Προς το περιεχόμενο

Πάγωμα Η/Υ λόγο Edge


komhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι τον 664 με 128κ επέκταση μνήμης! Φύλαξέ τη την amiga (και μάλιστα την 1200) γιατί είναι κάτι παραπάνω από συλλεκτικό κομμάτι! 

Λοιπόν στο θέμα μας, μετά το καθάρισμα που έκανα στην registry και την διαγραφή όλων των προσωρινών του edge δεν μου ξανά έκανε πρόβλημα. Θα δούμε γιατί μπορεί να είναι και τυχαίο! Ευχαριστώ πάντων για τις απαντήσεις σας! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάτι ακόμα που είδα είναι μήπως το smartsceen για τον edge δημιουργεί προβλήματα.

Γράψε κάτω αριστερά στην αναζήτηση smartscreen και επέλεξε από τα αποτελέσματα την προστασία με βάση τη φήμη.

spacer.png

Θα ανοίξουν οι ρυθμίσεις ασφαλείας. Εκεί απενεργοποίησε τον έλεγχο εφαρμογών και το smartscreen για τον Edge.

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί; Επειδή έχει c2q επεξεργαστή; Μια χαρά είναι για 10/11.

Δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα να έχουμε i5 12ης γενιάς, 32gb ram και 2060 vga! Άσε που δεν τα χρειαζόμαστε για αυτό που θέλουμε από το pc.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κολλάει το μχν πολυ πιθανόν να εχεις hardware πρόβλημα ο edge ειναι μερος των windows, γνωμη μου  κατεβασε ενα διαγνωστικό για την καρτα γραφικων που εχεις και τσεκαρε την διεξοδικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Γιατί; Επειδή έχει c2q επεξεργαστή; Μια χαρά είναι για 10/11.

Δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα να έχουμε i5 12ης γενιάς, 32gb ram και 2060 vga! Άσε που δεν τα χρειαζόμαστε για αυτό που θέλουμε από το pc.

Έχω και εγώ το παλιό μου Q9400 με ssd κλπ και είναι ό,τι πιο σάπιο υπάρχει. 
Δεν γίνεται εν έτη 2023 (σε λίγες μέρες) και να αναρωτιέσαι γιατί δεν σου τρέχει καλά κάτι. 
Μη τα ισοπεδώνουμε και όλα ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσε και το παρακάτω, κάποιες φορές γαμ...ται και μπορεί να δεις cpu usage μέχρι και 99%.

Μου έτυχε μια φορά με Ryzen 2700. Αν σου τύχει και ταυτόχρονα τρέχεις και κάποιο πρόγραμμα κλάφτα! 

image.png.cc6e2fa6e8e321a8e9ece5a7a2e8917d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, HateMe είπε

Βάλε και windows 98 να είναι ασορτί με το pc

 

Ασχολουμε εδώ και 30 χρόνια επαγγελματικά με την συναρμολογηση υπολογιστών, για να κρατάω αυτό το μηχάνημα μάλλον θα δουλευει καλά...

Οσο για τα 98 έχω και δευτερο με τα 98 και voodoo2

46 λεπτά πριν, Aris_ είπε

Αν κολλάει το μχν πολυ πιθανόν να εχεις hardware πρόβλημα ο edge ειναι μερος των windows, γνωμη μου  κατεβασε ενα διαγνωστικό για την καρτα γραφικων που εχεις και τσεκαρε την διεξοδικά

Δεν κολλάει το μηχανημα, το είπα και ποιό πάνω, η κάρτα σίγουρα δεν έχει προβλημα μιας και παίζει όλα τα τελευταία παιχνιδια μια χαρά.

19 λεπτά πριν, NIKOS25271 είπε

Κλείσε και το παρακάτω, κάποιες φορές γαμ...ται και μπορεί να δεις cpu usage μέχρι και 99%.

