Προς το περιεχόμενο

Epic Games: Η Google πλήρωσε την Activision-Blizzard με $360 εκ. για να μην ανταγωνιστεί το Play Store


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, NickTG είπε

Άρα εκεί δεν την ενδιαφέρει η ασφάλεια των χρηστών και η διασφάλιση μη παράνομης χρήσης. ΟΚ. 

Εκεί μπορεί να γίνει και χρήση για εκπ[αιδευτικούς σκοπούς. Υπάρχει το περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 minutes ago, Tlykog said:

Όχι, δεν τελειώνει εκεί. Με το να γράψεις απλά "είναι νόμιμοι", γράφεις τη μισή αλήθεια. "Η μισή αλήθεια", όπως λέει και ο σοφός λαός, "είναι χειρότερη από το ψέμα".

Καμία μισή αλήθεια. Οι εξομοιωτές είναι νόμιμοι. Δεν έχει κάτι παραπάνω. 

7 minutes ago, Tlykog said:

Ακόμα και οι ROMS από παιχνίδια που σου ανήκουν είναι παράνομες. Διάβασέ το. Η εταιρεία σου παραχωρεί τη χρήση τους και κανένα δικαίωμα δημιουργίας αντιγράφου.

Αν έχουμε κάποια απόφαση δικαστηρίου για αυτό να το κουβεντιάσουμε. Κατά προτίμηση στην Ευρώπη. 

Αν βασιζόμαστε απλά στους όρους της κάθε εταιρείας λυπάμαι αλλά δεν μου λένε κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, NickTG είπε

Μιλάω για μηνύματα τύπου: "Ου, πρόβατα που αγοράζετε Apple" και "όσοι αγοράζουν Android πεινάνε". 

Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου.

Οι προσωπικές μας επιλογές σε τέτοια θέματα δε μας κάνουν καλύτερους ή ανώτερους από τους άλλους.

21 λεπτά πριν, NickTG είπε

Καμία μισή αλήθεια. Οι εξομοιωτές είναι νόμιμοι. Δεν έχει κάτι παραπάνω. 

Αν έχουμε κάποια απόφαση δικαστηρίου για αυτό να το κουβεντιάσουμε. Κατά προτίμηση στην Ευρώπη. 

Αν βασιζόμαστε απλά στους όρους της κάθε εταιρείας λυπάμαι αλλά δεν μου λένε κάτι. 

Εγώ θα σου πω ότι δεν είναι. Το αν είναι ή όχι νόμιμοι εξαρτάται από τη χρήση τους.

Οπότε λέμε 2 αντίθετα πράγματα και έχουμε και οι δύο δίκιο. Αυτό είναι και το νόημα εδώ. Το αν είναι ή όχι νόμιμοι εξαρτάται από τη χρήση τους. Χωρίς να βάλεις αυτή την παράμετρο η απάντηση "είναι νόμιμοι" ή "δεν είναι νόμιμοι" είναι ημιτελής. Εγώ το δέχτηκα στην αρχική μου τοποθέτηση. Μένει να το δεχτείς και εσύ. 

Οι Roms θεωρούνται παράνομες, γιατί εξορισμού αποτελούν δημιούργημα κάποιας εταιρείας και δεν ανήκουν στον καταναλωτή, άρα θα έπρεπε να είχαμε κάποια απόφαση δικαστηρίου ότι είναι νόμιμες. Δεν υπάρχει, άρα είναι παράνομες. Οι εταιρείες έχουν νομικό τμήμα γι αυτό το λόγο.

Αν οι εταιρείες είχαν άδικο, τότε κα΄ποιος θα είχε κερδίσει δικαστήριο και οι ROMs θα υπήρχαν παντού για νόμιμο κατέβασμα.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Tlykog said:

Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου.

Οι προσωπικές μας επιλογές σε τέτοια θέματα δε μας κάνουν καλύτερους ή ανώτερους από τους άλλους.

Εγώ θα σου πω ότι δεν είναι.

Οπότε λέμε 2 αντίθετα πράγματα και έχουμε και οι δύο δίκιο. Αυτό είναι και το νόημα εδώ.

Οι Roms θεωρούνται παράνομες, άρα θα έπρεπε να είχαμε κάποια απόφαση δικαστηρίου ότι είναι νόμιμες. Δεν υπάρχει, άρα είναι παράνομες. Οι εταιρείες έχουν νομικό τμήμα γι αυτό το λόγο.

Αν οι εταιρείες είχαν άδικο, τότε κα΄ποιος θα είχε κερδίσει δικαστήριο και οι ROMs θα υπήρχαν παντού για νόμιμο κατέβασμα.

Μα είναι διαφορετικό να υπάρχουν παντού για να τις κατεβάσεις και διαφορετικό να χρησιμοποιείς τις δικές σου από παιχνίδια που ήδη έχεις. 

Και στη δεύτερη περίπτωση δεν θυμάμαι να έχει γίνει κάποιο δικαστήριο. Είτε γιατί δεν θέλουν να ασχοληθούν είτε γιατί το νομικό τους τμήμα τους έχει πει πως αν πάνε σε κάτι τέτοιο θα το χάσουν. 

Η Sony πάντως κάποτε είχε χάσει δικαστήριο σχετικά με το bios του PS1. 

Πάντως εδώ που τα λέμε αν κάποιος θέλει emulators υπάρχουν καλύτερες συσκευές από τα κινητά οποιασδήποτε εταιρείας για αυτή τη δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Μα είναι διαφορετικό να υπάρχουν παντού για να τις κατεβάσεις και διαφορετικό να χρησιμοποιείς τις δικές σου από παιχνίδια που ήδη έχεις. 

