Προς το περιεχόμενο

ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ


Kaseri33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Επιασα δουλεια 1/4/2022 και τον πρωτο μηνα επαιρνα 800€, εγινε μια αυξηση στα 850€ για δυο μηνες καο μετα απο τον ιουλιο στα 900€.

Χτες εβαλε το δωρο Χριστουγέννων με ποσο 829€, στην ερωτηση που εκανα γιατι οχι οσο παιρνω, μου απαντησε, γιατι στην αρχη επαιρνες λιγοτερα. 

Ειναι οντως ετσι ή  με δουλευει? Δεν μασαω θα της πω στα ισια οτι μου χρωσταει τοσα, αν οντως επρεπε να βάλει οσα πληρωνομαι τους τελευταίους μήνες. 

Δεν έχω κάποια πηγή να παραθέσω (και βαριέμαι να ψάχνω) αλλά σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία το δώρο υπολογίζεται με βάση το σύνολο των (νόμιμων) αποδοχών σου τους μήνες 5-12.

Δηλαδή αν ο μισθός σου είναι 800€ αλλά εσύ δουλεύεις συνέχεια υπερωρίες και παίρνεις κάθε μήνα 1100€ τότε και το δώρο σου θα είναι 1100€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, djkostas84 είπε

Δεν έχω κάποια πηγή να παραθέσω (και βαριέμαι να ψάχνω) αλλά σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία το δώρο υπολογίζεται με βάση το σύνολο των (νόμιμων) αποδοχών σου τους μήνες 5-12.

Δηλαδή αν ο μισθός σου είναι 800€ αλλά εσύ δουλεύεις συνέχεια υπερωρίες και παίρνεις κάθε μήνα 1100€ τότε και το δώρο σου θα είναι 1100€.

Οποτε με λεει βλακειες για να γλιτωσει τα 70€.

Και γω στην προηγουμενη δουλεια, εκανα βραδινα που ηταν συν 25% και καποιες επιπλεον μερες, το δωρο που επαιρνα ηταν παραπανω απο το μισθο. Μου τα εδινε στο χερι τα αλλα και του δωρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εσύ του το έδωσες;

Η αδερφή μου, της έκαναν ψυχολογικό πόλεμο, δε μπορούσε να κοιμηθεί 3 μέρες.

Τα έδωσε και υπέγραψε την παραίτηση της, απλά ήθελε να τελειώσει αυτή η ασχημη κατάσταση και να προχωρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostassam είπε

Η αδερφή μου, της έκαναν ψυχολογικό πόλεμο, δε μπορούσε να κοιμηθεί 3 μέρες.

Τα έδωσε και υπέγραψε την παραίτηση της, απλά ήθελε να τελειώσει αυτή η ασχημη κατάσταση και να προχωρήσει.

Γιατί τα έδωσε;Αφου ήθελε να παραιτηθεί έπρεπε να τα κρατήσει.Τι θα της έκανε;Θα της έκανε απόλυση;

Πιάστηκε μεγάλο κορόιδο.Τεσπα,μαθήματα ζωής είναι αυτα και ελπίζω να γίνει πιο σκληρή απο εδώ και πέρα.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostassam είπε

Εσάς δεν σας ζητάνε τα δώρα πίσω οι εργοδότες;

Για αυτό είμαστε πολλά χρόνια πίσω σε σχέση με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, καλά για εκτός Ευρώπης τους βλέπουμε με τηλεσκόπιο.

Αλλά υπάρχει ανάγκη λένε...Για αυτό θα τους "πατάνε" μέχρι να πεθάνουν και δυστυχώς όλοι αυτοί, παίρνουν στον λαιμό τους και τους υπόλοιπους.

Αν όλοι αυτοί έκαναν κατευθείαν καταγγελία που τους ζητούν πίσω το δώρο, θα είχε εξαλειφθεί αυτό το νταβατζιλίκι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostassam είπε

Η αδερφή μου, της έκαναν ψυχολογικό πόλεμο, δε μπορούσε να κοιμηθεί 3 μέρες.

