Προς το περιεχόμενο

Χρέωση Πειραιώς χωρίς να έχω κάνει κάποια αγορά, αλλά βλέπω πως τα επέστρεψαν την ίδια στιγμη


greekbusters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, στην τράπεζα Πειραιώς βλέπω πως έγινε μια συναλλαγή την οποία δεν έκανα αξίας 500€ με αιτιολογία it service dvlp.

Απευθείας μετά βλέπω επόμενη συναλλαγή, στην οποία μου έχουν επιστρέψει το ίδιο ποσό. 

Το θέμα είναι πως εγώ δεν έκανα καμία συναλλαγή, ούτε έχω κάποια πάγια εντολή. Μου φαίνεται πολύ κουλό όλο αυτό. 

Έχει αντιμετωπίσει κανένας το ίδιο θέμα; βρήκα μια πληροφορία στο ίντερνετ σε ένα φόρουμ αλλά δεν εξηγούσα καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάποιος σου υπεκλεψε στοιχεία της κάρτας και η συναλλαγή μπλοκαριστηκε από το σύστημα της τράπεζας για κάποιους λόγους. Επικοινώνησε να ρωτησεις τι παίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-ΤΩΡΑ!!!?p=7287469

Βλεπω εδω αντιστοιχο. Τι σου λεει στις λεπτομερειες?

image.png.274a636e15883103f22e0bc5e116ea58.png

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SabotazNic said:

https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-ΤΩΡΑ!!!?p=7287469

Βλεπω εδω αντιστοιχο. Τι σου λεει στις λεπτομερειες?

image.png.274a636e15883103f22e0bc5e116ea58.png

Πίσω στον Αύγουστο είχα 2 χρεώσεις στο λογαριασμό μου στη Πειραιώς με ακριβώς το ίδιο ποσό 27,49 και την ίδια αιτιολογία Microsoft  κοκ.

Δε ξέρω τι παίζει.

Έκανα αμφισβήτηση, ακύρωση κάρτας και μετά από κάποιο καιρό μου τα επέστρεψαν.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς που λέτε και οι δύο παιδιά. Αυτό ακριβώς μου συνέβη χωρίς να ξέρω την αιτία. Θα πάω στην τράπεζα γιατί πρώτη φορά μου συνέβη. Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποιος; στην euribank πχ μπορώ να κλειδώνω την κάρτα για συναλλαγές εσωτερικού εξωτερικού και ονλινε. Στην Πειραιώς δεν έχει την επιλογή αυτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greekbusters είπε

 Στην Πειραιώς δεν έχει την επιλογή αυτή; 

Μέσω της εφαρμογής, επιλέγεις την κάρτα,  πας Επιλογές -> Ρυθμίσεις Ασφαλείας -> Διαχείριση χρήσης κάρτας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα εχει συμβεί στην Πςιραιώς χρεωση για ανανέωση kaspersky που είχε λήξει χωρίς εγω να εχω ζητησει δεν θυμάμαι ακριβως 30-40 ευρω

Επικοινώνησα με kaspersky και μου τα επέστρεψαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Τίποτα από όλα τα παραπάνω. Οτάν θα δείτε την αιτιολογία IT SERVICE dvlp,  είναι κωδικός της τράπεζας Πειραιώς για τις μεταφορές, σημαίνει ότι έχετε κάνει μεταφορά στο παρελθόν με αντίσοιχο ποσό και τότε είχατε δηλώσει να επαναλαμβάνεται κάθε μήνα η συγκεκριμένη μεταφορά. 

Εάν έγινε κατά λάθος και δεν το επιθυμείτε, θα πρέπει να πάτε στο πεδίο πληρωμές (επάνω δεξιά στο μενού της τράπεζας Πειραιώς ) - επιλέγετε διαχείριση πληρωμών/μεταφορών - επιλέγετε κάτω από το τίτλο διαχείριση πληρωμών/μεταφορών τις "προγραμματισμένες". 

