Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, john5757 είπε

Εγώ ήμουνα ανάμεσα στο rp3(+) και rg353v. Το rp3 το έβρισκα γύρω στα 185 εύρο αλλά με αυτά που διάβαζα με τραβούσε πιο πολύ το rp3+. Δυστηχως δε κατάφερα να βρω πουθενά το plus κάτω από 250 ευρο και έτσι κατέληξα στο rg353v στα 145 εύρο από geekbying από Ευρώπη. Εύχομαι να μη το μετανιώσω

Ωραία συσκευή vertical είναι το rg353v και τρέχει και emulec, Arkos κτλ.. Για εμένα μην ασχοληθείς με το android, αλλά με emulec, jelos cfw ή Arkos cfw, έξαλλου σε 3,5 ίντσες δεν θα σε βολέψει το interface του android.. Όταν παραλάβεις με το καλό γράψε μας εντυπώσεις.. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 2/2/2023 στις 8:56 ΠΜ, vagosvts7 είπε

Καλημέρα.. Από aliexpress μέχρι 150 ευρώ δεν περνάνε τελωνείο με standard shipping aliexpress .. Έχει το Geekbuying προσφορές πάλι από ευρωπαϊκή αποθήκη (Τσεχία, Ουγγαρία) στέλνουν.. Κοίτα για Anbernic συσκευή με έξτρα sd κάρτα με περασμένες rom που δίνουν, αφού δεν θες να ασχοληθείς.. Καλή προσφορά από ευρωπαϊκή αποθήκη και με έξτρα sd 256GB κάρτα με παιχνίδια είναι αυτό 

https://m.geekbuying.com/item/ANBERNIC-RG353V-256GB-Android-Linux-Game-Console-Transparent-Black-519076.html?sc_src=email_5631434&sc_lid=203979234&sc_uid=bShmJBOia0&sc_llid=148934&sc_customer=&utm_source=edmprice&utm_medium=EDM&utm_campaign=20230131-emarsys-EU-24w&utm_content=EU_Direct_Shipping&ref=w&Currency=EUR

Μία ερώτηση σχετικά με τα παιχνίδια που προσφέρει το εν λόγω πακέτο: Ξέρουμε αριθμό κι αν περιλαμβάνει από όλες τις κονσόλες; Έχει και PS1 μέσα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kistos είπε

Μία ερώτηση σχετικά με τα παιχνίδια που προσφέρει το εν λόγω πακέτο: Ξέρουμε αριθμό κι αν περιλαμβάνει από όλες τις κονσόλες; Έχει και PS1 μέσα; 

Έχουν περασμένα και ps1 roms με την έξτρα sd.. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω πόσα μπορεί να έχουν, αλλά μπορείς να περάσεις και εσύ ο ίδιος τα παιχνίδια στην sd που θέλεις.. Copy paste.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Ωραία συσκευή vertical είναι το rg353v και τρέχει και emulec, Arkos κτλ.. Για εμένα μην ασχοληθείς με το android, αλλά με emulec, jelos cfw ή Arkos cfw, έξαλλου σε 3,5 ίντσες δεν θα σε βολέψει το interface του android.. Όταν παραλάβεις με το καλό γράψε μας εντυπώσεις.. 

 

 

 

 

Αυτό ήταν το θέμα μου,κοιταγα πιο πολύ το rp3+ για racing android παιχνίδια asphalt9 ,F1 κ.α. πιο πολύ,θα τα δοκιμάσω βέβαια και αυτά από περιέργεια να δω πως πανε.Θα γράψω και εντυπώσεις εννοειται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, john5757 είπε

Αυτό ήταν το θέμα μου,κοιταγα πιο πολύ το rp3+ για racing android παιχνίδια asphalt9 ,F1 κ.α. πιο πολύ,θα τα δοκιμάσω βέβαια και αυτά από περιέργεια να δω πως πανε.Θα γράψω και εντυπώσεις εννοειται

Πώς και δεν πήρες κανένα RG505/RG353M/503 που έχουν παρόμοιο form factor με rp3+/psp/ps vita/κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2023 στις 10:44 ΠΜ, vagosvts7 είπε

ΥΓ. Το παιδί που πήρε το anbernic rg353m, ας μας πει τις εντυπώσεις του εδώ, γιατί έκανε mini review σε άλλο θέμα και θα χαθεί.. 

Για να μη χαθεί, εδώ όποιος ενδιαφέρεται να τη διαβάσει :P

The House of the Dead 2 (Sega Dreamcast) + Soul Calibur (Sega Dreamcast)

TMNT: Shredders Revenge (Steam Unofficial Port)

Σε Sega Dreamcast έχω δοκιμασει πανω απο 20 παιχνιδια, μονο Unreal Tournament κανει νερά, οτιδηποτε αλλο fully playable χωρις κολληματα. (Shenmue, Mortal Kombat Gold, Street Fighter 3rd Strike, Tony Hawks Pro Skater 1 + 2 (μικρα γραφικά glitches στο 2), Ecco The Dolphin, Marvel vs Capcom 3 κτλ.)

