Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, JimT1991 είπε

Mε priority line απο geekbuying με ενα κουπονακι μου βγαινει στα 150. Το θεμα ειναι οτι παιζει να περασει τελωνειο; Διοτι εαν υπαρχει πιθανοτητα, τοτε να το παρω απο το site της anbernic που μπορεις να επιλεξεις να γινει η αποστολη απο αποθηκη στην Ευρωπη. 

Ο Δημήτρης από Geekbying μέσο priority line πήρε το rg505 χωρίς να περάσει τελωνείο.. 

5 ώρες πριν, pagratios είπε

Τελικά χρειαζόταν να κάνω flash το firmware και έπαιξε μια χαρά, δοκιμάζω και το ArkOS

Ωστόσο αν το γνωρίζει κανείς,  το anbernic  OS στο psx έβλεπετε και τα bin αρχεία ενώ δεν το κάνει το ArkOS όσο έχω κοιτάξει, αυτό μπορεί να αλλάξει ή απλώς δεν το υποστηρίζει το ArkOS?

Τα αρχεία που υποστηρίζει στο psx είναι τα εξής  .cue .CUE .img .IMG .mdf .MDF .pbp .PBP .toc .TOC .cbn .CBN .m3u .M3U .ccd .CCD .chd .CHD .zip .ZIP .7z .7Z .iso .ISO 

Εγώ χρησιμοποιώ περισσότερο για τα παιχνίδια του psx σε μορφή chd και pbp, γιατί είναι συμπιεσμένα και είναι ένα αρχείο.. Αν μπεις στο Arkos wiki σου λέει αναλυτικά για κάθε κονσόλα τα αρχεία που υποστηρίζει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε Koriki v6 alpha κανονική και όχι για developer, για το rg35xx https://github.com/rg35xx-cfw/Koriki/releases

Υποστηρίζει παραπάνω emulators από το GarlicOS, όπως psp, n64, dreamcast, ds.. Για την εγκατάσταση είναι εύκολη η διαδικασία , κατεβάζετε το image και το φλασαρετε σε μία sd, την τοποθετείτε μετά στο rg35xx και δημιουργεί το δεύτερο partition σε fat32 για να μπορείτε να περάσετε τις roms μέσο υπολογιστή.. 

Αν το δοκιμάσει κάποιο παιδί να μας πει εντυπώσεις.. Δεν το έχω το rg35xx εγώ δυστυχώς, αλλιώς θα το είχα δοκιμάσει είδη.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, pollop είπε

γύρω στα 70 ευρω το βλεπω... δεν το λες και φτηνό

Εμ καλά σου είχα είπα 60 plus.. Κοίτα το powkiddy q36 και αυτό ακριβό στο 60 ευρώ,το funkey s ακόμα στον ανήφορο, αλλά η καλύτερη επιλογή είναι το rg280v που είναι μικρό σε μέγεθος και με οθόνη στα 2.8 και αυτό στα 60 ευρώ.. Το πιο οικονομικό μικρό στα 30 με 40 ευρώ είναι το powkiddy v90 τελικά.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Εμ καλά σου είχα είπα 60 plus.. Κοίτα το powkiddy q36 και αυτό ακριβό στο 60 ευρώ,το funkey s ακόμα στον ανήφορο, αλλά κάλλη επιλογή είναι το rg280v που είναι μικρό σε μέγεθος και με οθόνη στα 2.8 και αυτό στα 60 ευρώ.. Το πιο οικονομικό μικρό στα 30 με 40 ευρώ είναι το powkiddy v90 τελικά.. 

ναι αλλά αυτά δεν είναι μπρελοκ🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, pollop είπε

ναι αλλά αυτά δεν είναι μπρελοκ🤣

Πλάκα πλάκα το powkiddy q36 και το Funkey s γίνονται μπρελόκ έχουν υποδοχή 😎😎.. Μέχρι πόσα θα έδινες για το rg nano για να το χτυπήσεις? 

Από αυτά τα τρία μίνι κονσολακια το q36 είναι πιστεύω το πιο βολικό να παίξεις για το χαβαλέ.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Πλάκα πλάκα το powkiddy q36 και το Funkey s γίνονται μπρελόκ έχουν υποδοχή 😎😎.. Μέχρι πόσα θα έδινες για το rg nano για να το χτυπήσεις? 

Από αυτά τα τρία μίνι κονσολακια το q36 είναι πιστεύω το πιο βολικό να παίξεις για το χαβαλέ.. 

μέχρι 40 θεωρώ λογικη τιμη για μπρελοκονσολα® , θα στραβοθουμε που θα στραβοθουμε μην δώσουμε κ μια περιουσία 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pollop είπε

μέχρι 40 θεωρώ λογικη τιμη για μπρελοκονσολα® , θα στραβοθουμε που θα στραβοθουμε μην δώσουμε κ μια περιουσία 🤣

μπρελοκονσολα®, να καταχωρηθεί ως εμπορικό σήμα παρακαλώ με πρώτη καταχώρηση από @pollop για πάσα χρήση! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pollop είπε

μέχρι 40 θεωρώ λογικη τιμη για μπρελοκονσολα® , θα στραβοθουμε που θα στραβοθουμε μην δώσουμε κ μια περιουσία 🤣

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, stefanos_th είπε

retroid pocket 3 + metal edition 

https://www.goretroid.com/

Είναι ακριβό στα Κινέζομαγαζά Στέφανε το rp3+ το μεταλλικό θα είναι ακόμα πιο ακριβό +30 ευρώ σίγουρα.. 

