Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, enwsiths είπε

Το rg35xx plus (το 3sv που αναφέρεις πρώτη φορά το ακούω εκτός και αν έγραψες λάθος το μοντέλο) έχει ελαφρώς καλύτερο επεξεργαστή συγκριτικά με το r36s. Τα παιχνίδια που παίζουν είναι παρόμοια, δηλαδή μέχρι ps1 τα παίζουν εξαιρετικά, ενω του n64, dreamcast και psp κάποια τα παίζουν, άλλα όχι αλλά πρέπει να παίξεις με τους cores του κάθε emulator. To r36s επίσης έχει αναλογικούς μοχλούς ενώ το rg35xx plus δεν έχει. Έχει όμως το rg35xx h το οποίο είναι όμοιο σε specs με to rg35xx plus αλλά σε διαφορετικο form factor (είναι horizontal).

To rg35xx plus και h είναι καλύτερο σε ποιότητα κατασκευής αλλά η τιμή του είναι διπλάσια και βάλε. Το r36s είναι το ιδανικό handheld κατά την προσωπική μου άποψη για να μπεις στον κόσμο των retro emulators. Πάρε αυτό, δες αν σοθυ κάνει και μετά εδώ είμαστε να σου προτείνουμε άλλο handheld ανάλογα με το τι παιχνίδια θέλεις να παίξεις.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

-edit-

Επίσης άλλη μία παράμετρος που ξέχασα να αναφέρω είναι το λειτουργικό που τρέχουν οι συγκρινόμενες εν προκειμένω κονσόλες.

Το R36s μπορεί να πάρει arkOS, amber elec και jelos. To rg35xx plus / h παίρνουν garlicOS, minUI, batocera lite, koriki και MuOS.

Ψάξε το λίγο να δεις ποιο από αυτά σου ταιριάζει (στο youtube ή σε fora) και αναλόγως αποφάσισε.

Ευχαριστώ, φίλε μου, για την απάντησή σου!

Με το 3SV ήθελα να γράψω RG353VS, δηλαδή το αντίστοιχο με τους μοχλούς.

Περισσότερο με ανησυχεί η ποιότητα στα κουμπιά, οθόνη κτλ. Αν η οθόνη του rg35xx plus είναι πολύ καλύτερη για παράδειγμα, θα προτιμήσω εκείνο, παρά τη διαφορά στην τιμή.

Γενικά μέχρι PS1 θα παίζω. Υπάρχει και ένα Vita, αλλά ήθελα ένα από αυτά να υπάρχει, μιας και μου αρέσει περισσότερο το form factor.

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, kiko33gr είπε

Ευχαριστώ, φίλε μου, για την απάντησή σου!

Με το 3SV ήθελα να γράψω RG353VS, δηλαδή το αντίστοιχο με τους μοχλούς.

Περισσότερο με ανησυχεί η ποιότητα στα κουμπιά, οθόνη κτλ. Αν η οθόνη του rg35xx plus είναι πολύ καλύτερη για παράδειγμα, θα προτιμήσω εκείνο, παρά τη διαφορά στην τιμή.

Γενικά μέχρι PS1 θα παίζω. Υπάρχει και ένα Vita, αλλά ήθελα ένα από αυτά να υπάρχει, μιας και μου αρέσει περισσότερο το form factor.

Ευχαριστώ και πάλι!

