Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tol1as είπε

 

Σε μενα είναι έτσι:

1684575792088.jpg.b161c84bd1974cbbfc499353a4177747.jpg1684575792081.jpg.2e4feeede2c643b50bbb72aa2908df4a.jpg

Δοκίμασε να περάσεις το Arkos σε μια 16 ή 32αρα sd ότι έχεις και να αφήσεις την δεύτερη με τα παιχνίδια όπως είναι.. Είναι future τους Arkos αυτό, αφού δεν υπάρχει στο stock OS.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις πριν λίγο παρέλαβα κι εγώ, πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Απλά mame έχει λίγα παιχνίδια, και κάποια άλλα λείπουν από άλλες κονσόλες, για να μην ψάχνω, υπάρχει κάποιος οδηγός για να τα περάσω (έχω τα roms)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drag and drop στην sd στους αντίστοιχους φακέλους αφου  την βάλεις στο πισι. Προτείνετε πάντως να περάσεις garlic os. Τεράστια διάφορα και περισσότεροι emulators 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα οδηγό για garlic, χρόνο πρέπει να βρω!!!! Μπορώ να το βάλω σε 2η sd και να τρέχει εκεί; 

Επίσης, θα αλλάξω την κάρτα sd που είχε με δικά μου, απλή αντιγραφή;  cloning κάπως;  ή κάτι άλλο; 

 

Επεξ/σία από oykas2001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Βρήκα οδηγό για garlic, χρόνο πρέπει να βρω!!!! Μπορώ να το βάλω σε 2η sd και να τρέχει εκεί; 

Επίσης, θα αλλάξω την κάρτα sd που είχε με δικά μου, απλή αντιγραφή;  cloning κάπως;  ή και άλλο; 

 

Θα κάψεις το τελευταίο GarlicOS σε μία κάρτα sd και μετά θα κάνεις επέκταση τον αποθηκευτικό χώρο fat32 (το δεύτερο partition) .. Εκεί θα βρεις τους φακέλους bios, cfw, roms από το GarlicOS, παράδειγμα ένα παιχνίδι του megadrive πάει στο φάκελο Roms - MD. Εδώ αναλυτικές οδηγίες πως περνάμε το GarlicOS, διάλεξε την μέθοδο με την μία microsd https://retrogamecorps.com/2023/01/03/anbernic-rg35xx-starter-guide/#Install1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Θα κάψεις το τελευταίο GarlicOS σε μία κάρτα sd και μετά θα κάνεις επέκταση τον αποθηκευτικό χώρο fat32 (το δεύτερο partition) .. Εκεί θα βρεις τους φακέλους bios, cfw, roms από το GarlicOS, παράδειγμα ένα παιχνίδι του megadrive πάει στο φάκελο Roms - MD. Εδώ αναλυτικές οδηγίες πως περνάμε το GarlicOS, διάλεξε την μέθοδο με την μία microsd https://retrogamecorps.com/2023/01/03/anbernic-rg35xx-starter-guide/#Install1

Ναι, αυτό είναι που είχα δει. 

Για την αντιγραφή sd εννοώ αυτή που έχει ήδη, να την αντικαταστήσω με μια δικιά μου για να υπάρχει, την κάνω απλή αντιγραφή ή κάτι άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Ναι, αυτό είναι που είχα δει. 

Για την αντιγραφή sd εννοώ αυτή που έχει ήδη, να την αντικαταστήσω με μια δικιά μου για να υπάρχει, την κάνω απλή αντιγραφή ή κάτι άλλο; 

Άσε την μαμά sd με το stock OS σε μια άκρη να υπάρχει και σε μια δική σου sd να περάσεις το GarlicOS και τις roms που διαθέτεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagosvts7 είπε

Άσε την μαμά sd με το stock OS σε μια άκρη να υπάρχει και σε μια δική σου sd να περάσεις το GarlicOS και τις roms που διαθέτεις.. 

Οκ, αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα το ΧΧ οκ καλό είναι αλλά τα mame Roms που του έβαλα και συγκεκριμένα το bubble bobble και το wonderboy in monster land κι ενώ τα βλέπει δεν τα παίζει. Μαύρη οθόνη. Πέρασα το batocera αλλά έχει μόνο 2-3 emulators. Ακολούθησα έναν οδηγό για να εγκατασταθεί σε νέα κάρτα αλλ ουδέποτε μου έφτιαξε partition share για να βάλω τα Roms. Τελικά το partition το έκανα format σε Ntfs το οποίο λέει υποστηρίζεται αλλά ούτε πάλι βλέπει τα roms. Καμία βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, gherudos είπε

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα το ΧΧ οκ καλό είναι αλλά τα mame Roms που του έβαλα και συγκεκριμένα το bubble bobble και το wonderboy in monster land κι ενώ τα βλέπει δεν τα παίζει. Μαύρη οθόνη. Πέρασα το batocera αλλά έχει μόνο 2-3 emulators. Ακολούθησα έναν οδηγό για να εγκατασταθεί σε νέα κάρτα αλλ ουδέποτε μου έφτιαξε partition share για να βάλω τα Roms. Τελικά το partition το έκανα format σε Ntfs το οποίο λέει υποστηρίζεται αλλά ούτε πάλι βλέπει τα roms. Καμία βοήθεια;

Μη μου λες τέτοια και θα με φάνε οι μικρές αν δε βάλω κάτι super Mario κλπ που θέλουν...

Αύριο αν μπορέσω το πρωί θα βάλω garlic σε δικιά μου sd και ελπίζω να δουλέψει.

Θα δοκιμάσω βέβαια πρώτα να περάσω και κανένα mame στο τωρινό OS και θα ενημερώσω.

Σε εμένα πάντως που βλέπω τώρα, μερικά παιχνίδια τα δείχνει κανονικά με εικόνες, αρκετά δεν δείχνει τίποτα, παρ'όλα αυτά παίζουν 

Επεξ/σία από oykas2001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, αφηστε το batocera για αρχη, ειναι σε alpha φαση ακομα. Καψτε το garlic os σε μια νεα καρτουλα κ περαστε εκει τα ρομς κ θα πανε ολα οκ

Επεξ/σία από pollop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, λοιπόν, ακολούθησα τις οδηγίες και πέρασα το garlic os σε μια καρτούλα. Δεν ξετρελάθηκα, αυτό που είχε το θεωρώ καλύτερο, πιο εύκολο. Τεσπα, άφησα την κάρτα κατά μέρος να βρίσκεται και ίσως όταν βρω χρόνο να το δω λίγο παραπάνω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι, πως μπορεί να διαβάσει το garlic τους φακέλους απο το ps1 που είναι στην μορφή bin/cue?

Μέχρι ώρας μόνο chd φαίνεται να αναγνωρίζει, αλλά δεν μπορώ να μετατρέψω όλη την συλλογή μου από bin σε chd

:(

Επεξ/σία από Cacciatore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...