Και στη δεύτερη περίπτωση δεν θυμάμαι να έχει γίνει κάποιο δικαστήριο. Είτε γιατί δεν θέλουν να ασχοληθούν είτε γιατί το νομικό τους τμήμα τους έχει πει πως αν πάνε σε κάτι τέτοιο θα το χάσουν. 

Η Sony πάντως κάποτε είχε χάσει δικαστήριο σχετικά με το bios του PS1. 

Πάντως εδώ που τα λέμε αν κάποιος θέλει emulators υπάρχουν καλύτερες συσκευές από τα κινητά οποιασδήποτε εταιρείας για αυτή τη δουλειά. 

Το να έχεις στην κατοχή σου ένα παιχνίδι δε σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις αντίγραφα αυτού. 

Δεν πάει κάποιος δικαστήριο αν ξέρει ότι 100% θα το χάσει. Γι αυτό και, σε αντίθεση με το bios του Ps, κανένας δεν πιστεύει ότι οι Roms είναι νόμιμο. Δεν είναι. Μπορεί να έχει ένα site με ROMS, αν η εταιρεία τον στριμώξει το κατεβάζει. Αν το site εδρευει σε χώρα που καλύπτεται νομικά, όλα οκ.

Στην τελευταία φράση θα συμφωνήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, KostasKri είπε

Θα σου απαντήσω γενικά σε αυτά που είπες.

1. Επειδή δουλεύω σε τμήμα ΙΤ μεγάλης εταιρίας, θα σου πω απλά πως η βλακεία του απλού χρήστη είναι απεριόριστη και χωρίς όρια. Το να τους δίνεις επιλογές τους μπερδεύει. Τους βάζεις chrome και mozilla και συνδέεσαι να δεις ένα πρόβλημα σε δεύτερη φάση και βλέπεις edge/internet explorer με τον chrome ήδη pinned στο taskbar.

To sideloading στο Android γίνεται με τρόπο ώστε να μην μπορεί να το κάνει ο απλός ηλίθιος κατά λάθος. Τώρα αν ο super ηλίθιος βρει τρόπο, δεν θα περιοριστούμε όλοι οι υπόλοιποι για 2-3 super ηλίθιους.

8 ώρες πριν, KostasKri είπε

2. Επειδή ανέφερες την Epic αρκετές φορές, δεν φταίει η Apple που καταπάτησαν τα συμβόλαια που είχαν κάνει και τις συμφωνίες και ήθελαν ειδική μεταχείρηση. Οι χρήστες iOS πληρώνουν τις βλακείες της Epic και όχι της Apple. Σαν να έχεις ένα χώρο να θες να νοικιάσεις και να έρχεται το πλαίσιο να σου λέει ξέρεις είμαι το πλαίσιο και επειδή είμαι τεράστια εταιρία θα πρέπει να μου δώσεις τζάμπα τον χώρο. Προσωπικά δεν μου ακούγεται δελεαστική προσφορά 😛

Δεν καταπάτησε κανένα συμβόλαιο. Αποχώρησε από το μαγαζί της Apple και άνοιξε δικό της δίπλα. Που πρέπει να έχει δικαίωμα να το κάνει αλλιώς δημιουργούνται μονοπώλια.

8 ώρες πριν, KostasKri είπε

3. Ανέφερες αρκετά το Kodi και τα Emulators. Για το Kodi, με μια πρόχειρη αναζήτηση το θέμα είναι licensing και γι αυτό δεν μπορέι να μπει στο store λόγω της open source φύσης του που δεν είναι ξεκάθαρα τα licenses που χρησιμοποιούνται για τον κώδικα. Και να λυνόταν και αυτό βέβαια, τα addons δεν θα ήταν και πάλι διαθέσιμα στο App Store διότι... Πειρατεία... Τέλος, τα emulators σαν εφαρμογές μπορεί να μην είναι παράνομες, αλλά τα ROMs είναι παράνομα να τα κατεβάζεις. Εκτός αν εσύ κάνεις extract τις ROM που χρησιμοποιείς από original CD/DVD/κασέτες τα οποία και έχεις αγοράσει για να τα παίζεις νόμιμα. Αμφιβάλλω βέβαια.

Πρώτον έχω αυθεντικά CD του PlayStation και τα έχω κάνει rip. Επίσης ποιος έβαλε την Apple αστυνομικό στο τι κάνω στο κινητό μου, που εγώ πλήρωσα; Για να δικαιολογήσετε την Apple θα επιχειρηματολογήσετε και υπέρ της παρακολούθησης των χρηστών τι κάνουν στις συσκευές τους σε λίγο.

8 ώρες πριν, KostasKri είπε

4. Και η εταιρία, και ο developer θέλουν να πάνε μπροστά τα apps. Τώρα στο android ίσως το downgrading να είναι χρήσιμο λόγω του τεράστιου αριθμού συσκευών με άπειρους συνδυασμούς hardware. Στο iOS δεν υπάρχει αυτό και στα 10+ χρόνια που είμαι χρήστης iPhone δεν νομίζω να έχει χρειαστεί ποτέ να κάνω downgrade ούτε έχω ακούσει κάποιον στο κύκλο μου. Πιθανώς να υπάρχουν κάπου τέτοιοι άνθρωποι αλλά σίγουρα λιγότεροι από τους αντίστοιχους Android.

Όπως είπα πριν, το Apple Music που έσβησε στα αρχεία των χρηστών και είχε ένα σωρό UI/UX προβλήματα [1] [2] το έκανε στο iOS. Είχε γίνει χαμός τότε αλλά για κάποιο λόγο το ξέχασαν όλοι. Πολλοί τότε ήθελαν να κάνουν downgrade αλλά δεν μπορούσαν γιατί μιλάμε για iOS.

