Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nai to παρέλαβα εχτές, δεν έχω ακομα μια ολοκληρωμένη αποψη μιας και το έχω 1 μέρα. Αυτο που μου άρεσε πάντως είναι τα κουμπια τα μπροστινα ,έχουν καλή βύθηση και είναι σε καλό σημείο τοποθετημένα, αντίθετα με τα πίσω κουμπιά ειδικά τα μέσα.Η οθονη πριν μπεις στο παιχνίδι δηλα΄δη στα menu είναι τέλεια, μεσα στο παιχνίδι βλέπω πολύ πιξέλιασμα. Επαιξα game boy και snes. Ενω στο retro arch στα android υπάρχει μια επιλογή Interpolate=linear, που καθαρίζει πάρα πολύ το πιξέλιασμα,εδω ακόμα δε το έχω εντοπίσει.Θα το ήθελα λίγο πιο μεγάλο,σα το κανονικό game boy γιατι θα είχε καλύτερο κράτημα και πιο σταθερό.Συνηθως παίζω ξαπλωμένος και το ακουμπάω πάνω μου και δεν έχω ιδιατερο πρόβλημα στο κράτημα.Έχουν θεοποιησει το rg35xx που είναι ακόμα πιο μικρό,δε θα το έπερνα ούτε αν μου το χάριζαν.Η μπαταρία δε ξέρω αν κρατάει 6 ώρες,αλλά 5 σίγουρα.Δεν έχω δοκιμάσει ακομα τα android. Έχει και kodi μεσα και δεν έιχα δει κανεναν να το αναφέρει στο youtube, αν κάνει streaming το kodi στη tv θα είναι μια καλή επιλογή.Αυτά προς το παρών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, john5757 είπε

Nai to παρέλαβα εχτές, δεν έχω ακομα μια ολοκληρωμένη αποψη μιας και το έχω 1 μέρα. Αυτο που μου άρεσε πάντως είναι τα κουμπια τα μπροστινα ,έχουν καλή βύθηση και είναι σε καλό σημείο τοποθετημένα, αντίθετα με τα πίσω κουμπιά ειδικά τα μέσα.Η οθονη πριν μπεις στο παιχνίδι δηλα΄δη στα menu είναι τέλεια, μεσα στο παιχνίδι βλέπω πολύ πιξέλιασμα. Επαιξα game boy και snes. Ενω στο retro arch στα android υπάρχει μια επιλογή Interpolate=linear, που καθαρίζει πάρα πολύ το πιξέλιασμα,εδω ακόμα δε το έχω εντοπίσει.Θα το ήθελα λίγο πιο μεγάλο,σα το κανονικό game boy γιατι θα είχε καλύτερο κράτημα και πιο σταθερό.Συνηθως παίζω ξαπλωμένος και το ακουμπάω πάνω μου και δεν έχω ιδιατερο πρόβλημα στο κράτημα.Έχουν θεοποιησει το rg35xx που είναι ακόμα πιο μικρό,δε θα το έπερνα ούτε αν μου το χάριζαν.Η μπαταρία δε ξέρω αν κρατάει 6 ώρες,αλλά 5 σίγουρα.Δεν έχω δοκιμάσει ακομα τα android. Έχει και kodi μεσα και δεν έιχα δει κανεναν να το αναφέρει στο youtube, αν κάνει streaming το kodi στη tv θα είναι μια καλή επιλογή.Αυτά προς το παρών

Καλοδούλευτο.. Πρέπει να παίξεις με τους shaders και τα φίλτρα μέσο Retroarch για το πιξελιασμα.. https://retrogamecorps.com/2022/02/28/retroarch-starter-guide/#Shaders

Αλλιώς κάποια στιγμή κοίτα να περάσεις το Jelos os.. 

Τώρα περί μεγέθους είναι ανάλογα και τα χέρια που έχουμε..Το anbernic rg351v μπορεί να σου ήταν καλύτερο σε κράτημα.. Και το retroid pocket 3 plus που έχω είναι μικρό σε σχέση με το Switch.. Φαντάσου το miyoo mini που έχει κάνει πάταγο πόσο μικρούλι θα είναι στα χέρια.. 

Το rg35xx για τα χρήματα του είναι πολύ αξιόλογη συσκευή.. Το θέμα είναι τι ζητάμε από αυτές τις συσκευές.. Και το Steam deck το έχουν θεοποιήσει αλλά είναι γκουμουτσα και έχει οθόνη μέτρια για τα χρήματα του.. Συμφωνώ πάντως μαζί σου, ότι σημαντικό ρόλο παίζει η εργονομία σε αυτές τις συσκευές.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Έχουμε ιδέα ποιο μηχάνημα είναι αυτό;

Το x7. Κινεζια που κυκλοφορεί χρονια στην αγορά την ειχα πάρει κανα 20αρικο απο αλι. Τα κοντρολς ειναι χαλια μαυρα. Μονο για πολυ entry level κατάσταση, εφαγε σβου σε χρόνο ρεκόρ 

Επεξ/σία από pollop
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παίδες.. Όποιος έχει budget μέχρι 60 ευρώ και θέλει να πάρει retro handheld console του προτείνω ανεπιφύλακτα το anbernic rg35xx.. Πολύ ποιοτικό για τα χρήματα του και τρέχει προς το παρών μέχρι ps1 games άψογα.. Το dpad μου αρέσει πολύ, όπως και τα buttons και την οθόνη του για 3.5 ίντσες την βρίσκω εξαιρετική.. Το ηχείο του είναι μια χαρά και γενικά η συσκευή μου έχει αφήσει φοβερό feeling.. Το σημαντικότερο πάλι είναι ότι έχει φοβερή υποστήριξη από τους developers.. Του πέρασα κατευθείαν GarlicOS και κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να του περάσω και batocera που βγάλανε πρόσφατα.