Μου έτυχε μια φορά με Ryzen 2700. Αν σου τύχει και ταυτόχρονα τρέχεις και κάποιο πρόγραμμα κλάφτα! 

image.png.cc6e2fa6e8e321a8e9ece5a7a2e8917d.png

Έυχαριστώ, αλλά όλα αυτά τα έχω απενοργοποιημενα από την πρώτη στιγμή.

4 ώρες πριν, micos000 είπε

Κάτι ακόμα που είδα είναι μήπως το smartsceen για τον edge δημιουργεί προβλήματα.

Γράψε κάτω αριστερά στην αναζήτηση smartscreen και επέλεξε από τα αποτελέσματα την προστασία με βάση τη φήμη.

spacer.png

Θα ανοίξουν οι ρυθμίσεις ασφαλείας. Εκεί απενεργοποίησε τον έλεγχο εφαρμογών και το smartscreen για τον Edge.

spacer.png

Ευχαριστώ φίλε, μετά τις τελευταιες αλλάγες που έκανα δεν μου εχει κάνει προβλημα, αν μου κάνει ξανά θα το δοκιμάσω! 

39 λεπτά πριν, HateMe είπε

Έχω και εγώ το παλιό μου Q9400 με ssd κλπ και είναι ό,τι πιο σάπιο υπάρχει. 
Δεν γίνεται εν έτη 2023 (σε λίγες μέρες) και να αναρωτιέσαι γιατί δεν σου τρέχει καλά κάτι. 
Μη τα ισοπεδώνουμε και όλα ε.

Δεν έχει σημασια αν έχεις q9400 με ssd, τι μητρική έχεις με τι chipset; τι μνήμες έχεις με τι χρονισμό και ποσο ρευμα παιρνουν; έχεις καρτα ηχου ή όλη η επεξεργασία του ήχου πεφτει στην cpu και το σημαντικότερο, αυτός που πέρασε τα windows ηξερε να τα ρυθμισει η τα άφησε οπως καθισαν από μόνα τους. Είναι πολλά αυτά πουθέλει ένας η/υ για να δουλέψει σωστα

Επεξ/σία από komhs
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη μου μιας και ανέφερες κάπου πιο πάνω τη registry, δε ξέρω αν χρησιμοποιείς κάποιο registry cleaner η έκανες manual, γενικά προτείνεται να μη "βάζουμε χερι" στη registry αλλά την αφήνουμε ως έχει, γιατί πιο πολλές φορές δημιουργούνται προβλήματα απ' το να φτιάχνονται. Και σε θέμα χώρου δεν καταλαμβανει κάτι ιδιαιτερο. Δεν ξέρω ούτε λέω ότι εκεί μπορεί να οφείλεται το θέμα που έχεις, απλά το αναφέρω μιας και διάβασα τα παραπάνω.

 

 

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Γνώμη μου μιας και ανέφερες κάπου πιο πάνω τη registry, δε ξέρω αν χρησιμοποιείς κάποιο registry cleaner η έκανες manual, γενικά προτείνεται να μη "βάζουμε χερι" στη registry αλλά την αφήνουμε ως έχει, γιατί πιο πολλές φορές δημιουργούνται προβλήματα απ' το να φτιάχνονται. Και σε θέμα χώρου δεν καταλαμβανει κάτι ιδιαιτερο. Δεν ξέρω ούτε λέω ότι εκεί μπορεί να οφείλεται το θέμα που έχεις, απλά το αναφέρω μιας και διάβασα τα παραπάνω.

 

 

Με το χεράκι μου την φτιάχνω, και αν δεν ήξερα τι να κάνω δεν θα το δοκίμαζα καν. Τα registry cleaner είναι ότι χειρότερο υπάρχει, τώρα την registry δεν την καθαρίζεις για να κερδίσεις χόρο, αλλά γιατί παλιά προγράμματα και ειδικά παλιές εγκαταστάσεις drivers δεν φεύγουν ποτέ και όλα αυτά δημιουργούν πρόβλημα και στο χρόνο εκκίνησης αλλά και γενικά στην λειτουργία του μηχανήματος. Δοκίμασε πχ αν έχεις μια κάρτα γραφ. amd να κάνεις απεγκατάσταση τους driverw γιατί αποφάσισες να πάρεις μια nvidia. Ακόμα και μετά την επανεκκίνηση του μηχανήματος θα βρεις και στο c:\ ,άλλα και στην registry πολλές καταχωρήσεις της AMD.