8 ώρες πριν, KostasKri είπε

5. Η κάθε εταιρία έχει δικές της πολιτικές για το πως θα γίνονται develop εφαρμογές. Το ότι η Google δίνει δωρεάν τα libraries δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουν όλοι. Μην ξεχνάμε και ότι το android είναι open source, το iOS όχι. Άλλη πολιτική έχει η Google, άλλη η Apple άλλη η Microsoft κ.ο.κ. Το να έχεις την απαίτηση να τα δίνουν όλοι δωρεάν επειδή ένας το δίνει δωρεάν δεν το θεωρώ σωστό.

Ωραία, ας χρεώσουν για τα libraries και τα SDK, όπως έκανε η Microsoft για τα libraries και το SDK των Windows CE και των Windows Mobile, όχι να κλειδώσουν το sideloading στο κινητό που πλήρωσα. Βασικά θα τους υποχρεώσει τώρα η ΕΕ να ανοίξουν το sideloading ώστε να μπορείς να φορτώσεις third-party stores και καλά θα κάνει, γιατί το κλειδωμένο sideloading είναι μονοπωλιακή πρακτική.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Δεν καταπάτησε κανένα συμβόλαιο. Αποχώρησε από το μαγαζί της Apple και άνοιξε δικό της δίπλα. Που πρέπει να έχει δικαίωμα να το κάνει αλλιώς δημιουργούνται μονοπώλια.

Σίγουρα εχεις παρακολουθήσει την υπόθεση? Και η Apple και η Google την μπανάρανε από τα stores τους για συγκεκριμένους λόγους, λόγους που η δικαστική απόφαση τους αναφέρει μαζί με το πρόστιμο προς την Epic…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Σίγουρα εχεις παρακολουθήσει την υπόθεση? Και η Apple και η Google την μπανάρανε από τα stores τους για συγκεκριμένους λόγους, λόγους που η δικαστική απόφαση τους αναφέρει μαζί με το πρόστιμο προς την Epic…

Και πάλι, θα πρέπει να έχει δικαίωμα να ανοίξει δικό της μαγαζί δίπλα, εκτός του μαγαζιού της Apple ή της Google. Να απαγορεύεις στην Epic κάτι τέτοιο αποτελεί μονοπωλιακή πρακτική (ευτυχώς η ΕΕ το κοιτάει το θέμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kurkosdr είπε

Και πάλι, θα πρέπει να έχει δικαίωμα να ανοίξει δικό της μαγαζί δίπλα, εκτός του μαγαζιού της Apple ή της Google. Να απαγορεύεις στην Epic κάτι τέτοιο αποτελεί μονοπωλιακή πρακτική (ευτυχώς η ΕΕ το κοιτάει το θέμα).

Να κάνει δίκη της πλατφόρμα και κινητά τότε… Κανένας νόμος δεν κάνει συνιδιοκτήτη τον οποιοδήποτε dev ή αγοραστή συσκευής με τον κατασκευαστή!!!!

Καλό θα ήταν, που και που, να διαβάζεις τι ακριβώς αποδέχεσαι στους όρους χρήσης οποιαδήποτε συσκευής…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Tlykog είπε

- Σωστό. Υπάρχει και jailbreak, αλλά ελάχιστοι το κάνουν. Παρόλο που η διαδικασία είναι πιο εύκολη πχ από root σε Android.

Σοβαρά τώρα; Συγχέεις την απόκτηση πρόσβασης superuser (rooting) με την εγκατάσταση μιας userland εφαρμογής από ένα app package (κάτι που στο iOS όντως θέλει jailbreak); Μια ερώτηση μόνο: Το κάνεις λόγω άγνοιας ή επειδή νομίζεις ότι απευθύνεσαι σε αδαείς;

Για να είμαι σαφής: Το Android δεν χρειάζεται κάποιου είδος "jailbreak" για την εγκατάσταση εφαρμογών userland όπως το Kodi ή του Epic Games store, η όλη διαδικασία υποστηρίζεται επίσημα από τον προμηθευτή του λειτουργικού και είναι πλήρως τεκμηριωμένη (documented).

22 ώρες πριν, Tlykog είπε

- Σωστό. Υπάρχει και jailbreak, αλλά ελάχιστοι το κάνουν. Παρόλο που η διαδικασία είναι πιο εύκολη πχ από root σε Android. Ο λόγος είναι ότι ΟΝΤΩΣ το store της Apple σου δίνει ασφάλεια και αξιοπιστία.

Το jailbreak το κάνουν ελάχιστοι γιατί δεν υποστηρίζεται από τον προμηθευτή και ενέχει την ακύρωση την εγγύησης της συσκευής. Συν το ότι μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα με τα updates. Μη μου πεις ότι και αυτό δεν το ήξερες;

Παρομοίως και το rooting στο Android, αλλά επαναλαμβάνω το rooting χρειάζεται μόνο για εφαρμογές που ζητάνε δικαιώματα υπερχρήστη (superuser) οι οποίες όντως μπορούν να σου δημιουργήσουν μη-αναστρέψιμα προβλήματα αν τροποποιήσουν το system partition.

22 ώρες πριν, Tlykog είπε

- Emulators: παράνομοι, αλλά μπαίνουν με jailbreak, Kodi: παράνομο, τσοντοεφαρμογές, δόξα το Θεό, δεν υπάρχουν...

