Προς το περιεχόμενο

Microsoft Surface Pro 9 (Intel Core i7) Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, aggelis6 είπε

Ωραίο μηχάνημα με 'λάθος' λειτουργικό...  😇

Το λαθος λειτουργικο εχει multitouch το οποιο η apple το προσφερει στην ιδια τιμη με Ipad pro που οι πελατες της δεν εχουν τα διανοητικα προσοντα να καταλαβουν την διαφορα του ios και των windows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2022 στις 8:04 ΜΜ, seithan είπε

Τρέχει όμως Stremio?

Δυστυχώς μόνο με τζειλμπρεικ… Σώζουν τα πολλά streaming sites Με ελληνικούς υπότιτλους και μπόλικο  περιεχόμενο… Προσωπικά είναι το μόνο που μου λείπει από το iPad Pro M1 μου….

Στις 30/12/2022 στις 2:34 ΜΜ, Tlykog είπε

Υπάρχουν tablets που είναι "μικροί υπολογιστές" και tablets που είναι "μεγάλα κινητά".

Αν κάποιος αποζητά την δεύτερη κατηγορία, τότε τα surface δεν είναι γι αυτόν. Είναι μια χαρά συσκευές, αλλά προσωπικά θα πήγαινα σε μικρό laptop, με ίδιες επιδόσεις, παρόμοιες διαστάσεις (στην πράξη) και καλύτερη τιμή. πχ

https://www.skroutz.gr/s/36013039/Samsung-Galaxy-Book2-360-13-3-FHD-i7-1255U-16GB-512GB-SSD-W11-Home-US-Keyboard.html

Αν ήθελα ένα "μεγάλο κινητό", τότε θα πήγαινα σε ipad pro. 

Είναι πολύ ακριβά.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω στο δεύτερο μέρος της απάντησή σου… ιδίως  για το iPad pro στο οποίο όλες οι εφαρμογές σχεδόν με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις εκμεταλλεύονται σωστά την οθόνη του, Έν  αντιθέσι με τα Android ταμπλετ που εκεί ναι έχεις ένα μεγάλο κινητό Λόγω πολύ κακης υποστήριξης…

Έχω PC Και έχω να το ανοίξω σχεδόν δύο μήνες…. Τα έχω ξαναπεί πολλές φορές εδώ μέσα…. e-mail τραπεζικές εφαρμογές office web surfing μουσική ταινίες games….Και ένα σωρό ακόμη apps 

Όλα τρέχουν όπως πρέπει χωρίς ίχνος καθυστερησης χωρίς μπλε οθόνες χωρίς ποτέ να κολλήσει τίποτα…με φοβερή διαχείριση μπαταρίας…. Με φοβερό promotion display 120hz στην καλύτερη υλοποίηση της αγοράς.…Και όλα αυτά σε 466 γρμ… Με ένα τέρας soc Και ένα λεπτό σώμα σχεδόν πάντα παγωμένο χωρίς ίχνος υπερθέρμανσης… Χωρίς καν ενεργό  σύστημα ψύξης 

 

εχω Ζευγαρώσει και ένα σατέτσι bluetooth πληκτρολόγιο Το οποίο είναι στα πρότυπα του keyboard της Apple…εκπληκτικό….με Led φωτισμό  με πληθωρα  συντομεύσεων και άπειρη μπαταρία…

Και να μην ξεχάσω βέβαια την εκπληκτική υποστήριξη που παρέχει η μαμά Apple…Ατελείωτα χρόνια αναβαθμίσεων….

θα μπορούσα να μιλάω μέρες και νύχτες για αυτό …

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Surface pro 8 με i7 / 16gb / 512gb . Το χρησιμοποιω κατα κορον στη δουλεια μου, κουμπωμενο σε dock με εξωτερική οθόνη. Δουλεύω ταυτοχρονα ERP (Galaxy) , Οutlook , MS Edge, Viber, WhatsApp, Anydesk, MS OneNote . Δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα, το μηχανημα δουλεύει 12 ωρες την ημερα σαν σκυλί και δεν με εχει προδωσει ούτε μια φορα. 