Θα σας  εμφανίσει τη μεταφορά για την οποία συζητάμε και θα πατήσετε ΑΚΥΡΩΣΗ και ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από αυτό το Microsoft Store msbill.info είχα χρεωθεί και εγώ και ο πατέρας μου, οι οποίοι και οι 2 είχαμε κάρτες Πειραιώς. Την 1η φορά είχα χρεωθεί εγώ και είχα ψαρώσει διότι είχα χρησιμοποιήσει όντως την κάρτα μου σε υπηρεσίες της MS και είχα την εντύπωση ότι εκεί έγινε κάτι, αλλά μπήκα στον λογαριασμό μου και δεν είδα χρεώσιμες κινήσεις οπότε κάλεσα την τράπεζα και έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι λίγο καιρό αργότερα είδα και στον πατέρα μου μια παρόμοια χρέωση και εκεί μου έκανε εντύπωση διότι δεν χρησιμοποιούμε την δικιά του κάρτα σε online υπηρεσίες, την έχει μόνο για να πληρώνει λογαριασμούς και σούπερ μάρκετ μέχρι να μαζέψει το αφορολόγητο. Και στις 2 περιπτώσεις κάναμε αμφισβήτηση συναλλαγής εμείς. Αυτό επίσης που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η χρέωση έχει γίνει για την ίδια "υπηρεσία" και επίσης έχουν γίνει σε κάρτες της Πειραιώς, σε κάνει να αναρωτιέσαι αν έχει υπάρξει καμιά διαρροή από την Πειραιώς.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Apollonaras1 είπε

Τίποτα από όλα τα παραπάνω. Οτάν θα δείτε την αιτιολογία IT SERVICE dvlp,  είναι κωδικός της τράπεζας Πειραιώς για τις μεταφορές, σημαίνει ότι έχετε κάνει μεταφορά στο παρελθόν με αντίσοιχο ποσό και τότε είχατε δηλώσει να επαναλαμβάνεται κάθε μήνα η συγκεκριμένη μεταφορά. 

Εάν έγινε κατά λάθος και δεν το επιθυμείτε, θα πρέπει να πάτε στο πεδίο πληρωμές (επάνω δεξιά στο μενού της τράπεζας Πειραιώς ) - επιλέγετε διαχείριση πληρωμών/μεταφορών - επιλέγετε κάτω από το τίτλο διαχείριση πληρωμών/μεταφορών τις "προγραμματισμένες". 

Θα σας  εμφανίσει τη μεταφορά για την οποία συζητάμε και θα πατήσετε ΑΚΥΡΩΣΗ και ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ.

Για την ιστορία, έχεις απόλυτο δίκιο και αυτό ήταν. Είχα κάνει εγώ μια μεταφορά από έναν λογαριασμό μου σε έναν του πατέρα μου και τον επόμενο μήνα ξαναέγινε, μάλλον κάτι είχα πατήσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Apollonaras1 είπε

Τίποτα από όλα τα παραπάνω. Οτάν θα δείτε την αιτιολογία IT SERVICE dvlp,  είναι κωδικός της τράπεζας Πειραιώς για τις μεταφορές, σημαίνει ότι έχετε κάνει μεταφορά στο παρελθόν με αντίσοιχο ποσό και τότε είχατε δηλώσει να επαναλαμβάνεται κάθε μήνα η συγκεκριμένη μεταφορά. 

 

Δεν ισχύει αυτό. 

Οι περισσότερες μεταφορές μου εντός της Πειραιώς (και είναι αρκετές) έχουν αυτή την ένδειξη (κατάστημα:   IT SERVICE dvlp(2960)   )  χωρίς να επαναλαμβάνονται.

Για την ακρίβεια, το συνηθισμένο για συναλλαγές  εντός της Πειραιώς   (είτε προς τρίτο , είτε μεταξύ λογαριασμών μου) είναι να έχουν την παραπάνω ένδειξη και κάποιες ελάχιστες και σπάνια έχουν την ένδειξη  "Κανάλι:  Internet Banking"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...