Προς το περιεχόμενο

Πρώτη κάμερα για άτομο άσχετο με τον χώρο της φωτογραφίας


AlexGr3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ενδιαφέρομαι να κάνω το δικό μου ξεκίνημα στον χώρο της φωτογραφίας καθαρά για hobby και να τραβάω καμία φώτο μόνο όταν μου τη δίνει. Καμία σχέση δηλαδή με καθημερινή ενασχόληση. Θα μου πείτε γιατί δεν ξεκινάς με το κινητό σου; Γιατί κατ' εμέ, όσο άσχετος και αν είμαι, δεν συγκρίνονται σε καμία περίπτωση. 

Συνεπώς, θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν πρέπει να πάω σε DSLR ή Mirrorless. Φαντάζομαι DSLR. Κατά δεύτερον, οι DSLR θα σταματήσουν να παράγονται και να κυκλοφορούν νέα μοντέλα; Έφτασαν το peak τους όσον αφορά τη τεχνολογία τους; Last but not least που λένε στο χωριό μου για τη χρήση που περιέγραψα παραπάνω πόσα χρήματα πιστεύετε πρέπει να διαθέσω και θα ήταν καλή ιδέα να σκεφτώ την επιλογή μεταχειρισμένης; Αν όχι, ποια καινούρια μοντέλα προτείνετε; 

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κούρασα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, highpriest είπε

Καλησπέρα.

Πόσα διαθέτεις;

Τι θεματα θες να βγάζεις;

 

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι μεταξύ 300-450€ αν βρίσκω κάτι αξιοπρεπές. Τώρα σχετικά με τα θέματα τίποτα συγκεκριμένο. Από φώτο σε εκδηλώσεις (αθλητικές, πολιτικές) μέχρι τοπία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Μεταχειρισμένο θα σε ενδιέφερε; Το λέω για να πάρεις κάτι σε αυτά τα χρήματα που κάπως να αξιζει.

Θεωρώ θα με ενδιέφερε αλλά σίγουρα θα προτιμούσα καινούρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν ανέβει οι τιμές πολυ. 

Σε αυτά τα χρήματα δε βρίσκω προσωπικά κάτι το ενδιαφέρον που να τα αξίζει. Μηχανές dslr που έκαναν 300 με τον φακό Κιτ τώρα ξεκινάνε από 450-500. 

Και μια Canon eos 2000d να πάρεις θεωρώ θα σε καλύψει και αργότερα και έναν 55-250 πχ για μακρινά σε αγώνες κλπ αλλά απλά λέω ότι μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα με μεταχειρισμένη και με λιγότερα χρηματα. (Δηλαδή με πιο λίγα από αυτά που διαθέτεις να πάρεις κάτι καλύτερο από αυτό που κάνει 400 +++ καινουριο)

Πολλοί πήραν μια μηχανή δεν την χρησιμοποίησαν πολύ δεν ασχολήθηκαν και στο τέλος την πουλάνε. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AlexGr3 είπε

Συνεπώς, θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν πρέπει να πάω σε DSLR ή Mirrorless. Φαντάζομαι DSLR. Κατά δεύτερον, οι DSLR θα σταματήσουν να παράγονται και να κυκλοφορούν νέα μοντέλα; Έφτασαν το peak τους όσον αφορά τη τεχνολογία τους;

Θα ήθελα κάποιος να μου λύσει και αυτές τις απορίες πάντως. 

 

3 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Έχουν ανέβει οι τιμές πολυ. 

Σε αυτά τα χρήματα δε βρίσκω προσωπικά κάτι το ενδιαφέρον που να τα αξίζει. Μηχανές dslr που έκαναν 300 με τον φακό Κιτ τώρα ξεκινάνε από 450-500. 

Και μια Canon eos 2000d να πάρεις θεωρώ θα σε καλύψει και αργότερα και έναν 55-250 πχ για μακρινά σε αγώνες κλπ αλλά απλά λέω ότι μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα με μεταχειρισμένη και με λιγότερα χρηματα. (Δηλαδή με πιο λίγα από αυτά που διαθέτεις να πάρεις κάτι καλύτερο από αυτό που κάνει 400 +++ καινουριο)

Πολλοί πήραν μια μηχανή δεν της χρησιμοποίησαν πολύ δεν ασχολήθηκαν και στο τέλος την πουλάνε. 

Απλώς δεν ξέρω πως να κρίνω αν μία μεταχειρισμένη κάμερα έχει ταλαιπωρηθεί ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AlexGr3 είπε

Απλώς δεν ξέρω πως να κρίνω αν μία μεταχειρισμένη κάμερα έχει ταλαιπωρηθεί ή όχι. 