Επεξ/σία από komhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, komhs είπε

Με το χεράκι μου την φτιάχνω, και αν δεν ήξερα τι να κάνω δεν θα το δοκίμαζα καν. Τα registry cleaner είναι ότι χειρότερο υπάρχει, τώρα την registry δεν την καθαρίζεις για να κερδίσεις χόρο, αλλά γιατί παλιά προγράμματα και ειδικά παλιές εγκαταστάσεις drivers δεν φεύγουν ποτέ και όλα αυτά δημιουργούν πρόβλημα και στο χρόνο εκκίνησης αλλά και γενικά στην λειτουργία του μηχανήματος. Δοκίμασε πχ αν έχεις μια κάρτα γραφ. amd να κάνεις απεγκατάσταση τους driverw γιατί αποφάσισες να πάρεις μια nvidia. Ακόμα και μετά την επανεκκίνηση του μηχανήματος θα βρεις και στο c:\ ,άλλα και στην registry πολλές καταχωρήσεις της AMD.

Ακόμα και μετά από DDU σε safe mode;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Ακόμα και μετά από DDU σε safe mode;

Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω και δεν ξέρω, γιατί από πείρα μόνο προβλήματα είχα όταν χρησιμοποιούσα είτε uninstallers, είτε registry cleaner, και προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο μπελά να μπω σε safe mode στα 10/11, παρά να καθαρίσω μόνος μου την registry.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, komhs είπε

 

Δεν έχει σημασια αν έχεις q9400 με ssd, τι μητρική έχεις με τι chipset; τι μνήμες έχεις με τι χρονισμό και ποσο ρευμα παιρνουν; έχεις καρτα ηχου ή όλη η επεξεργασία του ήχου πεφτει στην cpu και το σημαντικότερο, αυτός που πέρασε τα windows ηξερε να τα ρυθμισει η τα άφησε οπως καθισαν από μόνα τους. Είναι πολλά αυτά πουθέλει ένας η/υ για να δουλέψει σωστα

Asus P5Q-E μητρική (απ τις φουλ καλές μητρικές τότε)
Asus Xonar D1 κάρτα ήχου.

Είχε φάει και γερό OC και έβλεπες διαφορά ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ PC ΤΟΥ 2008/9.
8gb ram (κάτι crucial δεν θυμάμαι ποιες)
thermaltake 750 τροφοδοτικό το οποίο αλλάχτηκε όπως αλλάχτηκαν αρκετά πράγματα ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟ 2017 που τον κράτησα και τον άλλαξα ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ !
SSD evo 850 που μπήκε πριν 2 χρόνια, πιο πριν είχα έναν άλλο 60ρη απ τους πρώτους ssd που είχαν βγει τότε.
Πρώτη κάρτα που είχε ήταν η ATI Radeon HD 4670, ακολούθησε η RX 580 limited edition όπως και μια 980 σαν την δικιά σου που είχα βάλει για λίγο καιρό πάνω να δω διαφορές (μακράν χειρότερη απ την 580 προφανώς)

Είχα περάσει ότι windows θες και έτρεχε ικανοποιητικά για browsing και τέτοια πράγματα. 

Μη συγκρίνουμε την βούρτσα με την λούτσα.

ΝΑΙ, συμφωνώ στο να κρατάς κάτι μέχρι να το ξεζουμίσεις και αν σε παίρνει να κάνεις και το upgrade σου, αλλά κάπου ώπα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το ιδιαίτερο έχει ο edge και τον θέλεις οπωσδήποτε ; Από την στιγμή που έχει ένα σωρό browsers που λειτουργούν χωρίς πρόβλημα χρησιμοποίησε αυτούς και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...