Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο τέλος αναφέρει ώρες λειτουργίας. 

Σε performance mode, με ανοιχτό wifi, smart fan κ 80% φωτεινότητα λέει:

22 ώρες Gameboy Advance 

9 ωρες GameCube 

7 ώρες Fortnite, Genshin Impact, PuBG στα High settings από Android games! Η μπαταρία του εντυπωσιάζει πραγματικά! 

Επεξ/σία από rodosf1
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, rodosf1 said:

στο τέλος αναφέρει ώρες λειτουργίας. 

Σε performance mode, με ανοιχτό wifi, smart fan κ 80% φωτεινότητα λέει:

22 ώρες Gameboy Advance 

9 ωρες GameCube 

7 ώρες Fortnite, Genshin Impact, PuBG στα High settings από Android games! Η μπαταρία του εντυπωσιάζει πραγματικά! 

 

Είναι όντως πολύ εντυπωσιακή η κονσόλα. Σε high performance, 3x resolution ,παίζοντας βαριά παιχνίδια (vice city stories, Gran Turismo) σε PPSSPP ,χάνει περίπου 30% φορτισης στο 4ωρο. Σε PS2 χάνει περισσότερο εννοείται. Έπεσα στην "παγίδα" να παίζω android games,καθώς με τέτοια οθόνη και χειρισμό... αναβαθμίζονται. Το PSvita emulation θέλει αρκετή δουλειά ακόμα και ραφιναρισμα, το ίδιο και το 3ds...ακόμα και με turnip drivers. Μην παρεξηγηθω...ισχύς υπάρχει. Απλά θέλουν δουλειά οι emulators. 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι ο ήχος του (CPU/GPU/emulation performance τα είχα δεδομένα από τόσα reviews). Ένταση και clarity που με άφησαν άναυδο. Τα παιχνίδια μου ακούγονται καλύτερα στο Odin 2 από ότι στις original κονσόλες!

Να προσθέσω ότι ήρθε μέσα σε 20ημερες περίπου με 4px και χωρίς τελωνείο.

 

Υ.Γ: Το onionOS στο miyoo mini plus αναβαθμίστηκε πάλι και σημαντικά κιολας...δεν θα μείνει χρόνος για ύπνο! 😆

Στην Βιλαριμπα (rg35xx plus) ακόμα τρίβουν. Περιμένω τον Seraph να αναρρώσει και να κάνει θαύματα! 

Επεξ/σία από gameleon
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gameleon είπε

 

Είναι όντως πολύ εντυπωσιακή η κονσόλα. Σε high performance, παίζοντας βαριά παιχνίδια (vice city stories, Gran Turismo) σε PPSSPP ,χάνει περίπου 30% φορτισης στο 4ωρο. Σε PS2 χάνει περισσότερο εννοείται. Έπεσα στην "παγίδα" να παίζω android games,καθώς με τέτοια οθόνη και χειρισμό... αναβαθμίζονται. Το PSvita emulation θέλει αρκετή δουλειά ακόμα και ραφιναρισμα, το ίδιο και το 3ds...ακόμα και με turnip drivers. Μην παρεξηγηθω...ισχύς υπάρχει. Απλά θέλουν δουλειά οι emulators. 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι ο ήχος του (CPU/GPU/emulation performance τα είχα δεδομένα από τόσα reviews). Ένταση και clarity που με άφησαν άναυδο. Τα παιχνίδια μου ακούγονται καλύτερα στο Odin 2 από ότι στις original κονσόλες!

Να προσθέσω ότι ήρθε μέσα σε 20ημερες περίπου με 4px και χωρίς τελωνείο.

 

Υ.Γ: Το onionOS στο miyoo mini plus αναβαθμίστηκε πάλι και σημαντικά κιολας...δεν θα μείνει χρόνος για ύπνο! 😆

Στην Βιλαριμπα (rg35xx plus) ακόμα τρίβουν. Περιμένω τον Seraph να αναρρώσει και να κάνει θαύματα! 

Συμφωνώ απόλυτα με τον ήχο, μαγεία και απόλαυση!! 

Ερώτηση, σε vita3k πως κάνεις register τα πίσω πατήματα στην πίσω οθόνη αφής; Ακόμα κ αν ρυθμίσω σε pstv τον emulator δεν πιάνει τις σκάνδαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, rodosf1 said:

Συμφωνώ απόλυτα με τον ήχο, μαγεία και απόλαυση!! 

Ερώτηση, σε vita3k πως κάνεις register τα πίσω πατήματα στην πίσω οθόνη αφής; Ακόμα κ αν ρυθμίσω σε pstv τον emulator δεν πιάνει τις σκάνδαλες.