SNES αψογο οτι εχω δοκιμασει. PS1 αψογο οτι εχω δοκιμασει. N64 μετριο αναλογα τον τιτλο. Sega Saturn playable. Για εμενα αυτη η οθονη ειναι οτι πρεπει για παιχνιδια μεχρι και PS1, εγώ το πήρα κυριως για σπάνιες rom που υπαρχουν στο διαδικτυο και βεβαια για τα υπεροχα linux ports. Την Android μερια δεν την εχω δοκιμασει και δε με ενδιαφερει, ξερω οτι καποιοι emulators ειναι καλυτεροι εκει και καποιοι χειροτεροι αλλα απο τη στιγμη που τα κινητα υποστηριζουν χειριστηριο ειναι κριμα να αγορασεις τετοια κονσολα για να χρησιμοποιεις το Android.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Πώς και δεν πήρες κανένα RG505/RG353M/503 που έχουν παρόμοιο form factor με rp3+/psp/ps vita/κτλ;

Θα σου πω, κοιταγα το 505 αλλά θεωρώ και σε οθόνη και σε κράτημα και σε μέγεθος υστερεί με το rp3+ και δεν ήθελα να πάρω κάτι κατώτερο,έτσι το ειδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, grgnik είπε

Καλησπερα. Κάποιο σχετικά οικονομικό να παίζει καλά Dreamcast roms υπάρχει γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά; Ευχαριστω! 

dreamcast ολα δεν τα παιζει κανενα .

αυτα που εχουν τωρα τον τ618 ειναι τα πιο δυνατα για μερος της συλλογης  dreamcast.

δηλαδη rg505, retroid pocket 3 plus kai to powkiddy x18 .

αν θες οπωςδηποτε dreamcast στο σταθερο σου με batocera / retropie

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Για να μη χαθεί, εδώ όποιος ενδιαφέρεται να τη διαβάσει 😋

TMNT: Shredders Revenge (Steam Unofficial Port)

Για εμενα αυτη η οθονη ειναι οτι πρεπει για παιχνιδια μεχρι και PS1! 

Συμφωνώ απόλυτα.. Οι 3.5 ίντσες είναι ιδανικές για mame roms μέχρι psx... Γιαυτό πολλές φορές έχω αναφέρει ότι παίζει ρόλο τι ζητάει ο καθένας μας από αυτές τις συσκευές.. Θετικό είναι ότι έχει τον rk3566 και μπορεί να τρέξει dreamcast, n64 roms και παίρνει custom firmware Arkos, jelos κτλ.. Όχι ότι είναι κακό το μαμά firmware της anbernic (batocera), αντιθέτως το θεωρώ καλύτερο από το android σε αυτές τις συσκευές και στις ίντσες,ποιο λειτουργικό για την χρήση των emulators, πιο απλοϊκό και ειδικά για άτομα που δεν θέλουν να παιδεύονται(αν τους αρκεί το stock λειτουργικό με τις περασμένες rom με την έξτρα sd) .. Σαν συσκευή το anbernic rg353m είναι πολύ ποιοτική σαν κατασκευή και έχει πάρα πολύ καλό dpad, buttons και analog sticks.. Μεγεια 😎

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2023 στις 3:19 ΜΜ, Grim Ripper είπε

Γιατί δεν κοιτάς και στο επίσημο site; Έχει επιλογή για Spain/Poland.

https://anbernic.com/products/rg353v-rg353vs?variant=43584440074497

πηραμε απο το geekbying ευχαριστω για την βοηθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Grim Ripper

Ξέθαψα το Vita και δοκίμασα διάφορους emulators για έως και 16bit μηχανήματα.

Δυστυχώς όλοι οι native που δοκίμασα με εξαίρεση τον mGBA έχουν μικρά ή μεγάλα προβλήματα.

Στο τέλος είπα να δοκιμάσω τον RetroArch αν και διάβαζα ότι ειναι ο χειρότερος όλων . Και όμως με αυτόν έμεινα ευχαριστημένος, αν και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό ποιον core θα χρησιμοποιήσεις.

Το Vita έχει πολύ καλό μέγεθος και υπέροχη οθόνη , αν και θα την ήθελα ένα τσακ πιο μικρή (μιας και αυτά που παίζω έχουν αναλογία 4:3). 

Οπότε θα μείνω προς το παρών σε αυτό .

Επεξ/σία από Bourdoulas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

@Grim Ripper

Ξέθαψα το Vita και δοκίμασα διάφορους emulators για έως και 16bit μηχανήματα.

Δυστυχώς όλοι οι native που δοκίμασα με εξαίρεση τον mGBA έχουν μικρά ή μεγάλα προβλήματα.

Στο τέλος είπα να δοκιμάσω τον RetroArch αν και διάβαζα ότι ειναι ο χειρότερος όλων . Και όμως με αυτόν έμεινα ευχαριστημένος, αν και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό ποιον core θα χρησιμοποιήσεις.

Το Vita έχει πολύ καλό μέγεθος και υπέροχη οθόνη , αν και θα την ήθελα ένα τσακ πιο μικρή (μιας και αυτά που παίζω έχουν αναλογία 4:3). 

Οπότε θα μείνω προς το παρών σε αυτό .

Υπάρχει περίπτωση να περνάς roms απευθείας από το browser? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, grgnik είπε

Υπάρχει περίπτωση να περνάς roms απευθείας από το browser? 

Ο browser του Vita είναι πρωτόγονος το λιγότερο, οπότε αμφιβάλλω.

Εγώ τα περνάω ασύρματα από το κινητό μου στο Vita με το Vita Shell.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/2/2023 στις 7:50 ΠΜ, john5757 είπε

Εγώ ήμουνα ανάμεσα στο rp3(+) και rg353v. Το rp3 το έβρισκα γύρω στα 185 εύρο αλλά με αυτά που διάβαζα με τραβούσε πιο πολύ το rp3+. Δυστηχως δε κατάφερα να βρω πουθενά το plus κάτω από 250 ευρο και έτσι κατέληξα στο rg353v στα 145 εύρο από geekbying από Ευρώπη. Εύχομαι να μη το μετανιώσω

Τελικά παρέλαβες φίλε το anbernic rg353v? 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...