Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 minutes ago, stefanos_th said:

που πατε και τα βρισκετε;

για αλλες κονσολες εχει κουπονια;

εγω που το εχω και το ξαναπηρα τι να πω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, GreeKar98K είπε

Ρε παίδες, πέρα από αισθητικές διάφορες είναι κάποιο ανώτερο ανάμεσα στα δύο; RG35XX και miyoo mini+?

σε δυνατότητες πάνω - κάτω τα ίδια είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι βλέπω θα κυκλοφορήσουν και Koriki cfw για το rg35xx που θα τρέχει και cores όπως στο batocera (n64,ds,dc,psp)

Από ότι βλέπω θα κυκλοφορήσουν και Koriki cfw για το rg35xx που θα τρέχει και cores όπως στο batocera (n64,ds,dc,psp)

Anbernic rg Nano ένα βίντεο ειδικά για τον @pollop

(6) ANBERNIC RG NANO First look - YouTube

 

 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, pollop said:

σε δυνατότητες πάνω - κάτω τα ίδια είναι

για μενα το OnionOS ειναι πολυ πιο ολοκληρωμένο από το GarlicOS

έχουμε γνώμη για το RG552; διαβαζω πως λογω αναλυσης ειναι ο,τι καλυτερο για 16-bit integer scaling αλλα είναι ακριβό. Παιζει κανενα promo code απο το geekbuying αραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Snolly είπε

για μενα το OnionOS ειναι πολυ πιο ολοκληρωμένο από το GarlicOS

έχουμε γνώμη για το RG552; διαβαζω πως λογω αναλυσης ειναι ο,τι καλυτερο για 16-bit integer scaling αλλα είναι ακριβό. Παιζει κανενα promo code απο το geekbuying αραγε;

Εννοείτε ότι το OnionOs είναι πιο ώριμο σε σχέση με το GarlicOS, το έχουμε αναφέρει κι άλλες φορές.. Και το Koriki που δοκίμασα στο miyoo mini plus πάλι πολύ καλό και σταθερό και πιο γρήγορο από το OnionOs στο κλείσιμο των παιχνιδιών.. Απλά δεν έχει το game switcher με το home button.. Το GarlicOS είναι πιο γρήγορο στα παιχνίδια εναλλαγής με το home button.. Συν ότι το rg35xx είναι πιο δυνατό σε cpu gpu γιαυτό και με batocera τρέχει παραπάνω emulators από το miyoo mini plus.. Απλά στο miyoo mini plus είναι πιο stable τα os που κυκλοφορούν και τρέχει και καλύτερα amiga emulator.. 

Πολύ ακριβό το rg552 για τον επεξεργαστή που έχει.. Καλύτερα να κοιτάξεις τον Unisoc Tiger T618, το rg505 βγαίνει στα 149 ευρώ με κουπόνι  NNNALLARG05 από το Geekbuying.. 
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, vagosvts7 said:

Πολύ ακριβό το rg552 για τον επεξεργαστή που έχει.. Καλύτερα να κοιτάξεις τον Unisoc Tiger T618, το rg505 βγαίνει στα 149 ευρώ με κουπόνι  NNNALLARG05 από το Geekbuying.. 
 

το ειδα και αυτο και εχει και OLED οθονη αλλα το 552 εχει αυτη την μεγαλη αναλυση και λογικα τα SNES/NES/MD θα δειχνουν τελεια με 7x integer scaling. εχω στα σκαρια και το χακαρισμα του OLED switch οποτε δεν ξερω αν θα παρω κατι ακομα απο ρετρο κονσολες. με τρωει το χερι μου ομως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο rg35xx η micro sd υποτίθεται πως είναι spring loaded? Αν όχι, πως βγαίνει από κει μέσα; Δεν μπορώ να την πιάσω.

