Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική για ταξίδια


makis225

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Αποφάσισα να μπω πιο ενεργά στον κόσμο της φωτογραφίας. Έχω ένα blog και προφίλ στο Instagram σχετικά με ταξίδια και θέλω να αναβαθμίσω οσο μπορώ το φωτογραφικό κομμάτι γιατι θέλω μελλοντικά να ασχοληθώ επαγγελματικά με την οργάνωση ταξιδιών.

Θέλω να χρησιμοποιώ την κάμερα για landscape φωτογραφία και πορτραίτα σε ταξίδια μου. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 650 ευρώ και προσανατολιζομαι σε κάτι μεταχειρισμένο. Ξέρω κάποιες βασικές διαφορές ανάμεσα σε full frame και mirroless αλλα ακόμα δυσκολεύομαι να καταλήξω σε κάποιες συγκεκριμένες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, makis225 είπε

Ξέρω κάποιες βασικές διαφορές ανάμεσα σε full frame και mirroless αλλα ακόμα δυσκολεύομαι να καταλήξω σε κάποιες συγκεκριμένες. 

Full frame δηλώνει διαστάσεις αισθητήρα, όχι τύπο μηχανής. Mirrorless είναι τύπος μηχανής, ακάθρεπτη . Υπάρχουν full frame mirrorless και crop mirrorless .

Όπως και full frame dslr και crop dslr .  Με 650€ παίρνεις μτχ full frame dslr αλλά όχι full frame mirrorless. 

Μεταχειρισμένες full frame dslr δες εδώ

Φακούς αντίστοιχα για canon full frame dslr δες εδώ  και για nikon full frame dlsr εδώ

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα ήταν προτιμότερο να πάω σε μια crop a6300- a6400 με ένα φακό 18-105 με μικρότερο βάρος ή σε μια full frame Dslr με μεγαλύτερο βάρος αλλά και μεγαλύτερη ποικιλία και πιο οικονομικούς σε φακούς ?

Επεξ/σία από makis225
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makis225 είπε

Καλησπέρα σας. Αποφάσισα να μπω πιο ενεργά στον κόσμο της φωτογραφίας. Έχω ένα blog και προφίλ στο Instagram σχετικά με ταξίδια και θέλω να αναβαθμίσω οσο μπορώ το φωτογραφικό κομμάτι γιατι θέλω μελλοντικά να ασχοληθώ επαγγελματικά με την οργάνωση ταξιδιών.

Θέλω να χρησιμοποιώ την κάμερα για landscape φωτογραφία και πορτραίτα σε ταξίδια μου. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 650 ευρώ και προσανατολιζομαι σε κάτι μεταχειρισμένο. Ξέρω κάποιες βασικές διαφορές ανάμεσα σε full frame και mirroless αλλα ακόμα δυσκολεύομαι να καταλήξω σε κάποιες συγκεκριμένες. 

      Καλησπέρα σας και καλή χρονιά . Έχει να κάνει σαφώς και με τα χρήματα , τα οποία αν ασχοληθείτε πραγματικά με την φωτογραφία κι' επειδή θα μάθετε πράγματα , τελικά θα τα ξοδέψετε όπως και νάχει και πολύ περισσότερα από 650 ευρώ , αλλά κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει σήμερα .

    Σήμερα αυτό που χρειάζεται είναι ένα πρόχειρο οικονομικό ξεκίνημα κι' αυτό μπορεί να γίνει είτε με την μορφή μιάς μεταχειρισμένης mirrorles με έναν κιτ φακό , είτε με την μορφή μίας DSLR πάλι με κιτ φακό . Σε τεχνικό επίπεδο και οι δύο λύσεις μπορούν να λειτουργήσουν ώστε να μάθετε όσα θέλετε και με το παραπάνω . Δεν θα μάθετε περισσότερα η λιγότερα με την μία ή την άλλη λύση .

   Τώρα αν σας ενδιαφέρει η φορητότητα και το βάρος η λύση μιάς mirrorles είναι προτιμότερη συνολικά , αρκεί να κατανοήσετε ότι λόγω παραπανίσιων ηλεκτρονικών λειτουργιών θα περιμένετε μικρότερη διάρκεια μπαταρίας σε σχέση με μία DSLR . 

   Σ' αυτό το στάδιο δεν χρειάζεστε περισσότερη σκοτούρα γύρω από το ποιά θα ήταν προτιμότερη λύση . Το παραπάνω με την φορητότητα και την διάρκεια μπαταρίας είναι αρκετό . Τα περισσότερα περί full frame κλπ είναι άσκοπο να σας απασχολήσουν αυτή την στιγμή , αφού μη έχοντας την γνώση δεν θα μπορέσετε να αξιολογήσετε τις διαφορές . Σε κάθε περίπτωση , όλα τα συστήματα έχουν υπέρ και κατά . Κανένα δεν έχει μόνο υπέρ . Καλή επιτυχία .