Αφού σε ενδιαφέρει η ποιότητα και να παίζεις μέχρι psx και να έχεις στα χέρια σου ένα Gameboy κονσόλακι κοίτα το miyoo mini plus πρώτα, περνάς το onionos και είσαι καλυμμένος! Μετά κοίτα το rg35xx plus που είναι πιο δυνατό και τα πηγαίνει περίφημα στο dreamcast! Αυτά τα δύο κονσόλακια είναι ποιο ποιοτικά από το rg36s, έχουν  σίγουρα καλύτερο dpad και έχουν Wifi που αν σε ενδιαφέρουν τα retroachievements είναι απαραίτητο και στο miyoo mini plus με onion os μπορείς να κάνεις και update το onion και scrape τα παιχνίδια (να κατεβάζεις boxart) κατευθείαν από την κονσόλα! Το rg36s δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου, ότι έχω δει από reviews για την οθόνη του πάντως λένε καλά λόγια! Το miyoo mini plus πάντως παίζει αυτή την περίοδο 40 με 50 ευρώ για όποιον θέλει να ασχοληθεί μέχρι psx, είναι το καλύτερο που θα πρότεινα σε αυτά τα χρήματα λόγου onionos, έχουν κάνει φοβερή δουλειά! Σημείωση και σημαντικό για κάποιους το rg35xx plus έχει hdmi! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπεσε από αρκετά ψηλά το μηχανηματακι μου(ευτυχώς έχω παραγγείλει άλλο ένα με την προσφορά)και έκανε πρόβλημα στη οθόνη.Καποιες γραμμές και αλλοιωμένα χρώματα.Στην προσπάθεια μου να το ανοίξω να δω μπας και είναι κάτι που φτιάχνεται χωρίς ανταλλακτικο,ξέχασα την κάρτα με το λειτουργικό με αποτέλεσμα όταν τράβηξα το pcb να ξηλωσω το card reader το δεξί ..Ξέρει κάποιος να μου πει ποιο είναι ακριβώς το μοντέλο του card reader?Παρήγγειλα από Alli αυτό μπας και κάνει γιατί μοιάζει πάρα πολύ . Ξέρει λοιπόν κανείς που μπορώ να βρω εδώ στην Ελλάδα τέτοιο sd card reder adapter push push?Γιατί από το Alli θα αργήσουν να έρθουν και θέλω να το δοκιμάσω να δω αν τελικά δουλεύει και έστρωσε η οθόνη που της έβαλα την καλωδιοταινία πιο μέσα ή αλλιώς να παραγγείλω και οθόνη γιατί δε θέλω να το πετάξω.

 

Screenshot_2024-04-04-23-14-12-90_57e717c094f371a1dada6567a1123b99.jpg

 

Screenshot_2024-04-04-23-14-12-90_57e717c094f371a1dada6567a1123b99.jpg

Επεξ/σία από kajwbtfe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 02/04/2024 at 14:50, vagosvts7 said:

Ας κάνω λίγο φιγούρα τα νέα μου αποκτήματα! Miyoo mini v4 και rg35xx plus ,το λάτρεψα το μικρούλι, σήμερα μου ήρθε αυτό! Παρατηρήσεις, με stock os είχε θέματα με σκίσιμο οθόνης στα παιχνίδια λόγου περίεργης ανάλυσης 750x560, με onionos v4.3 διορθώθηκε το πρόβλημα και γενικά ανεβάζει την συσκευή το onion σε σχέση με το stock os! Το miyoo mini έχει λιγότερο θόρυβο στα back buttons στο ταρακουνημα της συσκευής σε σχέση με το rgb30 και rg35xx plus, αλλά οκ δεν πολεμάω με τα κονσόλακια! Το miyoo mini v4 έχει καλύτερα χρώματα από το rg35xx plus, το rgb30 παίζει μπάλα μόνο του έχει οθοναρα, όπως και το odin lite, στα 8-16 bit games όταν βρίσκομαι στο σπίτι προτιμώ να μου κάνει παρέα το rgb30 λόγου μεγέθους και οθόνης που δείχνουν υπέροχα σε αυτήν την κονσόλα, τα ανεβάζει επίπεδο! Τώρα στο rg35xx plus έχω περάσει το muos που είναι ταχύτατο, το stock os της Anbernic τα πάει περίφημα πάντως, αν και το είχα κάνει update σε mod version στη τελευταία έκδοση!Κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση στο rg35xx plus είναι ότι τα πάει περίφημα στο dreamcast και το dpad του είναι από τα καλύτερα που έχω πιάσει σε  ρετρό κονσόλακια! 

ΥΓ. Η οθόνη του miyoo mini v4 με onionos είναι υπέροχη! Εβλεπα βίντεο review που έκραζαν την οθόνη του, καμία σχέση παιδιά, είναι πιο καλή και από το miyoo mini plus που είχα! 

