Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mihawk88 είπε

Από το επίσημο κατάστημα της anbernic. Com έχει αγοράσει κανείς; έχει τελωνείο, ή ισχύει ότι και για Ali bang κτλ; 

Αν στείλουν από Κίνα την κονσόλα , συν τα μεταφορικά που χρεώνουν κάμποσο, παίζει να έχεις τελωνείο.. (από Aliexpress θα σου βγει πιο οικονομικά η κονσόλα και πιο safe ανάλογα το store που θα επιλέξεις) .. Αν στέλνουν από Ευρωπαϊκή αποθήκη(αν υπάρχει απόθεμα)δεν θα έχεις πρόβλημα.. Αλλά για εμένα καλύτερα να προτιμήσεις από Aliexpress αγορά ή από Geekbying από Ευρωπαϊκή αποθήκη αν έχει την κονσόλα που ψάχνεις.. Αποστολή από Κίνα για retro handheld console είναι το AliExpress η πιο safe επιλογή και το banggood νομίζω αλλά είναι πιο ακριβό στις τιμές.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Αν στείλουν από Κίνα την κονσόλα , συν τα μεταφορικά που χρεώνουν κάμποσο, παίζει να έχεις τελωνείο.. (από Aliexpress θα σου βγει πιο οικονομικά η κονσόλα και πιο safe ανάλογα το store που θα επιλέξεις) .. Αν στέλνουν από Ευρωπαϊκή αποθήκη(αν υπάρχει απόθεμα)δεν θα έχεις πρόβλημα.. Αλλά για εμένα καλύτερα να προτιμήσεις από Aliexpress αγορά ή από Geekbying από Ευρωπαϊκή αποθήκη αν έχει την κονσόλα που ψάχνεις.. Αποστολή από Κίνα για retro handheld console είναι το AliExpress η πιο safe επιλογή και το banggood νομίζω αλλά είναι πιο ακριβό στις τιμές.. 

Στο official site πάντως σου έχει επιλογή να έρθει από Ισπανία η κονσόλα, οπότε λογικά έχουν ευρωπαϊκή αποθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Καλημέρα.. Εννοείτε ότι με τα κινητά πλέον μπορείς να τρέξεις πολλούς emulators αλλά χάνεις το feeling, συν ότι πρέπει να έχεις δεύτερο κινητό καβατζα για να χρησιμοποιεις emulators συνέχεια καθεαυτού και ένα ξεχωριστό χειριστήριο για να μην είσαι συνέχεια βγάλε, βγάλε .. Έχω στήσει έτσι ένα honor 10 που έχω στη πάντα, μαζί με το gamesir X2 και τον fronted daijisho είναι ο καλύτερος(έχω δοκιμάσει τον dig και pegasus πάλι) και είχα δοκιμάζει και με το βασικό μου κινητό να τρέξω ποιο βαριά games (Huawei p50 pro) με μεγάλη επιτυχία.. 

Καλησπερα, συμφωνω στα περισσοτερα αλλα διαφωνω στην "αισθηση" που σου αφηνει μια εξειδικευμενη συσκευη τυπου retroid, τουλαχιστον εγω αλλα και σε αλλους που ειχα δωσει και δοκιμασαν δεν βλεπουν να υστερει καπου, απεναντιας με ενα καλο και ποιοτικο χειριστηριο οπως το gamesir ή και το razer kishi θα ελεγα ανωτερη την εμπειρια χρησης μιας και οι μοχλοι κλπ ειναι πολυ ποιοτικοι. Αλλα και τα ipega (9083,9017 και 9083) μια χαρα ειναι ειδικα και για τα χρηματα τους.

Οσον αφορα τους frontends ο dig ειναι ο καλυτερος και με διαφορά εχοντας δοκιμασει αυτους που αναφερεις οπως και τον reset, αφου εχει μεγαλη παραμετροποιηση και συνεργαζεται ΑΨΟΓΑ με τους συγκεκριμενους emulators που χρησιμοποιω για εκαστο συστημα, πραγμα που σημαινει αν δειτε στο βιντεο, οτι γινεται αμεση ανακατευθυνση στην rom/game κατευθειαν απο το interface που δεν το κανουν σε ολες τι περιπωσεις αλλοι frontends, καθως και πολλα αλλα που δεν μπορουν να αναλυθουν εδω στα γρηγορα γιατι θα κουρασουν.

