Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρελαβα κι εγώ σήμερα το rg35xx, μια ερωτηση... για να περναμε παιχνίδια πρεπει να βγαζουμε-βαζουμε την καρτα μνήμας; Δεν γινεται να συνδεσουμε κατευθειαν την κονσολίτσα και να βλεπουμε τους φακέλους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, gherudos είπε

Μα δεν έχω ελληνικό tracking number πως θα το ψάξω; Εσυ πως το έψαξες;

Μέσο parcelsapp.com παρακολουθουμε τα tracking.. 

 

27 λεπτά πριν, pagratios είπε

Από που αγοράζουμε, κατευθείαν anbernic.com? Ή έχουμε κάτι καλύτερο για Ευρώπη?

Ξέχασε το επίσημο site της Anbernic για αγορές.. Όταν το προσθέτεις στο καλάθι και πας να αγοράσεις σου βάζει συν το ΦΠΑ, συν τα έξοδα αποστολής και ανεβαίνει αρκετά το ποσό από το αρχικό που βλέπεις.. Από geekbuying κοίτα ή aliexpress.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, james9tito είπε

Παρελαβα χτες το RG505. Πρωτη επαφη με το σπορ , σαν συσκευη μου φανηκε premium, ωραιο d pad, shoulder buttons . 

Εχει ετοιμους emulators μεσα χωρις games βεβαια και ευτυχως ο Βαγγελης ειχε την καλη διαθεση να μου φτιαξει μια sd card με roms και καποια αλλα πραγματα ακαταλαβιστικα και ξεκινησα σιγα σιγα να ασχολουμαι και εγω. 

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι το android ειναι μπλεξιμο και θελει χρονο να το φερεις στα μετρα σου και αρκετο διαβασμα βεβαια για καποιον που ασχολειται πρωτη φορα με emulators. 

Τα ειπαμε κιολας με το Βαγγελη που ειναι χρυσο παιδι και εχει τρελα με το αντικειμενο και θα ξαναβρεθουμε τωρα που θα αποκτησω και εγω τριβη. 

Προς το παρον psp, N64 και Psx τρεχουν αψογα οσα εχω δοκιμασει , ocarina , dino crisis, parasite eve, metal gear, gran turismo. 

Αν εχει καποιος ερωτησεις και μπορω να απαντησω για το 505 εδω ειμαστε 

 

το 505 σου ηρθε με google play store ?

2 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Μέσο parcelsapp.com παρακολουθουμε τα tracking.. 

 

Ξέχασε το επίσημο site της Anbernic για αγορές.. Όταν το προσθέτεις στο καλάθι και πας να αγοράσεις σου βάζει συν το ΦΠΑ, συν τα έξοδα αποστολής και ανεβαίνει αρκετά το ποσό από το αρχικό που βλέπεις.. Από geekbuying κοίτα ή aliexpress.. 

to aliexpress θα περασει τελωνειο ?

Επεξ/σία από stefanos_th
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, stefanos_th είπε

το 505 σου ηρθε με google play store ?

to aliexpress θα περασει τελωνειο ?

Είχε και playstore το rg505, μόνο αν είχε κάνει καμία μαγκιά ο Δημήτρης και το πέρασε ο ίδιος .. Από aliexpress όπως λένε και οι ιδικοί από το αντίστοιχο θέμα για aliexpress, το όριο χωρίς να περάσει τελωνείο είναι 186 ευρώ σύνολο προϊόν και μεταφορικά.. 

8 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

παρελαβα κι εγώ σήμερα το rg35xx, μια ερωτηση... για να περναμε παιχνίδια πρεπει να βγαζουμε-βαζουμε την καρτα μνήμας; Δεν γινεται να συνδεσουμε κατευθειαν την κονσολίτσα και να βλεπουμε τους φακέλους; 

Βγάζεις βάζεις sd.. 

