Προς το περιεχόμενο

Η Fujifilm προειδοποιεί ότι τα φιλμ 35 χιλ. βρίσκονται σε έλλειψη επί του παρόντος


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, kinitos είπε

βασικά το κέρδος είναι το μόνο πρόβλημα σε αυτη την κοινωνία. έτσι τέλος το φιλμ τελος το βινύλιο τέλος τέλος τέλος για ένα καλύτερο (κερδοφόρο)μέλλον

Εσυ θα κρατουσες μια επιχειρηση που πουλαει κατι που δεν ζηταει ο κοσμος; Και να ηθελες, θα μπορουσες να την κρατησεις αν το κοστος ειναι μεγαλυτερο απο το κερδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Εδώ είναι που ταιριάζει τούτο εδώ που έβλεπα μόλις τώρα:

Μπούρδες λέει σε πολλά ο φίλος  δεν συγκρίνεται το αποτέλεσμα από την dslr  με το κινητο σε καμία περίπτωση εχω  entry level dslr με 35 φακο είχα και εχω  καλα κινητά σε φωτογραφία καμία σχέση το αποτέλεσμα ειδικά σε οθόνη από pc κανει μπαμ δεν μιλάμε καν για το crop,edit και εσωτερικές φωτο επισης δε στο παράδειγμα που λέει ότι μπερδεύονται επαγγελματίες φωτογράφοι λέει βλακιες γιατι η φωτο κανει μπαμ οτι ειναι απο κινητο εξαιτιας απο το bokeh που δεν ειναι σωστο οπως επισης και το focus ειναι λαθος σε ενα σημειο επειδη προσπαθει το κινητο να μιμηθει το bokeh ενω κανονικα απο φωτογραφικη θα ηταν εκτος focus.

Το συμπερασμα είναι ότι τα κινητά τα  ακριβά έχουν φτασει σε εξαιρετικο επίπεδο αλλα οποιος θελει κατι καλύτερο  dslr-mirrorless έστω και entry level με ένα καλο φακο έχεις ανώτερα αποτελέσματα

Επεξ/σία από tollisth
  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστως θα τραβουσα ακομα με φιλμ αλλα:

ειναι πολυ ακριβα και δυσευρετα (>10 ευρω για ενα εγχρωμο 36 καρε του κιλου)

κοστος εμφανισης και εκτυπωσης (εαν βρεις καπου να το εμφανισεις που δε θα εχουν υγρα στα μηχανηματα απο το 2000, να σου αχρηστευσουν τη δουλεια..εδω δεν αλλαζαν τις καλες εποχες)

το κοστος χρησης ειναι απλα απαγορευτικο. εκτος αν τραβας ασπρομαυρο, το εμφανιζεις μονος σου και μετα το σκαναρεις. αλλα και παλι....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tollisth είπε

Μπούρδες λέει σε πολλά ο φίλος  δεν συγκρίνεται το αποτέλεσμα από την dslr  με το κινητο σε καμία περίπτωση εχω  entry level dslr με 35 φακο είχα και εχω  καλα κινητά σε φωτογραφία καμία σχέση το αποτέλεσμα ειδικά σε οθόνη από pc κανει μπαμ δεν μιλάμε καν για το crop,edit και εσωτερικές φωτο επισης δε στο παράδειγμα που λέει ότι μπερδεύονται επαγγελματίες φωτογράφοι λέει βλακιες γιατι η φωτο κανει μπαμ οτι ειναι απο κινητο εξαιτιας απο το bokeh που δεν ειναι σωστο οπως επισης και το focus ειναι λαθος σε ενα σημειο επειδη προσπαθει το κινητο να μιμηθει το bokeh ενω κανονικα απο φωτογραφικη θα ηταν εκτος focus.