 

Αναφορά σε κείμενο

ΥΓ. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το retroid pocket 3 plus και το anbernic rg505 για τα χρήματα τους είναι πολύ καλά για retro gaming και δουλεύουν με android λογισμικο.. 

 

Αναλογως για τι retro μιλαμε, εαν μιλαμε εως βαρια gamecube ισως να το προτεινα σε καποιον, αλλα για σοβαρο emulation ουτε καν, εφοσον - εαν δειτε και το βιντεο και με το προτεινομενο setup - μιλαμε για emulation που τρεχει νερο σε fhd (ακομα και 4Κ αν και υπερβολη) το PS2, τρεχει switch οπως metroid (και καποια αλλα γτ ακομα ειναι σε πρωιμο σταδιο ο skyline εκτος αν παιξεις με egg) ,  τρεχεις 8xnative σε psp για πλακα, gamecube το ιδιο (τερματισα και τα zelda επιτελους σε αυτο), wii και αυτο για πλακα - αν εξαιρεσεις βεβαια το πολυ δυσκολο σεταρισμα στους μοχλους το οποιο μπορεις ομως αν ασχοληθεις να το πετυχεις, dreamcast προφανως,και τωρα τελευταια παιζεις και uncharted στο PSVITA (vita3K) !! Και ξεχασα και το 3DS το οποιο με citra mmj τρεχει και αυτο νερο σε μεγαλες αναλυσεις, με τιτλους οπως metroid samus returns, mario 3dland, super street fighter 4, zelda link between worlds κλπ. Ριξτε μια ματια στο βιντεακι προσεκτικα ομως γιατι ισως δεν ειδατε ακριβως για τι πραγμα μιλαμε.

Εν ολιγοις δεν νομιζω οτι μπορει να τεθει θεμα συγκρισης αφου μιλαμε για διαφορετικη εντελως κατηγορια - δλδ η επεξεργαστικη ισχυς ενος πχ retroid3 / anbernic 505 ειναι 60-70% χαμηλοτερη απο ενα smartphone με sd865 και ανω (που πολλοι ως και περισσοτεροι γκατζετακιδες εχουν τετοιες συσκευες) και αν βαλουμε στην εξισωση και την οθονη που στις high end ναυαρχιδες (θα ελεγα και για midrange) ειναι απείρως ανωτερες/μεγαλυτερες/φωτεινοτερες/ποιοτικοτερες σε υλικα(victus κλπ) απο τις αναφερομενες συσκευες καθως και οτι εχουν ταβανι το gamecube-αντε και ps2 μονο σε light games σε sd αναλυση.

Και δεν χρειαζεσαι μια δευτερη συσκευη για να τα κανεις αυτα, μπορεις να τα εχεις στην βασικη σου.

Ολα βεβαια ειναι περι ορεξεως, γιατι ας πουμε το ενα το παιρνεις ετοιμο (η σχεδον) και στην αλλη περιπτωση πρεπει να φτυσεις "αιμα" για να το στησεις οποτε μπαινει και αυτο στην εξισωση.

 

Τωρα οσον αφορα τον retroarch σε PS4 JB δεν ξερω κατα ποσο εχετε ασχοληθει αλλα δεν ειναι τοσο κακος (r4), σιγουρα ειναι κατωτερος των περιστασεων αναλογικα με την δυναμη του μηχανηματος, αλλα αν στηθει και ρυθμιστει σωστα (παλι θελει ωωωωρες) κανεις δουλιτσα, μαλιστα εχω φτιαξει και σε καποια παιδια εδω στο forum παλιοτερα, καποια στιγμη θα βαλω ενα βιντεακι και για αυτο, με γυρω στις 25 κονσολες τα παει σχετικα καλα - σιγουρα οχι οπως το xbox X που ειδα παραπανω αλλα ΟΚ. Παιζεις ομως και PS2 κανονικα στο PS4 με μετατροπη pkgs και οχι μεσω retroarch- και παιζουν σαν native, πραγμα που δεν ξερω αν γινετε στα xbox, αλλα μικρο το κακο.

