Προς το περιεχόμενο

Η ταινία Avatar: The Way of Water ξεπέρασε το $1 δις σε έσοδα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, loypis είπε

τελεια ταινια!! ειδικα σε 3d. 3 ωρες μεν..αλλα.. 3 ωρες μαγειας.θα την ξαναεβλεπα ευχαριστως!!

εχεις απολυτο δικιο, απιστευτη ταινια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, makism87 είπε

εγώ το είδα τσάμπα στο ίντερνετ !!! 😄

αν το δεις 3d σε καμια αιθουσα στο mall θα σου φυγει το κεφαλι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, georgiosmag είπε

κατεβάζεις δεν μετατρέπεις σε τίποτε.. κάποια bluray 3d που έχω τα ριπάρεις μόνο αν θέλεις και τα σώζεις στο δίσκο

ναι η εφαρμογή λέγεται skybox VR και εγώ προσωπικά απεχθάνομαι το σινεμά σε γενικές γραμμές οπότε διαλέγω να είμαι στο φεγγάρι απομονωμένος και να ζουμάρω όσο θέλω  

δεν χρειάζεται εντωμεταξύ να κάνεις τίποτε αντιγραφή στο headset... όλα τα συγχρονα ρουτερ (εγώ έχω κοσμοτέ) έχουν και μια usb Πάνω... συνδέεις το δίσκο 2ΤΒ γεμάτο με ταινίες και 3dvr και το skybox το βλέπει μέσα από smd... αλλά υπάρχει και εφαρμογή client στα windows... η εφαρμογή είναι η καλύτερη μακράν από οποιαδήποτε άλλη γιατί είναι πανεύκολη με το ΑΙ να καταλαβαίνει πάντα τι του έχεις βάλει και να στο ανοίγει αυτόματα SBS OU κλπ κλπ...

όσο για το budget μέσα στο imdb λέει 250 ότι είναι... δε γνωρίζω η προώθηση αν πάει ξεχωριστά... αν ισχύει αυτό και αν ισχύει ως ποσοστό όπως είπες διπλάσιο του μπάτζετ τότε και έτσι έχουν καλυφθεί τα έξοδα...

Εχω πανω απο 150 3d Bluray και περιπου 500 Βluray.
Tα 3D τα βλεπω σε μια LG 3D TV αλλα δυστυχως πλεον δεν βγαζουν 3D TVs.
Eιχα ψαξει παλαιοτερα να δω αν με καποιο τροπο μπορεις να τα δεις απο VR και η μονη λυση ηταν με RIP στο δισκο.
Γενικα προτιμω να βλεπω Bluray disc και οχι Bluray RIP γιατι ποτε δεν ειχαν την ιδια ποιοτητα/κινηση/ηχο αλλα απο το τιποτα(αν χαλασει η TV) ισως παω στη λυση VR.

To budget μαλλον αλλαξε στη πορεια και το Imdb εχει την αρχικη εκτιμηση.
Πλεον ειναι η ταινια με το μεγαλυτερο budget .
 

Screenshot_1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει ενα φαινομενο στον κιν/φο που δεν θυμαμαι το ονομα του. ειναι αυτο που συμβαινει οταν μια μεγάλη ταινια παιρνει ημερομηνία πρεμιερας και λογω του βαρους της σπρώχνει μακρια τις αλλες μεγαλες παραγωγες. το βαρος του δευτερου αβαταρ ηταν απλα τεραστιο και εκανε χωρο ωστε η ταινια να κάνει εισιτήρια ακομη και απο τους περαστικους ενα μηνα αργοτερα απλα γιατι αυτο θα ειναι το μονο καλο έργο που θα μπορουν να δουν. 

btw το αβαταρ ειναι ο ορισμος της επικης ταινιας. οχι επικής οπως στην καθομιλουμένη αποκαλουμε μια ταινια που μας φανηκε υπερβολικα καλη για τα γουστα μας αλλα του ορισμου του επους. οσο για το σεναριο που ακουγονται πολλα, δεν παιζει να δειτε πιο "καλό" σεναριο στο αβαταρ γιατι αυτο ακριβως ειναι το σεναριο που πρεπει να εχει για να μιλαμε για 2δις εσοδα. ισως στο 4-5 αφου πλεον θα ειναι "easy money" anyway να ειναι λίγο πιο βαθύ και οχι τοσο παιδικο αλλα και παλι δυσκολο το βλεπω.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Παιδιά την έχει δει κάποιος σε 3d στην Τεχνόπολις στο Ηράκλειο Κρήτης; Αν ναι είναι καλή η ποιότητα της προβολής;

