Προς το περιεχόμενο

Πρώτη κάμερα για άτομο άσχετο με τον χώρο της φωτογραφίας


AlexGr3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και φτάσαμε στους φακούς, ποιες είναι οι 3rd party εταιρείες που αξίζουν; Ξέρω σίγουρα για Tamron & Sigma. Αλλά οι πιο VFM και για χαμηλά budget;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, AlexGr3 είπε

Μιας και φτάσαμε στους φακούς, ποιες είναι οι 3rd party εταιρείες που αξίζουν; Ξέρω σίγουρα για Tamron & Sigma. Αλλά οι πιο VFM και για χαμηλά budget;

Viltrox ένα κλικ πιο φτηνοί απο Sigma. Τίμιοι!
Μετά πας σε Κινέζικους, που είναι καλοί μεν, αλλά είναι manual. Laowa και TTartisans έχω ξεχωρίσει. Ειδικά οι Laowa εγγύηση!

Απο εκει και μετά είναι και οι Yongnuo που αναφέρθηκαν, αλλά δεν έχω προσωπική γώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω αν αξίζει και δεν έχω σχέση με την αγγελία απλά τη βάζω γιατί έχει αρκετές θετικές αξιολογήσεις ο πωλητής... (ας μας πει ο @highpriest και όποιος άλλος ξέρει αν αξίζει σαν μηχανή με τον συγκεκριμμένο φακό μιας και συνολικά είναι στο budget σου), έχει κουτί απόδειξη εγγύηση και ως γνωστόν όλοι σε mount m4/3 θα καταλήξουμε οπότε πάρτο από την αρχή να μην έχεις να αλλάζεις μετά...

 

 

Βλέπω στο ιστορικό τιμης η κάμερα σκέτο σώμα είχε 500 ευρώ το 2021 και το καλοκαίρι του 2022 μέχρι να εξαντληθεί είχε 600 με τις αυξήσεις που έχουν πάρει όλα τα ηλεκτρονικά...

4 ώρες πριν, highpriest είπε

Σε κροπ χρειάζεσαι τουλάχιστον f/1.8 για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις διαφορές στο βάθος πεδίου και άρα να αντιλαμβάνεσαι τι συμβαίνει στην εστίαση όταν ανοίγεις και κλείνεις διάφραγμα. 

Αν είναι να πάρει φακό με f/2.8 ας πάρει και τον κιτ στα f/3.5 για να έχει ζουμ. Διδακτικά το ίδιο πράγμα θα του προσφέρουν.

Τα 50mm σε κροπ όπως λέει και ο φίλος @pfilios είναι δύσχρηστα για καθημερινή χρήση. Σκεφτόμουν σε όρους αντιστοιχίας FF όταν το έγραφα. Οπότε ένας 30άρης - 35άρης f/1.8 θα ήταν η ιδανική περίπτωση. κι έχει και απο τρίτους κατασκευαστές σχετικά φτηνούς.

Δε ξέρω... τον θεωρώ οικονομικό, πολύ μικρό και ελαφρύ (σαν να μην έχεις φακό πάνω που λεει ο λόγος), πολύ καλό εστιακό μήκος (κάνεις από τοπίο, τουριστική φωτό, αστροφωτογραφια εως και πορτραίτο) και είναι 2.8. Ναι, οκ, δεν έχει το 1.8 αλλα και τον κιτ να είχε και να έπαιζε από f8 σε f3.5 θα καταλάβαινε το βάθος πεδίου πως δουλεύει κλπ.. Νομίζω δεν είναι ανάγκη το 1.8. Αν υπάρχει οκ, ας το παρει απλά τα 35 για μόνιμο φακό ίσως του φανούν κάπως. Βρίσκω πιο χρηστικά τα 24 σε κροπ.

ΥΓ: Α και που'στε... με minimum focus distance 16 εκατοστά από το θέμα ο 24άρης αυτός...

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Δε ξέρω αν αξίζει και δεν έχω σχέση με την αγγελία απλά τη βάζω γιατί έχει αρκετές θετικές αξιολογήσεις ο πωλητής... (ας μας πει ο @highpriest και όποιος άλλος ξέρει αν αξίζει σαν μηχανή με τον συγκεκριμμένο φακό μιας και συνολικά είναι στο budget σου), έχει κουτί απόδειξη εγγύηση και ως γνωστόν όλοι σε mount m4/3 θα καταλήξουμε οπότε πάρτο από την αρχή να μην έχεις να αλλάζεις μετά...

