Προς το περιεχόμενο

Πάγωμα Η/Υ λόγο Edge


komhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Τι το ιδιαίτερο έχει ο edge και τον θέλεις οπωσδήποτε ; Από την στιγμή που έχει ένα σωρό browsers που λειτουργούν χωρίς πρόβλημα χρησιμοποίησε αυτούς και τέλος.

Τίποτα το ιδιαίτερο και δεν τον θέλω οπωσδήποτε, για αυτό γράφω και ποιο πάνω ότι αν μου κάνει ξανά πρόβλημα θα πάω στους άλλους. Απλή συνήθεια, έχω μάθει να δουλεύω με αυτόν. Αλλά όπως είπα μετά τις αλλαγές που έκανα δεν έχω πρόβλημα.

9 ώρες πριν, HateMe είπε

Asus P5Q-E μητρική (απ τις φουλ καλές μητρικές τότε)
Asus Xonar D1 κάρτα ήχου.

Είχε φάει και γερό OC και έβλεπες διαφορά ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ PC ΤΟΥ 2008/9.
8gb ram (κάτι crucial δεν θυμάμαι ποιες)
thermaltake 750 τροφοδοτικό το οποίο αλλάχτηκε όπως αλλάχτηκαν αρκετά πράγματα ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟ 2017 που τον κράτησα και τον άλλαξα ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ !
SSD evo 850 που μπήκε πριν 2 χρόνια, πιο πριν είχα έναν άλλο 60ρη απ τους πρώτους ssd που είχαν βγει τότε.
Πρώτη κάρτα που είχε ήταν η ATI Radeon HD 4670, ακολούθησε η RX 580 limited edition όπως και μια 980 σαν την δικιά σου που είχα βάλει για λίγο καιρό πάνω να δω διαφορές (μακράν χειρότερη απ την 580 προφανώς)

Είχα περάσει ότι windows θες και έτρεχε ικανοποιητικά για browsing και τέτοια πράγματα. 

Μη συγκρίνουμε την βούρτσα με την λούτσα.

ΝΑΙ, συμφωνώ στο να κρατάς κάτι μέχρι να το ξεζουμίσεις και αν σε παίρνει να κάνεις και το upgrade σου, αλλά κάπου ώπα. 

 

Να ζητήσω αρχικά συγνώμη από τους διαχειριστές μιας και έχουμε ξεφύγει από το αρχικό θέμα.

Επίσης να σου υπενθυμίσω ότι η κουβέντα μας είναι αν κάνει ένας τετραπύρηνος q9550 για windows 10/11 και όχι για παιχνίδια του 2023.

Αρχικά ο q9400 που είχες δεν είχε καμία σχέση με τον q9550 μιας και είχε την μισή L2 cache (6 αντί 12), μιας και έστησες (υποθέτω) μηχάνημα για παιχνίδια δεν πας σε chipset P αλλά X έχει τεράστια διαφορά στην πράξη. Η κάρτα ήχου που έβαλες είναι επαγγελματική και όχι για παιχνίδια όπως κάποια μοντέλα της creative, την RX580 τι την έβαλες να κάνει σε αυτό το μηχάνημα; Όλη την ώρα με bottleneck είσουν. Και επαναλαμβάνω ο υπολογιστής που έχω δεν είναι για παιχνίδια του 2023, αν και πολλά από αυτά μια χαρά τα παίζει σε 1080, αλλά τα windows 10 είναι ακόμα πολύ μικρά για να μην τα σηκώνει το συγκεκριμένο μηχάνημα και είπαμε άλλο περνάω windows, άλλο τα ρυθμίζω σωστά.

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Ήμουν με 

DFI Lanparty nf4 sli-dr expert

AMD athlon x2 4800

Μνήμες OCZ Platinum dual channel

Geforce 7800GTX 512MB (υλοποίηση Point of View)

Τροφοδοτικό Tagan 

Θα σέβεστε 😆😆😂

 

Σωστός! (έχω ακόμα cpu cyrix x86) 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/12/2022 στις 11:07 ΜΜ, komhs είπε

Μπα δεν θα κάτσω να αλλάξω μηχάνημα που δεν μασάει σε επεξεργασια εικόνας και παιζει το τελευταίο need for speed σε φουλ ανάλυση χωρίς πρόβλημα, για τα κόλπα της microsoft! Θα του πάρω έναν ssd θα του περάσω τα 10 ξανά και αν μου κάνει τα ιδια μια χαρά είναι και άλλοι browser.

Αυτό το ότι τα νέα προγράμματα θέλουν και νέο υπολ. έχω βαρεθεί να το ακούω από τότε που τσακωνώμασταν αν είχε καλυτερα παιχνίδια η amiga ή ο atari!

Και η αλήθεια ήταν πολύ διαφορετική φυσικά, αν διαλέξεις σωστά τα κομμάτια κσι στήσεις σωστά το μηχάνημα σου βγάζει 10ετιες. Δεν ήρθε ακόμα η ώρα του Ryzen!

"Rampage formula - q9550 - 8gb ddr2 (1066) - r9 280 - psu 1000w"

Αυτο ειναι που δε μασαει τιποτα, πουθενα; 

Αλλο το "τα παει ακομα υποφερτά για μηχανημα  15ετιας" και αλλο το παιζω τελευταιους τιτλους σε full αναλυση και δε μασαω σε επεξεργασια εικονας. 