 

ΥΓ. Συμβουλή σε όλα τα παιδιά που έχουν retro handheld console made in China.. Να χρησιμοποιητε φορτιστές 5V 1.5A 🎮

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagosvts7 είπε

Είχε και playstore το rg505, μόνο αν είχε κάνει καμία μαγκιά ο Δημήτρης και το πέρασε ο ίδιος .. Από aliexpress όπως λένε και οι ιδικοί από το αντίστοιχο θέμα για aliexpress, το όριο χωρίς να περάσει τελωνείο είναι 186 ευρώ σύνολο προϊόν και μεταφορικά.. 

Βγάζεις βάζεις sd.. 

 

ΥΓ. Συμβουλή σε όλα τα παιδιά που έχουν retro handheld console made in China.. Να χρησιμοποιητε φορτιστές 5W 1.5A 🎮

φορτιστη αν δεν εχουμε 1,5Α να προτημησουμε ( μαλλον ) προς τα πανω ή προς τσ κατω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, stefanos_th είπε

φορτιστη αν δεν εχουμε 1,5Α να προτημησουμε ( μαλλον ) προς τα πανω ή προς τσ κατω ?

Προς τα κάτω καλύτερα.. Γιατί οι φορτιστές που έχουμε από τα σημερινά κινητά μας έχουν πολλά V&A, κρίμα είναι να τα κάψουμε.. Καλύτερα να φορτίζουν πιο αργά και σταθερά παρά να γίνει η ζημιά.. Παίζει ρόλο και το καλώδιο usb c πάντα, αυτό που στέλνουν μαζί με τις κονσόλες είναι κακής ποιότητας, όπως οι sd κάρτες.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To rg505 είχε κανονικά play store δεν πείραξα τίποτα παιδιά. Έβαλα κανονικά Google account και ως εκεί, δεν θέλω να το φορτώσω με άχρηστα πράγματα γιατί ξέρω ότι ωςAndroid θα αρχίσει να σέρνεται και φοβάμαι ότι θα έχει αντίκτυπο στους emulators

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Προς τα κάτω καλύτερα.. Γιατί οι φορτιστές που έχουμε από τα σημερινά κινητά μας έχουν πολλά W&A, κρίμα είναι να τα κάψουμε.. Καλύτερα να φορτίζουν πιο αργά και σταθερά παρά να γίνει η ζημιά.. Παίζει ρόλο και το καλώδιο usb c πάντα, αυτό που στέλνουν μαζί με τις κονσόλες είναι κακής ποιότητας, όπως οι sd κάρτες.. 

δεν υπάρχει πρόβλημα με τα πολλά ampere το μηχάνημα θα πάρει όσα θέλει από τον μετασχηματιστή, τα volt είναι αυτά που πρέπει να είναι σωστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spigias είπε

δεν υπάρχει πρόβλημα με τα πολλά ampere το μηχάνημα θα πάρει όσα θέλει από τον μετασχηματιστή, τα volt είναι αυτά που πρέπει να είναι σωστά.

Τα volt μονο με εργαλείο μπορείς να μετρήσεις  άρα καλό είναι να έχεις επώνυμο φορτιστή ... λεμε τώρα και υποτίθεται όλα είναι 5 Volt . Αυτά που έχουν πολλαπλές τάσεις το κάνουν εφόσον βρουν το αντίστοιχο κύκλωμα στη συσκευη που φορτίζεις , δεν θα δώσουν 12 Volt έτσι στο ξαφνικο ... υπο νορμαλ συνθήκες λέμε .

Τα amber είναι που παίζουν με τους φορτιστές και ειδικά οι Fast charger δίνουν πολλά . Λογικά δεν θα έχουν προβλημα αλλα μια που το αναφέρουν πολλοί μπορείς να είσαι επιφυλακτικός με 1.5Α . Εγω τα φορτίζω και με το usb υπολογιστή αυτά τα μικρά χωρίς πρόβλημα μια που δίνει 0.5 εως 1 Α ρευμα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απλά χρησιμοποιείτε επώνυμο καλώδιο και δεν θα έχετε πρόβλημα. Αν είναι φόρτισης και σωστό, τότε θα έχει αντίσταση μέσα κατά 99.9% και δεν θα κάψει την συσκευή.