 

 

 

Τώρα μπαίνεις σε δύσκολες ερωτήσεις. Για εμένα ναι, το Μ4/3 είναι το καλύτερο σύστημα για έναν χομπίστα φωτογράφο. Τεράστιες επιλογές σε πολλά είδη φωτογραφίας και πληρη γκάμα φακών για όλες τις χρήσεις. Λόγω μικρου σένσορα υστερεί στα σκοτάδια, αλλά αυτοί που κάνουν πχ αστροφωτογραφια ξέρουν ήδη τι να πάρουν.

Για το μοντέλο λοιπόν. Η GX9 είναι advanced μοντέλο. Δεν συγκρίνεται πουθενά δηλαδή με τα entry level μοντέλα που αναφέρθηκαν όπως η 2000D. Που επίσης είναι κροπ έτσι! Απλά η Lumix είναι κροπ Χ2 ενώ οι Canon είναι κροπ X1.6 σε σχέση με μια FF. Σιγά την διαφορά!

απο την άλλη οι διαφορές σε features είναι τεράστιες!

 

  • image stabilization στο σώμα
  • περιστρεφόμενη οθόνη
  • ανακλινόμενο φλας για να κάνεις bounce
  • 9 fps έναντι 3 της 2000D
  • 49 focus σημεία 
  • Δυνατότητες focus stacking/bracketing/ και post focus

και ένα σωρό ακόμη δυνατότητες που σε σχέση με μια απλή κροπ Canon την κάνουν υπερόπλο.

Μοναδικό μειονέκτημα ο μικρότερος σένσορας. Κάτι που σε κανονικό φως δεν το αντιλαμβάνεσαι και σε λιγοστό φως το κλέβεις σε σταθερά θέματα με την φανταστική σταθεροποίηση στο σώμα.

Όλα αυτά στην ίδια τιμή με μια entry level crop της Canon. Για εμένα δεν υπάρχει σύγκριση, αλλά αποφεύγω να προτείνω Μ4/3 σύστημα, επειδή είναι κάτι που δεν είναι για όλους. Το κροπ Χ2 και το 4:3 καδράρισμα ξενίζουν κάποιους.

Τώρα για την συγκεκριμένη της αγγελίας, προφανώς δεν γνωρίζω αν δεν την δω απο κοντά. Πάντως η τιμή είναι καλή. Mε τον φακό στην καλύτερη περιπτωση θα έβγαινε κάπου 650 με 750 καινούρια.

Ο 25άρης φακός απο την άλλη προσωπικά δεν με τρέλανε, αλλά πρόκειται για έναν τίμιο και φωτεινό αντίστοιχο ενός nifty fifty. Κάνει για πολλά πράγματα.

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AlexGr3 είπε

Μιας και φτάσαμε στους φακούς, ποιες είναι οι 3rd party εταιρείες που αξίζουν; Ξέρω σίγουρα για Tamron & Sigma. Αλλά οι πιο VFM και για χαμηλά budget;

     Εφόσον μιλάμε για καθαρά ερασιτεχνική χρήση και όχι επαγγελματική , η σημασία του VFM έχει να κάνει πρωτίστως με την πιθανότητα αστοχίας του υλικού και ο λόγος είναι ότι ένας ερασιτέχνης δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να ξανά αγοράζει φακούς κάθε τρείς και πέντε , διότι ήταν κακής ποιότητας , τα έπαιξαν τα ηλεκτρονικά κλπ .

    Σ' αυτό το σημείο κι' εφόσον έχει κάποιος αποφασίσει για έναν τάδε φακό , είναι χρήσιμη μία αναζήτηση στο δίκτυο με τον όρο ....... " Τάδε φακός ...... known problems " . Είναι αποκαλυπτικό πόσα θα βγουν στη φόρα , ειδικά για μοντέλα κάποιων εταιρειών .

    Από εκεί και πέρα πριν το VFM , προηγείται να έχει κάποιος μία καλή εικόνα και άποψη γύρω από το ποιά εστιακά μήκη τον εκφράζουν αισθητικά . Κάποιος δεν τρελαίνεται ιδιαίτερα για 35αρηδες φακούς και μιλάω για την εστιακή απόσταση με όποιον τρόπο προκύπτει . Άλλος θέλει έναν σκέτο 50αρη και τίποτε άλλο . Σήμερα ένας ερασιτέχνης δεν μπορεί εύκολα να καταλήξει σε τέτοιο συμπέρασμα ( λογικό ) αφού δεν έχει δοκιμάσει κάποια πράγματα και δεν έχει εμβαθύνει στην φωτογραφία . Εδώ να σημειώσω την τεμπέλικη προσέγγιση που προσφέρουν οι διάφοροι ζουμ , όπου για μένα περισσότερο θα μπερδέψουν έναν αρχάριο με την ευκολία του μπρος πίσω , παρά θα του δώσουν ξεκάθαρη εικόνα για το εστιακό μήκος που μπορεί να τον εκφράζει τελικά . Προσοχή μόνον , δεν μιλάω για την τεχνική αξία των ζουμ φακών η οποία είναι δεδομένη για συγκεκριμένες χρήσεις .