Πιθανοτατα να ξερεις η καρτα γραφικων τρωει κολλημα, στον IE ή καποιο extension, συνηθως τυπου flash. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

"Rampage formula - q9550 - 8gb ddr2 (1066) - r9 280 - psu 1000w"

Αυτο ειναι που δε μασαει τιποτα, πουθενα; 

Αλλο το "τα παει ακομα υποφερτά για μηχανημα  15ετιας" και αλλο το παιζω τελευταιους τιτλους σε full αναλυση και δε μασαω σε επεξεργασια εικονας. 

Πιθανοτατα να ξερεις η καρτα γραφικων τρωει κολλημα, στον IE ή καποιο extension, συνηθως τυπου flash. 

Ρε παιδιά συγνώμη τώρα αλλά έχω πει πολλές φορές ότι είχα πρόβλημα μόνο με τον edge και αυτό ξαφνικά και δεν πάει υποφερτά και ναι όσο και αν δεν το πιστεύεις δεν μασάει σε επεξεργασία εικόνας. Τώρα το ότι κάποια παιχνίδια τα παίζει σε φουλ ανάλυση και κάποια όχι δεν σε πονηρεύει για τίποτα. Εμείς οι παλιοί όταν άρχισαν να αναβαθμίζονται τα γραφικά στα παιχνίδια και να βγαίνουν κάρτες γραφικών σαν τα στραγάλια είχαμε μια θεωρία ...ρουτίνες καθυστέρησης, για ψάξτο λίγο δεν είναι το hardware το πρόβλημα που πολλά παιχνίδια θέλουν εξιουμ για να παίξουν! Είπα επίσης  ότι το πρόβλημα λύθηκε! 

 

Λοιπόν μιας το θέμα εξαιτίας κάποιων ξέφυγε τελείως, εγώ είχα ένα πρόβλημα που με την βοήθεια φίλων εδώ λύθηκε και τους ευχαριστώ γι αυτό, τώρα όλοι εσείς που μου απαντάτε ότι το μηχάνημα είναι παλιό και ότι κολλάει γιατί τα παιξε και θέλει αλλαγή και τι κάνεις με την μπουρούχα στο 2023 δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο μπαίνετε στον κόπο να πείτε μια άχρηστη εξυπνάδα σχετική με το αρχικό πρόβλημα. Αν εγώ μένω με το συγκεκριμένο μηχάνημα, ε κάποιο λόγο θα έχω ,αν κολλούσε δεν νομίζω ότι θα δούλευα σε αυτό! Όταν κάποιος ρωτά κάτι αν γνωρίζεται απάντηση σχετική με την ερώτηση τότε απαντήστε όλα τα άλλα είναι σαν να ακούω κουστουμαρισμένους τεχνικούς να λένε όταν τους ρωτούν τι έχει ο υπολογιστής ...αστοχία υλικού (κοινώς δεν έχω ιδέα) 

Επεξ/σία από komhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2022 στις 7:43 ΠΜ, komhs είπε

Με τους άλλους browser δεν έχω θέμα, θα το δοκιμάσω αυτό που λες ευχαριστώ. 

Ναι ναι η amiga, o atari ήταν για τους μουσικόφολους, είχα και amstrad 664! 

Μακάρι στα σχολεία να τους μάθαιναν και λίγο DOS

 

Extensions το κοίταξα, δεν υπάρχει κανενα.

 

o browser φταιει , το ειπες και μονος σου.Το εκανε και εμενα πιο παλια και ξαναγυρισα σε chrome απο τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εντελώς άλλα συστατικά!! (firefox σε win11 και ryzen 3600 με ram 32gb στα 3600 και gtx-1660s)

Την 3η φορά που το έκανε ετρεχε μονο ο firefox οπότε έκανα refresh firefox και το πρόβλημα λύθηκε. Θεωρώ ότι το πρόβλημα ξεκίνησε απο το τελευταίο win update που έκανα.

Τώρα θα πάω σε φίλο που του κράσαρε ο edge αμέσως μετά το update σε win11 και δεν έχει άλλο browser στο pc🙃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, komhs είπε

Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω και δεν ξέρω, γιατί από πείρα μόνο προβλήματα είχα όταν χρησιμοποιούσα είτε uninstallers, είτε registry cleaner, και προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο μπελά να μπω σε safe mode στα 10/11, παρά να καθαρίσω μόνος μου την registry.  

Το DDU κάνει πολύ καλή δουλειά, ιδίως όταν πρόκειται να γίνει αλλαγή vga. Δεν έχει καμία σχέση με τους γενικούς cleaners/uninstallers γιατί κάνει μόνο μία δουλειά και την κάνει καλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλες μου micos000, οταν έχεις ξεκινήσει απο home μετά dos και όταν με τα win95 η ευχή τοτε ήταν "να τα εγκαταστησεις" καταλαβαινεις οτι αναγκαστικά μαθαινεις να τα κάνεις τα περισσοτερο χειροκινητα. Έδω όμως είμαστε για να μαθαινουμε νεα πραγματα, ευχαριστώ για την πρόταση και έχω σκοπό να το δοκιμάσω.

Επεξ/σία από komhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, komhs είπε

Αν εγώ μένω με το συγκεκριμένο μηχάνημα, ε κάποιο λόγο θα έχω ,αν κολλούσε δεν νομίζω ότι θα δούλευα σε αυτό!

Μαζί σου! Κι εγώ αν δεν έπαιζα ένα απαιτητικό παιχνίδι, ακόμα με το X5460 θα ήμουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/12/2022 στις 10:07 ΠΜ, komhs είπε

δεν μασάει σε επεξεργασία εικόνας

Έχεις εξαιρετικά χαμηλά standards απλά. 

Στο διάστημα πάει το μηχάνημα, μαζί με το Apollo 11 στη Σελήνη. 

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...