Καλησπέρα, ευχαριστώ για το mini review. Είμαι κι εγώ φαν του emulation παλαιών κονσολών αλλά μέχρι τώρα είχα ασχοληθεί μόνο σε PC, καθώς και στο PSVITA μου.
Έπειτα δοκίμασα να πάρω ένα μεταχειρισμένο razer kishi για να χρησιμοποιήσω το προηγούμενο κινητό μου (Mi 8) ως emulation console, πήγε πολύ καλά και αυτό (ακόμα καλύτερα τώρα που βγήκε το ES-DE για Android).
Για να μην τα πολυλογώ λοιπόν, ήθελα να ξαναέχω την εμπειρία που είχα μικρός με το GameBoy Color οπότε έψαχνα ένα φθηνό vertical handheld. Βέβαια κόντεψε να πάρει τα λεφτά μου το RGB30 λόγω της οθόνης. Εν τέλει το πήρε ένας γνωστός και είχε κάποια θεματάκια με τη μπαταρία (software) και έχει ήδη αναγκαστεί 2 φορές να την ξεκολλήσει με κολλητήρι, οπότε κι εγώ στράφηκα ξανά προς τα Vertical και συγκεκριμένα στο Anbernic RG35XX Plus.
Θεωρώ απαραίτητο το wifi για τα Retroachievements, οπότε απέκλεισα το R36s, ενώ και το Miyoo Mini Plus αποκλείστηκε λόγω αρκετά μικρότερου μεγέθους από το GBC. Ελπίζω να έπραξα καλά. Είχα χρόνια να νιώσω σαν παιδάκι την προσμονή να περιμένω κάποια παιχνιδοκονσόλα (έχει φτάσει Ιταλία από Κίνα προς το παρόν), αν και ξέρω ότι είναι πολύ πιο αδύναμο από το Snapdragon 845 του Mi8 και η οθόνη του δεν μπορεί να είναι ούτε καν σαν την OLED του PSVITA.

Τέλος, εννοείται πως έχω δει ο,τι video κυκλοφορει για τα συγκεκριμένα και όχι μόνο 😜 
Pokemon Blue και Warioland σας έρχομαιιιι!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@GeorgeManΜια χαρά επιλογή είναι το rg35xx plus, ειδικά αν το  χτύπησες σε γκρι είναι φοβερό το feeling 🎮, όταν με το καλό παραλάβεις κάνε updated σε mod stock os v1.5 που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή, αλλιώς αν δεν σου κάνει δοκίμασε batocera ή muos όποιο σε βολεύει καλύτερα! Garlicos δυστυχώς δεν έχει την υποστήριξη που είχε το rg35xx το πρώτο που έκανε την διαφορά! Στο κάτω κάτω αν δεν σου κάνει κλικ η κονσόλα την πουλάς στα ίδια χρήματα που την πήρες ή κανένα 5-10 ευρώ λιγότερο και πας για άλλα! Τα ποσά δεν είναι απαγορευτηκα για τέτοιες κονσόλες, που μπορείς να δοκιμάσεις αρκετές αν την έχεις τρέλα με τα retro (κοστίζουν οι περισσότερες όσο ένα καινούργιο παιχνίδι από τις τωρινές κονσόλες)! Το rgb30 με το τελευταίο jelos δεν έχει τέτοιο θέμα ή σε εμένα δεν έχει τύχει ακόμα, μπας και ο φίλος σου έχει περάσει το Arkos(κάτι είχε πάρει το μάτι μου για θεματακια με το arkos στο rgb30 με μπαταρία) ή μήπως έχει μείνει με το μαμά jelos που έρχεται?! Το miyoo mini plus το προτείνω λόγου onionOS, μεγάλη ευκολία να κλείνεις το παιχνίδι και όταν το ξανά ανοίγεις να ξεκινάς από εκεί που το άφησες ή όταν κλείνεις την κονσόλα με το παιχνίδι την ανοίγεις και ξεκινάς από το ίδιο σημείο και γενικά πολλά χρήσιμα κολπάκια που έχει το onion(scrape τις roms, update από την κονσόλα, activity tracker, games switcher και πολλά άλλα)! 