  Θα μιλούσα για έναν σκέτο 50αρη , όπως και να προκύπτει ανάλογα με την κατηγορία του αισθητήρα , σαν ξεκίνημα . Σε όλες τις περιπτώσεις δεν πρόκειται να πάει χαμένος .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία, ποτέ δεν μου άρεσαν οι φωτογραφίες από το κινητό (βέβαια τότε που ξεκίνησα δεν είχαν και τις δυνατότητες που έχουν σήμερα), μάζεψα λεφτά και πήρα μια σχετικά entry level mirroless γιατί δεν ήθελα το βάρος και τον όγκο μιας DSLR . 

Μου άρεσε τόσο πολύ η διαδικασία που και περνούσε ι καιρός ήθελα όλο και πιο πολύ να φωτογραφίζω που στο τέλος κατέληξα να κάνω και διάφορα σεμινάρια και μαθήματα φωτογραφίας. 

Ακόμη και σήμερα, μετά από 5 χρόνια συστηματικής χρήσης έχω αγοράσει και μεταχειρισμένο σώμα και δεν το μετάνιωσα στιγμή γιατί ανακάλυψα μια πολύ φαν μηχανή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η Panasonic GX9 πολύ καλή την είχα αγοράσει μεταχειρισμένη 380€ με εγγύηση τον Απρίλιο του 2021 και την πούλησα σε Γερμανικό κατάστημα τον Οκτώβριο 2021, 410€. Το μηχανάκι είναι άριστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ElCha είπε

Από προσωπική εμπειρία, ποτέ δεν μου άρεσαν οι φωτογραφίες από το κινητό (βέβαια τότε που ξεκίνησα δεν είχαν και τις δυνατότητες που έχουν σήμερα), μάζεψα λεφτά και πήρα μια σχετικά entry level mirroless γιατί δεν ήθελα το βάρος και τον όγκο μιας DSLR . 

Μου άρεσε τόσο πολύ η διαδικασία που και περνούσε ι καιρός ήθελα όλο και πιο πολύ να φωτογραφίζω που στο τέλος κατέληξα να κάνω και διάφορα σεμινάρια και μαθήματα φωτογραφίας. 

Ακόμη και σήμερα, μετά από 5 χρόνια συστηματικής χρήσης έχω αγοράσει και μεταχειρισμένο σώμα και δεν το μετάνιωσα στιγμή γιατί ανακάλυψα μια πολύ φαν μηχανή.

     Εκτός και μιλήσουμε για mirrorles κατηγορίας Olympus e - pl1 έως και 6 χοντρικά , κάποιες Canon EOS M10 , οι διαφορές σε όγκο και βάρος είναι λιγοστές . Κάποιος που δουλεύει με Nikon D3300 δεν έχει ζητήματα ούτε σε όγκο αλλά ούτε και σε βάρος . Από εκεί και πέρα , αν μπουν φακοί άλλης κατηγορίας τα όποια πλεονεκτήματα σε όγκο και βάρος των mirrorles , πάνε περίπατο . 

   Αν μάλιστα μεταφερθούμε σε ανώτερη κατηγορία mirrorles σωμάτων , τότε τα όποια πλεονεκτήματα των mirrorles , έχουν να κάνουν με τεχνικά θέματα άλλης μορφής , τα οποία δεν έχουν σε τίποτε να κάνουν με όγκο και βάρος . Με τον όμοιο τρόπο που δεν χωράει στην τσάντα μου μία Nikon Z7 ii με 300αρη φακό , το ίδιο δεν χωράει μία Nikon D810 με παραπλήσιο φακό . Χώρια που οι τιμές των entry level mirrorles συστημάτων , έχει απομακρυνθεί , για να μην πω διπλασιαστεί σε σχέση με τις τιμές που είχαν τα DSLR entry level συστήματα . 

