Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Κατέβασε τους από GitHub και κατέβασε το obtainium για να παίρνεις αυτόματα τα updates.

Τι είπες τώρα??? Πωωω φοβερό εργαλείο, δεν το είχα διαβάσει κάπου. Να είσαι καλά... Ξέρεις για το ODIN 2 ποια έκδοση θα χρειαστεί? 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-02-29, 22.36.04.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, poulis84 είπε

Τι είπες τώρα??? Πωωω φοβερό εργαλείο, δεν το είχα διαβάσει κάπου. Να είσαι καλά... Ξέρεις για το ODIN 2 ποια έκδοση θα χρειαστεί? 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-02-29, 22.36.04.png

Το πέμπτο της λίστας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, poulis84 said:

Σήμερα παρήγγειλα το PRO σε λευκό και ήδη το RG353V είναι για πούλημα...Είχα διαβάσει για ΕΕ ότι με 4ΡΧ έρχεται χωρίς τελωνείο. Χαίρομαι που το επιβεβαιώνεις για Ελλάδα. Δεν βλέπω την ώρα να έρθει...Νομίζω ότι σε android είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί χωρίς να είναι τραγικά ακριβό. Θέλω βάσει εμπειρίας σε αυτή την κονσόλα να μου γράψεις ποιοι emulators για σένα λειτουργούν καλύτερα. Έχω δει άπειρα βίντεο για να είμαι έτοιμος όταν έρθει, αλλά θα ήθελα και μία προσωπική άποψή σου ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ βέβαια.

Επίσης έχεις βάλει κάποια κάρτα sd? Αν ναι μπορείς να πεις ποια, ώστε να έχουμε σίγουρα κάποια που δεν έχει προβλήματα?

Στο ANBERNIC RG353V τα έχω όλα σεταρισμένα σε φακέλους όπως πρέπει, θεωρείς ότι θα δουλέψει χωρίς να τα ξαναφτιάξω στο ODIN?

Την ίδια έκδοση έχω κι εγώ. Έκανες πολύ καλή επιλογή. Θα σε τρομάξει λίγο στην αρχή το ποσοστό της available ram ,αλλά μετά από κάποιες μέρες χρήσης ανεβαίνει. Για χροοοονια λοιπόν...δεν θα χρειαστεις άλλο κονσολακι (εγώ βέβαια δεν αποχωρίζομαι ακόμα τα MM+ και rg405m 😆). 

Είδα ότι πρόλαβαν και σου απάντησαν οι συμφορουμητες και θα συμφωνήσω μαζί τους. 

Για τους emulators δεν θα προσθέσω κάτι παραπάνω,παρά μόνο ότι είναι στο χέρι σου αν θα βάλεις την GitHub version ή την playstore. Σε Drastic, M64 plus FZ και PPSSPP, εγώ έκανα την αγορά,για να στηρίξω τους developers. Duckstation είναι κορυφαίος και Free! Vita3k,yuzu, Citra... Θα δουλέψουν μια χαρά αλλά θα έχεις sound ή frame glitches μια στο τόσο. Δεν είναι performance issue της κονσόλας, απλά θέλουν δουλίτσα ακόμα οι emulators. 

Για την κάρτα μπορείς να πας και σε Kingston,αφού εκεί θα αποθηκεύεις μόνο roms, εάν θέλεις να ξοδέψεις λιγότερα. Φυσικά μπορείς να κρατήσεις τις rom directories από το προηγούμενο κονσολακι σου και να στρέψεις τα settings κάθε emulator του Odin,σε αυτούς τους φακέλους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gameleon είπε

Την ίδια έκδοση έχω κι εγώ. Έκανες πολύ καλή επιλογή. Θα σε τρομάξει λίγο στην αρχή το ποσοστό της available ram ,αλλά μετά από κάποιες μέρες χρήσης ανεβαίνει. Για χροοοονια λοιπόν...δεν θα χρειαστεις άλλο κονσολακι (εγώ βέβαια δεν αποχωρίζομαι ακόμα τα MM+ και rg405m 😆). 

Είδα ότι πρόλαβαν και σου απάντησαν οι συμφορουμητες και θα συμφωνήσω μαζί τους. 

Για τους emulators δεν θα προσθέσω κάτι παραπάνω,παρά μόνο ότι είναι στο χέρι σου αν θα βάλεις την GitHub version ή την playstore. Σε Drastic, M64 plus FZ και PPSSPP, εγώ έκανα την αγορά,για να στηρίξω τους developers. Duckstation είναι κορυφαίος και Free! Vita3k,yuzu, Citra... Θα δουλέψουν μια χαρά αλλά θα έχεις sound ή frame glitches μια στο τόσο. Δεν είναι performance issue της κονσόλας, απλά θέλουν δουλίτσα ακόμα οι emulators. 

Για την κάρτα μπορείς να πας και σε Kingston,αφού εκεί θα αποθηκεύεις μόνο roms, εάν θέλεις να ξοδέψεις λιγότερα. Φυσικά μπορείς να κρατήσεις τις rom directories από το προηγούμενο κονσολακι σου και να στρέψεις τα settings κάθε emulator του Odin,σε αυτούς τους φακέλους.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Εννοείται αυτό θα κάνω λογικά με τους φακέλους μιας και έχω και images και videos μέσα. Αλλά θα ήθελα ιδανικά να έβαζα κάρτα 1 TB, αλλά δυστυχώς είναι πανάκριβες. Και εσύ με 4PX το παρήγγειλες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, poulis84 said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Εννοείται αυτό θα κάνω λογικά με τους φακέλους μιας και έχω και images και videos μέσα. Αλλά θα ήθελα ιδανικά να έβαζα κάρτα 1 TB, αλλά δυστυχώς είναι πανάκριβες. Και εσύ με 4PX το παρήγγειλες?