Emulators: παράνομοι; Από πότε; Έχω παλιά PS1 δισκάκια και τα έχω κάνει rip. Το Kodi, επίσης παράνομο; Πόθεν πως; Πρόκειται για ικανότατο media player, προσωπικά το χρησιμοποιώ ως media player και για να βλέπω δωρεάν πηγές. Τις τσοντοεφαρμογές τι σε πειράζει αν ο άλλος τις βάζει στο κινητό του με sideload; Mοιράζεστε το κινητό και δεν θες να βλέπεις αυτά τα πράγματα του σατανά; Από πότε όλοι εσείς γίνατε δερβέναγες στο κινητό του άλλου να του λέτε τι θα βλέπει και τι όχι; Πραγματικά υπάρχει έστω και μια ανοησία που δεν θα πείτε για να δικαιολογήσετε τις πρακτικές της Apple;

22 ώρες πριν, Tlykog είπε

Εκτός αυτού, ας πάρουμε και την άλλη πλευρά: αν είσαι developer σε συμφέρει το iOS, μιας και η εφαρμογή, που με τόσο κόπο δημιούργησες, δε θα κυκλοφορήσει "δωρεάν" από τον κάθε μ@λ@κ@. Είμαι φανατικά υπέρ του να πληρώνεται το κάθε αξιόλογο έργο και εκεί η Apple έχει πλεονέκτημα και η Google ξεκάθαρο μειονέκτημα.

Οι χρήστες δεν έχουν δικαιώματα; Μόνο οι developers; Θα πρέπει πχ εγώ να μην έχω δικαίωμα να εγκαταστήσω εφαρμογές στο κινητό μου εκτός Play Store επειδή ο τάδε developer φοβάται την πειρατεία; (που δεν υπάρχει πλέον εφόσον οι εφαρμογές από το Play Store έχουν DRM που γίνεται update συνεχώς, δες πόσα βγάζουν οι pay-to-win εφαρμογές και στις δυο πλατφόρμες, αλλά ας μην πάμε μέχρι εκεί)

22 ώρες πριν, Tlykog είπε

Υπάρχουν τρόποι:

https://www.techtarget.com/searchmobilecomputing/opinion/Did-you-know-how-easy-it-is-to-sideload-iOS-apps-to-your-iPhone

το θέμα είναι ποιος θέλει...

Διάβασες το άρθρο; Με τον πρώτο τρόπο αργά η γρήγορα η Apple θα κάνει revoke το certificate αφού απαγορεύει τη χρήση των certificates για αυτό τον σκοπό, και ο δεύτερος τρόπος απαιτεί 99 δολάρια το χρόνο και χρήση εξειδικευμένων third-party εργαλείων. Αν το κάνεις όσο πιο δύσκολο γίνεται και απαιτείς 99 δολάρια το χρόνο, τότε ναι όντως "κανείς δεν θέλει".

24 λεπτά πριν, AtiX είπε

Να κάνει δίκη της πλατφόρμα και κινητά τότε… Κανένας νόμος δεν κάνει συνιδιοκτήτη τον οποιοδήποτε dev ή αγοραστή συσκευής με τον κατασκευαστή!!!!

Καλό θα ήταν, που και που, να διαβάζεις τι ακριβώς αποδέχεσαι στους όρους χρήσης οποιαδήποτε συσκευής…

Η συσκευή είναι δική μου, δεν την έχω μαζί με τον κατασκευαστή. Την αγόρασα από τον κατασκευαστή. Το κατά πόσον οι όροι χρήσης είναι εφαρμόσιμοι εξαρτάται από την εκάστοτε νομοθεσία, όπως και το κατά πόσο αποτελούν μονοπωλιακές πρακτικές. Όπως είπα, το έχει αναλάβει το θέμα η ΕΕ σε πολλαπλά επίπεδα, που ερευνά κατά πόσο οι πρακτικές της Apple αποτελούν μονοπωλιακή πρακτική και ετοιμάζει regulation που θα απαγορεύει το κλείδωμα του sideloading.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Η συσκευή είναι δική μου, δεν την έχω μαζί με τον κατασκευαστή. Την αγόρασα από τον κατασκευαστή. Το κατά πόσον οι όροι χρήσης είναι εφαρμόσιμοι εξαρτάται από την εκάστοτε νομοθεσία, όπως και το κατά πόσο αποτελούν μονοπωλιακές πρακτικές. Όπως είπα, το έχει αναλάβει το θέμα η ΕΕ σε πολλαπλά επίπεδα, που ερευνά κατά πόσο οι πρακτικές της Apple αποτελούν μονοπωλιακή πρακτική και ετοιμάζει regulation που θα απαγορεύει το κλείδωμα του sideloading.

Η συσκευή ως υλικό σου ανοίκει, το λειτουργικό της όχι… πραγματικά θέλεις και τα γράφεις όλα αυτά τα εκτός πραγματικότητας?

Μου αρέσει που μιλάς και για μονοπωλιακές τακτικές χωρίς καν να ξέρεις το νομοθετικό πλαίσιο…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Σοβαρά τώρα; Συγχέεις την απόκτηση πρόσβασης superuser (rooting) με την εγκατάσταση μιας userland εφαρμογής από ένα app package (κάτι που στο iOS όντως θέλει jailbreak); Μια ερώτηση μόνο: Το κάνεις λόγω άγνοιας ή επειδή νομίζεις ότι απευθύνεσαι σε αδαείς;

ουάου! Πραγματικά "ουάου"! Τόσα πολλά λάθη σε τόσο μικρό κείμενο δύσκολα βρίσκει κάποιος... Να μη σχολιάσω και την προσβολή στο τέλος, ενώ έχεις καταφανέστατα άδικο. Πάμε να στο αποδείξω:

https://en.wikipedia.org/wiki/IOS_jailbreaking

Παραθέτω από το κείμενο:

"...A jailbroken device permits root access within the operating system and provides the right to install software not available through the App Store."

