Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και με τα πολλά προχώρησα στο επόμενο Powkiddy X55 απο το aliexpress .

Καλά τα 3,5 αλλά δυστυχώς πλέον δεν είναι για μένα τόσο μικρές οθόνες  .

Αναμένω λοιπόν ...

Screenshot 2023-06-20 at 07-39-19 POWKIDDY X55 5.5 INCH 1280 720 IPS Screen RK3566 Handheld Game Console.png

Screenshot 2023-06-20 at 07-38-55 POWKIDDY X55 5.5 INCH 1280 720 IPS Screen RK3566 Handheld Game Console.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Galaxy said:

Και με τα πολλά προχώρησα στο επόμενο Powkiddy X55 απο το aliexpress .

Καλά τα 3,5 αλλά δυστυχώς πλέον δεν είναι για μένα τόσο μικρές οθόνες  .

Αναμένω λοιπόν ...

Screenshot 2023-06-20 at 07-39-19 POWKIDDY X55 5.5 INCH 1280 720 IPS Screen RK3566 Handheld Game Console.png

Screenshot 2023-06-20 at 07-38-55 POWKIDDY X55 5.5 INCH 1280 720 IPS Screen RK3566 Handheld Game Console.png

Αντε με το καλό, πολύ ωραίο μηχανάκι φαίνεται, ποσό σου βγήκε η τιμή; Απο AliExpress υποθέτω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Επειδη μπλεχτηκα με τοσα(τλιχτκα που λεν κ στο χωριο μ) πιο απο αυτα τρεχει καλα gb-gba-n64 κανα ps1?

Το Miyoo mini + που πηρα προσφατα ειναι οτι πρεπει για arcade-gb-n64 (λάθος μου το διορθώνω). Στα συν του η φορητοτητα και οτι ειναι πιο kids friendly λογω os. 

Το rg505 της arbernic με τις 5'' οθονη , που το εχω κανενα διμηνο , με βολευει περισσοτερο σε ps1 και φυσικα psp. Δεν μπορω να παιξω ps1 στις 3,5'' του miyoo αν και τα τρεχει αψογα τα παιχνιδια. Στα μειον του rg505 οτι ειναι android και το στησιμο θελει πολυ διαβασμα ή καποιον γνώστη να σε βοηθησει . 

Επεξ/σία από james9tito
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Επειδη μπλεχτηκα με τοσα(τλιχτκα που λεν κ στο χωριο μ) πιο απο αυτα τρεχει καλα gb-gba-n64 κανα ps1?

Κοίτα για επεξεργαστή rk3566 σε handled.. Η πιο φθηνή λύση είναι το powkiddy rk2023 με 3.5 ίντσες και το x55 με 5.5 ίντσες.. Κοίτα και το anbernic rg353ps.. 

3 ώρες πριν, Galaxy είπε

Βγηκε στα 92 απο 96 αρχική , δεν είχα και πολλά coins κτλ .

Αφού είσαι κουτός βιάζεσαι (χειρότερος και από εμένα έγινες) σου είχα στείλει προσφορά με 83 ευρώ.. 🎮🎮

Βάλε τώρα αγγελία το rg351p και Miyoo mini plus να φεύγουν αφού δεν σε βολεύουν λόγου μεγέθους οθόνης 😎

5 λεπτά πριν, james9tito είπε

Το Miyoo mini + που πηρα προσφατα ειναι οτι πρεπει για arcade-gb-n64. Στα συν του η φορητοτητα και οτι ειναι πιο kids friendly λογω os. 

Το rg505 της arbernic με τις 5'' οθονη , που το εχω κανενα διμηνο , με βολευει περισσοτερο σε ps1 και φυσικα psp. Δεν μπορω να παιξω ps1 στις 3,5'' του miyoo αν και τα τρεχει αψογα τα παιχνιδια. Στα μειον του rg505 οτι ειναι android και το στησιμο θελει πολυ διαβασμα ή καποιον γνώστη να σε βοηθησει . 