Έχουν περάσει τα χρόνια της τεχνολογίας που χρησιμοποιούν αλλά δεν νομίζω να έχεις άλλη επιλογή εκτός και αν έχεις VR και υπομονή. Εγώ την ευχαριστήθηκα πολύ. Αν πας να καθήσεις όσο πιο κοντά μπορείς μιας και τα γυαλιά κόβουν πολύ φωτεινότητα και φίλοι που κάθησαν προς τις τελευταίες σειρές παραπονέθηκαν πως ήταν θολά και δεν έβλεπαν καλά, αλλά μετά που ήρθαν πιο μπροστά από την μέση σειρά, ήταν άλλη ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, whiteman7 είπε

αν το δεις 3d σε καμια αιθουσα στο mall θα σου φυγει το κεφαλι 😁

δεν μπορώ να το δω έχω πρόβλημα στα μάτια με κουράζει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εχω πανω απο 150 3d Bluray και περιπου 500 Βluray.
Tα 3D τα βλεπω σε μια LG 3D TV αλλα δυστυχως πλεον δεν βγαζουν 3D TVs.
Eιχα ψαξει παλαιοτερα να δω αν με καποιο τροπο μπορεις να τα δεις απο VR και η μονη λυση ηταν με RIP στο δισκο.
Γενικα προτιμω να βλεπω Bluray disc και οχι Bluray RIP γιατι ποτε δεν ειχαν την ιδια ποιοτητα/κινηση/ηχο αλλα απο το τιποτα(αν χαλασει η TV) ισως παω στη λυση VR.

To budget μαλλον αλλαξε στη πορεια και το Imdb εχει την αρχικη εκτιμηση.
Πλεον ειναι η ταινια με το μεγαλυτερο budget .
 

Screenshot_1.jpg

Το Bluray disk είναι 100% ίδια η ποιόητα με το blueray rip. Δεν μιλάμε για transcoding/encoding κλπ κλπ... Μιλάμε για RIP. δηλαδή το λογισμικό πετάει έξω τις περιτές γλώσσες μενού εξτρά περιττούς ήχους κλπ και κρατάει ΜΟΝΟ την ταινία τον ήχο και τους υπότιτλους σε ΕΝΑ αρχείο πλεγμένο απείραχτη η ποιότητα αφού είναι απλά αντιγραφή. 

Θα ήθελα αν έχεις λίστα να μου στείλεις με πμ σε παρακαλώ αν έχεις όρεξη με τα 3D σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgiosmag είπε

Το Bluray disk είναι 100% ίδια η ποιόητα με το blueray rip. Δεν μιλάμε για transcoding/encoding κλπ κλπ... Μιλάμε για RIP. δηλαδή το λογισμικό πετάει έξω τις περιτές γλώσσες μενού εξτρά περιττούς ήχους κλπ και κρατάει ΜΟΝΟ την ταινία τον ήχο και τους υπότιτλους σε ΕΝΑ αρχείο πλεγμένο απείραχτη η ποιότητα αφού είναι απλά αντιγραφή. 

Θα ήθελα αν έχεις λίστα να μου στείλεις με πμ σε παρακαλώ αν έχεις όρεξη με τα 3D σου... 

Δεν προκεται να παιξει Master Audio  ηχο απο τον HDD/SSD ή πανω απο 24p απο το Hdmi της Gpu.
Δεν το καταφερα ακομα και οταν ειχα bluray RW στο pc και τα επαιζα απο το ιδιο το δισκακι Bluray.
Bαλε ενα Bluray να παιξει απο "φετα" με καλο ενισχυτη και μετα καντο rip να το παιξεις απο το pc και θα δεις.