και

"jailbreaking is the use of a privilege escalation exploit to remove software restrictions imposed by the manufacturer"

Ταυτόχρονα επιτρέπει και την αφαίρεση των περιορισμών του κατασκευαστή. Άρα είναι rooting και το να εγκαθιστάς εφαρμογές τρίτων.

Το κατάλαβες τώρα; Φυσικά και συγκρίνεται.

5 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Για να είμαι σαφής: Το Android δεν χρειάζεται κάποιου είδος "jailbreak" για την εγκατάσταση εφαρμογών userland όπως το Kodi ή του Epic Games store, η όλη διαδικασία υποστηρίζεται επίσημα από τον προμηθευτή του λειτουργικού και είναι πλήρως τεκμηριωμένη (documented).

Μπορείς αλλά δεν καλύπτεσαι για τυχόν προβλήματα που μπορεί να προακαλέσουν οι εφαρμογές αυτές. Το Kodi είναι παράνομο αν βάλεις οποιοδήποτε προσθετο. Συγνώμη, αλλά καλά κάνει η Apple.

Υπήρξε δικαστήριο για το Epic game store. H Apple κέρδισε. Δεν ξέρω τί συζητάμε...

5 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Το jailbreak το κάνουν ελάχιστοι γιατί δεν υποστηρίζεται από τον προμηθευτή και ενέχει την ακύρωση την εγγύησης της συσκευής. Συν το ότι μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα με τα updates. Μη μου πεις ότι και αυτό δεν το ήξερες;

Παρομοίως και το rooting στο Android, αλλά επαναλαμβάνω το rooting χρειάζεται μόνο για εφαρμογές που ζητάνε δικαιώματα υπερχρήστη (superuser) οι οποίες όντως μπορούν να σου δημιουργήσουν μη-αναστρέψιμα προβλήματα αν τροποποιήσουν το system partition.

Ενώ το rooting το υποστηρίζουν όλοι οι κατασκευαστές Android; Μόνο την Oneplus ξέρω και αυτή υποστηρίζει μόνο hardware θέματα ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ CUSTOM ROM ή από κάποια εφαρμογή μετά το rooting.

Δε σου δημιουργεί προβλήματα με το update. To αφαιρείς, κάνεις το update και το ξαναβάζεις. Μη μου πεις: δεν το ήξερες.

Αν κάνεις rooting, τόσο σε Android, όσο και σε iOS η ασφάλεια πάει περίπατο. Το ίδιο και η εγγύηση. Άσε το τί πρέπει να κάνεις για να βάλεις εφαρμογές τραπεζών ή του gov.gr. Για Apple δεν ξέρω, γιατί δεν έχω κάνει ποτέ jailbreak, αλλά για Android κάτι ξέρω...

5 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Emulators: παράνομοι; Από πότε; Έχω παλιά PS1 δισκάκια και τα έχω κάνει rip. Το Kodi, επίσης παράνομο; Πόθεν πως; Πρόκειται για ικανότατο media player, προσωπικά το χρησιμοποιώ ως media player και για να βλέπω δωρεάν πηγές. Τις τσοντοεφαρμογές τι σε πειράζει αν ο άλλος τις βάζει στο κινητό του με sideload; Mοιράζεστε το κινητό και δεν θες να βλέπεις αυτά τα πράγματα του σατανά; Από πότε όλοι εσείς γίνατε δερβέναγες στο κινητό του άλλου να του λέτε τι θα βλέπει και τι όχι; Πραγματικά υπάρχει έστω και μια ανοησία που δεν θα πείτε για να δικαιολογήσετε τις πρακτικές της Apple;

Το θέμα έχει εξαντληθεί παραπάνω. Συνοπτικά: το να έχεις emulator καθαρά και μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς είναι νόμιμο. Σε κάθε άλλη περίπτωση η χρήση του είναι παράνομη. Πες μου ότι τους χρησιμοποιείς για εκπαιδευτικούς σκοπούς και θα συμφωνήσω. Επιπλέον, με jailbreak μπορείς να βάλεις.

Το να έχεις ένα γνήσιο cd δε σημαίνει ότι μπορείς να φτιάξεις αντίγραφό του. Δεν ξέρω γιατί νομίζεις ότι κάτι τέτοιο είναι νόμιμο. Για να φτιάξεις οποιοδήποτε αντίγραφο θα πρέπει η εταιρεία να σου δώσει την άδεια να το κάνεις.

Ο kodi χρησιμοποιείται παράνομα σε όλο τον κόσμο. Αν δε θέλεις να το δεις και κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλό σου δικό σου θέμα. Πες μου, σαν player, τί παραπάνω έχει πχ από VLC (προσωπικός αγαπημένος). Όταν τον έβαλα τον βρήκα πολύ δύσχρηστο. Τον έσβησα.

Για τις τσοντοεφαρμογές τί να πω;... Αυτό θα στο δώσω, γιατί είναι θέμα γούστου. Οκ, λοιπόν, για όσους είναι οπαδοί των τσοντοεφαρμογών ας πάρουν Android. Προσωπικά δε μου δίνει την αίσθηση "επαγγελματισμού" ένα store με τέτοιες εφαρμογές.

5 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Οι χρήστες δεν έχουν δικαιώματα; Μόνο οι developers; Θα πρέπει πχ εγώ να μην έχω δικαίωμα να εγκαταστήσω εφαρμογές στο κινητό μου εκτός Play Store επειδή ο τάδε developer φοβάται την πειρατεία; (που δεν υπάρχει πλέον εφόσον οι εφαρμογές από το Play Store έχουν DRM που γίνεται update συνεχώς, δες πόσα βγάζουν οι pay-to-win εφαρμογές και στις δυο πλατφόρμες, αλλά ας μην πάμε μέχρι εκεί)

Αλήθεια;.. Καλά γραψε "ihackedit" και πες μου αν δε βρίσκεις πειρατικές εφαρμογές...

