν ζεις στη μέση του πουθενά προφανώς και δεν γίνεται. 

Όλα όσα αναφέρονται εδώ μέσα περί μπακουρι, αν έχεις παιδιά είναι αστειοτητες. Πολύς κόσμος ζει χωρίς αμάξι και γκόμενα βρίσκει και παιδιά μεγαλώνει και τη ζωή του ζει. Το αμάξι είναι υπερεκτιμημένο ως προς την αύξηση της ποιότητας ζωής που σου παρέχει. Είναι μια ευκολία ναι, αλλά επίσης και ένα βάρος/δυσκολία και όχι μόνο οικονομικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

Εάν ζεις σε πόλη και όλα είναι κοντα, προφανώς και γίνεται. 

Εάν ζεις στη μέση του πουθενά προφανώς και δεν γίνεται. 

Όλα όσα αναφέρονται εδώ μέσα περί μπακουρι, αν έχεις παιδιά είναι αστειοτητες. Πολύς κόσμος ζει χωρίς αμάξι και γκόμενα βρίσκει και παιδιά μεγαλώνει και τη ζωή του ζει. Το αμάξι είναι υπερεκτιμημένο ως προς την αύξηση της ποιότητας ζωής που σου παρέχει. Είναι μια ευκολία ναι, αλλά επίσης και ένα βάρος/δυσκολία και όχι μόνο οικονομικό. 

μαλλον δεν εχεις ετερο ημιση και σιγουρα οχι παιδια....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

διαφωνω:

Αν εχεις ενα μισθο της προκοπης ακομα και μονος σου χρειαζεται εκτος απο ψωνια αν θες να πας εκδρομες (και να μη ...ζητιανευεις/γλυφεις αλλους) αν ψαχνεσαι για κοπελα κτλ

Προσωπικα ακομα και μονος και εχοντας σχεδον διπλα την εργασια μου, καποια στιγμη αγορασα ιχ αλλα οπως γραφουν οι περισσοτεροι ειναι θεμα προτεραιοτητων και κυριως οικονομικης καταστασης

Γιαυτό έγραψα ότι η ζωή μου έγινε λίγο πιο δύσκολη, πέρα από τα ψώνια ειχα και την δυνατότητα να πάω κάποια εκδρομή. Καθώς όμως ο μισθός μου δεν μου αρκεί μιας και σηκώνει δύο άτομα, η σοφοτερη απόφαση είναι να  μην έχω πλέον αυτοκίνητο, και να χρησιμοποιώ την αστική συγκοινωνία. Φυσικά σαν εμένα θα υπάρχουν κι άλλοι. Τεσπα, αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ζωή είναι δύσκολη χωρίς αυτοκίνητο αλλά όχι αδύνατη.

Υγ. Δεν διαφωνώ πάντως με αυτά που έγραψες.

Επεξ/σία από ΛεναΛενα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

μαλλον δεν εχεις ετερο ημιση και σιγουρα οχι παιδια....

Από πού προκύπτει αυτό ακριβώς; Έχω και τα 2 εφόσον ενδιαφέρεστε.

Το να είμαι κάτοικος σε περιοχές όπως Κουκάκι, κωλονακι και άλλες  οπου το αυτοκίνητο δεν χρειάζεται γιατί αποκλείεται ως ενδεχόμενο με βάση τη δημοσίευση μου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, aledjo said:

χαχααχαχ φυσικα μπορουν αλλα δε δεχονται να το χρησιμοποιουν μαζι σου

Ίσως τότε βρίσκετε λάθος γυναίκες. 

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μπορεί να έχουν κοντά τους ΣΜ.Αμάξι δεν έχουν,οχι χέρια για να μην μπορούν να κρατήσουν σακούλες ή πόδια για να περπατήσουν.

Σου απαντω μεσω της παρακατω παράθεσης

Τεσπα τωρα στην Ελλάδα τι να τα κάνεις και τα αυτοκίνητα και τα διαφορα αλλά, εδω για το μεγαλύτερο ποσοστό ειναι πλεον τα κάτεργα 

 

5 ώρες πριν, aledjo είπε

Για να αναρωτιεσαι μαλλον δεν εχεις γκομενα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δε μπορει να απαντησει σιγουρα στο ερωτημα σου, διοτι κανεις δεν εχει τις ιδιες δυνατοτητες και αναγκες με εσενα ή με οποιονδηποτε αλλο. 

Προσωπικη αποψη, απο τη στιγμη που εχω και μηχανακι, το αμαξι θα κινηθει μονο αν ειναι να μεταφερω γυναικα, οικογενεια, ή καμια μεγαλη ογκωδη αγορα. Ισως και αν εχει αρκετα κακες καιρικες συνθηκες (κρυο, βροχη).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...