Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Rg 35xx από geek στα 47 ευρώ με χρήση των παρακάτω κουπονιών.

  • NNNEURG35XX για το 64GB | NNNABNCXX128G για το 128GB απο το Geekbuying

Άλλα κουπόνια : NNNABNCXX64G | NN35XXIT | 7ZJWAZWUKJ απο το Geekbuying

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί υπάρχει περιορισμός (για το rg35xx) η φόρτιση να γίνεται με type C - type A καλώδιο και όχι C-C? Γνωρίζουμε πρακτικά γιατί συμβαίνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, GreeKar98K είπε

Γιατί υπάρχει περιορισμός (για το rg35xx) η φόρτιση να γίνεται με type C - type A καλώδιο και όχι C-C? Γνωρίζουμε πρακτικά γιατί συμβαίνει;

 

usb 2.0 =  max 500mA

usb3.0 = max 900mA

type-c = max 1500mA or 3000mA

PD up to 5A

πηγη https://en.wikipedia.org/wiki/USB#Low-power_and_high-power_devices

δεν θα αποροφησουν ομως τοσο μεγαλο ρευμα και σιγουρα δεν εχουν power delivery oute quick charge

το βαζουν ενα type-a to type-c επειδη θεωρουν οτι αυην την εποχη ειναι πιο διαδεδομενο να εχεις ενα φορτιστη με type-a .

αν θες φορτισε το με type-c to type-c.

η αργη φορτιση παρατεινει την ζωη της μπαταριας , ειναι πιο κρυα .

 

Επεξ/σία από stefanos_th
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ntinosg7 είπε

Καλημέρα παιδιά.Σε rg35xx με batocera μπορεί να δουλέψει wifi; Με type c to usb adapter και wifi dongle .Το έχει δοκιμάσει κανεις;

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δουλεύει το λέει στην περιγραφή και έχω δει βίντεακια που δουλεύει με usb c αντάπτορα και wifi dongle.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, stefanos_th είπε

 

usb 2.0 =  max 500mA

usb3.0 = max 900mA

type-c = max 1500mA or 3000mA

PD up to 5A

πηγη https://en.wikipedia.org/wiki/USB#Low-power_and_high-power_devices

δεν θα αποροφησουν ομως τοσο μεγαλο ρευμα και σιγουρα δεν εχουν power delivery oute quick charge

το βαζουν ενα type-a to type-c επειδη θεωρουν οτι αυην την εποχη ειναι πιο διαδεδομενο να εχεις ενα φορτιστη με type-a .

αν θες φορτισε το με type-c to type-c.

η αργη φορτιση παρατεινει την ζωη της μπαταριας , ειναι πιο κρυα .

 

Με δύο type C σε C που δοκίμασα, δεν φορίζει καθόλου η κονσόλα. Εξού και η απορία μου δηλαδή.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Official video απο την Anbernic για το rg nano που στην περιγραφή φανερώνει και μερικά specs 

Οθόνη 1.54 ίντσες IPS με ανάλυση  240Χ240

Κατασκευή από αλουμίνιο 

Επεξεργαστή Arm Cortex A7

Δέχεται micro SD μέχρι 512gb και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν mp3 player.. 

Εδώ φωτογραφίες από αλλά τρία Mini retro handheld.. Δεν είναι δικές μου.. (αριστερά είναι το miyoo mini, στο κέντρο είναι το powkiddy q36 και δεξιά το anbernic rg280v) 

 

 

received_483610230617753.jpeg

received_536268498528146.jpeg

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι για να ενημερώσω ότι με το στοκ firmware θα παραμείνω. Μια χαρά είναι και παίζει και τα mame Roms που ήθελα! Έχω ήδη τερματίσει το wonder boy in monster land 5 φορές μέσα σε 5 ημέρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω ενα retro handheld για GBC, GBA, NDS, PS1. Απο οτι εχω δει απο Anbernic υπαρχει το RG353M. Υπαρχει κατι καλυτερο σε νορμαλ τιμη; Δεν πιστευω να θελει πυρηνικη φυσικη για να βαλεις ενα rom μεσα ετσι δεν ειναι;  Παντως στο site της anbernic μου χρεωνει 30 ευρω μεταφορικα και εκτοξευεται το κοστος. Αρα παμε μεσω geekbuying; Δεν εχω αγορασει ποτε απο εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, JimT1991 είπε

Θελω να παρω ενα retro handheld για GBC, GBA, NDS, PS1. Απο οτι εχω δει απο Anbernic υπαρχει το RG353M. Υπαρχει κατι καλυτερο σε νορμαλ τιμη; Δεν πιστευω να θελει πυρηνικη φυσικη για να βαλεις ενα rom μεσα ετσι δεν ειναι;  Παντως στο site της anbernic μου χρεωνει 30 ευρω μεταφορικα και εκτοξευεται το κοστος. Αρα παμε μεσω geekbuying; Δεν εχω αγορασει ποτε απο εκει. 

Μέσο Geekbuying με priority line αποστολή ή AliExpress κοίτα για αγορά.. Αφού θέλεις παιχνίδια ds να παίζεις, πρέπει να κοιτάξεις για μεγαλύτερη οθόνη σε ίντσες, ρίξε μία ματιά στο rg503 ή ακόμα στο ποιο δυνατό rg505.. Έχουν και τα δύο 5 ίντσες με oled οθόνη.. Η ποιο φθηνή επιλογή με μεγάλη οθόνη και με τον επεξεργαστή RK3566 είναι το powkiddy x55.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

μακαριιιιιιιι!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακαρι αν έχει ίδια τιμή . Διαφορετικά τι να το κάνεις; Να κάνει emulate κονσόλες που χρειάζονται αναλογικό; Δώρον άδωρον. Δεν θα μπορείς να παίζεις σαν άνθρωπος.

Αν πάσχει από κάτι το RG35xx αυτό είναι σε software όχι σε hardware.

Επεξ/σία από Bourdoulas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ξεκινήσει με 60 ευρώ θα είναι τέλεια τιμουλα βάση specs.. 

Όποιος θέλει να δοκιμάσει το Koriki cfw για το rg35xx εδώ οι οδηγίες και το image https://github.com/rg35xx-cfw/Koriki/releases

 

 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για την Off topic η ερωτηση αλλα προτεινετε το geekbuying για αγορες? θελω να παρω εναν 3d printer.

Επισης χρειαζεται καποιο απο τα 2 για το shipping?

 

image.png.e6a55ddff60588cc36275a5cb450ca6e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...