Επιπλέον, βάλε aurora store και κάνε update από εκεί, μετά πες μου για DRM... Το Aurora, να θυμίσω, ότι ουσιαστικά κατεβάζει από το playstore κάνοντας απόκρυψη της ταυτότητάς σου. Είναι και open source. Άρα ασφαλές συνολικά.

Ο κάθε developer φοβάται την πειρατεία και γι αυτό και υπάρχουν τόσο ποιοτικές, επαγγελματικές, εφαρμογές μόνο σε iOS. Καλά κάνει και έχει κάθε δικαίωμα στην εφαρμογή του. Βάζει τους όρους και αν τους δέχεσαι την παίρνεις, αν όχι παίρνεις κάποια άλλη. Αυτό ορίζει ο νόμος.

... και ναι, είμαι από αυτούς, τους χαζούς, που του αρέσει να πληρώνουν κάθε αξιόλογη εφαρμογή και δεν κατεβάζουν πειρατικό περιεχόμενο. Σέβομαι τον κόπο του κάθε εργαζόμενου και την προσπάθεια κάθε εταιρείας. Αν κάτι δε μου αρέσει, τότε δεν το παίρνω. Αν μου αρέσει, το πληρώνω.

5 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Διάβασες το άρθρο; Με τον πρώτο τρόπο αργά η γρήγορα η Apple θα κάνει revoke το certificate αφού απαγορεύει τη χρήση των certificates για αυτό τον σκοπό, και ο δεύτερος τρόπος απαιτεί 99 δολάρια το χρόνο και χρήση εξειδικευμένων third-party εργαλείων. Αν το κάνεις όσο πιο δύσκολο γίνεται και απαιτείς 99 δολάρια το χρόνο, τότε ναι όντως "κανείς δεν θέλει".

Αν με βόλευε θα τα πλήρωνα. Το θέμα είναι ότι το επιτρέπει νόμιμα για οποιον το θέλει. 

5 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Η συσκευή είναι δική μου, δεν την έχω μαζί με τον κατασκευαστή. Την αγόρασα από τον κατασκευαστή. Το κατά πόσον οι όροι χρήσης είναι εφαρμόσιμοι εξαρτάται από την εκάστοτε νομοθεσία, όπως και το κατά πόσο αποτελούν μονοπωλιακές πρακτικές. Όπως είπα, το έχει αναλάβει το θέμα η ΕΕ σε πολλαπλά επίπεδα, που ερευνά κατά πόσο οι πρακτικές της Apple αποτελούν μονοπωλιακή πρακτική και ετοιμάζει regulation που θα απαγορεύει το κλείδωμα του sideloading.

Αυτό πες το στον οποιοδήποτε κατασκευαστή. 

Εσύ αγοράζεις την συσκευή, αλλά τρως και το data mining της Google. Καταναλώνει επεξεργαστική ισχύ και μπαταρία. Στο ίδιο κινητό, με custom ROM χωρίς google, η μπαταρία μου κρατούσε +50 με 60%. Χωρίς υπερβολή. Εκεί ποιανού είναι το κινητό; Πάντως όχι δικό σου ή δικό μου...

Για να ξεκαθαρίσω: iphone πήρα το 2015 και τον Μάρτιο του 2021. Στα ενδιαμεσα, πριν και μετά από αυτές τις ημερομηνίες είχα πάνω από 25 συσκευές Android, στις οποίες είχα περάσει custom roms και παλιότερα root. Ξέρω τη δουλειά και η επιλογή μου ήταν συνειδητή.

Μια χαρά μονοπωλιακή πολιτική εφαρμόζει και η Google (διάβασε το άρθρο) και πολλές φορές έχει κριθεί ένοχη και για απευθείας υποκλοπή προσωπικών δεδομένων (σκάνδαλο με το google maps, καταδικάστηκε και επίσημα). Ας μη μιλάμε για μονοπώλια. Μια χαρά εφαρμόζουν μονοπωλιακές τακτικές ΟΛΕΣ οι εταιρείες όπου και όταν μπορούν.

4 ώρες πριν, AtiX είπε

Η συσκευή ως υλικό σου ανοίκει, το λειτουργικό της όχι… πραγματικά θέλεις και τα γράφεις όλα αυτά τα εκτός πραγματικότητας?

Μου αρέσει που μιλάς και για μονοπωλιακές τακτικές χωρίς καν να ξέρεις το νομοθετικό πλαίσιο…

Μιλάει για μονοπωλιακές τακτικές Apple σε άρθρο που παρουσιάζει, άλλη μία, μονοπωλιακή κίνηση της Google...

Μιλάμε για σουρρεαλισμό....

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Tlykog είπε

ουάου! Πραγματικά "ουάου"! Τόσα πολλά λάθη σε τόσο μικρό κείμενο δύσκολα βρίσκει κάποιος... Να μη σχολιάσω και την προσβολή στο τέλος, ενώ έχεις καταφανέστατα άδικο. Πάμε να στο αποδείξω:

https://en.wikipedia.org/wiki/IOS_jailbreaking

Παραθέτω από το κείμενο:

"...A jailbroken device permits root access within the operating system and provides the right to install software not available through the App Store."

και

"jailbreaking is the use of a privilege escalation exploit to remove software restrictions imposed by the manufacturer"

Ταυτόχρονα επιτρέπει και την αφαίρεση των περιορισμών του κατασκευαστή. Άρα είναι rooting και το να εγκαθιστάς εφαρμογές τρίτων.

Το κατάλαβες τώρα; Φυσικά και συγκρίνεται.