Wario land υπέροχο σε αυτές τις συσκευές άλλη αίσθηση που δεν σου βγάζουν οι emulators σε smartphone , κονσόλες με cfw , κτλ!

@kostasfil

Τα είπες πολύ ωραία, συμφωνώ σχεδόν σε όλα μαζί σου, αλλά πρέπει να δοκιμάσεις και anbernic κονσόλακι κάποια στιγμή και αυτά vfm είναι! 😎

@GeorgeMan Χθες στο γραφείο αραχτός που ήμουν, αφού δεν είχα κάτι να κάνω έτυχε να παίζω Wario land 4 του gba! 

 

ΥΓ. Για την ακρίβεια μόλις το κοίταξα το activity tracker να δω πόσο έπαιξα από περιέργεια, έγραψε 33 λεπτά παιχνιδιού και πολύ άντεξα σε τόσο μικρή κονσόλα 😂😎

 

 

 

Messenger_creation_9e4beb05-77d2-477c-9633-16d1f0af0dce.jpeg

IMG_20240405_154336.jpg

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, vagosvts7 said:

@GeorgeManΜια χαρά επιλογή είναι το rg35xx plus, ειδικά αν το  χτύπησες σε γκρι είναι φοβερό το feeling 🎮, όταν με το καλό παραλάβεις κάνε updated σε mod stock os v1.5 που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή, αλλιώς αν δεν σου κάνει δοκίμασε batocera ή muos όποιο σε βολεύει καλύτερα! Garlicos δυστυχώς δεν έχει την υποστήριξη που είχε το rg35xx το πρώτο που έκανε την διαφορά! Στο κάτω κάτω αν δεν σου κάνει κλικ η κονσόλα την πουλάς στα ίδια χρήματα που την πήρες ή κανένα 5-10 ευρώ λιγότερο και πας για άλλα! Τα ποσά δεν είναι απαγορευτηκα για τέτοιες κονσόλες, που μπορείς να δοκιμάσεις αρκετές αν την έχεις τρέλα με τα retro (κοστίζουν οι περισσότερες όσο ένα καινούργιο παιχνίδι από τις τωρινές κονσόλες)! Το rgb30 με το τελευταίο jelos δεν έχει τέτοιο θέμα ή σε εμένα δεν έχει τύχει ακόμα, μπας και ο φίλος σου έχει περάσει το Arkos(κάτι είχε πάρει το μάτι μου για θεματακια με το arkos στο rgb30 με μπαταρία) ή μήπως έχει μείνει με το μαμά jelos που έρχεται?! Το miyoo mini plus το προτείνω λόγου onionOS, μεγάλη ευκολία να κλείνεις το παιχνίδι και όταν το ξανά ανοίγεις να ξεκινάς από εκεί που το άφησες ή όταν κλείνεις την κονσόλα με το παιχνίδι την ανοίγεις και ξεκινάς από το ίδιο σημείο και γενικά πολλά χρήσιμα κολπάκια που έχει το onion(scrape τις roms, update από την κονσόλα, activity tracker, games switcher και πολλά άλλα)! 

Wario land υπέροχο σε αυτές τις συσκευές άλλη αίσθηση που δεν σου βγάζουν οι emulators σε smartphone , κονσόλες με cfw , κτλ!

@GeorgeMan Χθες στο γραφείο αραχτός που ήμουν, αφού δεν είχα κάτι να κάνω έτυχε να παίζω Wario land 4 του gba! 

 

ΥΓ. Για την ακρίβεια μόλις το κοίταξα το activity tracker να δω πόσο έπαιξα από περιέργεια, έγραψε 33 λεπτά παιχνιδιού και πολύ άντεξα σε τόσο μικρή κονσόλα 😂😎

 