Δημήτρη το miyoo mini plus δεν τρέχει n64, μέχρι psx μπορεί.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανας αξιοπιστος μπουσουλας για στησιμο σε android? εχω ενα tvbox και θελω να του βαλω μερικες roms ετσι να βρισκονται. Εχει τον S905x4 φανταζομαι θα μπορει να μιουλαρει και πιο συγχρονες κονσολες.
Δεν θελω να μπλεχτω με Emuelec και τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, MaXmaD said:

Υπαρχει κανας αξιοπιστος μπουσουλας για στησιμο σε android? εχω ενα tvbox και θελω να του βαλω μερικες roms ετσι να βρισκονται. Εχει τον S905x4 φανταζομαι θα μπορει να μιουλαρει και πιο συγχρονες κονσολες.
Δεν θελω να μπλεχτω με Emuelec και τετοια.

κριμα γιατι το emuelec ειναι εργαλειο . ξεκινας  android βαζεις ολες τις ρομ στην  sd  και μετα ξεκινας emuelec και τα εχεις ολα ετοιμα χωρις 2η συσκευη .

αλλιως βαζεις retroarch / digisho για τα μικρα ,

και standalone για psp + n64 + gamecube και εξερευνεις τα ορια του .

Επεξ/σία από stefanos_th
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MaXmaD είπε

Υπαρχει κανας αξιοπιστος μπουσουλας για στησιμο σε android? εχω ενα tvbox και θελω να του βαλω μερικες roms ετσι να βρισκονται. Εχει τον S905x4 φανταζομαι θα μπορει να μιουλαρει και πιο συγχρονες κονσολες.
Δεν θελω να μπλεχτω με Emuelec και τετοια.

Εγώ να πω την αλήθεια επειδή το χρησιμοποιεί πολύ η γυναίκα το κουτί και δε θέλω να βρεθεί προ εκπλήξεων προτιμώ stand alone emulators .απλά πήγαινε στο Google  play και είτε κατέβασε emulator για τη κονσόλα που θες η κατέβασε reteoarch και είσαι κομπλέ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2023 στις 7:58 ΜΜ, MaXmaD είπε

Υπαρχει κανας αξιοπιστος μπουσουλας για στησιμο σε android? εχω ενα tvbox και θελω να του βαλω μερικες roms ετσι να βρισκονται. Εχει τον S905x4 φανταζομαι θα μπορει να μιουλαρει και πιο συγχρονες κονσολες.
Δεν θελω να μπλεχτω με Emuelec και τετοια.

Μάλλον αυτό θα σου κάνει: https://retrogamecorps.com/2022/03/13/android-emulation-starter-guide/

Δεν έχω ακολουθήσει τον συγκεκριμένο οδηγό, αλλά ο οδηγός για το rg35xx είναι ότι έπρεπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Το παραγγελνω απο εδω το Rg35xx ή θα χτυπαω το κεφαλι μου; Καλη η τιμη για τα 128. 

https://vi.aliexpress.com/item/1005005488583643.html?spm=a2g0o.productlist.main.23.56cd18bbr480Vu&algo_pvid=318d5c7a-7aa5-496a-8ef4-e06b22812513&algo_exp_id=318d5c7a-7aa5-496a-8ef4-e06b22812513-11&pdp_npi=3%40dis!EUR!56.42!45.14!!!!!%4021021d8f16876193375263457d0ae5!12000033280711244!sea!GR!1910984002&curPageLogUid=qWyQSrHl8dUT

 

Επεξ/σία από songless_bird
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, songless_bird said:

Ok δείχνει το κατάστημα. Μην περιμένεις να το στείλουν απο Γαλλία όμως, απο Κινα φεύγουν ολα. Τα 128 ειναι χρήσιμα μονο αν δεν θέλεις να ασχοληθείς κ να περάσεις δικες σου ρομς. Αλλιώς περνεις μια sd της προκοπής κ βάζεις ότι θέλεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 Είχα μέρες να ανοίξω το RG35xx, πέρασα χθες Koriki 1.2 στην microSD, πάω να ανοίξω το μηχανάκι, τίποτα, μηδέν, nada. Δεν θυμάμαι να μου είχε ξεφορτίσει σκέφτομαι, δεν βαριέσαι βάζω καλώδιο και πάλι τίποτα, δεν ανοίγει καν.

Καμιά ιδέα κάνεις πριν αρχίσω να στέλνω mails; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...