Για τους φίλους που συγκρίνουν με iPad : Παιδια χαλαρωστε, εχω κι εγώ iPad σπιτι και δυστυχώς δεν μπορω να κανω την δουλεια που κανω με το Surface. Οπότε το έδωσα στον μικρό που το έχει ξεσκίσει στα παιχνίδια και στο Youtube. Δεν προοριζονται ολα τα μηχανηματα για την ιδια δουλεια. Εκαστος στο είδος του.

Δεν βλέπω λογο αναβάθμισης στο SP9 ειδικά αν δεν τρέχεις προγραμματα που θέλουν την ισχύ του i7 12ης γενιας. Ολα τα υπολοιπα ειναι σχεδόν τα ιδια. Ασε που αφαιρεσαν το headphone jack...

Συνοψιζοντας: Πολύ καλη  προταση με οθοναρα, καλα ηχεια και επεξεργαστικη ισχύ. Η μπαταρία θα μπορουσε να ειναι λίγο καλυτερη (6-7 ωρες θεωρειτε λιγο πλεον) και η τιμή του λίγο πιο προσιτη.  Αξιζει ομως καθε ευρω του. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

Δυστυχώς μόνο με τζειλμπρεικ… Σώζουν τα πολλά streaming sites Με ελληνικούς υπότιτλους και μπόλικο  περιεχόμενο… Προσωπικά είναι το μόνο που μου λείπει από το iPad Pro M1 μου….

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω στο δεύτερο μέρος της απάντησή σου… ιδίως  για το iPad pro στο οποίο όλες οι εφαρμογές σχεδόν με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις εκμεταλλεύονται σωστά την οθόνη του, Έν  αντιθέσι με τα Android ταμπλετ που εκεί ναι έχεις ένα μεγάλο κινητό Λόγω πολύ κακης υποστήριξης…

Έχω PC Και έχω να το ανοίξω σχεδόν δύο μήνες…. Τα έχω ξαναπεί πολλές φορές εδώ μέσα…. e-mail τραπεζικές εφαρμογές office web surfing μουσική ταινίες games….Και ένα σωρό ακόμη apps 

Όλα τρέχουν όπως πρέπει χωρίς ίχνος καθυστερησης χωρίς μπλε οθόνες χωρίς ποτέ να κολλήσει τίποτα…με φοβερή διαχείριση μπαταρίας…. Με φοβερό promotion display 120hz…Και όλα αυτά σε 466 γρμ… Με ένα τέρας soc Και ένα λεπτό σώμα σχεδόν πάντα παγωμένο χωρίς ίχνος υπερθέρμανσης… Χωρίς καν ενεργητικό σύστημα ψύξης 

 

εχω Ζευγαρώσει και ένα σατέτσι bluetooth πληκτρολόγιο Το οποίο είναι στα πρότυπα του keyboard της Apple…εκπληκτικό….με Led φωτισμό  με πληθωρα  συντομεύσεων και άπειρη μπαταρία…

Και να μην ξεχάσω βέβαια την εκπληκτική υποστήριξη που παρέχει η μαμά Apple…Ατελείωτα χρόνια αναβαθμίσεων….

θα μπορούσα να μιλάω μέρες και νύχτες για αυτό …

Οτι προβλήματα έτυχε να έχω σε 5-10-15 εφαρμογές στο android,  αντίστοιχα αντιμετώπισα σε ios. είτε σε ίδιες είτε σε άλλες.

Ολα αυτα δεν έχουν σχέση με το λειτουργικό αλλά με κακούς προγραμματιστές. Και κακοί προγραμματιστές θα βρεθούν εκατέρωθεν 

Επεξ/σία από Volga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρέπει να το δούμε ως laptop και με το συγκεντρωτισμό "όλα σε ένα" σε μια πλακέτα, σκέφτομαι, ποιο να είναι άραγε το προσδόκιμο της ζωής του? Γιατί αν αγοράζεις ένα ακριβό laptop για επαγγελματική πολύωρη χρήση, είναι μια επένδυση που πρέπει να σου κάνει απόσβεση - και όχι να παραδίδει πνεύμα μόλις λήξει η εγγύηση με ασύμφορη ή αδύνατη την επισκευή του.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, klaftop είπε