Άσε με να το δω και θα σου στείλω μήνυμα μέσα στο ΣΚ. Ηταν απογοήτευση σαν interface o 3k και δεν έχω εμβαθύνει αρκετά. Στον PPSSPP, τους βγάζω το καπέλο. Πήρα τον gold, για να στηρίξω τα παιδιά. Αψεγάδιαστος εξομοιωτής σε όλα του! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είμαι ο μόνος που με ενοχλεί το 16:9 ratio στο emulation; Πραγματικά δεν μπορώ να βλέπω μαύρες μπάρες αριστερά και δεξιά, μου τινάζει τα μυαλά. Εκνευρίζομαι όταν το content δεν καλύπτει όλη την οθόνη απ' άκρη σ' άκρη.

Κάνα σοβαρό clamshell έχει βγει; Ή τουλάχιστον έχει προγραμματιστεί να κυκλοφορήσει;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gameleon είπε

Άσε με να το δω και θα σου στείλω μήνυμα μέσα στο ΣΚ. Ηταν απογοήτευση σαν interface o 3k και δεν έχω εμβαθύνει αρκετά. Στον PPSSPP, τους βγάζω το καπέλο. Πήρα τον gold, για να στηρίξω τα παιδιά. Αψεγάδιαστος εξομοιωτής σε όλα του! 

συμφωνώ, αξίζει να δώσουμε μια μικρή στήριξη με το μικρό τίμημα για τη full έκδοση. Όπως και σε drasticDS και ReDream αξίζει να δώσεις κάτι μικρό για την πλήρη έκδοση. 

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Είμαι ο μόνος που με ενοχλεί το 16:9 ratio στο emulation; Πραγματικά δεν μπορώ να βλέπω μαύρες μπάρες αριστερά και δεξιά, μου τινάζει τα μυαλά. Εκνευρίζομαι όταν το content δεν καλύπτει όλη την οθόνη απ' άκρη σ' άκρη.

Κάνα σοβαρό clamshell έχει βγει; Ή τουλάχιστον έχει προγραμματιστεί να κυκλοφορήσει;

σοβαρό όσο το Ayaneo Flip με τιμή στα ύψη; Εκεί ξεφεύγουμε αλλά πετάει. 

Περιμένουμε Miyoo mini flip πάντως με ανυπομονησία κάποιοι!! :)

Και δε θα λέγαμε όχι σε στυλ powkiddy X18s με καλυτερα και σύγχρονα specs.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, rodosf1 said:

Περιμένουμε Miyoo mini flip πάντως με ανυπομονησία κάποιοι!! :)

Να ορίστε ένα τέτοιο θέλω, σε αντρίκιο γαλάζιο-ροζ. 

Γιατί δεν κυκλοφορούν clamshell στο στυλ του GBA SP, ότι ομορφότερο υπήρξε ποτέ είναι. :(

  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Να ορίστε ένα τέτοιο θέλω, σε αντρίκιο γαλάζιο-ροζ. 

Γιατί δεν κυκλοφορούν clamshell στο στυλ του GBA SP, ότι ομορφότερο υπήρξε ποτέ είναι. :(

Παίζει στην αγορά ενα  οικονομικό Powkiddy V90 σε στυλ του φοβερού GBA SP, αλλά είναι αδύναμο. Το Miyoo mini flip λογικά θα σηκώνει και N64/PSX για να πάθουμε ολική απώλεια όρασης! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gameleon είπε

 

Είναι όντως πολύ εντυπωσιακή η κονσόλα. Σε high performance, 3x resolution ,παίζοντας βαριά παιχνίδια (vice city stories, Gran Turismo) σε PPSSPP ,χάνει περίπου 30% φορτισης στο 4ωρο. Σε PS2 χάνει περισσότερο εννοείται. Έπεσα στην "παγίδα" να παίζω android games,καθώς με τέτοια οθόνη και χειρισμό... αναβαθμίζονται. Το PSvita emulation θέλει αρκετή δουλειά ακόμα και ραφιναρισμα, το ίδιο και το 3ds...ακόμα και με turnip drivers. Μην παρεξηγηθω...ισχύς υπάρχει. Απλά θέλουν δουλειά οι emulators. 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι ο ήχος του (CPU/GPU/emulation performance τα είχα δεδομένα από τόσα reviews). Ένταση και clarity που με άφησαν άναυδο. Τα παιχνίδια μου ακούγονται καλύτερα στο Odin 2 από ότι στις original κονσόλες!

Να προσθέσω ότι ήρθε μέσα σε 20ημερες περίπου με 4px και χωρίς τελωνείο.

 

Υ.Γ: Το onionOS στο miyoo mini plus αναβαθμίστηκε πάλι και σημαντικά κιολας...δεν θα μείνει χρόνος για ύπνο! 😆

Στην Βιλαριμπα (rg35xx plus) ακόμα τρίβουν. Περιμένω τον Seraph να αναρρώσει και να κάνει θαύματα! 

