Προς το περιεχόμενο

Microsoft Surface Pro 9 (Intel Core i7) Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2022 στις 8:08 ΜΜ, korakios είπε

δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό ....

Οταν βλεπω εκατονταδες ταινιες show κλπ, και θελω να βαζω και υποτιτλους ΑΠΑΙΤΩ να εχω ευκολη προσβαση σε torrents . Ουτε streaming ουτε χαζομαρες. Μιλαω για αριστη ποιοτητα κατεβασμενο πειρατικο υλικο. 

Οποτε ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΙ δεν υπαρχουν, ειδικα οτι δεν μου προσφερεις κατι τοσο σημαντικο για μενα.

Επεξ/σία από Allan-Wake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ας μην ξεχνάμε ότι για γραφιστική ,σχέδιο , ζωγραφική χρησιμοποιούμε Pen displays ,  X-Pen , Huion  κτλπ καταπληκτικές οθόνες 4k QHD που φτάνουν και τις 24 ίντσες  και συνδέονται και με MacBook και με Windows PC  .

Huion Europe | Official distributor of Huion products

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Allan-Wake είπε

Οταν βλεπω εκατονταδες ταινιες show κλπ, και θελω να βαζω και υποτιτλους ΑΠΑΙΤΩ να εχω ευκολη προσβαση σε torrents . Ουτε streaming ουτε χαζομαρες. Μιλαω για αριστη ποιοτητα κατεβασμενο πειρατικο υλικο. 

Οποτε ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΙ δεν υπαρχουν, ειδικα οτι δεν μου προσφερεις κατι τοσο σημαντικο για μενα.

άρα θα συμβιβαστείς με κάτι άλλο , συμβαίνουν αυτά δυστυχώς ....

για tablet πάντως μονόδρομος τα ipad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

άρα θα συμβιβαστείς με κάτι άλλο , συμβαίνουν αυτά δυστυχώς ....

για tablet πάντως μονόδρομος τα ipad

μαλλον δεν εχεις ιδεα ποσο καλα ειναι πλεον τα android tablet (samsung tab s8) ή windows tablet οπως το surface

καποτε ναι το Ipad ηταν με διαφορα μπροστα, πλεον δεν ισχυει (οπως δεν ισχυει και με τα iphone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Allan-Wake είπε

μαλλον δεν εχεις ιδεα ποσο καλα ειναι πλεον τα android tablet (samsung tab s8) ή windows tablet οπως το surface

καποτε ναι το Ipad ηταν με διαφορα μπροστα, πλεον δεν ισχυει (οπως δεν ισχυει και με τα iphone)

πέρασε και έφυγε απο τα χέρια μου το SP8 , tablet δεν ήταν πάντως , χωρίς πληκτρολόγιο touchpad/ποντίκι , δεν παλεύεται

android , δεν έχω δει κάτι στα λεφτά του εισαγωγικού ipad που να με συγκινεί , το αρχαίο air2 πάντως που έχω είναι καλύτερο απο σημερινά φθηνο android tablets , το S8 δε θα υπήρχε περίπτωση να το προτιμήσω αν ήθελα tablet

υπόψιν δε λέω οτι είναι κακιά συσκευή η σειρά SP , αν δούλευα Windows λόγω εφαρμογών σίγουρα θα τσιμπούσα ένα αν με κάλυπτε σε απαιτήσεις , απλά δεν είναι tablet παρόλου που έχει multitouch αφή και οι desktop εφαρμογές κλασσικά δεν είναι βελτιστοποιημένες για αφή .

edit : Δεν ξέρω με τα 11άρια που τρέχουν android εφαρμογές αν κάπως βελτιώνεται η εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Volga είπε

Καταρχήν  καλή χρονιά να έχουμε φίλε μου!

Είμαι χρήστης ταυτόχρονα στα εξής:

Ubuntu 22.10

Windows 10

Windows 11

IOS 16.2

Mac OS Monterey

Όλα λογω δουλειάς.