Δεν παίζει ρόλο ο φορτιστής, εφόσον το καλώδιο έχει προστασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά επανέρχομαι μετά από ~20 μέρες περίπου. Όπως είχα ξαναπεί κατέληξα στο RG353P στα 121.32€ τελική με ένα μικρό κουπονάκι από GB. Κυρίως λόγω ισχυρότερου επεξεργαστή και 2 gb ram, 7000 games + άμεση διαθεσιμότητα και αποστολή απο Τσέχικη αποθήκη. Η παραγελλία έγινε 30 Απριλίου με κάρτα μιας χρήσης από Revolut, αποστολή με DHL και παραδόθηκε στα χέρια μου 10 Μαϊου. 7 εργάσιμες σύνολο, λογικό διάστημα για τα δεδομένα της εποχής.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Γενικά δεν είχα μεγάλες προσδοκίες αλλά εξεπλάγην πολύ ευχάριστα.

Το βάρος ικανοποιητικό, δίνει την εντύπωση στιβαρής κατασκευής. Τα κουμπιά και οι μοχλοί καλής ποιότητας και ειδικά ο σταυρός πολύ ποιοτικός.

Οθόνη γενικά κανένα παράπονο, μεγάλη φωτεινότητα -- σε ψιλοσκοτεινό δωμάτιο δείχνει μια χαρά με ~10% brightness. Αλλά θα ήθελα ένα κλικ πιο ζωντανά τα χρώματα.

Μπαταρία φαίνεται όντως να φτάνει τις 5-6 ώρες χρήσης. Στο σπίτι το φορτίζω από usb του υπολογιστή. Σε ταξίδια με downtime που είχα το βάζω σε ένα powerbank 10 AH xiaomi και ούτε κάν σκέφτομαι τη μπαταρία.

Μόνο φάουλ του hardware ειναι το γ******ο led ενδειξης λειτουργίας που έχει πάνω απ'τα κουμπιά το οποίο πραγματικά σε καρφώνει στο μάτι! Ούτε ανακριτικό να ήτανε. Προς το παρόν του έβαλα κομματάκι από ταινία, θα πάρω κάνα μαρκαδόρο perma να το βάψω μάλλον.

Tο interface του native OS είναι σφαιράτο! (πολύ σημαντικο για μένα) Δεν κολλάει πουθενά, ανταπόκριση αμέσως.

Είχα σκοπό να αλλάξω κάρτες, λειτουργικά κτλπ, αλλά έχω αρχίσει να ψήνομαι να το αφήσω όπως είναι και να δώ πόσο θα τραβήξει... το OS φαίνεται εξαιρετικά intuitive και όλες οι λειτουργίες που χρειάστηκα εντοπίστηκαν σε 5 λεπτά χωρίς καν να δω manual.

Από gaming όλα σφαίρα και απροβλημάτιστα μέχρι στιγμής αλλά ομολογουμένως είμαι σε 16bit φάση (SNES, Mega Drive, Neo Geo). Στο PSP δοκίμασα κάποια games που πήγαιναν ικανοποιητικά αλλα έχω την εντύπωση ότι σε πιο απαιτητικά παίζει να μην ανταπεξέλθει. PS και DS δεν έχω τεστάρει ακόμα.

Αυτά προς το παρόν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tol1as είπε

Λοιπόν παιδιά επανέρχομαι μετά από ~20 μέρες περίπου. Όπως είχα ξαναπεί κατέληξα στο RG353P στα 121.32€ τελική με ένα μικρό κουπονάκι από GB. Κυρίως λόγω ισχυρότερου επεξεργαστή και 2 gb ram, 7000 games + άμεση διαθεσιμότητα και αποστολή απο Τσέχικη αποθήκη. Η παραγελλία έγινε 30 Απριλίου με κάρτα μιας χρήσης από Revolut, αποστολή με DHL και παραδόθηκε στα χέρια μου 10 Μαϊου. 7 εργάσιμες σύνολο, λογικό διάστημα για τα δεδομένα της εποχής.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Γενικά δεν είχα μεγάλες προσδοκίες αλλά εξεπλάγην πολύ ευχάριστα.