Επεξ/σία από vamvakoulas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2023 στις 10:46 ΠΜ, vagosvts7 είπε

Καλημέρα παίδες.. Όποιος έχει budget μέχρι 60 ευρώ και θέλει να πάρει retro handheld console του προτείνω ανεπιφύλακτα το anbernic rg35xx.

Ποια η διαφορά του με το 353v; ουσιαστικά το 353 έχει μοχλους και touch screen;

Επίσης το 35χχ τι μενού έχει;  είναι σαν του 351p ή διαφορετικό.  Μου άρεσε το όλο box art και τα μενού όπως είναι στο 351 γι αυτό ρωτάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mihawk88 είπε

Ποια η διαφορά του με το 353v; ουσιαστικά το 353 έχει μοχλους και touch screen;

Επίσης το 35χχ τι μενού έχει;  είναι σαν του 351p ή διαφορετικό.  Μου άρεσε το όλο box art και τα μενού όπως είναι στο 351 γι αυτό ρωτάω. 

Το 353v είναι ανώτερο σε specs gpu, cpu ram.. Αλλά έχει και την διπλάσια τιμή.. Το menu του 35xx με stock firmware δεν έχει σχέση με το menu του 351p που βασίζεται σε EmuELEC.. 

Αλλα μπορείς να του περάσεις GarlicOS για αρχή που είναι εύκολο στη χρήση και μπορείς να περάσεις εικόνες για τα παιχνίδια.. 

Αλλά μπορείς να του περάσεις και batocera και να το φέρεις στα μέτρα σου με boxart και video previews από τις rom.. Με batocera δείχνει ίδιο με το rg351p που έχει EmuELEC, όλα αυτά βασίζονται στον EmulationStation.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Το 353v είναι ανώτερο σε specs gpu, cpu ram.. Αλλά έχει και την διπλάσια τιμή.. Το menu του 35xx με stock firmware δεν έχει σχέση με το menu του 351p που βασίζεται σε EmuELEC.. 

Αλλα μπορείς να του περάσεις GarlicOS για αρχή που είναι εύκολο στη χρήση και μπορείς να περάσεις εικόνες για τα παιχνίδια.. 

Αλλά μπορείς να του περάσεις και batocera και να το φέρεις στα μέτρα σου με boxart και video previews από τις rom.. Με batocera δείχνει ίδιο με το rg351p που έχει EmuELEC, όλα αυτά βασίζονται στον EmulationStation.. 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Ευρωπαϊκή αποθήκη οποιος ενδιαφέρεται από geekbying παίζουν καλες τιμές σε anbernic rg353v και rg353m και συν το κουπόνι αυτό GKB23MS3

Found a very interesting goods in Geekbuying ANBERNIC RG353V Portable Game Console, 32GB Android, 16GB Linux, 256GB TF Card,  3.5'' IPS Touch Screen, 5G WiFi, Bluetooth4.2, HDMI Out, Touch Screen, Screen Projection, Transparent Black https://geekbuying.app.link/0Qs1jLKcCyb

Found a very interesting goods in Geekbuying ANBERNIC RG353M Handheld Game Console, Android Linux Dual OS, 3.5'' IPS Screen Android 32GB high-speed eMMC 5.1 Linux 16GB, 64GB TF Card 15000 Games, 3500mAh Battery, 7H Playtime, 2.4/5G WiFi, Blue https://geekbuying.app.link/sBH1sk0cCyb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2023 στις 2:36 ΜΜ, vagosvts7 είπε

Από Ευρωπαϊκή αποθήκη οποιος ενδιαφέρεται από geekbying παίζουν καλες τιμές σε anbernic rg353v και rg353m και συν το κουπόνι αυτό GKB23MS3