Τα έδωσε και υπέγραψε την παραίτηση της, απλά ήθελε να τελειώσει αυτή η ασχημη κατάσταση και να προχωρήσει.

Σε τι επιχείρηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί τα έδωσε;Αφου ήθελε να παραιτηθεί έπρεπε να τα κρατήσει.Τι θα της έκανε;Θα της έκανε απόλυση;

Πιάστηκε μεγάλο κορόιδο.Τεσπα,μαθήματα ζωής είναι αυτα και ελπίζω να γίνει πιο σκληρή απο εδώ και πέρα.

Καλα να παθει.

Αυτη χαλαει τη πιατσα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση απο 4/9 άλλαξε η σύμβαση μου απο 21ωρες την εβδομάδα σε 40ωρες( πλήρης απασχόληση) δουλεύω όλο τον χρόνο στην επιχείρηση απλα σαν 4ωρος και απο 4/9 είμαι 8ωρος τι δώρο παίρνω ?σαν 8ωρο? αναλογία και απο τα δυο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Καλα να παθει.

Αυτη χαλαει τη πιατσα.

Θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο σκληρός. Κάποιοι έχουν άγνοια, ειδικά αν είναι νεαρη ηλικία, και άλλοι δεν μπορούν να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους για τον α β λόγο.

Μπορούμε οι υπόλοιποι να τους δείξουμε τον δρόμο και τι πρέπει να κάνουν.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο σκληρός. Κάποιοι έχουν άγνοια, ειδικά αν είναι νεαρη ηλικία, και άλλοι δεν μπορούν να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους για τον α β λόγο.

Μπορούμε οι υπόλοιποι να τους δείξουμε τον δρόμο και τι πρέπει να κάνουν.

Ρωτάς και μαθαίνεις... Σίγουρα παίζει ρόλο και η απειρία. Αλλά δεν πας σε μια δουλειά σαν χάνος και τα κατεβάζεις. Αν σου ζητάγανε πίσω το μισθό σου θα τον έδινες?? Οπότε γιατί να δώσω το δώρο?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος που παραιτήθηκε από δουλειά, το πρώην αφεντικό του είχε το θράσος να του ζητήσει πίσω το δώρο Χριστουγέννων μετά από ΕΝΑ χρόνο. Τι να λέμε τώρα...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, AntiCambeR said:

Για αυτό είμαστε πολλά χρόνια πίσω σε σχέση με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, καλά για εκτός Ευρώπης τους βλέπουμε με τηλεσκόπιο.

Εκτός Ευρώπης που έχει καλύτερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2022 στις 9:19 ΜΜ, Kaseri33 είπε

Καλησπέρα σας.Έπιασα δουλειά μέσα Νοεμβρίου στον ιδιωτικό τομέα.Γνωρίζετε εάν δικαιούμαι δώρο Χριστουγέννων;

Επίσης, εάν δικαιούμαι να φανταστώ θα είναι γύρω στα 20-50 €

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ένας μπακαλίστικος τρόπος να υπολογίζεις το δώρο Χριστουγέννων ανά μήνα είναι μισθός δια 8 (τους 8 μήνες που από Μάιο μέχρι τέλος χρονιάς που πιάνει). Πχ στα 800 ευρώ μισθός με 1,5 μήνα δουλειά είναι κάπου 150 ευρώ το δώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nikolas_620ti είπε

ερώτηση απο 4/9 άλλαξε η σύμβαση μου απο 21ωρες την εβδομάδα σε 40ωρες( πλήρης απασχόληση) δουλεύω όλο τον χρόνο στην επιχείρηση απλα σαν 4ωρος και απο 4/9 είμαι 8ωρος τι δώρο παίρνω ?σαν 8ωρο? αναλογία και απο τα δυο? 

Πιθανόν δώρο 8ωρου θα πάρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...