Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, pollop είπε

δεν ξέρω τι λέτε αλλά η επόμενη προσθήκη στην συλλογή μου θα είναι αυτο

 

Ανταγωνιστής του funkey s.. Σίγουρα θα έχει τσουχτερή τιμή.. Καλύτερα το powkiddy v90 που είναι οικονομικό και flip το παίρνεις άνετα μαζί σου.. Ακόμα και το miyoo mini που είναι 2.8 ίντσες ή της Anbernic το rg280v είναι πολύ φορητό.. Αυτό λογικά θα έχει 1.5 ίντσες.. Εγώ σίγουρα θα χτυπήσω ένα flip με 3.5 ίντσες αν βγει και να τρέχει μέχρι dreamcast.. Ζητάω πολλά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Ανταγωνιστής του funkey s.. Σίγουρα θα έχει τσουχτερή τιμή.. Καλύτερα το powkiddy v90 που είναι οικονομικό και flip το παίρνεις άνετα μαζί σου.. Ακόμα και το miyoo mini που είναι 2.8 ίντσες ή της Anbernic το rg280v είναι πολύ φορητό.. Αυτό λογικά θα έχει 1.5 ίντσες.. Εγώ σίγουρα θα χτυπήσω ένα flip με 3.5 ίντσες αν βγει και να τρέχει μέχρι dreamcast.. Ζητάω πολλά? 

Είναι έρωτας με την πρώτη ματιά το μικρό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, pollop είπε

δεν ξέρω τι λέτε αλλά η επόμενη προσθήκη στην συλλογή μου θα είναι αυτο

 

με τόσο μικρή οθόνη αγοράζει κανείς καπάκι κ τα απαραίτητα αξεσουάρ με το βλέμμα.... στραμμένο στο... μέλλον 😉 :

IMG_20230525_215022.jpg.834ddef8261ead53b3ac56cf8dc8e7d8.jpg

 

Επεξ/σία από rodosf1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pollop είπε

δεν ξέρω τι λέτε αλλά η επόμενη προσθήκη στην συλλογή μου θα είναι αυτο

 

giphy.gif&f=1&nofb=1&ipt=34fe35e99e75aee

1 ώρα πριν, vagosvts7 είπε

Καλύτερα να δώσουν 150 ευρώ για το rg505.. Μόνο αν κάποιος θέλει ντε και καλά 5.5 ίντσες με τον Unisoc Tiger T618.. Συν ότι από την σελίδα αυτήν ανεβαίνει σίγουρα το ποσό με τα μεταφορικά και θα σου προσθέτει και ΦΠΑ, όπως το επίσημο site της Anbernic και το σημαντικότερο δεν ξέρουμε τι παίζει με τελωνείο από το site αυτό.. 

αν παρω το 505 απο το επισημο anbernic απο ευρωπαικη αποθηκη , τι μεταφορικα θα εχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pollop είπε

δεν ξέρω τι λέτε αλλά η επόμενη προσθήκη στην συλλογή μου θα είναι αυτο

 

ΩΝΑΣΟΥ το θέλω τώρα . Η οθόνη φαίνεται εξαιρετική 

3 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Ανταγωνιστής του funkey s.. Σίγουρα θα έχει τσουχτερή τιμή.. Καλύτερα το powkiddy v90 που είναι οικονομικό και flip το παίρνεις άνετα μαζί σου.. Ακόμα και το miyoo mini που είναι 2.8 ίντσες ή της Anbernic το rg280v είναι πολύ φορητό.. Αυτό λογικά θα έχει 1.5 ίντσες.. Εγώ σίγουρα θα χτυπήσω ένα flip με 3.5 ίντσες αν βγει και να τρέχει μέχρι dreamcast.. Ζητάω πολλά? 

Αν το v90 είχε καλύτερη οθόνη πχ στα επίπεδα του 35χχ το είχα πάρει χθες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και κάπου να πω τον καημό μου...

Ηρθε το  RG35xx σε χρόνο ρεκορ. Με το ζορι πιασαμε τις 10 μερες και με εξεπληξε...

το κακο ειναι οτι δεν φροντισα να εχω card reader και καρτα μνημης οποτε τρωω στην μαπα αυτα που εχει μεσα σαν παιχνιδια. Μπορω να πω οτι δεν εχουν διαλεξει και τις καλυτερες roms.

θα σκασω απο την ζηλεια που αλλοι παιζετε οτι θελετε...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για πείτε καμία ιδέα γιατί ενώ μου παίζει όλα τα rom από sega, atari, ps1 κτλ που υποστηρίζει δεν μπορεί να μου παίξει με τίποτα mame rom και παίζει μόνο αυτά που έχει μέσα?

Tα συγκεκριμένα rom που έχω παίζουν μια χαρά στον υπολογιστό με το mame.

H κονσόλα είναι αυτή εδώ

https://www.skroutz.gr/s/42065242/Andowl-Ηλεκτρονική-Παιδική-Ρετρό-Κονσόλα-8562.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, pollop είπε

Δοκίμασε διαφορετικο ρομ σετ π.χ. no intro

Yπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να το κάνω αυτό? Η κονσολίτσα αυτή τρέχει κανονικά linux όπως οι πάντες στις κονσόλες emulator 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι θεμα ρύθμισης, αν η κονσόλα βλέπει τα ρομς αλλά δεν τα τρέχει υπάρχει ασυμβατότητα με το emulator και το ρομ σετ που προσπαθειςνα παίξεις, π.χ τα ρομ σου είναι νεότερη εκδοση απο αυτα που ειναι συμβατά με την κονσολα. Δεν μπορώ να βοηθήσω παραπανω λογω κανονισμού του φορουμ, απλα δοκιμασε διαφορετικά rom sets , κατα την γνωμη μου τα no intro mame roms ειναι τα ποιο απροβληματιστα, ή δες με πιο είναι συμβατή η κονσόλα σου για να παίξεις τα νόμιμα αντιγραφα απο τα παιχνίδια σου

Επεξ/σία από pollop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο GarlicOS είναι προτιμότερο να περάσετε FBAlpha romset(τρέχουν καλύτερα τα παιχνίδια με τον fba 2012 Core σε σχέση με τον fbneo και mame 2003 extreme core) .. Αυτό είναι μείον στο GarlicOS που δεν μπορείς να επιλέξεις σε κάποιο παιχνίδι να αλλάξεις core.. Στο onion υπάρχει αυτήν η επιλογή και είναι πολύ βολικό στα arcades games.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά rg35xx από geek. Μετά από 17 ημέρες έφτασε σε local courrier. Ξέρουμε αν αυτό σημαίνει Ελλάδα; Αν ναι, υπάρχει τρόπος tracking ή κάνω απλα τον σταυρό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...