Σήμερα παρήγγειλα το PRO σε λευκό και ήδη το RG353V είναι για πούλημα...Είχα διαβάσει για ΕΕ ότι με 4ΡΧ έρχεται χωρίς τελωνείο. Χαίρομαι που το επιβεβαιώνεις για Ελλάδα. Δεν βλέπω την ώρα να έρθει...Νομίζω ότι σε android είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί χωρίς να είναι τραγικά ακριβό. Θέλω βάσει εμπειρίας σε αυτή την κονσόλα να μου γράψεις ποιοι emulators για σένα λειτουργούν καλύτερα. Έχω δει άπειρα βίντεο για να είμαι έτοιμος όταν έρθει, αλλά θα ήθελα και μία προσωπική άποψή σου ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ βέβαια.

Επίσης έχεις βάλει κάποια κάρτα sd? Αν ναι μπορείς να πεις ποια, ώστε να έχουμε σίγουρα κάποια που δεν έχει προβλήματα?

Στο ANBERNIC RG353V τα έχω όλα σεταρισμένα σε φακέλους όπως πρέπει, θεωρείς ότι θα δουλέψει χωρίς να τα ξαναφτιάξω στο ODIN?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, poulis84 είπε

Σήμερα παρήγγειλα το PRO σε λευκό και ήδη το RG353V είναι για πούλημα...Είχα διαβάσει για ΕΕ ότι με 4ΡΧ έρχεται χωρίς τελωνείο. Χαίρομαι που το επιβεβαιώνεις για Ελλάδα. Δεν βλέπω την ώρα να έρθει...Νομίζω ότι σε android είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί χωρίς να είναι τραγικά ακριβό. Θέλω βάσει εμπειρίας σε αυτή την κονσόλα να μου γράψεις ποιοι emulators για σένα λειτουργούν καλύτερα. Έχω δει άπειρα βίντεο για να είμαι έτοιμος όταν έρθει, αλλά θα ήθελα και μία προσωπική άποψή σου ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ βέβαια.

Επίσης έχεις βάλει κάποια κάρτα sd? Αν ναι μπορείς να πεις ποια, ώστε να έχουμε σίγουρα κάποια που δεν έχει προβλήματα?

Στο ANBERNIC RG353V τα έχω όλα σεταρισμένα σε φακέλους όπως πρέπει, θεωρείς ότι θα δουλέψει χωρίς να τα ξαναφτιάξω στο ODIN?

Δε ρωτάς εμένα αλλά απαντώ ως κάτοχος επίσης. 

Κάρτα sd η καλύτερη ποιότητα είναι σε Samsung κατ εμένα. 512gb άνετα τα θες. 

Emulators Citra, Yuzu, Nethersx2, Dolphin MMJR2, Drastic DS, Redream κ εννοείται θα παίξεις και πολύ Android games στα High settings! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Δε ρωτάς εμένα αλλά απαντώ ως κάτοχος επίσης. 

Κάρτα sd η καλύτερη ποιότητα είναι σε Samsung κατ εμένα. 512gb άνετα τα θες. 

Emulators Citra, Yuzu, Nethersx2, Dolphin MMJR2, Drastic DS, Redream κ εννοείται θα παίξεις και πολύ Android games στα High settings! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...Περιμένω πως και πως να έρθει και βλέπω ότι βίντεο υπάρχει αυτές τις ημέρες. Μιας και το έχεις, έχεις δοκιμάσει το Winlator? Επίσης από ότι έχω καταλάβει, το καλύτερο να κατεβάσεις είναι από github τους emulators?

Επεξ/σία από poulis84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulis84 είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...Περιμένω πως και πως να έρθει και βλέπω ότι βίντεο υπάρχει αυτές τις ημέρες. Μιας και το έχεις, έχεις δοκιμάσει το Winlator?

Μπα καθόλου αλλά ανεβαίνει κ αυτό σιγά σιγά σε απόδοση βλέπω.

Με το καλό να παραλάβεις! 

Και να μας πεις εντυπώσεις. Με 4px θα κάνει 12-20 μέρες υπολόγισε εργάσιμες. Άνευ χρέωσης τελωνείου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, poulis84 είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...Περιμένω πως και πως να έρθει και βλέπω ότι βίντεο υπάρχει αυτές τις ημέρες. Μιας και το έχεις, έχεις δοκιμάσει το Winlator? Επίσης από ότι έχω καταλάβει, το καλύτερο να κατεβάσεις είναι από github τους emulators?

Κατέβασε τους από GitHub και κατέβασε το obtainium για να παίρνεις αυτόματα τα updates.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...