Θεωρώ λοιπόν οτι τα Windows είναι έτη φωτός μπροστά από τα Mac σε λειτουργίες. ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ! Ειδικά αν έχεις συσκευή με touch screen.
Δεν θα έφταναν ΣΕΛΙΔΕΣ για να γράψω πόσα Πράγματα κάνουν με ευκολότερο τρόπο.

Τα Ubuntu επίσης έχουν το καλύτερο simplicity απλώς δεν υπάρχουν main stream εφαρμογές λόγω του οτι το Linux αυτοπυροβολείται με το να βγάζει ο καθένας δικό του distro με παραμετροποιήσεις δυσκολεύοντας τις μεγάλες εταιρίες να στοχεύσουν που να δώσουν βάση.

Τώρα σε κινητό. ΝΑΙ το IOS είναι βασιλιάς. Μακράν το ευκολότερο και πιο άμεσο UI για να κάνεις τις δουλειές σου ( με τα όποια θέματα όμως κομμένων εφαρμογών). Σε iPad πάλι θεωρώ οτι αντιπροσωπεύει μια αγορά καλλιτεχνών που όντως, έχουν μια ταμπλέτα μπροστά τους να ζωγραφίσουν με το καλύτερο response πένας που υπάρχει εκει έξω. Για γραφιστική δουλειά, σε σχέση με τις προτάσεις του android είναι πολύ καλύτερο. Οχι όμως απέναντι σε καλό Windows Laptop με Touch screen. Και μιλάω για το Ipad Pro οχι το απλό. Εκεί είναι ακόμη μεγαλύτερο το χάσμα. Οι γραφιστικές εφαρμογές (πχ Concepts σέρνονται στο iPad το απλό σε σχέση με ένα απλό Laptop Lenovo Yoga 530 του ...2018!!). 

Γελασα γιατί θεωρώ αστείο περα ως περα να συγκρίνουμε ένα λειτουργικό που μπορώ να εγκαταστήσω ΟΤΙ ΘΕΛΩ από ΟΠΟΥ ΘΕΛΩ, με μια γκάμα εφαρμογών που δεν χωράει ο νους για όλους τους τομείς, με ένα λειτουργικό κινητού με μεγάλη οθόνη. Δεν θα έπρεπε καν να τα βάζουμε στη σύγκριση εκτός αν το selling point μας είναι η αυτονομία.

Εχει πολλά + το iPad αλλά για συγκεκριμένο κοινό. 
 

Καλή χρόνια σε όλους μας…

Να τα πάρουμε λίγο όλα ένα-ένα….

ubuntu… Πόσοι παίζει να ασχολείστε με αυτό ? Μου μιλάς λοιπόν για ψύλλους στα άχυρα..

Για το Mac OS δεν έχω άποψη δεν το ‘χω δουλέψει, φίλος όμως όποιος έχει MacBook Pro και έχει περασμένα μέσα 5-6 λειτουργικά συστήματα και το ubuntu μέσα ….

Όσον αφορά τώρα τα Windows τα έχω δουλέψει όλα από την εποχή των 3.1 και μετά …Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι και αν τα πρόλαβες…

Όσον αφορά τώρα την touch εμπειρία σε περιβάλλον Windows είχα τρία μηχανάκια με οθόνη αφής και Windows 8 με το metro  περιβάλλον στο ταμπλετ mode το οποίο να σου πω την αλήθεια μου είχε αρέσει πάρα πολύ και δυστυχώς δεν έπιασε…

Όσον αφορά τις υπόλοιπες εκδόσεις των windows Εκεί πολύ απλά το ταμπλετ mode είναι ανύπαρκτο…

Το μεγάλο γέλιο ήταν όταν προσπαθούσε η Microsoft να συγκρίνει τη σειρά surface Με τα iPad….

Πες μου λιγο σε παρακαλώ τι εφαρμογές touch friendly  υπάρχουν στα windows και μπες μετά στο Apple Store και δες τι υπάρχει για iPad…

Η Microsoft απέτυχε παταγωδώς στο κομμάτι γουίντοους ταμπλετ….

end of story

Ναι γεια σας που θέλετε γουίντοους δε σας κάνει το iPad εκεί συμφωνώ…

Εγώ που θέλω να έχω λίγο από όλα Και δεν έχω ιδιαίτερες ή εξεζητημενες ασχολίες Είναι άψογο.