Ναι με 4px...και λίγη υπομονή! 😆 Μην ανησυχείς, δεν θα έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις! 

Για το 1tb, σε καταλαβαίνω. Είναι ο ενθουσιασμός και θέλεις να περάσεις τα πάντα μέσα στο εργαλείο. Εγώ με 512 gb είμαι και 40% ελεύθερη. Δεν έχω αγγίξει ούτε τα 256 του Odin. 

Βρες τα συστήματα που θα ασχοληθείς και πέρασε roms γι'αυτα. Βάλε τα games που έχεις απωθημενο να ασχοληθείς.....Ε και κάμποσα άλλα ...έτσι για την συλλογή. Παίξε με την κονσόλα σου,να την χαρείς και μην πέφτεις στην παγίδα του setup and tweaking μόνο...όλοι το παθαίνουμε αυτό...ειδικά στην φάση στου ημιουλέησιο!!  

Τα λεφτά που έδωσες πιάνουν τόπο, όταν παιρνεις την κονσόλα στα χέρια σου, ξεκινας ένα παιχνίδι και μόλις σηκώσεις το βλέμμα σου από την οθόνη, έχουν περάσει 1-2 ώρες 🤣

 

 

Επεξ/σία από gameleon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos_th είπε

Η τιμή θα παίξει τον σημαντικότερο λόγο. Ακόμα και το λειτουργικό έχει μικρή σημασία αφού θα μπορείς να βάλεις SteamOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Ότι να ναι είναι η ανακοίνωση. Απλά ψάχνουν δικαιολογίες για να σταματήσουν την ανάπτυξη σε κάποιες συσκευές.

Αστεία πράγματα. Απλά ας ήταν ξεκάθαροι. Λες και είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν υποστήριξη σε τόσες συσκευές.

Anyway.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 06/03/2024 at 13:21, stefanos_th said:

Παρατηρώ ότι υπάρχει ένας κορεσμός στο form-factor που ακολουθούν τα πιο μεγάλα retro handhelds. Το ίδιο ισχύει και στα πιο μικρά, αλλά άμα είναι να δώσεις 50-60 ευρώ δεν σε πολυνοιάζει. Ωστόσο, αν είναι να δώσει κάποιος 200 ή 300 ευρώ, γιατί να μην υπάρχει διαφοροποίηση; 

Οπότε βρίσκω ενδιαφέρον το Orange Pi Neo, προσθέτει κάτι διαφορετικό στην γκάμα. Επίσης θα έβλεπα ένα τέτοιο μηχανάκι με το form-factor του PS Portal.

Edit: Τώρα που κοιτάζω λίγο specs, δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία το Orange Pi Neo, δεν πρόκειται να κοστίζει κάτω από $700 με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2024 στις 2:08 ΜΜ, gameleon είπε

Ναι με 4px...και λίγη υπομονή! 😆 Μην ανησυχείς, δεν θα έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις! 

Για το 1tb, σε καταλαβαίνω. Είναι ο ενθουσιασμός και θέλεις να περάσεις τα πάντα μέσα στο εργαλείο. Εγώ με 512 gb είμαι και 40% ελεύθερη. Δεν έχω αγγίξει ούτε τα 256 του Odin. 

Βρες τα συστήματα που θα ασχοληθείς και πέρασε roms γι'αυτα. Βάλε τα games που έχεις απωθημενο να ασχοληθείς.....Ε και κάμποσα άλλα ...έτσι για την συλλογή. Παίξε με την κονσόλα σου,να την χαρείς και μην πέφτεις στην παγίδα του setup and tweaking μόνο...όλοι το παθαίνουμε αυτό...ειδικά στην φάση στου ημιουλέησιο!!  

Τα λεφτά που έδωσες πιάνουν τόπο, όταν παιρνεις την κονσόλα στα χέρια σου, ξεκινας ένα παιχνίδι και μόλις σηκώσεις το βλέμμα σου από την οθόνη, έχουν περάσει 1-2 ώρες 🤣

 

 

Καλησπέρα σε όλους. Η 4ΡΧ όταν έρθει Ελλάδα το δέμα με ποια εταιρεία συνεργάζεται για να σου παραδοθεί το δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, poulis84 said:

Καλησπέρα σε όλους. Η 4ΡΧ όταν έρθει Ελλάδα το δέμα με ποια εταιρεία συνεργάζεται για να σου παραδοθεί το δέμα;

Εμένα από το ταχυδρομείο με κάλεσαν και παρέλαβα από εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, poulis84 said:

Καλησπέρα σε όλους. Η 4ΡΧ όταν έρθει Ελλάδα το δέμα με ποια εταιρεία συνεργάζεται για να σου παραδοθεί το δέμα;

ΕΛΤΑ και σε μένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Αρμεγουν την αγελάδα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...