Εγώ, ως άλλος ένας που ξεκίνησε λίγες μέρες πριν, λέω να δώσεις κάτι παραπάνω (~10%-15%) και να πας από οργανωμένο retailer μεταχειρισμένων όπως το mpb.com/e-inf.com. 
Εκεί έχουν σύστημα που βγάζει τις μεταχειρισμένες μηχανές σε επίπεδα (από μέτρια έως του κουτιού), με εγγυήσεις επιστροφής.
Αυτό τουλάχιστον έκανα, εφόσον δεν έχω το έμπειρο μάτι να δω τι παίζει και φυσικά το ebay και facebook market είναι πήχτρα στους scammers και στα "μαγαζιά" που πουλάν κατιμά ως καλό.

Αναφορά σε κείμενο

Συνεπώς, θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν πρέπει να πάω σε DSLR ή Mirrorless. Φαντάζομαι DSLR. Κατά δεύτερον, οι DSLR θα σταματήσουν να παράγονται και να κυκλοφορούν νέα μοντέλα; Έφτασαν το peak τους όσον αφορά τη τεχνολογία τους;

Στα άλλα περί μηχανών που ρωτάς, τα αφήνω σε άλλους που είναι χρόνια στο άθλημα και ξέρουν.
Πάντως για τις διαφορές, μπορείς εύκολα να διαβάσεις στο ίντερνετ. 

Τέλος, ως κάτοχος πια μιας DSLR 12 ετών, που πήρα πριν λίγες μέρες και θεωρητικά είναι αρχαία με αυτά που γράφεις, ξέρω ότι έχω πολύ δρόμο ακόμη για να φτάσω στα όρια των ικανοτήτων της μηχανής.
Εάν δεν ξέρεις που πάνε τα 4, εσύ είσαι ο περιορισμός, όχι η μηχανή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Εγώ, ως άλλος ένας που ξεκίνησε λίγες μέρες πριν, λέω να δώσεις κάτι παραπάνω (~10%-15%) και να πας από οργανωμένο retailer μεταχειρισμένων όπως το mpb.com/e-inf.com. 
Εκεί έχουν σύστημα που βγάζει τις μεταχειρισμένες μηχανές σε επίπεδα (από μέτρια έως του κουτιού), με εγγυήσεις επιστροφής.
Αυτό τουλάχιστον έκανα, εφόσον δεν έχω το έμπειρο μάτι να δω τι παίζει και φυσικά το ebay και facebook market είναι πήχτρα στους scammers και στα "μαγαζιά" που πουλάν κατιμά ως καλό.

Στα άλλα περί μηχανών που ρωτάς, τα αφήνω σε άλλους που είναι χρόνια στο άθλημα και ξέρουν.
Πάντως για τις διαφορές, μπορείς εύκολα να διαβάσεις στο ίντερνετ. 

Τέλος, ως κάτοχος πια μιας DSLR 12 ετών, που πήρα πριν λίγες μέρες και θεωρητικά είναι αρχαία με αυτά που γράφεις, ξέρω ότι έχω πολύ δρόμο ακόμη για να φτάσω στα όρια των ικανοτήτων της μηχανής.
Εάν δεν ξέρεις που πάνε τα 4, εσύ είσαι ο περιορισμός, όχι η μηχανή.

   Οι δικές μου είναι από το 2000 και μετά , προηγούμαι ....... 😂😂😂 ....... καλοριζικη και καλές λήψεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, AlexGr3 είπε

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι μεταξύ 300-450€ αν βρίσκω κάτι αξιοπρεπές. Τώρα σχετικά με τα θέματα τίποτα συγκεκριμένο. Από φώτο σε εκδηλώσεις (αθλητικές, πολιτικές) μέχρι τοπία. 

Δύσκολος συνδυασμός. Είναι σαν να λες θέλω ένα αυτοκίνητο που να χωράει 7, να το φορτώνω και εργαλεία για την δουλειά, να πιάνει και 250 σε εθνική οδό, αλλά να κοστίζει και όσο ένα παπάκι. Υπάρχει μεν, αλλά δεν κοστίζει τόσο.😄

Αθλητικές εκδηλώσεις στο budget που λες, δύσκολα. Θες μηχανή με πολλά fps και έναν σχετικά μακρύ τηλεφακό (θα τα μάθεις στην πορεία). Αυτά κοστίζουν. Επίσης εκδηλώσεις σε κλειστό χώρο, και χωρίς φλας, θέλεις όσο το δυνατόν περισσότερο φως και μεγάλο σένσορα. Κι αυτά κοστίζουν.

