Προς το περιεχόμενο

Πάγωμα Η/Υ λόγο Edge


komhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, τους τελευταίους μηνες σε εντελως τυχαίες στιγμες και ενώ είμαι στο internet με τον edge ο υπολ. παγώνει (σαν να μπαινει σε κάποιο λουπ) και δεν μπορείς να του κάνεις επανεκ. ούτε τερματισμο ακόμα και με τα πληκτρα. Έχει συμβεί σε κανέναν και να το αντιμετωπισε με άλλο τρόπο φυσικά εκτός απο format? 

Ο Η/Υ έχει win10 home αυθεντικά με όλες τις ενημερώσεις περασμένες, όλες οι συσκευές έχουν τους τελευταίους drivers που μπορούν να πάρουν και το μηχάνημα δεν παρουσιάζει κανένα προβλημα πουθενά αλλού και ειδικά όταν παίζω και παιχνίδια. 

Rampage formula - q9550 - 8gb ddr2 (1066) - r9 280 - psu 1000w

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι πουθενά αλλού δεν έχω, ο firefox λειτουργει κανονικά, παιχνιδια κανονικά, προγράμματα και μάλιστα επεξεργασία video κανονικά. Τεχνικός είμαι και εχω πάνω απο 30 χρονια στη δουλειά, τέτοιο περιεργο πρόβλημα δεν έχω ξανα συναντησει, και φυσικά θα γινόταν στον δικό μου!!! Έκανα επιδιωρθωση του edge, εψαξα για ιους, rootkit, σκουλικια, όλα καθαρά. Μέχρι και την regestry καθαρισα απο σκουπίδια, τα ίδια εχω. Θερμοκρασιές κανονικές, να μην πω χαμηλές, υγεία δισκου μου διχνει οκ, αλλά αν είχε προβλημα ο δίσκος θα μου έκανε πρόβλημα ειδικά στην επεξ, video.

 

Επεξ/σία από komhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έκανα, extension δεν έχω βάλει κανένα, πως βλέπω αν έχει μπει κάποιο από μονο του;

Το hardware accelerator δεν έχει νόημα να το κλεισω γιατί χωρις αυτό θα σερνετε!

Σε ie mode γιατί να μπαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ΙΕ μπαίνει αμα το βάζεις εσύ λόγο κάποιας συγκεκριμένης σελίδας και είχε κάποια θέματα παγώματος εκεί, όπως επίσης με το hardware acceleratıon.

Τα extension τα βλέπεις στο edge://extensions/

Σε τι σημείο παγώνει, άσχετο.. ανοίγοντας tabs..; Παγώνει μόνο ο Edge η όλος ο υπολογιστής;

sfc κτλ. έχεις κάνει;

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν τον βάζω ποτέ σε ie mode, ευχαριστω για τα extensions θα το κοιτάξω.

Γράφω στην αρχή ότι κολλάει τυχαία και κολλάει όλος ο υπολογιστής. Έχω κάνει καθέ έλεγχο που μπορεί να γινει, μέχρι και τη registry έχω ελεγξει

Επεξ/σία από komhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ίσως παίζει ασυμβατότητα Windows/Browser με τον υπολογιστή σου.. δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.. Windows 10 σε αυτό τον επεξεργαστή είναι λίγο too much (αν κατάλαβα σωστά ποιο είναι) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεψέ με φιλε μου, η cpu είναι πολυ μεγάλη για τα 10, μην ακους τι λενε οι απαιτήσεις των εταιρειων , τα windows πετανε στο μηχάμημα και χωρίς ssd δισκο, τωρα για ασυμβατοτητα δεν ξέρω αν παιζεί ρόλο καμιά αναβαθμηση, αυτό που δεν ξέρω είναι αν παιζεί ρολο το ότι η r9 280 που έχω, όσο τερας και αν είναι, ειναι πλεον παλιά και δεν υποστ. ολοκληρ. Dx12 αλλά στην πραγματικότητα 11+. 

Επεξ/σία από komhs
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, komhs είπε

Πιστεψέ με φιλε μου, η cpu είναι πολυ μεγάλη για τα 10, μην ακους τι λενε οι απαιτήσεις των εταιρειων , τα windows πετανε στο μηχάμημα και χωρίς ssd δισκο, τωρα για ασημβατοτητα δεν ξέρω αν παιζεί ρόλο καμιά αναβαθμηση, αυτό που δεν ξέρω είναι αν παιζεί ρολο το ότι η r9 280 που έχω, όσο τερας και αν είναι, ειναι πλεον παλιά και δεν υποστ. ολοκληρ. Dx12 αλλά στην πραγματικότητα 11+. 

Εκεί παίζει το hardware acceleration που είπαμε. Εάν η κάρτα σου τα παίζει με τον Edge βγάζεις το hardware acceleration για να τρέξει από το CPU. Τώρα αν λες ότι σέρνετε με το CPU καταλαβαίνεις ότι κάποια αναβάθμιση το θέλει το μηχάνημα.. Οσο αναβαθμίζονται τα software θα πρέπει να συμβαδίσει και το hardware

Επεξ/σία από Adrian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπα δεν θα κάτσω να αλλάξω μηχάνημα που δεν μασάει σε επεξεργασια εικόνας και παιζει το τελευταίο need for speed σε φουλ ανάλυση χωρίς πρόβλημα, για τα κόλπα της microsoft! Θα του πάρω έναν ssd θα του περάσω τα 10 ξανά και αν μου κάνει τα ιδια μια χαρά είναι και άλλοι browser.

Αυτό το ότι τα νέα προγράμματα θέλουν και νέο υπολ. έχω βαρεθεί να το ακούω από τότε που τσακωνώμασταν αν είχε καλυτερα παιχνίδια η amiga ή ο atari!

Και η αλήθεια ήταν πολύ διαφορετική φυσικά, αν διαλέξεις σωστά τα κομμάτια κσι στήσεις σωστά το μηχάνημα σου βγάζει 10ετιες. Δεν ήρθε ακόμα η ώρα του Ryzen!

Επεξ/σία από komhs
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα 11 για δοκιμή σε ένα c2d με 4gb ram και amd radeon 3850. Μια χαρά πάει το pc με αυτό το hardware.

Δοκίμασε σε inprivate να δεις αν σου κολλήσει και εκεί και δοκίμασε και τον chrome γιατί ο edge είναι chrome based και αν είναι κάτι από την μηχανή του browser θα πρέπει να σου κάνει κόλπα και ο chrome.

2 ώρες πριν, komhs είπε

έχω βαρεθεί να το ακούω από τότε που τσακωνώμασταν αν είχε καλυτερα παιχνίδια η amiga ή ο atari!

Η Amiga!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τους άλλους browser δεν έχω θέμα, θα το δοκιμάσω αυτό που λες ευχαριστώ. 

Ναι ναι η amiga, o atari ήταν για τους μουσικόφολους, είχα και amstrad 664! 

Μακάρι στα σχολεία να τους μάθαιναν και λίγο DOS

 

Extensions το κοίταξα, δεν υπάρχει κανενα.

 

Επεξ/σία από komhs
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, komhs είπε

είχα και amstrad 664! 

Πλάκα κάνεις; Κι εγώ τον 664 είχα με Γερμανικό πληκτρολόγιο και τα γκρι πλήκτρα και πιο πριν είχα τον ZX Spectrum 48k. Τώρα μου έχει μείνει η Amiga 1200 με την Blizzard κάρτα και τον 68030.

Ωραίοι καιροί και πολύ coding.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...