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και το thread εχει γινει ipad vs surface  ας τα πουμε παλι μια απο την αρχη. Και τα δυο εχουν το κοινο τους. Κανενας diehard της Apple δεν θα αλλαξοπιστησει, γιατι ειναι πολυ απλα τοσο χωμενος μεσα στο ecosystem που θα επρεπε να ξαναγορασει εφαρμογες,παιχνιδια, αποθηκευτικους χωρους και δεν ξερω γω τι. Ουτε υπαρχει περιπτωση καποιος που δουλευει ενα σωρο desktop εφαρμογες και προγραμματα που τρεχουν στα Windows  ή θελει να δει τα torrent του σαν ανθρωπος βρε αδερφε, να αγορασει iPad και να παει να κλειστει στο walled garden  που του προσφερει η Apple. 

Μιλαμε για δυο εντελως διαφορετικες κατηγοριες ανθρωπων. 

(απλα ομως μην λετε οτι επειδη τρεχω την mobile εφαρμογη στο ipad, ειναι το ιδιο με την desktop του macos η Windows. Να μην πουμε για file management, flash drives, εξωτερικες οθονες κ.ο.κ )

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Στις 31/12/2022 στις 12:36 ΜΜ, CyanBlue είπε

Αν πρέπει να το δούμε ως laptop και με το συγκεντρωτισμό "όλα σε ένα" σε μια πλακέτα, σκέφτομαι, ποιο να είναι άραγε το προσδόκιμο της ζωής του? Γιατί αν αγοράζεις ένα ακριβό laptop για επαγγελματική πολύωρη χρήση, είναι μια επένδυση που πρέπει να σου κάνει απόσβεση - και όχι να παραδίδει πνεύμα μόλις λήξει η εγγύηση με ασύμφορη ή αδύνατη την επισκευή του.

Μιας και το χρησιμοποιώ από το 2012 ακριβώς όπως το αναφέρεις (μένει για τουλάχιστον 8 ώρες ανοιχτό καθημερινά, συχνά και πάνω από 12), νομίζω πως έχω αρκετή εμπειρία στο θέμα. Πιο συγκεκριμένα: 

Το Pro 2 που αγόρασα κάπου το 2012 κάποια στιγμή μετά από 5-6 χρόνια εμφάνισε ένα  θέμα με το κουμπί του, με αποτέλεσμα να ανοίγει πιο δύσκολα (ήθελε μερικές προσπάθειες μέχρι να πιάσει και όσο περνούσε ο καιρός χειροτέρευε). Δεν το έφτιαξα ποτέ μιας και στο μεταξύ είχα αγοράσει το Pro 5 και δεν με ενδιέφερε. Το χάρισα στην αδερφή μου, με την οδηγία να μην το κλείνει ποτέ, αλλά απλώς να το βάζει για ύπνο, ώστε να μην χρειάζεται να το ανοίγει από το κουμπί. Μέχρι και πέρσι, που το δοκίμασα για τελευταία φορά, αν δεν έκανες το λάθος να το τερματίσεις ή, αν το έκανες αλλά κατάφερνες μετά να το ανοίξεις, έπαιζε μια χαρά, με αξιοπρεπείς για την ηλικία του επιδόσεις (είχε 8GB RAM, i5 και 256SSD). Πέρσι που αγόρασα το Pro 8 και το Pro 2 παροπλίστηκε τελείως (μιας και στην αδερφή μου έδωσα το Pro 5) είχα τη φαεινή ιδέα να το ανοίξω για να βγάλω τον SSD του και να τον μετατρέψω σε εξωτερικό. Κάπου εκεί έληξε άδοξα η ζωή του, αφού προφανώς το διέλυσα και (spoiler) χάλασα και τον SSD.