Το λαθος λειτουργικο εχει multitouch το οποιο η apple το προσφερει στην ιδια τιμη με Ipad pro που οι πελατες της δεν εχουν τα διανοητικα προσοντα να καταλαβουν την διαφορα του ios και των windows

Και καλύτερη διαχείριση παραθύρων. Στην Apple είναι τσακωμένοι με την ευκολία του χρήστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, CyanBlue είπε

Αν πρέπει να το δούμε ως laptop και με το συγκεντρωτισμό "όλα σε ένα" σε μια πλακέτα, σκέφτομαι, ποιο να είναι άραγε το προσδόκιμο της ζωής του? Γιατί αν αγοράζεις ένα ακριβό laptop για επαγγελματική πολύωρη χρήση, είναι μια επένδυση που πρέπει να σου κάνει απόσβεση - και όχι να παραδίδει πνεύμα μόλις λήξει η εγγύηση με ασύμφορη ή αδύνατη την επισκευή του.

Δεν έχεις πολλές επιλογές , βασικά είναι το καλύτερο επαγγελματικό εργαλείο που σου προσφέρει η αγορά , σε αυτή την κατηγορία , θα κάνεις την επένδυση , θα πάρεις το ρίσκο και φυσικά υπάρχει και η υποστήριξη , μετα απο 3 χρόνια ( ή όσο νομίζεις ) αν θέλεις το πουλάς και παίρνεις πίσω μέρος των χρημάτων που έδωσες

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Volga είπε

Οτι προβλήματα έτυχε να έχω σε 5-10-15 εφαρμογές στο android,  αντίστοιχα αντιμετώπισα σε ios. είτε σε ίδιες είτε σε άλλες.

Ολα αυτα δεν έχουν σχέση με το λειτουργικό αλλά με κακούς προγραμματιστές. Και κακοί προγραμματιστές θα βρεθούν εκατέρωθεν 

Μη συγκρίνεις σε παρακαλώ μήλα με  πορτοκάλια….

Η σειρά iPad και κυρίως η προ σειρά είναι έτη φωτός μπροστά και από τα Android ταμπλετ και από πολλά λάπτοπ… Νομίζω ότι το προηγούμενο μου μήνυμα κάλυψε τα πάντα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Theon1k είπε

Εχω το Surface pro 8 με i7 / 16gb / 512gb . Το χρησιμοποιω κατα κορον στη δουλεια μου, κουμπωμενο σε dock με εξωτερική οθόνη. Δουλεύω ταυτοχρονα ERP (Galaxy) , Οutlook , MS Edge, Viber, WhatsApp, Anydesk, MS OneNote . Δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα, το μηχανημα δουλεύει 12 ωρες την ημερα σαν σκυλί και δεν με εχει προδωσει ούτε μια φορα. 

Για τους φίλους που συγκρίνουν με iPad : Παιδια χαλαρωστε, εχω κι εγώ iPad σπιτι και δυστυχώς δεν μπορω να κανω την δουλεια που κανω με το Surface. Οπότε το έδωσα στον μικρό που το έχει ξεσκίσει στα παιχνίδια και στο Youtube. Δεν προοριζονται ολα τα μηχανηματα για την ιδια δουλεια. Εκαστος στο είδος του.

Δεν βλέπω λογο αναβάθμισης στο SP9 ειδικά αν δεν τρέχεις προγραμματα που θέλουν την ισχύ του i7 12ης γενιας. Ολα τα υπολοιπα ειναι σχεδόν τα ιδια. Ασε που αφαιρεσαν το headphone jack...

Συνοψιζοντας: Πολύ καλη  προταση με οθοναρα, καλα ηχεια και επεξεργαστικη ισχύ. Η μπαταρία θα μπορουσε να ειναι λίγο καλυτερη (6-7 ωρες θεωρειτε λιγο πλεον) και η τιμή του λίγο πιο προσιτη.  Αξιζει ομως καθε ευρω του. 

Άν εξαιρέσεις το πρώτο πρόγραμμα το οποίο έχει να κάνει καθαρά φαντάζομαι με Windows μηχάνημα, σε όλα τ’άλλα δε νομίζω ότι υστερεί το iPad pro.