Ααα ήρθε με 64gb sd με διάφορες rom(περίπου 35gb με παιχνίδια του ps1) αν και την έβγαλα και πέρασα  GarlicOS με δικές μου roms set με snaps και boxart, custom themes, skins κτλ.. 

 

received_1599477997141058.jpeg

received_1276306506291732.jpeg

received_1440813793388593.jpeg

received_783100926204720.jpeg

received_771882694061298.jpeg

received_597543988662739.jpeg

received_6335494999847856.jpeg

received_1551355838679727.jpeg

received_3005028669806183.jpeg

received_2412174082278169.jpeg

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2023 στις 10:46 ΠΜ, vagosvts7 είπε

Καλημέρα παίδες.. Όποιος έχει budget μέχρι 60 ευρώ και θέλει να πάρει retro handheld console του προτείνω ανεπιφύλακτα το anbernic rg35xx.

Καλημέρα, από που το πήρες φίλε μου; Αξίζει για αρχάριο στη φάση handhelds; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kistos είπε

Καλημέρα, από που το πήρες φίλε μου; Αξίζει για αρχάριο στη φάση handhelds; 

Καλημέρα φίλε.. Από Aliexpress το πήρα.. 9 Μαρτίου το έστειλε και το παρέλαβα χθες 21 του μηνός.. Εννοείτε ότι αξίζει με χίλια.. Ακόμα και για να περάσεις άλλο cfw όπως το GarlicOS είναι εύκολη υπόθεση.. Εγώ με μία sd πέρασα το GarlicOS και τις roms(αν και τα είχα είδη ετοιμάσει μέχρι να έρθει η κονσόλα στα χέρια μου).. Οδηγίες για το rg35xx https://retrogamecorps.com/2023/01/03/anbernic-rg35xx-starter-guide/

Mario 64 port 

received_918820049458541.jpeg

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Καλημέρα φίλε.. Από Aliexpress το πήρα.. 9 Μαρτίου το έστειλε και το παρέλαβα χθες 21 του μηνός.. Εννοείτε ότι αξίζει με χίλια.. Ακόμα και για να περάσεις άλλο cfw όπως το GarlicOS είναι εύκολη υπόθεση.. Εγώ με μία sd πέρασα το GarlicOS και τις roms(αν και τα είχα είδη ετοιμάσει μέχρι να έρθει η κονσόλα στα χέρια μου).. Οδηγίες για το rg35xx https://retrogamecorps.com/2023/01/03/anbernic-rg35xx-starter-guide/

Με τι έξοδο αποστολής; Για να μην περάσει από τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kistos είπε

Με τι έξοδο αποστολής; Για να μην περάσει από τελωνείο;

Δεν πέρνανε τελωνείο από Aliexpress μέχρι 186 ευρώ μαζί η τιμή με τα μεταφορικά σύνολο και με aliexpress standard ή saving shipping Δεν έχεις θέμα .. Όπου λέει vat στην τιμή είναι το ΦΠΑ.. Εμένα μου το έστειλε με Yun Express..Τα δέματα από το AliExpress περνάνε από Ουγγαρία πρώτα τελωνείο και μετά έρχονται Ελλάδα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Δεν πέρνανε τελωνείο από Aliexpress μέχρι 186 ευρώ μαζί η τιμή με τα μεταφορικά σύνολο και με aliexpress standard ή saving shipping Δεν έχεις θέμα .. Όπου λέει vat στην τιμή είναι το ΦΠΑ.. Εμένα μου το έστειλε με Yun Express..Τα δέματα από το AliExpress περνάνε από Ουγγαρία πρώτα τελωνείο και μετά έρχονται Ελλάδα.. 

Τελικά πήρα την απόφαση και το αγόρασα στα 72 ευρώ με τα 8κ παιχνίδια. Ελπίζω να δικαιωθω! Δεν έχω όρεξη (και χρόνο) να το πειράξω καθόλου, οπότε ελπίζω να με καλύψει η συλλογή. Αν θέλω να προσθέσω κάποιο γκειμ, γίνεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, kistos είπε

Τελικά πήρα την απόφαση και το αγόρασα στα 72 ευρώ με τα 8κ παιχνίδια. Ελπίζω να δικαιωθω! Δεν έχω όρεξη (και χρόνο) να το πειράξω καθόλου, οπότε ελπίζω να με καλύψει η συλλογή. Αν θέλω να προσθέσω κάποιο γκειμ, γίνεται; 

Ναι γίνεται και με το υπάρχον firmware.. Copy paste η rom στο σωστό φάκελο της κονσόλας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Δεν πέρνανε τελωνείο από Aliexpress μέχρι 186 ευρώ μαζί η τιμή με τα μεταφορικά σύνολο και με aliexpress standard ή saving shipping Δεν έχεις θέμα .. Όπου λέει vat στην τιμή είναι το ΦΠΑ.. Εμένα μου το έστειλε με Yun Express..Τα δέματα από το AliExpress περνάνε από Ουγγαρία πρώτα τελωνείο και μετά έρχονται Ελλάδα.. 

Μέχρι 150€ δεν είναι το όριο για να περάσει τελωνείο;

 

Κάπου πήρε το μάτι μου για κάποια θέματα με το GarlicOS στο RG35xx. Ξέρεις κάτι παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...