Found a very interesting goods in Geekbuying ANBERNIC RG353V Portable Game Console, 32GB Android, 16GB Linux, 256GB TF Card,  3.5'' IPS Touch Screen, 5G WiFi, Bluetooth4.2, HDMI Out, Touch Screen, Screen Projection, Transparent Black https://geekbuying.app.link/0Qs1jLKcCyb

Found a very interesting goods in Geekbuying ANBERNIC RG353M Handheld Game Console, Android Linux Dual OS, 3.5'' IPS Screen Android 32GB high-speed eMMC 5.1 Linux 16GB, 64GB TF Card 15000 Games, 3500mAh Battery, 7H Playtime, 2.4/5G WiFi, Blue https://geekbuying.app.link/sBH1sk0cCyb

το κουπονι που το βρηκες ?

οταν ληξει , θα εχεις  αλλο ?

θελω να αγορασω , αλλα οχι αυτον τον μηνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

το κουπονι που το βρηκες ?

οταν ληξει , θα εχεις  αλλο ?

θελω να αγορασω , αλλα οχι αυτον τον μηνα .

Το Geekbuying το δίνει στη σελίδα του..Τον άλλο μήνα όμως μπορεί να μην τα έχει stock από Ευρώπη.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Το Garlic OS για το RG35XX φαίνεται πως έχει πρόβλημα με τις καινούργιες συσκευές. Κάποιοι αναφέρουν ότι κολλάνε στο boot logo.

Είναι θέμα με την ext2 sd που τους κάνει νούμερα, από ότι λέει στη περιγραφή .. Εγώ έχω την 1.3.4 version GarlicOS.. Αν δεις προτείνει την 1.3.4  για ποιο σταθαρη έκδοση.. Το GarlicOS κάθε μέρα παίρνει ενημερώσεις.. Είχα δοκιμάσει την version 1.4.0 μου έκανε κάτι νούμερα και ξανά γύρισα πίσω.. Παίζω μπάλα με garlicOS σε μια sd και με άλλες δύο sd με batocera lite v0.3.. Τρέχει psp 2D games το εργαλείο 🎮🎮

Αλλά όποιος πάρει το rg35xx θα του πρότεινα να περάσει GarlicOS 1.3.4 είναι friendly λογισμικό και κάνεις την δουλειά σου άνετα και για πειράματα για ποιο expert user το batocera.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το παρέλαβα το rg35xx και έχω μείνει έκπληκτος με την οθόνη του. Αστέρι και δεν το περίμενα. Τα πίσω κουμπιά δεν με βολεύουν δυστυχώς. Ίσως είναι θέμα συνήθειας.

Πάντως προτιμώ την οθόνη του rg πάρα του Switch 🤣

Θα δοκιμάσω το Garlic 1.3.4 και ο Θεός βοηθός 😅

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Λοιπόν το παρέλαβα το rg35xx και έχω μείνει έκπληκτος με την οθόνη του. Αστέρι και δεν το περίμενα. Τα πίσω κουμπιά δεν με βολεύουν δυστυχώς. Ίσως είναι θέμα συνήθειας.

Πάντως προτιμώ την οθόνη του rg πάρα του Switch 🤣

Θα δοκιμάσω το Garlic 1.3.4 και ο Θεός βοηθός 😅

Φωτογραφίες δεν έχεις βάλει όμως ακόμη. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Λοιπόν το παρέλαβα το rg35xx και έχω μείνει έκπληκτος με την οθόνη του. Αστέρι και δεν το περίμενα. Τα πίσω κουμπιά δεν με βολεύουν δυστυχώς. Ίσως είναι θέμα συνήθειας.

Πάντως προτιμώ την οθόνη του rg πάρα του Switch 🤣

Θα δοκιμάσω το Garlic 1.3.4 και ο Θεός βοηθός 😅

Καλοδούλευτο το εργαλείο.. Είναι έρωτας το άτιμο.. Παρατησα το rp3+ για πάρτη του.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...