Nα το εξηγησω λιγο διαφορετικα, οταν θα περασεις το bluray στο δισκο χωρις να πειραξεις αναλυσεις και ηχο, υποθετικα θα εχεις ακριβως την ιδια "εικονα" και τον ιδιο "ηχο" δεν θα χασουν σε ποιοτητα σαν αρχεια.
Οταν ερθει η ωρα ομως που το pc θα παιξει το ρολο της πηγης για να σου δωσει "ηχο" και "εικονα" στο Home Cinema, δεν μπορει να σου δωσει ηχο Master Audio και εικονα πανω απο 24p σε αντιθεση με τη "φετα" bluray που μπορει να κανει και τα 2.
Eιναι σαν να εχεις στο δισκο μια ταινια με ηχο 5.1 και τα ηχεια σου να ειναι stereo.
H ταινια εχει να σου δωσει αλλα τα ηχεια σου δεν μπορουν.
Ετσι και το pc δεν μπορει να δωσει Master Audio ενω το αρχειο υποτιθεται μπορει.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

... το pc δεν μπορει να δωσει Master Audio ενω το αρχειο υποτιθεται μπορει.
 

Εκτός από τα παλαιότερα DD, DD+, DTS, ένα Pc μπορεί να παίξει και τα νεότερα DD HD, DD HD atmos, DTS HD MA, DTS:X.

Θα χρειαστεί ένας Player που μπορεί να περάσει στον AVR ενισχυτή με bit streaming τα παραπάνω σήματα για αποκωδικοποίηση (π.χ. MPC-HC με LAV filters)

 

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Athoz είπε

Έχουν περάσει τα χρόνια της τεχνολογίας που χρησιμοποιούν αλλά δεν νομίζω να έχεις άλλη επιλογή εκτός και αν έχεις VR και υπομονή. Εγώ την ευχαριστήθηκα πολύ. Αν πας να καθήσεις όσο πιο κοντά μπορείς μιας και τα γυαλιά κόβουν πολύ φωτεινότητα και φίλοι που κάθησαν προς τις τελευταίες σειρές παραπονέθηκαν πως ήταν θολά και δεν έβλεπαν καλά, αλλά μετά που ήρθαν πιο μπροστά από την μέση σειρά, ήταν άλλη ταινία.

Αυτό που φοβόμουν, δεν έχω πάει ποτέ στο Τεχνόπολις, αλλά στο Κορνάρος η ποιότητα είναι ως απαράδεκτη, αν ήταν το ίδιο προτιμώ να μην την δω καθόλου, αλλά αφού το λες θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την είδα σε 3d, απολαυστική. 

 

Αν και περίμενα έστω ένα διάλειμμα για τοσες ώρες,  δεν έγινε,  και μου έτυχε κάμποσες φορές το ίδιο σε πολυκινηματογραφους διαφορετικών αλυσίδων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν προκεται να παιξει Master Audio  ηχο απο τον HDD/SSD ή πανω απο 24p απο το Hdmi της Gpu.
Δεν το καταφερα ακομα και οταν ειχα bluray RW στο pc και τα επαιζα απο το ιδιο το δισκακι Bluray.
Bαλε ενα Bluray να παιξει απο "φετα" με καλο ενισχυτη και μετα καντο rip να το παιξεις απο το pc και θα δεις.

Nα το εξηγησω λιγο διαφορετικα, οταν θα περασεις το bluray στο δισκο χωρις να πειραξεις αναλυσεις και ηχο, υποθετικα θα εχεις ακριβως την ιδια "εικονα" και τον ιδιο "ηχο" δεν θα χασουν σε ποιοτητα σαν αρχεια.
Οταν ερθει η ωρα ομως που το pc θα παιξει το ρολο της πηγης για να σου δωσει "ηχο" και "εικονα" στο Home Cinema, δεν μπορει να σου δωσει ηχο Master Audio και εικονα πανω απο 24p σε αντιθεση με τη "φετα" bluray που μπορει να κανει και τα 2.
Eιναι σαν να εχεις στο δισκο μια ταινια με ηχο 5.1 και τα ηχεια σου να ειναι stereo.
H ταινια εχει να σου δωσει αλλα τα ηχεια σου δεν μπορουν.
Ετσι και το pc δεν μπορει να δωσει Master Audio ενω το αρχειο υποτιθεται μπορει.
 

Λολ.  Δώσε βάση για να μαθαίνεις.  