   Οι αυξημένες δυνατότητες βιντεολήψης των mirrorles δεν ενδιαφέρουν όλους . 

   Έχω κι' εγώ mirrorles παρόλαυτα , για να μην παρεξηγηθώ , για άλλους λόγους και σίγουρα όχι για θέματα όγκου και βάρους .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Εκτός και μιλήσουμε για mirrorles κατηγορίας Olympus e - pl1 έως και 6 χοντρικά , κάποιες Canon EOS M10 , οι διαφορές σε όγκο και βάρος είναι λιγοστές . Κάποιος που δουλεύει με Nikon D3300 δεν έχει ζητήματα ούτε σε όγκο αλλά ούτε και σε βάρος . Από εκεί και πέρα , αν μπουν φακοί άλλης κατηγορίας τα όποια πλεονεκτήματα σε όγκο και βάρος των mirrorles , πάνε περίπατο . 

   Αν μάλιστα μεταφερθούμε σε ανώτερη κατηγορία mirrorles σωμάτων , τότε τα όποια πλεονεκτήματα των mirrorles , έχουν να κάνουν με τεχνικά θέματα άλλης μορφής , τα οποία δεν έχουν σε τίποτε να κάνουν με όγκο και βάρος . Με τον όμοιο τρόπο που δεν χωράει στην τσάντα μου μία Nikon Z7 ii με 300αρη φακό , το ίδιο δεν χωράει μία Nikon D810 με παραπλήσιο φακό . Χώρια που οι τιμές των entry level mirrorles συστημάτων , έχει απομακρυνθεί , για να μην πω διπλασιαστεί σε σχέση με τις τιμές που είχαν τα DSLR entry level συστήματα . 

   Οι αυξημένες δυνατότητες βιντεολήψης των mirrorles δεν ενδιαφέρουν όλους . 

   Έχω κι' εγώ mirrorles παρόλαυτα , για να μην παρεξηγηθώ , για άλλους λόγους και σίγουρα όχι για θέματα όγκου και βάρους .

Όντως για αρκετούς συνδυασμούς δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Όμως θα έλεγα πως αναλόγως τις ανάγκες του καθενός μπορεί να υπάρχουν σημαντικές διαφορές. π.χ. εγώ θα βγω συνήθως με μια τσάντα τύπου sling που χωράει 2 σώματα - 2 φακούς στην οποία άμα χρησιμοποιούσα DSLR οποιασδήποτε εταιρείας δε θα έμπαιναν. Το παραπάνω βάρος θα ήταν χοντρικά 400γρ. οπότε ναι δεν είναι σημαντικό αλλά οι διαστάσεις έχουν μεγάλη διαφορα ακόμα και αν είναι η D3500 που δεν είναι εφάμιλλη της X-T2. Αν πρέπει να βάλω αντίστοιχο σώμα δηλαδή D7500 π.χ. τότε οι διαφορές είναι ακόμα μεγαλύτερες και πλέον η διαφορά στο βάρος παίζει και αυτή ρόλο. 

Σίγουρα για τους φακούς που χρησιμοποιείς δεν υπάρχουν διαφορές συμφωνώ. Επίσης για full frame γενικά ναι μπορεί μην υπάρχουν διαφορές π.χ. D810 με τον 35mm 1.8 G ED - Z6 με τον  Z 35mm 1.8 αλλά αν βάλουμε ευρυγώνιους ζουμ φακούς π.χ. τον 16-35mm f4 και τον 14-30mm f4 αντίστοιχα, η διαφορά είναι μεγάλη. Βέβαια είναι και υποκειμενικό τι θεωρεί ο καθένας σημαντική διαφορά. 

Υ.Γ.  πάντα χάριν συζήτησης 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pifilos είπε

Όντως για αρκετούς συνδυασμούς δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Όμως θα έλεγα πως αναλόγως τις ανάγκες του καθενός μπορεί να υπάρχουν σημαντικές διαφορές. π.χ. εγώ θα βγω συνήθως με μια τσάντα τύπου sling που χωράει 2 σώματα - 2 φακούς στην οποία άμα χρησιμοποιούσα DSLR οποιασδήποτε εταιρείας δε θα έμπαιναν. Το παραπάνω βάρος θα ήταν χοντρικά 400γρ. οπότε ναι δεν είναι σημαντικό αλλά οι διαστάσεις έχουν μεγάλη διαφορα ακόμα και αν είναι η D3500 που δεν είναι εφάμιλλη της X-T2. Αν πρέπει να βάλω αντίστοιχο σώμα δηλαδή D7500 π.χ. τότε οι διαφορές είναι ακόμα μεγαλύτερες και πλέον η διαφορά στο βάρος παίζει και αυτή ρόλο. 