Εγώ πάντως θα επιλέξω να σου προτείνω μηχανή στο άνω όριο του budget σου, για να τα κάνεις όλα, αλλά με περιορισμούς στα εξειδικευμένα. 

6 ώρες πριν, AlexGr3 είπε

Θα ήθελα κάποιος να μου λύσει και αυτές τις απορίες πάντως. 

 

Απλώς δεν ξέρω πως να κρίνω αν μία μεταχειρισμένη κάμερα έχει ταλαιπωρηθεί ή όχι. 

Το mirrorless έναντι dslr δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε ανησυχεί ιδιαίτερα. Είναι απλά ο διαφορετικός τρόπος που τραβάει φώτο μια κάμερα. Η μια έχει καθρέφτη και η άλλη όχι. Και αυτά είναι πράγματα που θα μάθεις στην πορεία, αλλά για να το βγάλουμε απο την μέση, δεν έχει σχέση με την ποιότητα της φωτογραφίας, ούτε και και με την εκμάθηση της (παρά ελάχιστα λόγο ψιλοδιαφορών). Δεν θα σε δεσμεύσει πουθενά, πέραν του ότι δεν θα έχεις την τελευταία λέξη της τεχνολογίας. 

Μεταχειρισμένη δεν χρειάζεται να την κρίνεις εσύ αν δεν ξέρεις. Αγοράζεις απο mpb.com και έχεις 6 μήνες εγγύηση. Αν δεν σου αρέσει την στέλνεις πίσω. Το κακό είναι πως δεν θα πετύχεις ευκαιρία σε τιμή σαν μεταχειρισμένη, το καλό είναι όμως πως δεν θα φας και την πατάτα, μιας και δίνουν εγγύηση.

Στο δια ταύτα.

Καινούρια με τα λεφτά που διαθέτεις παίρνεις κάποια απολύτως βασική με κανέναν άθλιο κιτ φακό (και αν). Δυστυχώς μηχανές που πριν 2 χρόνια στοίχιζαν 300 ευρώ καινούριες, έφτασαν σήμερα τα 500 ευρώ.

Εγώ θα σου προτείνω να πάρεις μια crop dslr μεταχειρισμένη 6-8ετίας.

Αν σε Canon τότε μια 60D ή 70D γύρω στα 250-350 ευρώ ή κάποια rebel T5i στα ίδια χρήματα.

Αν Nikon τότε μια D3500 ή D3300 

Από φακό ή που  θα πάρεις έναν 18-135mm (βγάζουν όλες) για να τα κάνεις όλα, αλλά με περιορισμούς, ή θα αρχίσεις να χτίζεις σε prime φακούς που είναι ποιοτικότεροι μεν και φτηνότεροι, αλλά δεν ζουμάρουν, και είναι σταθεροί οπτικά. Στην δεύτερη περίπτωση θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με έναν 35mm στο f/1.8 (είναι ο αντίστοιχος 50mm σε crop) και να αρχίσεις να χτίζεις σετ προς τα πάνω και προς τα κάτω, ανάλογα τις ανάγκες σου

όλοι οι παραπάνω συνδυασμοί θα σου στοιχίσουν κάπου 400-500 ευρώ ή και φτηνότερα αν πάρεις το ρίσκο να αγοράσεις απο χέρι στην Ελλάδα. 

Ένα καλό σημείο να ξεκινήσεις.

Καλές αγορές! 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, highpriest είπε

 

Αν σε Canon τότε μια 60D ή 70D γύρω στα 250-350 ευρώ ή κάποια rebel T5i στα ίδια χρήματα.

Αν Nikon τότε μια D3500 ή D3300 

Και d7100 μπορεί να δει, και 77d που παίζουν κατα καιρούς στο budget του.

@AlexGr3

Από τις αγγελίες εδώ μπορείς να βρεις από άτομα με πολλές θετικές αξιολογήσεις και έτσι να επιλέξεις χωρίς ιδιαίτερο φόβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην  αρχική σου ανάρτηση ,μονος σου ρωτάς μόνος σου απαντάς .

Αν θες κανε το εξής , φωτογράφησε με το κινητό σου ,βλέπε τις εικόνες που βγάζεις στην οθόνη του υπολογιστή σου (Αν δεν εχει η/υ μη πάρεις φωτογραφική μηχανή).

Προχωρα με μια τυπική επεξεργασία με ενα δωρεάν πρόγραμμα (rawtherapee) για να δεις εκ των υστερων τι δε σου αρεσε στη λήψη και θες να διορθωσεις.

Επίσης θα δεις οτι δεν ειναι μόνο η λήψη ,είναι και η επεξεργασία που χρειάζεται εμπειρία.