Επεξ/σία από GreeKar98K
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Snolly είπε

το ειδα και αυτο και εχει και OLED οθονη αλλα το 552 εχει αυτη την μεγαλη αναλυση και λογικα τα SNES/NES/MD θα δειχνουν τελεια με 7x integer scaling. εχω στα σκαρια και το χακαρισμα του OLED switch οποτε δεν ξερω αν θα παρω κατι ακομα απο ρετρο κονσολες. με τρωει το χερι μου ομως

Αν θελεις να παίζεις παιχνίδια 8bit - 16bit μια χαρά τέλεια δείχνουν σε οθόνες 3.5 ίντσες (MM+, RG35XX).. 

Τώρα για να hackαρεις switch OLED, θα σου βγει όσο το rg505, μόνο αν έχεις σκοπό εσύ να περάσεις το modchip θα σου βγει πιο οικονομικά.. 

Τώρα περί ανάλυση οθόνης η καλύτερη Retro Handheld κονσόλα που έχω πιάσει στα χέρια μου είναι το retroid pocket 3 plus και ας μην έχει oled.. Του psp τα παιχνίδια μου είχαν κάνει εντύπωση με την εικόνα που έβγαζαν.. Αλλά ακριβό το άτιμο για αγορά βγαίνει πάνω από 220 ευρώ από aliexpress, Banggood, Geekbuying και από την επίσημη αντιπροσωπεία έχεις και καπέλο τελωνείο.. Γιαυτό και προτείνω rg505 στα 150 ευρώ είναι τέλεια τιμουλα βάση specs.. Εγώ γλυκό κοιτάω το RG405M λόγου μικρής οθόνης και aspect ratio 4:3 και επειδή έχει το αναλογικό πάνω αριστερά , αλλά για psp λόγου ratio δεν είναι ότι καλύτερο.. 

13 λεπτά πριν, GreeKar98K είπε

Στο rg35xx η micro sd υποτίεθται πως είναι spring loaded? Αν όχι, πως βγαίνει από κει μέσα; Δεν μπορώ να την πιάσω.

Θέλει δαχτυλάκι για να βγει 😂😂, είναι με ελατήριο.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Από ότι βλέπω θα κυκλοφορήσουν και Koriki cfw για το rg35xx που θα τρέχει και cores όπως στο batocera (n64,ds,dc,psp)

Από ότι βλέπω θα κυκλοφορήσουν και Koriki cfw για το rg35xx που θα τρέχει και cores όπως στο batocera (n64,ds,dc,psp)

Anbernic rg Nano ένα βίντεο ειδικά για τον @pollop

(6) ANBERNIC RG NANO First look - YouTube

 

 

Το rg nano ελπίζω να ειναι σε λογική τιμη. Βάγγο πόσο το υπολογίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρομαι κ εγω να παρω μια κονσολα χειρος, ξεκινησα να κοιταζω για το rg35xx για το χαβαλε κ μεσα σε 2 εβδομάδες εκανα διατριβη κ ανοιξε η ορεξη.

Ειμαι μεταξυ RP3+, RG505 και του νεου Powkiddy X28 λογω Τ618 μιας κ προσανατολιζομαι να εχει μεγαλυτερη οθονη κ δυνατοτερο επεξεργαστη ωστε να παιζει κ ο γιος μου roblox και minecraft (pure android) που τωρα το κανει με κινητο (ειναι μικρος κ θα προτιμούσα να μην εχει κινητο εστω κ χωρις σιμ). Δηλ. να ειναι ολα σε μια συσκευη μαζεμενα (retro, android, xbox cloud).

Δεν μπορω να αποφασισω ομως, γιατι το RP3+ εχει την καλυτερη επιδοση κ ειναι το πιο φορητο αλλα εχει οριακη οθονη για android games και κυριως εχει 220 ευρω (παρεπιπτόντως οσοι ενδιαφερονται το εχει το kibotek στα 220 απο ευρωπη τελικη τιμη). Απο την αλλη το RG505 ειναι στα 150 αλλα δεν μου αρεσει που εχει τα triggers στην ευθεια κ ειναι μεγαλυτερο απο το RP3+ χωρις να εχει μεγαλη διαφορα στην οθονη και πολύ χαμηλότερη αναλυση. Τελος, το X28 ειναι το χειροτερο προς το παρον σε επιδοσεις λογω software αλλα είναι χορταστικό σε μεγεθος οθόνης και εχει μονο 135 ευρω τελική τιμη.