Σίγουρα για τους φακούς που χρησιμοποιείς δεν υπάρχουν διαφορές συμφωνώ. Επίσης για full frame γενικά ναι μπορεί μην υπάρχουν διαφορές π.χ. D810 με τον 35mm 1.8 G ED - Z6 με τον  Z 35mm 1.8 αλλά αν βάλουμε ευρυγώνιους ζουμ φακούς π.χ. τον 16-35mm f4 και τον 14-30mm f4 η διαφορά είναι μεγάλη. Βέβαια είναι και υποκειμενικό τι θεωρεί ο καθένας σημαντική διαφορά. 

Υ.Γ.  πάντα χάριν συζήτησης 

   Μα φυσικά χάριν συζήτησης . Σκοπός είναι να είναι σε θέση κάποιος να επιλέξει το σύστημα που χρειάζεται πραγματικά , αφού αποκτήσει την γνώση για κάτι τέτοιο άσχετα με το τι προσπαθούν να επιβάλλουν οι τάσεις και οι εταιρείες .

   Κι' αν χρειάζεται κάτι σαν αυτό παρακάτω , γιατί όχι !!! 

  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2022 στις 3:10 ΜΜ, highpriest είπε

Πολύ σωστά το σκέφτεσαι. Για να φτάσεις να εξαντλήσεις τις δυνατότητες θέλει καιρό, ακόμη και σε μια απλή DSLR. Αλλά αντί για κιτ προτίμησε κάποιον 35mm ή 50mm στο f/1,8. Θα σε βοηθήσει περισσότερο στην εκμάθηση ,μιας και θα μπορείς να δεις συμπεριφορά του φακού και σε ανοικτά διαφράγματα που οι κιτ δεν έχουν. Το ζουμάρισμα του κιτ το κάνεις και με τα...πόδια.

Εγώ θα σου προτείνω και μια άλλη λύση αφού θες να παίξεις μπάλα χαμηλά, αλλά να έχεις και εγγύηση καινούριου.

Πολλά καταστήματα έχουν μοντέλα που είναι εκθεσιακά. Δηλαδή εκτός κουτιού, αλλά πρακτικά αχρησιμοποίητα ή άντε να έχουν 100-200 κλικ απο στιγμές που τις δειγματίζουν σε πελάτες.

Αυτά τα μοντέλα συνήθως έχουν μια έκπτωση γύρω στο 25%-30% απο την τρέχουσα τιμή της αγοράς αν θες να τα αγοράσεις, ειδικά αν το μοντέλο φτάνει στην αλλαγή με νεότερο, αλλά έχεις κανονικά εγγύηση αντιπροσωπείας μιας και το παίρνεις πρακτικά καινούριο απο αντιπρόσωπο. 

 

Εν τω μεταξύ, μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο τέτοιο μαγαζί που να πουλάει τα εκθεσιακά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά μπορείς να κάνεις αναζήτηση στα γνωστά μαγαζία του κέντρου στην Αθήνα (αν είσαι από Αθήνα). photoagora, aa digital, adophoto, galaios, καλαβρεντζος κλπ.

Εγώ έτυχε να πάω σε ένα κατάστημα για ένα συγκεκριμμένο φακό που ήθελα, είχε καινούριος 410 και τον πήρα 300 απλά επειδή τον είχαν και από δείγμα που τον είχαν ανοίξει για να τον παρουσιάσουν σε μια έκθεση φωτογραφικού εξοπλισμού. Αν ήθελα φυσικά τον έπαιρνα και καινούριο αλλά αφού τον είδα ότι ήταν αψεγάδιαστος και με εγγύηση κανονικά και τον δούλεψα και 10 λεπτά πάνω στη μηχανή μου για να τον τεστάρω προχώρησα στην αγορά του. Κανονικά πλήρης εγγύηση κλπ.

Βέβαια, μου έχει τύχει και φακός να τον δίνουν σε άλλο κατάστημα μεταχειρισμένο στα 260 ενώ είχε καινούριος 340. Εκείνον τον πήρα καινούριο για να έχω όλη την εγγύηση και όχι 6 μήνες που έδιναν στον μεταχειρισμένο μιας και τη διαφορά μπορούσα να τη δώσω (τα επιπλέον 80 ευρώ).