Το βάρος ικανοποιητικό, δίνει την εντύπωση στιβαρής κατασκευής. Τα κουμπιά και οι μοχλοί καλής ποιότητας και ειδικά ο σταυρός πολύ ποιοτικός.

Οθόνη γενικά κανένα παράπονο, μεγάλη φωτεινότητα -- σε ψιλοσκοτεινό δωμάτιο δείχνει μια χαρά με ~10% brightness. Αλλά θα ήθελα ένα κλικ πιο ζωντανά τα χρώματα.

Μπαταρία φαίνεται όντως να φτάνει τις 5-6 ώρες χρήσης. Στο σπίτι το φορτίζω από usb του υπολογιστή. Σε ταξίδια με downtime που είχα το βάζω σε ένα powerbank 10 AH xiaomi και ούτε κάν σκέφτομαι τη μπαταρία.

Μόνο φάουλ του hardware ειναι το γ******ο led ενδειξης λειτουργίας που έχει πάνω απ'τα κουμπιά το οποίο πραγματικά σε καρφώνει στο μάτι! Ούτε ανακριτικό να ήτανε. Προς το παρόν του έβαλα κομματάκι από ταινία, θα πάρω κάνα μαρκαδόρο perma να το βάψω μάλλον.

Tο interface του native OS είναι σφαιράτο! (πολύ σημαντικο για μένα) Δεν κολλάει πουθενά, ανταπόκριση αμέσως.

Είχα σκοπό να αλλάξω κάρτες, λειτουργικά κτλπ, αλλά έχω αρχίσει να ψήνομαι να το αφήσω όπως είναι και να δώ πόσο θα τραβήξει... το OS φαίνεται εξαιρετικά intuitive και όλες οι λειτουργίες που χρειάστηκα εντοπίστηκαν σε 5 λεπτά χωρίς καν να δω manual.

Από gaming όλα σφαίρα και απροβλημάτιστα μέχρι στιγμής αλλά ομολογουμένως είμαι σε 16bit φάση (SNES, Mega Drive, Neo Geo). Στο PSP δοκίμασα κάποια games που πήγαιναν ικανοποιητικά αλλα έχω την εντύπωση ότι σε πιο απαιτητικά παίζει να μην ανταπεξέλθει. PS και DS δεν έχω τεστάρει ακόμα.

Αυτά προς το παρόν.

Ωραίο review φίλε.. Στα dpad (σταυρό) η Anbernic πιστεύω ξεχωρίζει, όλοι λένε τα καλύτερα για τις συσκευές της σε αυτόν το τομέα .. Τώρα για τις noname sd που έρχονται, μου έχει τύχει να τεστάρω μία και να έχει εγγραφή 70mb, ταχύτατη δηλαδή και μια άλλη πάλι να σέρνεται να φτάνει στα 2mb ταχύτητα εγγραφής.. Το στάνταρ που έχεις να κάνεις είναι από την sd στη θύρα TF2 να τραβήξεις τις roms σου στον υπολογιστή backup.. 

Κάτι ακόμα που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να κάψεις σε μια 16gb sd το Arkos και να το περάσεις στην υποδοχή TF1 και να αφήσεις την sd με τις roms που σου ήρθε.. Στο λέω αυτό γιατί σίγουρα αποδίδει καλύτερα στους Emulators και έχει και ρύθμιση για display, χρώματα κτλ.. Δεν βρήκες τέτοια ρύθμιση στο stock os? 

 

IMG_20230520_091538_edit_103692522933204.jpg

IMG_20230520_091710_edit_103562028386951.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσον αφορά του φορτιστές είναι λανθασμένη η αντίληψη που επικρατεί. 

Οι μετασχηματιστές (και όχι φορτιστές) δίνουν ρεύμα σταθερά σε A volt x B ampere. Η ίδια η συσκευή φροντίζει να μην "περασει" παραπάνω ρεύμα . Οπότε το καλώδιο δεν έχει καμία σημασία αν έχει ή όχι αντίσταση. Σίγουρα είναι μια παραπάνω προστασία αλλά είναι περισσότερο ψυχολογικό το κέρδος παρά κάτι άλλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...