Το συμπερασμα είναι ότι τα κινητά τα  ακριβά έχουν φτασει σε εξαιρετικο επίπεδο αλλα οποιος θελει κατι καλύτερο  dslr-mirrorless έστω και entry level με ένα καλο φακο έχεις ανώτερα αποτελέσματα

Καλά, δεν λέμε να πάρουμε τα λεγόμενά του κατά γράμμα, ούτε νομίζω είναι δικός επί του θέματος. Φαίνεται όμως να αναφέρεται στην συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών που δεν ενδιαφέρεται για τις παραπάνω λεπτομέρειες, βολεύεται περισσότερο με ένα κινητό και δεν θέλει να κουβαλάει μηχανές κλπ. Οι επαγγελματίες ή γενικά όσοι ασχολούνται με το αντικείμενο ως σοβαρό χόμπι δεν νομίζω να κάτσουν να ασχοληθούν με τέτοια reviews.

Στα περί φιλμ τώρα, προσπαθώ να εξηγήσω στην κόρη μου (του δημοτικού) πως ήταν τα παλιά τα χρόνια η διαδικασία φωτογράφησης, αδύναμίας preview, εκτύπωσης κλπ και αδυνατεί να το πιστέψει (όπως εγώ όταν αντίστοιχα μου λέει η μάνα μου για τις λυχνίες στην προ-τρανζίστορ εποχή). Η μικρή θεωρεί απολύτως δεδομένο ότι με ένα κλικ απαθανατίζεις ό,τι θέλεις όποτε το θέλεις και το στέλνεις επιτόπου σε όποιον θέλεις. Πόσο πολύ άλλαξαν τα πράγματα μέσα σε 10-20 χρόνια.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trelos_ είπε

Ωραίες εποχές πάντα με την αγωνία για το τι έχεις βγάλει έτσι όμως γινόσουν καλύτερος. Επίσης δεν βάραγες κλικ στον αέρα κάθε κλικ κόστιζε Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχουν και πολλά μαγαζιά πια που να σου τυπώνουν φιλμάκια

συμφωνω οτι επρεπε να προσεξεις ωστε το καθε καρε να "μετρησει", γιατι ειχε κοστος. αλλα σκεψου τοτε, να μπορουσες να δεις επιτοπου το αποτελεσμα της ληψης, το ιστογραμμα, να αλλαξεις ρυθμισεις εκεινη τη στιγμη και να πειραματιστεις μεχρι να φερεις το επιθυμητο αποτελεσμα...ποσο πιο γρηγορα θα μαθαινες, σε σχεση με το να περιμενεις μερες να σου εμφανισουν το φιλμ (χωρις να σου κανουν και ζημια) και μαλιστα με μηδενικο κοστος? ειναι αμετρητα τα πλεονεκτηματα που προσφερει η ψηφιακη φωτογραφια στο κομματι της εκμαθησης. και πλεον, η ποιοτητα εχει φτασει σε σημειο που δεν απασχολει πρακτικα κανεναν, ερασιτεχνη η επαγγελματια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asmilon είπε

Εσυ θα κρατουσες μια επιχειρηση που πουλαει κατι που δεν ζηταει ο κοσμος; Και να ηθελες, θα μπορουσες να την κρατησεις αν το κοστος ειναι μεγαλυτερο απο το κερδος;

εδώ υπάρχει μια διαφορά.

το φιλμ έχει κόστος. άρα τα κάνουμε ψηφιακά.

εγώ πουλάω φιλμ αφού πάνε όλοι στο φθηνό ε και εγώ ή κλείνω η αλλάζω άρα χάνεται τελείως. εγώ δεν είπα το κέρδος στο μαγαζί που πουλάει αλλά στην αρχική λογική.

το βινύλιο το χρησιμοποιώ εγώ και πουλάω τόσο αλλά έχω χ κόστος μεγάλο.

Τωρα πουλαω cd με το 1/100 σε κοστος αλλα ιδια τιμη στο τελικο προιον για να βγαλουμε κατι παραπανω .ε μετα παμε σε ψυφιακα και πανε ολα.

το ιδιο σε φιλμ σινεμα φωτο και λοιπα

όταν τα σινεμά σταμάτησαν να διανέμουν σε φιλμ τότε σχεδόν μηδενίστηκε η παραγωγη φιλμ .εκεί ήταν η μεγαλυτερη κατανάλωση .

Το κερδος πανω απο ολα οπως ειπα πριν .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...