Μπορείς αλλά δεν καλύπτεσαι για τυχόν προβλήματα που μπορεί να προακαλέσουν οι εφαρμογές αυτές. Το Kodi είναι παράνομο αν βάλεις οποιοδήποτε προσθετο. Συγνώμη, αλλά καλά κάνει η Apple.

Υπήρξε δικαστήριο για το Epic game store. H Apple κέρδισε. Δεν ξέρω τί συζητάμε...

Ενώ το rooting το υποστηρίζουν όλοι οι κατασκευαστές Android; Μόνο την Oneplus ξέρω και αυτή υποστηρίζει μόνο hardware θέματα ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ CUSTOM ROM ή από κάποια εφαρμογή μετά το rooting.

Δε σου δημιουργεί προβλήματα με το update. To αφαιρείς, κάνεις το update και το ξαναβάζεις. Μη μου πεις: δεν το ήξερες.

Αν κάνεις rooting, τόσο σε Android, όσο και σε iOS η ασφάλεια πάει περίπατο. Το ίδιο και η εγγύηση. Άσε το τί πρέπει να κάνεις για να βάλεις εφαρμογές τραπεζών ή του gov.gr. Για Apple δεν ξέρω, γιατί δεν έχω κάνει ποτέ jailbreak, αλλά για Android κάτι ξέρω...

Το θέμα έχει εξαντληθεί παραπάνω. Συνοπτικά: το να έχεις emulator καθαρά και μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς είναι νόμιμο. Σε κάθε άλλη περίπτωση η χρήση του είναι παράνομη. Πες μου ότι τους χρησιμοποιείς για εκπαιδευτικούς σκοπούς και θα συμφωνήσω. Επιπλέον, με jailbreak μπορείς να βάλεις.

Το να έχεις ένα γνήσιο cd δε σημαίνει ότι μπορείς να φτιάξεις αντίγραφό του. Δεν ξέρω γιατί νομίζεις ότι κάτι τέτοιο είναι νόμιμο. Για να φτιάξεις οποιοδήποτε αντίγραφο θα πρέπει η εταιρεία να σου δώσει την άδεια να το κάνεις.

Ο kodi χρησιμοποιείται παράνομα σε όλο τον κόσμο. Αν δε θέλεις να το δεις και κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλό σου δικό σου θέμα. Πες μου, σαν player, τί παραπάνω έχει πχ από VLC (προσωπικός αγαπημένος). Όταν τον έβαλα τον βρήκα πολύ δύσχρηστο. Τον έσβησα.

Για τις τσοντοεφαρμογές τί να πω;... Αυτό θα στο δώσω, γιατί είναι θέμα γούστου. Οκ, λοιπόν, για όσους είναι οπαδοί των τσοντοεφαρμογών ας πάρουν Android. Προσωπικά δε μου δίνει την αίσθηση "επαγγελματισμού" ένα store με τέτοιες εφαρμογές.

Αλήθεια;.. Καλά γραψε "ihackedit" και πες μου αν δε βρίσκεις πειρατικές εφαρμογές...

Επιπλέον, βάλε aurora store και κάνε update από εκεί, μετά πες μου για DRM... Το Aurora, να θυμίσω, ότι ουσιαστικά κατεβάζει από το playstore κάνοντας απόκρυψη της ταυτότητάς σου. Είναι και open source. Άρα ασφαλές συνολικά.

Ο κάθε developer φοβάται την πειρατεία και γι αυτό και υπάρχουν τόσο ποιοτικές, επαγγελματικές, εφαρμογές μόνο σε iOS. Καλά κάνει και έχει κάθε δικαίωμα στην εφαρμογή του. Βάζει τους όρους και αν τους δέχεσαι την παίρνεις, αν όχι παίρνεις κάποια άλλη. Αυτό ορίζει ο νόμος.

... και ναι, είμαι από αυτούς, τους χαζούς, που του αρέσει να πληρώνουν κάθε αξιόλογη εφαρμογή και δεν κατεβάζουν πειρατικό περιεχόμενο. Σέβομαι τον κόπο του κάθε εργαζόμενου και την προσπάθεια κάθε εταιρείας. Αν κάτι δε μου αρέσει, τότε δεν το παίρνω. Αν μου αρέσει, το πληρώνω.

Αν με βόλευε θα τα πλήρωνα. Το θέμα είναι ότι το επιτρέπει νόμιμα για οποιον το θέλει. 

Αυτό πες το στον οποιοδήποτε κατασκευαστή. 

Εσύ αγοράζεις την συσκευή, αλλά τρως και το data mining της Google. Καταναλώνει επεξεργαστική ισχύ και μπαταρία. Στο ίδιο κινητό, με custom ROM χωρίς google, η μπαταρία μου κρατούσε +50 με 60%. Χωρίς υπερβολή. Εκεί ποιανού είναι το κινητό; Πάντως όχι δικό σου ή δικό μου...

Για να ξεκαθαρίσω: iphone πήρα το 2015 και τον Μάρτιο του 2021. Στα ενδιαμεσα, πριν και μετά από αυτές τις ημερομηνίες είχα πάνω από 25 συσκευές Android, στις οποίες είχα περάσει custom roms και παλιότερα root. Ξέρω τη δουλειά και η επιλογή μου ήταν συνειδητή.

Μια χαρά μονοπωλιακή πολιτική εφαρμόζει και η Google (διάβασε το άρθρο) και πολλές φορές έχει κριθεί ένοχη και για απευθείας υποκλοπή προσωπικών δεδομένων (σκάνδαλο με το google maps, καταδικάστηκε και επίσημα). Ας μη μιλάμε για μονοπώλια. Μια χαρά εφαρμόζουν μονοπωλιακές τακτικές ΟΛΕΣ οι εταιρείες όπου και όταν μπορούν.

