Προς το περιεχόμενο

Πρώτη κάμερα για άτομο άσχετο με τον χώρο της φωτογραφίας


AlexGr3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, LongTom είπε

 

Βέβαια το πρόβλημα είναι ότι σε μερικές καταστάσεις χρειάζεται ένας μη-ευρυγώνιος φακός.
Π.χ. δέντρο με καθρεπτισμό του στον γιαλό της λίμνης portrait, όπως τα πολύ ωραία που βγάζουν διάσημοι. Ή παρκαρισμένο αμάξι με φόντο χιονισμένο δάσος.
Για τέτοιες φωτο, συνήθως κάνω crop τώρα (γιατί δεν καταφέρνω καλά τον ουρανό ακόμη), αλλά μάλλον από Γενάρη θα πάω σε άλλο φακό.
Ο κιτ 50αρης κάνει;
Ή να πάμε σε κάτι άλλο καλύτερο;

 

Νομίζω πως σε καλύπτει άνετα ο 50mm f/1.8

Τίμιος και φτηνός. Πάρτον και καινούριο. 130 ευρώ κάνει. Να έχεις και 2 χρόνια εγγύηση.

Απέφυγε τελείως τους κιτ ζουμ. 

Εχεις τον 20άρη, πάρε τον 50άρη f/1,8 και αργότερα  έναν 85άρη f/1,8 και για αρχή είσαι άρχοντας για φωτογράφιση τοπίων (και όχι μόνο! )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Yannis1976 είπε

Μερικές από την τελευταία πεζοπορία..

215688504_DSCF2371(Large).jpg.771394eaf97ea6bbe02ac48280461a4a.jpg

DSCF2518 (Large).jpg

DSCF2499-Edit (Large).jpg

DSCF2402 (Large).jpg

DSCF2379-Edit (Large).jpg

Ωραίες!!! Λογικά ήθελες να ποστάρεις στο θέμα ''η ματια του φωτογράφου '' αλλά πάτησες εδώ. Φυσικά κανένα θέμα, απλά το λέω μήπως θες να τις βάλεις και εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ωραίες!!! Λογικά ήθελες να ποστάρεις στο θέμα ''η ματια του φωτογράφου '' αλλά πάτησες εδώ. Φυσικά κανένα θέμα, απλά το λέω μήπως θες να τις βάλεις και εκεί..

Έχεις δίκιο!! Χρόνια Πολλά!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια πολλά, καλά Χριστούγεννα και ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Νομίζω με καλύψατε πλήρως και εξ όσων αναφέρατε καταλαβαίνω ότι η αγορά κάμερας κουτιού δεν συμφέρει. Ωστόσο, επειδή δεν μπορώ να κρίνω μία μεταχειρισμένη κάμερα αν είναι καλή μήπως απλά να πάω σε μία Canon 2000D με τον kit φακό ίσα ίσα για να αρχίσω να μαθαίνω; Και αν δω ότι όντως με ψήνει τότε κάνουμε και την αναβάθμισή μας με καλύτερο φακό κλπ. 

 

Edit: Να συμπληρώσω ότι απτο mpb.com η διαφορά δεν θα είναι τεράστια αφού και μία D3500 να πάρω θα χρειαστώ και έναν φακό. Άρα περιπου 420 η κάμερα + τον φακό στα 70-80 + μεταφορικά. Οπότε τα 520-550 θα τα φτάσεις. Ναι σίγουρα η D3500 είναι πολύ καλύτερη αλλά καλά καλά δεν θα φτάσω την 2000D στα όριά της. 

Επεξ/σία από AlexGr3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AlexGr3 είπε

Χρόνια πολλά, καλά Χριστούγεννα και ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Νομίζω με καλύψατε πλήρως και εξ όσων αναφέρατε καταλαβαίνω ότι η αγορά κάμερας κουτιού δεν συμφέρει. Ωστόσο, επειδή δεν μπορώ να κρίνω μία μεταχειρισμένη κάμερα αν είναι καλή μήπως απλά να πάω σε μία Canon 2000D με τον kit φακό ίσα ίσα για να αρχίσω να μαθαίνω; Και αν δω ότι όντως με ψήνει τότε κάνουμε και την αναβάθμισή μας με καλύτερο φακό κλπ. 