Και δε νομίζω ότι το iPad pro σχεδιάστηκε για μικρά παιδάκια… Η  base σειρά Το φτηνό iPad μια χαρά Είναι για ένα παιδάκι το οποίο και αυτό θα θέλει άμεση απόκριση παντού κάτι το οποίο άλλο μηχανάκι δεν θα μπορέσει να του προσφέρει γιατί ως γνωστόν τα παιδιά είναι ανυπόμονα Και είναι και πιο αυστηροί κριτές…

Εν κατακλείδι λοιπόν το παραπάνω μήνυμα σου έχει να κάνει με κάτι πάρα πολύ συγκεκριμένο οπότε πολύ καλά κάνεις και έχεις laptop

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω στο δεύτερο μέρος της απάντησή σου… ιδίως  για το iPad pro στο οποίο όλες οι εφαρμογές σχεδόν με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις εκμεταλλεύονται σωστά την οθόνη του, Έν  αντιθέσι με τα Android ταμπλετ που εκεί ναι έχεις ένα μεγάλο κινητό Λόγω πολύ κακης υποστήριξης…

Έχω PC Και έχω να το ανοίξω σχεδόν δύο μήνες…. Τα έχω ξαναπεί πολλές φορές εδώ μέσα…. e-mail τραπεζικές εφαρμογές office web surfing μουσική ταινίες games….Και ένα σωρό ακόμη apps 

Όλα τρέχουν όπως πρέπει χωρίς ίχνος καθυστερησης χωρίς μπλε οθόνες χωρίς ποτέ να κολλήσει τίποτα…με φοβερή διαχείριση μπαταρίας…. Με φοβερό promotion display 120hz στην καλύτερη υλοποίηση της αγοράς.…Και όλα αυτά σε 466 γρμ… Με ένα τέρας soc Και ένα λεπτό σώμα σχεδόν πάντα παγωμένο χωρίς ίχνος υπερθέρμανσης… Χωρίς καν ενεργό  σύστημα ψύξης 

 

εχω Ζευγαρώσει και ένα σατέτσι bluetooth πληκτρολόγιο Το οποίο είναι στα πρότυπα του keyboard της Apple…εκπληκτικό….με Led φωτισμό  με πληθωρα  συντομεύσεων και άπειρη μπαταρία…

Και να μην ξεχάσω βέβαια την εκπληκτική υποστήριξη που παρέχει η μαμά Apple…Ατελείωτα χρόνια αναβαθμίσεων….

θα μπορούσα να μιλάω μέρες και νύχτες για αυτό …

iPad Pro 2021 έχω και εγώ. Διάβασε καλύτερα αυτά που γράφω. Δεν διαφωνείς μαζί μου, απλά δεν κατάλαβες τί γράφω. 
Για την ακρίβεια αυτό το ποστ μου από το iPad στο έγραψα.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

iPad Pro 2021 έχω και εγώ. Διάβασε καλύτερα αυτά που γράφω. Δεν διαφωνείς μαζί μου, απλά δεν κατάλαβες τί γράφω. 
Για την ακρίβεια αυτό το ποστ μου από το iPad στο έγραψα.

Γράφεις στο τέλος...εάν ήθελα ένα μεγάλο κινητό θα πήγαινα στο ipad pro...

Εκεί είναι η διαφωνία μας...δεν θεωρώ ότι το iPad pro είναι ένα μεγάλο κινητό αλλά ένα πολυεργαλειο πού μπορεί να παίξει και τον ρόλο του υπολογιστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Γράφεις στο τέλος...εάν ήθελα ένα μεγάλο κινητό θα πήγαινα στο ipad pro...

Εκεί είναι η διαφωνία μας...δεν θεωρώ ότι το iPad pro είναι ένα μεγάλο κινητό αλλά ένα πολυεργαλειο πού μπορεί να παίξει και τον ρόλο του υπολογιστή 

Έπιασες μία φράση και όχι το νόημα απο αυτά που γράφω. Είπα ότι υπάρχουν 2 είδη tablet αυτά που μοιάζουν με "μεγάλα κινητά" (δηλαδή ARM SOCs, αυτονομία, επιδόσεις κτλ, αλλά mobile λειτουργικό) και αυτά που μοιάζουν με "μικρούς υπολογιστές" (aka όλα τα WIndows tablets). 