Μιλάει για μονοπωλιακές τακτικές Apple σε άρθρο που παρουσιάζει, άλλη μία, μονοπωλιακή κίνηση της Google...

Μιλάμε για σουρρεαλισμό....

Αυτό που κάνουν θέλω να πω είναι ότι το Android δεν χρειάζεται καμιά πρόσβαση root για να εγκαταστήσει κανείς userland εφαρμογές. Στο iOS οι περισσότεροι κάνουν jailbreak για να εγκαταστήσουν userland εφαρμογές (αν δεν θες να πληρώσεις 99 δολάρια το χρόνο), στο Android το rooting γίνεται για πιο προχωρημένες καταστάσεις (εκτέλεση εφαρμογών που ζητάνε δικαιώματα υπερχρήστη). Και τα δύο σου ακυρώνουν την εγγύηση αν κάτι δεν πάει καλά οπότε το jailbreak δεν είναι λύση για τη φόρτωση userland εφαρμογών στο iOS.

Για τα υπόλοιπα, κανείς δεν έχει δικαίωμα να μου πει τι εφαρμογές θα βάλω στο κινητό μου. Αν η Apple ή η Google δεν τις θέλει στο store της ΟΚ, αλλά στο κινητό μου πρέπει να μπορώ να αποφασίζω εγώ. Αν μια εφαρμογή κυκλοφορεί νόμιμα στο διαδίκτυο, δεν πέφτει λόγος σε κανέναν άλλο πέρα από τον ιδιοκτήτη του κινητού για το αν θα την περάσει στο κινητό του. Τελεία.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Αυτό που κάνουν θέλω να πω είναι ότι το Android δεν χρειάζεται καμιά πρόσβαση root για να εγκαταστήσει κανείς userland εφαρμογές. Στο iOS οι περισσότεροι κάνουν jailbreak για να εγκαταστήσουν userland εφαρμογές (αν δεν θες να πληρώσεις 99 δολάρια το χρόνο), στο Android το rooting γίνεται για πιο προχωρημένες καταστάσεις (εκτέλεση εφαρμογών που ζητάνε δικαιώματα υπερχρήστη). Και τα δύο σου ακυρώνουν την εγγύηση αν κάτι δεν πάει καλά οπότε το jailbreak δεν είναι λύση για τη φόρτωση userland εφαρμογών στο iOS.

Για τα υπόλοιπα, κανείς δεν έχει δικαίωμα να μου πει τι εφαρμογές θα βάλω στο κινητό μου. Αν η Apple ή η Google δεν τις θέλει στο store της ΟΚ, αλλά στο κινητό μου πρέπει να μπορώ να αποφασίζω εγώ. Αν μια εφαρμογή κυκλοφορεί νόμιμα στο διαδίκτυο, δεν πέφτει λόγος σε κανέναν άλλο πέρα από τον ιδιοκτήτη του κινητού για το αν θα την περάσει στο κινητό του. Τελεία.

Στο Android, ακόμα και αν δε χρειάζεται κάποια διαδικασία για να εγκαταστήσεις εφαρμογές τρίτων, έχεις τα εξής θέματα:

α) κανένας κατασκευαστής δε σου παρέχει καμία υποστήριξη για βλάβες που προκαλούνται από το λογισμικό. Οπότε το κάνεις με δική σου ευθύνη. Το ίδιο και στο jailbreak. Εκτός αυτού, αν το iphone λειτουργεί μπορείς να αφαιρέσεις το jailbreak πριν πας σε service. Επιπλέον, μπορείς να κάνεις και επανεγκατάσταση λειτουργικού από pc. Το jailbreak χρειάζεται, κυριολεκτικά, λεπτά για να εγκατασταθεί και δεν απαιτεί ειδικές γνώσεις. Μπορεί να το κάνει ο καθένας.

https://www.iosjailbreak.pro/

https://itigic.com/how-to-remove-jailbreak-from-an-iphone/

β) Η Apple ποντάρει στην ασφάλεια, το Android στην ευελιξία. Το θέμα είναι τί μετράει στον καθένα. Αν θέλεις να μου τονίζεις την ευελιξία του Android θα σου ζητήσω να μου πεις για την ασφάλειά του που, αν αρχίζεις να εγκαθιστάς εφαρμογές τρίτων, πάει περίπατο... Όχι ότι αν εγκαταστήσεις εφαρμογές μόνο από playstore είσαι και 100% ασφαλής... αλλά αυτό είναι θέμα για μία άλλη συζήτηση...

γ) Η Apple θέλει όσοι κάνουν sideloading να ξέρουν γιατί το κάνουν. Γι αυτό το επιτρέπει σε όσους είναι developers. Όχι στον απλό χρήστη, που πολλές φορές είναι και τεχνολογικά αναλφάβητος... Το αιώνιο πρόβλημα του Android είναι αυτό: είναι πολύ εύκολο να κάνεις κάτι που θα σου δημιουργήσει προβλήματα. 

Το αν κάποιος "εχει δικαίωμα να σου πει τι εφαρμογές θα βάλω στη συσκευή σου" πες το στη Sοny (PS5), στη MS (Xbox), στη Nintendo (Switch), στη Valve (Steam Deck) κτλ...

Είναι νόμιμο. Αν θέλεις αγοράζεις τις συσκευές τους, αν όχι πας αλλού. Τελεία και παύλα.:)

Εδώ είναι νόμιμο να αγοράζεις αυτοκίνητο και να πληρώνεις συνδρομή για να σου ξεκλειδώσουν επιπλέον ίππους, που το όχημα είχε εξαρχής...

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...