Παροτι θα ήθελα το RP3+ κλίνω προς τα αλλα δυο γιατι υπαρχει αρκετη διαφορα στη τιμη κ δεν ξερω αν θελω να τη δώσω μιας κ σε λιγο καιρο θα βγει κ τίποτα καλυτερο και θα τρεχουμε παλι! Ειμαι σχεδν ετοιμος να παρω το x28 ετσι για την αλητεια μιας κ οι πιο πολλοι θα επελεγαν το rg505 φανταζομαι.

Τι λετε οι εμπειροι;

Επεξ/σία από dhmhtrhs79
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pollop είπε

Το rg nano ελπίζω να ειναι σε λογική τιμη. Βάγγο πόσο το υπολογίζεις;

Γύρο στα 60 ευρώ το υπολογίζω,αν ξεκινήσει όμως στα 40 ευρώ θα είναι τέλεια αρχική τιμή .. Κανονικά max τιμή αλλά πολύ καλή για εμάς θα ήταν στα 30 ευρώ βάση specs..Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση στα βίντεο είναι η οθονη του φαίνεται ζωντανή.. Αλλά αν κάνει 60 ευρώ καλύτερα να επενδύσω στο rg280v που είναι αρκετά mini και δυνατό σε specs.. 

59 λεπτά πριν, dhmhtrhs79 είπε

Ενδιαφέρομαι κ εγω να παρω μια κονσολα χειρος, ξεκινησα να κοιταζω για το rg35xx για το χαβαλε κ μεσα σε 2 εβδομάδες εκανα διατριβη κ ανοιξε η ορεξη.

Ειμαι μεταξυ RP3+, RG505 και του νεου Powkiddy X28 λογω Τ618 μιας κ προσανατολιζομαι να εχει μεγαλυτερη οθονη κ δυνατοτερο επεξεργαστη ωστε να παιζει κ ο γιος μου roblox και minecraft (pure android) που τωρα το κανει με κινητο (ειναι μικρος κ θα προτιμούσα να μην εχει κινητο εστω κ χωρις σιμ). Δηλ. να ειναι ολα σε μια συσκευη μαζεμενα (retro, android, xbox cloud).

Δεν μπορω να αποφασισω ομως, γιατι το RP3+ εχει την καλυτερη επιδοση κ ειναι το πιο φορητο αλλα εχει οριακη οθονη για android games και κυριως εχει 220 ευρω (παρεπιπτόντως οσοι ενδιαφερονται το εχει το kibotek στα 220 απο ευρωπη τελικη τιμη). Απο την αλλη το RG505 ειναι στα 150 αλλα δεν μου αρεσει που εχει τα triggers στην ευθεια κ ειναι μεγαλυτερο απο το RP3+ χωρις να εχει μεγαλη διαφορα στην οθονη και πολύ χαμηλότερη αναλυση. Τελος, το X28 ειναι το χειροτερο προς το παρον σε επιδοσεις λογω software αλλα είναι χορταστικό σε μεγεθος οθόνης και εχει μονο 135 ευρω τελική τιμη.

Παροτι θα ήθελα το RP3+ κλίνω προς τα αλλα δυο γιατι υπαρχει αρκετη διαφορα στη τιμη κ δεν ξερω αν θελω να τη δώσω μιας κ σε λιγο καιρο θα βγει κ τίποτα καλυτερο και θα τρεχουμε παλι! Ειμαι σχεδν ετοιμος να παρω το x28 ετσι για την αλητεια μιας κ οι πιο πολλοι θα επελεγαν το rg505 φανταζομαι.