Λογικά Batocera lite θα βάλω μιας και έχω ES-DE και στα PC και στο Android πλέον και έχω και τα scrapes όλα έτοιμα, νομίζω έχουν λύσει το θέμα με το πολύ αργό boot στην τελευταία έκδοση. Ίσως δοκιμάσω και muos. Στοκ δεν θα αφήσω με τίποτα...
Μαύρο διαφανές έχω παραγγείλει, γιατί πάντα είχα άχτι το μωβ-διαφανές GBC ενώ ο παιδικός μου εαυτός τη στιγμή της επιλογής διάλεξε το λιλά 😜 
Ο φίλος με το RGB30 έχω την εντύπωση ότι το έχει αφήσει στοκ, αλλά αυτό στοκ έχει επίσης emulation station με ένα ωραίο theme κιόλας...! Λίγο που έπαιξα σε εκείνο πάντως μου άρεσε επίσης πολύ. Απλά θέματα με τα ποσοστα μπαταρίας ή να σου κλείνει ενώ νομίζει ότι έχει ακόμα 30% είναι αρκετά σπαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2024 στις 9:07 ΠΜ, kajwbtfe είπε

Έπεσε από αρκετά ψηλά το μηχανηματακι μου(ευτυχώς έχω παραγγείλει άλλο ένα με την προσφορά)και έκανε πρόβλημα στη οθόνη.Καποιες γραμμές και αλλοιωμένα χρώματα.Στην προσπάθεια μου να το ανοίξω να δω μπας και είναι κάτι που φτιάχνεται χωρίς ανταλλακτικο,ξέχασα την κάρτα με το λειτουργικό με αποτέλεσμα όταν τράβηξα το pcb να ξηλωσω το card reader το δεξί ..Ξέρει κάποιος να μου πει ποιο είναι ακριβώς το μοντέλο του card reader?Παρήγγειλα από Alli αυτό μπας και κάνει γιατί μοιάζει πάρα πολύ . Ξέρει λοιπόν κανείς που μπορώ να βρω εδώ στην Ελλάδα τέτοιο sd card reder adapter push push?Γιατί από το Alli θα αργήσουν να έρθουν και θέλω να το δοκιμάσω να δω αν τελικά δουλεύει και έστρωσε η οθόνη που της έβαλα την καλωδιοταινία πιο μέσα ή αλλιώς να παραγγείλω και οθόνη γιατί δε θέλω να το πετάξω.

 

Screenshot_2024-04-04-23-14-12-90_57e717c094f371a1dada6567a1123b99.jpg

 

Screenshot_2024-04-04-23-14-12-90_57e717c094f371a1dada6567a1123b99.jpg

Επανερχομαι στο θεμα μιας και κανεις απ οτι φαινεται δε γνωριζει.Τα παραγγειλα οπως και να εχει και μαλλον θα κανουν.Ξερει ομως κανεις κανενα μαγαζι Αθηνα που να κανει την κολληση του sd adapter πανω στην πλακετα?Αν γνωριζεται κανενα θα ηθελα μια βοηθεια γιατι εγω δε μπορω να το κολλησω(δεν εχω τα εργαλεια ουτε τις γνωσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινούργιο κονσόλακι από την Anbernic στα σκαριά! Το rg28xx που λογικά φοράει ίδιο επεξεργαστή με το rg35xx plus/H, από ότι βλέπω στο βίντεο τα παιχνίδια που τρέχει μάλλον τον Allwinner H700 θα έχει! 

Έχουν βγάλει και το rg35xx 2024 edition με τον H700! 

Ξεστοκαρουν cpu H700 και οθόνες 3.5 ίντσες, δεν εξηγείτε αλλιώς, βάλτε μια 3.5 οθόνη σε ένα flip με τον H700 επεξεργαστή, μια χαρά επιλογή θα ήταν! 

ΥΓ. Πάντως έχουν αρκετές επιλογές σε χρώματα σε αυτό το κονσόλακι τους το αναγνωρίζω 🎮

 

Και εδώ ένα βίντεο με το ανερχόμενο miyoo a30 

 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω εχω το RG35XX Plus και ζαχαρωνα το H ... Μου ρθε καπακι 2 βδομαδες μετα το Anbernic ενα steamdeck στα χερια και ενω θελω πολυ να παρω ενα κονσολακι ακομα , με το Emudeck τα κανω ολα στο 1000% και κολαω γαμωτη... Αλλα με τρωει η τσεπη. Βεβαια απ οτι εχω καταλαβει απο αυτα που βλεπω σε youtube κλπ το Sweetspot ειναι στα150-200€ .. Odin Lite , Retroid 4/pro κλπ και αν θα επαιρνα κατι τετοιο , θα ηταν κυριως για την καλυτερη εμπειρια οσον αφορα την καταναλωση της μπαταριας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