 

Edit: Να συμπληρώσω ότι απτο mpb.com η διαφορά δεν θα είναι τεράστια αφού και μία D3500 να πάρω θα χρειαστώ και έναν φακό. Άρα περιπου 420 η κάμερα + τον φακό στα 70-80 + μεταφορικά. Οπότε τα 520-550 θα τα φτάσεις. Ναι σίγουρα η D3500 είναι πολύ καλύτερη αλλά καλά καλά δεν θα φτάσω την 2000D στα όριά της. 

Πολύ σωστά το σκέφτεσαι. Για να φτάσεις να εξαντλήσεις τις δυνατότητες θέλει καιρό, ακόμη και σε μια απλή DSLR. Αλλά αντί για κιτ προτίμησε κάποιον 35mm ή 50mm στο f/1,8. Θα σε βοηθήσει περισσότερο στην εκμάθηση ,μιας και θα μπορείς να δεις συμπεριφορά του φακού και σε ανοικτά διαφράγματα που οι κιτ δεν έχουν. Το ζουμάρισμα του κιτ το κάνεις και με τα...πόδια.

Εγώ θα σου προτείνω και μια άλλη λύση αφού θες να παίξεις μπάλα χαμηλά, αλλά να έχεις και εγγύηση καινούριου.

Πολλά καταστήματα έχουν μοντέλα που είναι εκθεσιακά. Δηλαδή εκτός κουτιού, αλλά πρακτικά αχρησιμοποίητα ή άντε να έχουν 100-200 κλικ απο στιγμές που τις δειγματίζουν σε πελάτες.

Αυτά τα μοντέλα συνήθως έχουν μια έκπτωση γύρω στο 25%-30% απο την τρέχουσα τιμή της αγοράς αν θες να τα αγοράσεις, ειδικά αν το μοντέλο φτάνει στην αλλαγή με νεότερο, αλλά έχεις κανονικά εγγύηση αντιπροσωπείας μιας και το παίρνεις πρακτικά καινούριο απο αντιπρόσωπο. 

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AlexGr3 είπε

Χρόνια πολλά, καλά Χριστούγεννα και ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Νομίζω με καλύψατε πλήρως και εξ όσων αναφέρατε καταλαβαίνω ότι η αγορά κάμερας κουτιού δεν συμφέρει. Ωστόσο, επειδή δεν μπορώ να κρίνω μία μεταχειρισμένη κάμερα αν είναι καλή μήπως απλά να πάω σε μία Canon 2000D με τον kit φακό ίσα ίσα για να αρχίσω να μαθαίνω; Και αν δω ότι όντως με ψήνει τότε κάνουμε και την αναβάθμισή μας με καλύτερο φακό κλπ. 

 

Edit: Να συμπληρώσω ότι απτο mpb.com η διαφορά δεν θα είναι τεράστια αφού και μία D3500 να πάρω θα χρειαστώ και έναν φακό. Άρα περιπου 420 η κάμερα + τον φακό στα 70-80 + μεταφορικά. Οπότε τα 520-550 θα τα φτάσεις. Ναι σίγουρα η D3500 είναι πολύ καλύτερη αλλά καλά καλά δεν θα φτάσω την 2000D στα όριά της. 

    Διατηρώ τις αντιρρήσεις μου σχετικά με την 2000D ........ θα προτιμούσα ανεπιφύλακτα μία από 1000D , 1100 , 1200 έως και 1300D ........ σίγουρα και δοκιμασμένα πράγματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AlexGr3 είπε

Χρόνια πολλά, καλά Χριστούγεννα και ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Νομίζω με καλύψατε πλήρως και εξ όσων αναφέρατε καταλαβαίνω ότι η αγορά κάμερας κουτιού δεν συμφέρει. Ωστόσο, επειδή δεν μπορώ να κρίνω μία μεταχειρισμένη κάμερα αν είναι καλή μήπως απλά να πάω σε μία Canon 2000D με τον kit φακό ίσα ίσα για να αρχίσω να μαθαίνω; Και αν δω ότι όντως με ψήνει τότε κάνουμε και την αναβάθμισή μας με καλύτερο φακό κλπ. 