Εδώ ένα βίντεο για το rg35xx με Koriki που τρέχει psp game πολύ καλά (δεν είναι δικό μου το βίντεο) 

Και εδώ η τελευταία έκδοση Koriki για το rg35xx για όποιον τον ενδιαφέρει να το δοκιμάσει https://github.com/rg35xx-cfw/Koriki/releases/tag/koriki_rg35xx_v0.7.2

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, vagosvts7 said:

Είναι ακριβό στα Κινέζομαγαζά Στέφανε το rp3+ το μεταλλικό θα είναι ακόμα πιο ακριβό +30 ευρώ σίγουρα.. 

Εδώ ένα βίντεο για το rg35xx με Koriki που τρέχει psp game πολύ καλά (δεν είναι δικό μου το βίντεο) 

Και εδώ η τελευταία έκδοση Koriki για το rg35xx για όποιον τον ενδιαφέρει να το δοκιμάσει https://github.com/rg35xx-cfw/Koriki/releases/tag/koriki_rg35xx_v0.7.2

Μου κάνει εντύπωση με το καρακι που βλεπω 3d psp game να τρέχει τοσο καλα. Με batocera τρέχει μονο minis και 2d. Έχω Ίδη batocera και garlic σε 2 κάρτες αλλιώς θα το δοκιμαζα. Βάγγο κανε την καλή να πεις εντυπώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, αν και παρακολουθώ το θέμα από την αρχή σχεδόν, πρώτη φορά ποστάρω.

Έχοντας τεστάρει το koriki από τις πρώτες εκδόσεις του, μπορώ να πω πως είναι ένα πολλά υποσχόμενο OS για το rg35xx. Είναι αρκετά ελαφρύ και διαθέτει τα έξτρα του batocera (πχ psp emulation) χωρίς τα γύρω γύρω που το κάνουν βαρύ για τη συγκεκριμένη κονσόλα.

Προς το παρόν, θεωρώ πως έχει πολλά bugs για να πεις ότι θα το έχεις ως κύριο λειτουργικό (ούτε καν για δεύτερο ακόμα θα τολμούσα να πω), αλλά αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό ανάπτυξης, σίγουρα πολλοί θα το προτιμούν στο μέλλον. Στην έκδοση 0.7.2 που ανέβηκε προχτές διορθώθηκαν κάποια  προβλήματα που εμφανίζονταν, ενώ άρχισαν να μπαίνουν βασικές και χρηστικές λειτουργίες που έλειπαν.

Για τα παιχνίδια του psp δεν μπορώ να πω πως έμεινα ικανοποιημένος από τον τρόπο που έτρεχαν, αλλά ίσως να φταίνε οι απαιτήσεις των παιχνιδιών που επέλεξα να τρέξω. Για games μέχρι και PS1, τα πάει περίφημα (βέβαια για αυτές τις περιπτώσεις έχουμε πιο καλοστημένα OS προς το παρόν).

Επεξ/σία από Guess.Who
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Guess.Who είπε

Καλησπέρα παιδιά, αν και παρακολουθώ το θέμα από την αρχή σχεδόν, πρώτη φορά ποστάρω.

Έχοντας τεστάρει το koriki από τις πρώτες εκδόσεις του, μπορώ να πω πως είναι ένα πολλά υποσχόμενο OS για το rg35xx. Είναι αρκετά ελαφρύ και διαθέτει τα έξτρα του batocera (πχ psp emulation) χωρίς τα γύρω γύρω που το κάνουν βαρύ για τη συγκεκριμένη κονσόλα.

Προς το παρόν, θεωρώ πως έχει πολλά bugs για να πεις ότι θα το έχεις ως κύριο λειτουργικό (ούτε καν για δεύτερο ακόμα θα τολμούσα να πω), αλλά αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό ανάπτυξης, σίγουρα πολλοί θα το προτιμούν στο μέλλον. Στην έκδοση 0.7.2 που ανέβηκε προχτές διορθώθηκαν κάποια  προβλήματα που εμφανίζονταν, ενώ άρχισαν να μπαίνουν βασικές και χρηστικές λειτουργίες που έλειπαν.

Για τα παιχνίδια του psp δεν μπορώ να πω πως έμεινα ικανοποιημένος από τον τρόπο που έτρεχαν, αλλά ίσως να φταίνε οι απαιτήσεις των παιχνιδιών που επέλεξα να τρέξω. Για games μέχρι και PS1, τα πάει περίφημα (βέβαια για αυτές τις περιπτώσεις έχουμε πιο καλοστημένα OS προς το παρόν).

Ωραίος.. Σίγουρα το GarlicOS είναι το καλύτερο για το rg35xx μέχρι στιγμής.. Το Koriki έχει ωραίο interface και ελαφρύ αφού βασίζεται στο simplemenu, το έχω δοκιμάσει το miyoo mini plus το Koriki, πολύ καλό.. 

1 ώρα πριν, pollop είπε

Μου κάνει εντύπωση με το καρακι που βλεπω 3d psp game να τρέχει τοσο καλα. Με batocera τρέχει μονο minis και 2d. Έχω Ίδη batocera και garlic σε 2 κάρτες αλλιώς θα το δοκιμαζα. Βάγγο κανε την καλή να πεις εντυπώσεις 

Πιστεύω μας κάλυψε ο Guess.. Εγώ δεν το έχω το rg35xx πλέον, έχω μείνει με το miyoo mini plus και το rg503.. 

Στο batocera στo psp emulator είχα πειράξει ρυθμίσεις και έτρεχε το virtua tennis.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...