ενω εχω το RG35XX Plus και ζαχαρωνα το H ... Μου ρθε καπακι 2 βδομαδες μετα το Anbernic ενα steamdeck στα χερια και ενω θελω πολυ να παρω ενα κονσολακι ακομα , με το Emudeck τα κανω ολα στο 1000% και κολαω γαμωτη... Αλλα με τρωει η τσεπη. Βεβαια απ οτι εχω καταλαβει απο αυτα που βλεπω σε youtube κλπ το Sweetspot ειναι στα150-200€ .. Odin Lite , Retroid 4/pro κλπ και αν θα επαιρνα κατι τετοιο , θα ηταν κυριως για την καλυτερη εμπειρια οσον αφορα την καταναλωση της μπαταριας..

Το steam deck χάνει σε μέγεθος, φορητοτητα και για τα δικά μου γούστα δεν είναι retro handheld κονσόλα, άλλο που μπορεί να τα αναπαράγει με ιδιαίτερη άνεση, για εμένα είναι ένας υπολογιστής χεριού!Οι περισσότεροι που θα το αποκτήσουν το θέλουν για windows, steam και gamepass παιχνίδια πιστεύω και όχι για να παίζουν nes, megadrive, κτλ, μπορεί όμως να ασχοληθούν με ποιο μεταγενεστερες κονσόλες για emulation, αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι το steam deck το παίρνουν για άλλους λόγους, όπως ανέφερα πιο πάνω! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Το steam deck χάνει σε μέγεθος, φορητοτητα και για τα δικά μου γούστα δεν είναι retro handheld κονσόλα, άλλο που μπορεί να τα αναπαράγει με ιδιαίτερη άνεση, για εμένα είναι ένας υπολογιστής χεριού!Οι περισσότεροι που θα το αποκτήσουν το θέλουν για windows, steam και gamepass παιχνίδια πιστεύω και όχι για να παίζουν nes, megadrive, κτλ, μπορεί όμως να ασχοληθούν με ποιο μεταγενεστερες κονσόλες για emulation, αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι το steam deck το παίρνουν για άλλους λόγους, όπως ανέφερα πιο πάνω! 

 

 

Ολως παραδοξως ειναι πολυ ανετο στο χερι. Εκει που χανει ειναι στην μπαταρια (αν και οχι απαραιτητα). Ειναι τοσο καλοδουλεμενο το Emudeck (με ολους τους πυρηνες μεσα κλπ) που και να σε ζορισει το χερι - Πραγμα απιθανο - Το παραβλεπεις γιατι αποδοτικα ειναι αψογο στο μεγαλυτερο μερος του emulation. Παρολα αυτα και για την συλλογη και την γλυκα θελω ενα καλυτερο κονσολακι απο το rg35xx plus

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vag.patrick  , Οντως κάτοχος  όλων των παραπάνω , το Odin 2 θα σε καλύψει σε wii , psp , ps2 , 3ds , και αξίζει τα λε7τά του .

Το steam deck είναι άλλη κατηγορία σαφώς αλλά τόσο που τα σκοτώνουν αξίζει για εξωμείωση σε όλα με πλεονέκτημα αλλα και μειονέκτημα το μέγεθος που σε άλλους βολεύει και αλλού ξενίζει . Επίσης έχει κανονικά κουμπιά - μοχλούς , που στα υπόλοιπα μικρά δεν υπάρχουν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει καταφέρει κανείς να συνδέσει ipega dark knight σε jailbroken 3gs με cydia?

20240411_165314.jpg

Εχω καταφέρει με to bluetrol να συνδέσω ps3 controller αλλά το ipega δεν το βλέπει το bluetooth του 3gs.

20240411_165041.jpg

Σε ότι παροπλισμένη android συσκευή δοκίμασα δούλεψε και έχω σκυλιάσει γιατί όχι με το λιλιπούτειο iphonάκι. 

20240411_165538 (1024x768).jpg

 

20240406_110818 (1).jpg

 

 

 

 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...