Ο σκοπός είναι μετα απο αρκετες επαναλήψεις του παραπάνω να κατανοήσεις οτι δεν είναι η φωτογραφική που σου λείπει αλλά η πείρα .

Τέλος να προσθέσω ενα σχόλιο για το εξής  "να τραβάω καμία φώτο μόνο όταν μου τη δίνει" ,οι φωτογραφίες σου θα είναι οτι ακριβώς ζητάς ,οτι να'ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Μεγεια @LongTom.

Καλές λήψεις!

Ποια πήρες αν επιτρέπεται; 

Αυτή που πρότεινε εδώ ο @highpriest, την canon 5D Mk. II. με έναν EF 20 1.8f USM. -> Εδιτ: 2.8f
Η μηχανή είναι σκυλί του πολέμου, την λάτρεψα και εντυπωσιάστηκα πολύ με το ότι προσφέρει τόσα ενώ είναι κατασκευής 2009 (και πρώτη κυκλοφορία το '08).
Με το magic lantern είναι ακόμη εξαιρετικά ικανή prosumer.
Έχει όλες τις "βοηθητικές" λειτουργίες, αλλά δίχως να στα δίνει στο στόμα.
Βέβαια δεν είναι τέλεια και το autofocus & επεξεργαστή και ιδίως τη Low Res να δείχνουν την ηλικία τους.
Με την LCD να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα επειδή φοράω γυαλιά (δεν μπορώ φακούς) και δίχως γυαλιά δεν παλεύεται το eyepiece (οι αλλαγή στο dioptric δεν είναι αρκετό για την περίπτωση μου και δεν θέλω να αγοράσω ειδικούς Dioptric adjustment φακούς για τόσο παλιά κάμερα).
Κάθε φωτό αναγκαστικά θέλει διαδικασία με την LCD και zoum-in/out για να δω εάν το φόκους είναι σωστό, σκιές και framing, εφόσον δεν βγάζω σχεδόν ποτέ στο eyepiece.
Έτσι μάλλον στο χρόνο θα την βάλω δεύτερη εφεδρεία και θα χώσω το χέρι βαθιά για νέα (ή νεότερη) γενιά full frame..
Το autofocus επίσης θέλει να ρίξεις δουλειά, αλλά δεν έχω πρόβλημα επειδή είναι καλή αφορμή να μάθεις το manual.

10 ώρες πριν, babisskg είπε

   Οι δικές μου είναι από το 2000 και μετά , προηγούμαι ....... 😂😂😂 ....... καλοριζικη και καλές λήψεις .

Να 'σαι καλά.

Επεξ/σία από LongTom
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LongTom είπε

Αυτή που πρότεινε εδώ ο @highpriest, την canon 5D Mk. II. με έναν EF 20 1.8f USM.
Η μηχανή είναι σκυλί του πολέμου, την λάτρεψα και εντυπωσιάστηκα πολύ με το ότι προσφέρει τόσα ενώ είναι κατασκευής 2009 (και πρώτη κυκλοφορία το '08).
Με το magic lantern είναι ακόμη εξαιρετικά ικανή prosumer.
Έχει όλες τις "βοηθητικές" λειτουργίες, αλλά δίχως να στα δίνει στο στόμα.
Βέβαια δεν είναι τέλεια και το autofocus & επεξεργαστή και ιδίως τη Low Res να δείχνουν την ηλικία τους.
Με την LCD να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα επειδή φοράω γυαλιά (δεν μπορώ φακούς) και δίχως γυαλιά δεν παλεύεται το eyepiece (οι αλλαγή στο dioptric δεν είναι αρκετό για την περίπτωση μου και δεν θέλω να αγοράσω ειδικούς Dioptric adjustment φακούς για τόσο παλιά κάμερα).
Κάθε φωτό αναγκαστικά θέλει διαδικασία με την LCD και zoum-in/out για να δω εάν το φόκους είναι σωστό, σκιές και framing, εφόσον δεν βγάζω σχεδόν ποτέ στο eyepiece.
Έτσι μάλλον στο χρόνο θα την βάλω δεύτερη εφεδρεία και θα χώσω το χέρι βαθιά για νέα (ή νεότερη) γενιά full frame..
Το autofocus επίσης θέλει να ρίξεις δουλειά, αλλά δεν έχω πρόβλημα επειδή είναι καλή αφορμή να μάθεις το manual.

Να 'σαι καλά.

Την έχει ο άντρας της αδερφής μου... τα σπάει, καλή αγορά!

Είναι Τανκ! Δεν δείχνει τα χρόνια της στις φωτό...

 

ΥΓ: Για το AF, τραβάς περισσότερο σε f 1.8?

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...