Με μετρητά συνήθως στα φωτογραφικά καταστήματα θα πάρεις κάποια καλύτερη τιμή από αυτή του καταλόγου.

Είναι βέβαια και ανάλογα το προιόν.
2 φίλοι μου παλαιότερα είχαν πάρει για να πάρουν από μια Sony α6000 (2 στο σύνολο δηλαδή, μια για τον καθένα) και είχαν γυρίσει τα παραπάνω μαγαζιά. Τους το έφερναν πόσο έχει η μια? Τους έλεγαν πχ 600. Και κάτι καλύτερο? Όχι δε γίνεται τους έλεγαν. Αν πάρουμε 2? Πάλι δε γίνεται τους έλεγαν εκτός από ένα κατάστημα που τους έκοψε από ένα 50άρικο στη κάθε μια (100 ευρώ μειον δηλαδή στο σύνολο) και ψώνισαν από εκεί. Αν και περίμεναν να πάρουν τις 2 στα 500 έκαστος..

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Γενικά μπορείς να κάνεις αναζήτηση στα γνωστά μαγαζία του κέντρου στην Αθήνα (αν είσαι από Αθήνα). photoagora, aa digital, adophoto, galaios, καλαβρεντζος κλπ.

Εγώ έτυχε να πάω σε ένα κατάστημα για ένα συγκεκριμμένο φακό που ήθελα, είχε καινούριος 410 και τον πήρα 300 απλά επειδή τον είχαν και από δείγμα που τον είχαν ανοίξει για να τον παρουσιάσουν σε μια έκθεση φωτογραφικού εξοπλισμού. Αν ήθελα φυσικά τον έπαιρνα και καινούριο αλλά αφού τον είδα ότι ήταν αψεγάδιαστος και με εγγύηση κανονικά και τον δούλεψα και 10 λεπτά πάνω στη μηχανή μου για να τον τεστάρω προχώρησα στην αγορά του. Κανονικά πλήρης εγγύηση κλπ.

Βέβαια, μου έχει τύχει και φακός να τον δίνουν σε άλλο κατάστημα μεταχειρισμένο στα 260 ενώ είχε καινούριος 340. Εκείνον τον πήρα καινούριο για να έχω όλη την εγγύηση και όχι 6 μήνες που έδιναν στον μεταχειρισμένο μιας και τη διαφορά μπορούσα να τη δώσω (τα επιπλέον 80 ευρώ).

Με μετρητά συνήθως στα φωτογραφικά καταστήματα θα πάρεις κάποια καλύτερη τιμή από αυτή του καταλόγου.

Είναι βέβαια και ανάλογα το προιόν.
2 φίλοι μου παλαιότερα είχαν πάρει για να πάρουν από μια Sony α6000 (2 στο σύνολο δηλαδή, μια για τον καθένα) και είχαν γυρίσει τα παραπάνω μαγαζιά. Τους το έφερναν πόσο έχει η μια? Τους έλεγαν πχ 600. Και κάτι καλύτερο? Όχι δε γίνεται τους έλεγαν. Αν πάρουμε 2? Πάλι δε γίνεται τους έλεγαν εκτός από ένα κατάστημα που τους έκοψε από ένα 50άρικο στη κάθε μια (100 ευρώ μειον δηλαδή στο σύνολο) και ψώνισαν από εκεί. Αν και περίμεναν να πάρουν τις 2 στα 500 έκαστος..

Ψιλοάκυρη ερώτηση αλλά μου ήρθε τώρα που είδα τα μαγαζιά. Παλιότερα είχα διαβάσει πως το Adophoto κάνει παραεισαγωγή και άρα δεν υπάρχει εγγύηση αντιπροσωπείας κλπ. Ισχύει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλαιότερα το είχα ακούσει και εγώ. Πρέπει να έχει αλλάξει κάπως η κατάσταση, στη Νικον φαίνεται επίσημος μεταπωλητής, στη Viltrox που πήρα εγώ και τους 2 φακούς (35 και 85) είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος της στην Ελλάδα οπότε οκ από εκεί για τους Viltrox και φίλος πήρε Canon rf mount με εγγύηση κανονικά 2 χρόνια όπως είπε. Άρα πάει να μπει στη λίστα με τα ''σωστά'' μαγαζιά.

Στο σκρούτζ φαίνεται ως επίσημος μεταπωλητής σε αυτές τις μάρκες που φαίνονται στην παρακάτω εικόνα (αν και δεν βλέπω canon και sony...)

qwdqwdq.png.a862e4d8dc0c7362b6b58fcf9823b719.png

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...