Προσωπικά ήθελα την πρώτη κατηγορία και το ipad pro με έχει απόλυτα ευχαριστημένο, αλλά έχει mobile λειτουργικό.

Σε επιδόσεις και αυτονομία είναι καλύτερο από οποιοδήποτε surface κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή. Σε software έχει μία μεγάλη πληθώρα προγραμμάτων, ανάμεσά τους και μερικά επαγγελματικού επιπέδου, αλλά δε φτάνουν το πλήθος των προγραμμάτων που κυκλοφορούν για windows.

Παρόλα αυτά τα surface είναι ακριβά και υπάρχούν καλύτερες λύσεις 2in1 υπολογιστών με καλύτερες επιδόσεις ή και καλύτερες τιμές.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Το ipad μπορεί να παίξει το ρόλο υπολογιστή σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και όχι καθολικά. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που η Apple δεν προκειται να βάλει ποτέ desktop λειτουργικό σε ipad pro, παρόλο που έχουν τον ίδιο επεξεργαστή με τα macbook...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Και όταν πατάμε χαμογελάκι σε ένα post να το αιτιολογήσουμε κιόλας με επιχειρήματα είμαι χρήστης και windows και android και iOS

Καταρχήν  καλή χρονιά να έχουμε φίλε μου!

Είμαι χρήστης ταυτόχρονα στα εξής:

Ubuntu 22.10

Windows 10

Windows 11

IOS 16.2

Mac OS Monterey

Όλα λογω δουλειάς.

Θεωρώ λοιπόν οτι τα Windows είναι έτη φωτός μπροστά από τα Mac σε λειτουργίες. ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ! Ειδικά αν έχεις συσκευή με touch screen.
Δεν θα έφταναν ΣΕΛΙΔΕΣ για να γράψω πόσα Πράγματα κάνουν με ευκολότερο τρόπο.

Τα Ubuntu επίσης έχουν το καλύτερο simplicity απλώς δεν υπάρχουν main stream εφαρμογές λόγω του οτι το Linux αυτοπυροβολείται με το να βγάζει ο καθένας δικό του distro με παραμετροποιήσεις δυσκολεύοντας τις μεγάλες εταιρίες να στοχεύσουν που να δώσουν βάση.

Τώρα σε κινητό. ΝΑΙ το IOS είναι βασιλιάς. Μακράν το ευκολότερο και πιο άμεσο UI για να κάνεις τις δουλειές σου ( με τα όποια θέματα όμως κομμένων εφαρμογών). Σε iPad πάλι θεωρώ οτι αντιπροσωπεύει μια αγορά καλλιτεχνών που όντως, έχουν μια ταμπλέτα μπροστά τους να ζωγραφίσουν με το καλύτερο response πένας που υπάρχει εκει έξω. Για γραφιστική δουλειά, σε σχέση με τις προτάσεις του android είναι πολύ καλύτερο. Οχι όμως απέναντι σε καλό Windows Laptop με Touch screen. Και μιλάω για το Ipad Pro οχι το απλό. Εκεί είναι ακόμη μεγαλύτερο το χάσμα. Οι γραφιστικές εφαρμογές (πχ Concepts σέρνονται στο iPad το απλό σε σχέση με ένα απλό Laptop Lenovo Yoga 530 του ...2018!!). 

Γελασα γιατί θεωρώ αστείο περα ως περα να συγκρίνουμε ένα λειτουργικό που μπορώ να εγκαταστήσω ΟΤΙ ΘΕΛΩ από ΟΠΟΥ ΘΕΛΩ, με μια γκάμα εφαρμογών που δεν χωράει ο νους για όλους τους τομείς, με ένα λειτουργικό κινητού με μεγάλη οθόνη. Δεν θα έπρεπε καν να τα βάζουμε στη σύγκριση εκτός αν το selling point μας είναι η αυτονομία.

Εχει πολλά + το iPad αλλά για συγκεκριμένο κοινό. 
 

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...