To Pro 5 που αγόρασα κάπου το 2017 εμφάνισε περίπου ένα χρόνο μετά την αγορά πρόβλημα με την μπαταρία που φούσκωνε. Εννοείται πως η Microsoft το αντικατέστησε άμεσα με refurbished, το οποίο όμως είχα την ατυχία να έχει κι αυτό θέμα με προβληματικό SSD (αν δεν με απατά η μνήμη μου πρέπει να ήταν η μόνη φορά που έκανα φορμάτ σε υπολογιστή από το 2010 και μετά, προσπαθώντας να καταλάβω τί έφταιγε). Τελικά το ανέφερα στην Microsoft που αναγνώρισε το πρόβλημα και το αντικατέστησε, επεκτείνοντας και την εγγύηση. Από τότε δεν παρουσιάστηκε ξανά πρόβλημα, και το μηχάνημα έχει περάσει από πέρσι παραδοσιακά στην αδερφή μου, που το χρησιμοποιεί μέχρι σήμερα.

Τέλος, το Pro 8 (32GB RAM, 1TB SSD, i7 CPU) που αγόρασα πέρσι τον Νοέμβριο λειτουργεί άψογα μέχρι σήμερα. 

Όλα μου τα Surface από το 2012 μέχρι σήμερα τα υποβάλλω σε αρκετά σκληρή χρήση, μιας και δεν έχω άλλο laptop ή tablet και το Surface είναι το μοναδικό μου μηχάνημα για δουλειά, ψυχαγωγία κλπ. Στο γραφείο είναι συνδεδεμένo στο dock του, μόνιμα ανοιχτό για τουλάχιστον 8 ώρες καθημερινά και, φυσικά, το παίρνω πάντα μαζί μου σε ταξίδια, συναντήσεις κλπ. 

Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από την αντοχή τους, αφού η μοναδική παραφωνία ήταν το Pro 5, αλλά υποθέτω πως η πρησμένη μπαταρία είναι κάτι που μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε laptop. Βέβαια, αν η υποστήριξη της Microsoft δεν ήταν τόσο καλή και δημιουργούσε πρόβλημα στην αντικατάσταση της συσκευής, μάλλον θα είχα διαφορετική γνώμη, αλλά υποθέτω πως η ποιότητα της υποστήριξης είναι κι αυτή κατά κάποιο τρόπο μέρος της αξιοπιστίας της συσκευής. 

---

Όσο για το Pro 9, όντας κάτοχος του Pro 8 το βλέπω μάλλον αδιάφορο, αφού δεν έχει κάποια τρομερή αλλαγή. Θα είχα μεγαλύτερη περιέργεια να δω πώς τα πάει το μοντέλο με τον ARM επεξεργαστή, χωρίς βέβαια να έχω ιδιαίτερες προσδοκίες (και για να μην το πολυδιαφημίζει και η Microsoft, μάλλον ούτε κι εκείνη θα έχει). 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπερδευεστε μερικοι βλεποντας το form factor του και το συγκρινετε με ipad, δεν ειναι tablet, ειναι και tablet, αλλα ειναι στη κατηγορια υβριδικων laptop και συγκρινεται με αλλα laptops, αν σωνει και καλα θελετε μερικοι να το συγκρινετε με κατι Apple αυτο ειναι το Μ1/Μ2 Macbook αλλα και εκει η συγκριση ειναι μεταξυ λειτουργικων και εφαρμογων..

Κατοχος Surface Pro 8 εδω και 8 μηνες με i5-1135G7, 16Gb, 256Ssd, συνδεση με dock και εξτρα 4Κ οθονη εχει αντικαταστησει το desktop της υπογραφης που το ανοιγω πλεον μονο για gaming, ενω ειναι εξαιρετικα βολικο και σε ταξιδια, απο τη πρωτη στιγμη που το βγαζεις απτο κουτι καταλαβαινεις οτι εχεις στα χερια σου ενα premium προιον που προοριζεται για να σε βγαλει ασπροπροσωπο χωρις συμβιβασμους.

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμφάνιση είναι πολύ καλό, προσωπικά προτιμώ tablets που κάνουν την ίδια δουλειά και είναι πιο εύχρηστα.

Καλή Χρονιά σε όλους σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...