Όταν παίζεις με τη "φέτα" που λες μέσα αυτή έχει γραμμένο στο λογισμικό της τα κατάλληλα δικαιώματα και τους codecs για να παίζει τον ήχο.  Όταν παίζεις από το pc με κατάλληλα ρυθμισμένο player (mpc) και με το κατάλληλο πακέτο κωδικοποιητων και με σωστή ρύθμιση κάρτα ήχου (να είναι και συμβατή κιόλας) και ένα σκασμό άλλες μαλακίες που σε κάνουν να μην χρησιμοποιείς ποτέ τον υπολογιστή για τέτοιες δουλειές.  

Εγώ έχω ένα plex server μέσα στο σπίτι και με τους κατάλληλους players ΜΟΝΟ από τηλεόραση (lg c9) με τον ενσωματωμένο το δικό της player  (ανοίγοντας πλεξ στην τηλεόραση χρησιμοποιεί το δικό της εσωτερικό αποκωδικοποιητή που παίζει τα πάντα αφού έχει drm για οποιοδήποτε ήχο) η με το quest που με τον skybox με κάποιο τρόπο (καλός προγραμματιστής) παίζει τα πάντα ... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Λολ.  Δώσε βάση για να μαθαίνεις.  

Όταν παίζεις με τη "φέτα" που λες μέσα αυτή έχει γραμμένο στο λογισμικό της τα κατάλληλα δικαιώματα και τους codecs για να παίζει τον ήχο.  Όταν παίζεις από το pc με κατάλληλα ρυθμισμένο player (mpc) και με το κατάλληλο πακέτο κωδικοποιητων και με σωστή ρύθμιση κάρτα ήχου (να είναι και συμβατή κιόλας) και ένα σκασμό άλλες μαλακίες που σε κάνουν να μην χρησιμοποιείς ποτέ τον υπολογιστή για τέτοιες δουλειές.  

Εγώ έχω ένα plex server μέσα στο σπίτι και με τους κατάλληλους players ΜΟΝΟ από τηλεόραση (lg c9) με τον ενσωματωμένο το δικό της player  (ανοίγοντας πλεξ στην τηλεόραση χρησιμοποιεί το δικό της εσωτερικό αποκωδικοποιητή που παίζει τα πάντα αφού έχει drm για οποιοδήποτε ήχο) η με το quest που με τον skybox με κάποιο τρόπο (καλός προγραμματιστής) παίζει τα πάντα ... 

 

Toσο οι καρτες ηχου(εχω και Creative) οσο και ο Player ηταν σωστα σεταρισμενα.
Τη αποκωδικοποιηση την εκανε ενισχυτης Αudio/Video που μπορει να παιξει και 7.1 Dolby Atmos αλλα το pc δεν ειχε την "ικανοτητα" να του δωσει Master Audio ή πανω απο 1080p/24p.
Aυτο που περιγραφεις εσυ ειναι οταν προσπαθεις να κανεις αποκωδικοποιηση απο το pc κατευθειαν στα ηχεια.
Oταν συνδεσεις τη "φετα" με οπτικη ινα στελνει το Master Audio στον ενισχυτη και το Hdmi στελνει 1080p/24p που στο μετατρεπει σε 1080p/60p.
Αν εσυ ακους ηχο απο τα ηχεια της C9 προφανως και δεν θα καταλαβεις και μεγαλη διαφορα.
Eιναι σαν τα ακουστικα headsets που ειναι stereo και προσπαθουν να σου δωσουν εικονικο 5.1 μεσω software.
Αν ομως ειχες ενισχυτη 7.1 και ηχεια 7.1 με πιστοποιηση THX η διαφορα στον ηχο ειναι τεραστια.
Αλλο ηχο εχεις στο Dolby Pro Logic, αλλο στο Dolby Digital και αλλο στο Dolby Atmos με Μaster Audio.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω σε λίγες μέρες να πάω να τη δω με τη κολλητή στη καλύτερη αίθουσα ΔΙΧΩΣ 3D.

Ψάχνοντας είδα οτι η έκδοση 2D ΔΕΝ έχει Atmos, ούτε HFR, ή εν πάσει περιπτώσει δεν το υποστηρίζουν οι αίθουσες που θα το παίξουν.

Είναι δυνατόν να σου δίνουν επιλογές HFR Atmos ΜΟΝΟ με 3D?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...