Τι λετε οι εμπειροι;

Ανάμεσα σε Anbernic και Powkiddy εγώ θα διάλεγα την πρώτη σαν εταιρία.. Αν θέλεις να περιμένεις για κάτι δυνατότερο πάρε ένα rg35xx ή miyoo mini plus που παίζει προσφορά αυτές τις μέρες έτσι για την αλητεία, μέχρι να πέσει αν πέσει το rp3+ ή αν βγει κάτι δυνατότερο ακόμα σε λογική τιμή .. 

Για 50 με 60 ευρώ που θα δώσεις για retro κονσολιτσα δεν θα το μετανιώσεις.. Εγώ ξεκίνησα με retroid pocket 3 plus και πλέον ασχολούμαι περισσότερο με τις φθηνές retro handheld console.. Αλλιώς πάρε το rg505 που έχει τίμια τιμή να σου φύγει ο καημός 🎮

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dhmhtrhs79 είπε

Ενδιαφέρομαι κ εγω να παρω μια κονσολα χειρος, ξεκινησα να κοιταζω για το rg35xx για το χαβαλε κ μεσα σε 2 εβδομάδες εκανα διατριβη κ ανοιξε η ορεξη.

Ειμαι μεταξυ RP3+, RG505 και του νεου Powkiddy X28 λογω Τ618 μιας κ προσανατολιζομαι να εχει μεγαλυτερη οθονη κ δυνατοτερο επεξεργαστη ωστε να παιζει κ ο γιος μου roblox και minecraft (pure android) που τωρα το κανει με κινητο (ειναι μικρος κ θα προτιμούσα να μην εχει κινητο εστω κ χωρις σιμ). Δηλ. να ειναι ολα σε μια συσκευη μαζεμενα (retro, android, xbox cloud).

Δεν μπορω να αποφασισω ομως, γιατι το RP3+ εχει την καλυτερη επιδοση κ ειναι το πιο φορητο αλλα εχει οριακη οθονη για android games και κυριως εχει 220 ευρω (παρεπιπτόντως οσοι ενδιαφερονται το εχει το kibotek στα 220 απο ευρωπη τελικη τιμη). Απο την αλλη το RG505 ειναι στα 150 αλλα δεν μου αρεσει που εχει τα triggers στην ευθεια κ ειναι μεγαλυτερο απο το RP3+ χωρις να εχει μεγαλη διαφορα στην οθονη και πολύ χαμηλότερη αναλυση. Τελος, το X28 ειναι το χειροτερο προς το παρον σε επιδοσεις λογω software αλλα είναι χορταστικό σε μεγεθος οθόνης και εχει μονο 135 ευρω τελική τιμη.

Παροτι θα ήθελα το RP3+ κλίνω προς τα αλλα δυο γιατι υπαρχει αρκετη διαφορα στη τιμη κ δεν ξερω αν θελω να τη δώσω μιας κ σε λιγο καιρο θα βγει κ τίποτα καλυτερο και θα τρεχουμε παλι! Ειμαι σχεδν ετοιμος να παρω το x28 ετσι για την αλητεια μιας κ οι πιο πολλοι θα επελεγαν το rg505 φανταζομαι.

Τι λετε οι εμπειροι;

καλα τα λες .

το 505 εχει μπεζελουγκες.

το rp3+ εχει καλυτερη οθονη , μεγαλυτερη αναλυση , μικροτερα bezel , αλλα υψηλη τιμη.

το χ28 καλη μεγαλη οθονη.

να συμπληρωσω οτι το  rp3+ εχει παρει τουλαχιστον 2 καλα update, ενω οι αλλοι ?

αμα εχεις μικρο παιδι παρε 2 συσκευες για να συγκρινεις , πουλα την μια και παρε αλλη, ξαναπουλα .

εμεις  ολοι εδω  για να χωρισουμε ειμαστε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...