Προς το περιεχόμενο

Ζωή χωρίς αυτοκίνητο


Th3Unforgiven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν 3 χρόνια έμενα εντός πόλης. Τα είχα όλα σε απόσταση 2χιλιομέτρών, ούτε ποδήλατο δεν χρησιμοποιούσα. Έχω γυρίσει στο πατρικό, ένα χωριό 12~ χιλιόμετρα από Πόλη. Ούτε μηχανάκι δεν μου κάνει, χρειάζομαι αυτοκίνητο για όλα. 

Ωστόσο αν έχεις οικογένεια χρειάζεται το αυτοκίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τις ανάγκες, αλλά θεωρώ πως πλέον είναι βιώσιμο.

Προσωπικά δεν είχα αμάξι μέχρι σήμερα (θα έχω σύντομα βέβαια). Είμαι περίπου στα 2km απ' το κέντρο, αλλά έχω και γύρω μου μαγαζιά. Σούπερ πχ, αν θέλω να πάρω ποσότητες (που προφανώς δεν μεταφέρονται στα χέρια), παραγγέλνω online κι έρχονται στην πόρτα μου. Για βραδινή έξοδο, μπορεί να πάρω κανένα ταξί να γυρίσω (αν χρειαστεί).

Γενικά, γίνεται να ζήσεις χωρίς αμάξι αν είσαι κοντά στο κέντρο. Περισσότερο για καμιά εξόρμηση εκτός πόλης θεωρώ ότι είναι αναγκαίο (για να μην εξαρτάσαι απ' την παρέα σου πχ).

 

Υ.Γ.: Τα παραπάνω, για κάποιον χωρίς παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βολεύεσαι με μετρό δεν είναι καθόλου απαραίτητο, αν πρέπει να μπεις σε λεωφορείο τότε είναι και με το παραπάνω!

Με το αυτοκίνητο όμως έχεις και το θετικό της μεταφοράς πραγμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα μερικών δύσκολων περιπτώσεων, δεν μπορώ να πω οτι μου έχει χρειαστεί ποτέ (είμαι 31), οτιδήποτε χρειαστώ εχω μετρό δίπλα οπότε με βολεύει και γενικότερα περπατάω ασχέτως της κήλης στη μέση που γενικότερα κάνει την κατάσταση πιο δύσκολη. Το πήγαινε έλα στη δουλειά μέχρι τέλη του '20 είχα ΜΜΜ που με βολεύουν (ευτυχώς) και έπειτα συνάδελφος αγόρασε όχημα και μοιραζόμαστε τα καύσιμα.

Για τις εξόδους συνήθως πηγαίνω μόνος μου στα μέρη και γυρνάω μαζί με κανέναν φίλο (αναλόγως και τον προορισμό, πηγαίνω εγώ σε αυτούς και γυρνάω σε αυτους για να μην τους επιβαρύνω με το να με γυρνάνε).

Δίπλωμα οδήγησης έχω απο τα 18, αλλα να πω την αλήθεια μου, δεν μου είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα η οδήγηση. Δεν το θεωρώ αγγαρεία, απλά γενικότερα έχω ενα αγχος και εναν φόβο έξω. Μου δίνουν φίλοι τα οχήματά τους να γυρίσουμε απο έξοδο πχ να μην ξεχνάω πως γίνεται καμιά φορά αλλά πάω κατακουζηνός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αποκτήσω αυτοκίνητο ένιωθα πως δε μου είναι απαραίτητο. Μόλις απέκτησα απορούσα πως άντεχα χωρίς αυτό. Η ιδιωτικότητα και η ανεξαρτησία που σου προσφέρει δε συγκρίνεται με κανένα μέσο μαζικής μεταφοράς.

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επαρχία/μικρή πόλη θες αυτοκίνητο στανταρ. Κέντρο Αθήνας θες ένα μηχανάκι αν δεν είσαι ευαίσθητος στο κρύο. Για προάστια, εξαρτάται. Αν είσαι εξοικειωμένος με ΜΜΜ, δεν χρειάζεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nbtz89 είπε

Πριν αποκτήσω αυτοκίνητο ένιωθα πως δε μου είναι απαραίτητο. Μόλις απέκτησα απορούσα πως άντεχα χωρίς αυτό. Η ιδιωτικότητα και η ανεξαρτησία που σου προσφέρει δε συγκρίνεται με κανένα μέσο μαζικής μεταφοράς.

μεχρι να παρεις μηχανη

μετα θα αν αναρωτιεσαι γιατι εισαι κλεισμενος σε ενα αμαξι στην κινηση και γιατι δεν πηρες μηχανη νωριτερα 😁

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

μεχρι να παρεις μηχανη

μετα θα αν αναρωτιεσαι γιατι εισαι κλεισμενος σε ενα αμαξι στην κινηση και γιατι δεν πηρες μηχανη νωριτερα 😁

στο κρύο και στη ζέστη χίλιες φορές κουτάκι θερμαινόμενο και κλιματιζόμενο αναλόγως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φοιτητής Κρήτη είχα μηχανάκι και μετά στα τέλη μηχανή. Μετά εξωτερικό στη Βαρκελώνη και Μπιλμπάο πόσα χρόνια δεν είχα μέσο αλλά έμενα σε καλές περιοχές και το μετρό με εξυπηρετούσε σε όλες τις μετακινήσεις μου. 

Ελλάδα όταν γύρισα Αθήνα πάλι έμενα δίπλα σε στάση μετρό (Μαρουσι).  Μετά σε μεγαλη επαρχιακη πολη (80χιλ κοσμου) εμενα στα 3 τετραγωνα απ'τον κεντρικο πεζοδρομο της πολης και ολα ηταν διπλα μου. 
Μυτιληνη μετα για δουλεια το ιδιο.
Το Πασχα που περασε στα 36 μου πήρα αμαξι και τώρα που ειμαι Ικαρια φετος ειναι μεγαλη ευκολια. Παροτι μενω κεντρο στον Ευδηλο και η δουλεια μου ειναι 4-5 χλμ με πολλους συναδελφους που μοιραζομαστε κουρσες εναλλαξ η αίσθηση ανεξαρτησίας που σου δίνει το αμάξι δεν υπάρχει. 
Ειδικά στις διακοπές το καλοκαίρι είναι τεράστια ευκολία. 

Βέβαια έχει έξοδα το αμάξι για να το συντηρεί κανείς και τυχόν αβαρίες του μπορούν να τινάξουν ένα σφιχτό μπάτζετ στον αέρα. 

Πχ κάποιος που εχει εναν αξιοπρεπη μισθό των 1000-1200 ευρώ μένοντας στο ενοικιο αν του τύχει καμια ζημια στο αμαξι τύπου 500-600 ευρώ (δεν αναφερω καν παραπανω) την έκατσε την βάρκα. 

Προσωπικά δεν ήταν οικονομικός ο λόγος που άργησα να πάρω αμαξι. Απλά δεν ένιωσα ποτέ ότι το χρειάζομαι. Πλέον όμως δύσκολα θα γυρνούσα σε ζωή χωρίς αυτό ακόμα και αν έμενα σε μέρος που δεν το χρειαζόμουν για κάθε μέρα. 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...