 

Edit: Να συμπληρώσω ότι απτο mpb.com η διαφορά δεν θα είναι τεράστια αφού και μία D3500 να πάρω θα χρειαστώ και έναν φακό. Άρα περιπου 420 η κάμερα + τον φακό στα 70-80 + μεταφορικά. Οπότε τα 520-550 θα τα φτάσεις. Ναι σίγουρα η D3500 είναι πολύ καλύτερη αλλά καλά καλά δεν θα φτάσω την 2000D στα όριά της. 

Θα συμφωνήσω με τον @highpriest και το σκεπτικό του. Απλώς επειδή έχω δουλέψει αρκετά τα 50mm σε crop αισθητήρα η γνώμη μου είναι πως είναι περιοριστικός για πρώτο φακό ή έναν και μοναδικό. Τα 35mm είναι πιο διαχειρισιμα ωστόσο η canon αν θυμάμαι καλά δεν έχει 35mm για αυτό και θα προτιμούσα τη Nikon. Υπάρχουν άλλες επιλογές βέβαια αλλά θεωρώ πως ο 35mm 1.8 είναι ιδανικός από πολλές απόψεις. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πάρει τότε τον 24mm 2.8 που ειναι πολύ μικρός και οικονομικός και σε μμ σαν 35 σε full frame 

 

Screenshot_2022-12-26-17-36-22-807-edit_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ας πάρει τότε τον 24mm 2.8 που ειναι πολύ μικρός και οικονομικός και σε μμ σαν 35 σε full frame 

 

Screenshot_2022-12-26-17-36-22-807-edit_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Ναι αυτό εννοούσα υπάρχουν άλλες επιλογές αλλά δεν είναι το ίδιο. Όπως είπε και ο highpriest πιστεύω πως είναι διδακτικό ένα αρκετά ανοιχτό διάφραγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ 2.8 δεν είναι κακό που έχει. Και στα 35 αντιστοιχία σε FF για μένα είναι ότι πρεπει. Με τον 35 μου στην Full Frame που έχω κάνω τα πάντα, τα θεωρω πολύ χρήσιμα mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ναι οκ 2.8 δεν είναι κακό που έχει. Και στα 35 αντιστοιχία σε FF για μένα είναι ότι πρεπει. Με τον 35 μου στην Full Frame που έχω κάνω τα πάντα, τα θεωρω πολύ χρήσιμα mm.

Ναι είναι ίσως ο πιο γενικός φακός. Απλώς για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί ξανά θεωρώ πως μεταξύ των επιλογών 35mm 1.8 και 24mm 2.8 είναι πιο ασφαλής επιλογή ο 35mm. Φυσικά είναι υποκειμενικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Ναι οκ 2.8 δεν είναι κακό που έχει. Και στα 35 αντιστοιχία σε FF για μένα είναι ότι πρεπει. Με τον 35 μου στην Full Frame που έχω κάνω τα πάντα, τα θεωρω πολύ χρήσιμα mm.

Σε κροπ χρειάζεσαι τουλάχιστον f/1.8 για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις διαφορές στο βάθος πεδίου και άρα να αντιλαμβάνεσαι τι συμβαίνει στην εστίαση όταν ανοίγεις και κλείνεις διάφραγμα. 

Αν είναι να πάρει φακό με f/2.8 ας πάρει και τον κιτ στα f/3.5 για να έχει ζουμ. Διδακτικά το ίδιο πράγμα θα του προσφέρουν.

Τα 50mm σε κροπ όπως λέει και ο φίλος @pfilios είναι δύσχρηστα για καθημερινή χρήση. Σκεφτόμουν σε όρους αντιστοιχίας FF όταν το έγραφα. Οπότε ένας 30άρης - 35άρης f/1.8 θα ήταν η ιδανική περίπτωση. κι έχει και απο τρίτους κατασκευαστές σχετικά φτηνούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλά θα ξοδευτεί σε Canon dslr για 35mm εκτός αν πάρει Yongnuo που δεν το συνιστώ.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...