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, makis225 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα ήταν προτιμότερο να πάω σε μια crop a6300- a6400 με ένα φακό 18-105 με μικρότερο βάρος ή σε μια full frame Dslr με μεγαλύτερο βάρος αλλά και μεγαλύτερη ποικιλία και πιο οικονομικούς σε φακούς ?

6400 σκέτη και 650 ε ακόμα και μεταχειρισμένη είναι απίθανο να βρείς ,πρεπει να της εχει βγαλει τα ματια. Η 6300 νομίζω είναι πιο κοντα σε αυτο που ψάχνεις.

Και απο αποψη χαρακτηριστικών δεν απέχουν γι αυτό που θες ,αμφιβαλω αν σε διαστημα 2-3 χρονων χρήσης αντιληφθείς την όποια διαφορά έχουν πλην της οθόνης αφής.

Για τον φακό 18-105 νομίζω έχεις λυσει το 85 % των θεματων που θες να φωτογραφιζεις :-)

Αν με 650 ε βρεις α6300+18-105  ,παιξε και ενα τζοκερ ή ετοιμάσου για εκπλήξεις !

Για dslr κλπ αναμενεις απαντήσεις απ άλλους που κατεχουν.

υγ

Να εκφράσω και μια απορία ,πως ανθρωποι που δεν εχουν καμμια σχεση με φωτογραφικες μηχανές μπαίνουν στη διαδικασία των μεταχειρισμένων ;

Δλδ ειλικρινα θα ήθελα να μου πεις ,πως θα διαπιστωσεις τη καλη λειτουργία της μηχανης και του φακού (οποια και αν ειναι η επιλογή σου) χωρις να εχεις ξαναδουλεψει κατι αναλογο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

6400 σκέτη και 650 ε ακόμα και μεταχειρισμένη είναι απίθανο να βρείς ,πρεπει να της εχει βγαλει τα ματια. Η 6300 νομίζω είναι πιο κοντα σε αυτο που ψάχνεις.

Και απο αποψη χαρακτηριστικών δεν απέχουν γι αυτό που θες ,αμφιβαλω αν σε διαστημα 2-3 χρονων χρήσης αντιληφθείς την όποια διαφορά έχουν πλην της οθόνης αφής.

Για τον φακό 18-105 νομίζω έχεις λυσει το 85 % των θεματων που θες να φωτογραφιζεις :-)

Αν με 650 ε βρεις α6300+18-105  ,παιξε και ενα τζοκερ ή ετοιμάσου για εκπλήξεις !

Για dslr κλπ αναμενεις απαντήσεις απ άλλους που κατεχουν.

υγ

Να εκφράσω και μια απορία ,πως ανθρωποι που δεν εχουν καμμια σχεση με φωτογραφικες μηχανές μπαίνουν στη διαδικασία των μεταχειρισμένων ;

Δλδ ειλικρινα θα ήθελα να μου πεις ,πως θα διαπιστωσεις τη καλη λειτουργία της μηχανης και του φακού (οποια και αν ειναι η επιλογή σου) χωρις να εχεις ξαναδουλεψει κατι αναλογο;

Γνώριζα το site με τα μεταχειρισμένα από το εξωτερικό παρότι είναι πιο ακριβά σε σχέση με εδώ ή marketplace, οπότε μάλλον από εκεί θα αγόραζα. Σε καινούργια από το γερμανικό amazon  βλέπω με το κιτ φακό την a6400 με απαλλαγή ΦΠΑ στα 680.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, makis225 είπε

 

Γνώριζα το site με τα μεταχειρισμένα από το εξωτερικό παρότι είναι πιο ακριβά σε σχέση με εδώ ή marketplace, οπότε μάλλον από εκεί θα αγόραζα. Σε καινούργια από το γερμανικό amazon  βλέπω με το κιτ φακό την a6400 με απαλλαγή ΦΠΑ στα 680.

αγνόησε τον κιτ φακό , είναι σαν να μην εχεις.

οπότε υπολογισε 680 ε + φακό !

να διοθρωσω 680 ε + φακό+2 γρηγορες μνημες + card reader +δευτερη(τρίτη;)  μπαταρία + εξωτερικο φορτιστή + τρίποδο +τσαντα-θηκη

δε μπορείς να κοροιδεψεις τη πραγματικότητα .

τα παραπάνω θα τα βρεις μπροστά σου και θα τα πληρώσεις ,σίγουρα.

Επεξ/σία από decentintocerberon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

Να εκφράσω και μια απορία ,πως ανθρωποι που δεν εχουν καμμια σχεση με φωτογραφικες μηχανές μπαίνουν στη διαδικασία των μεταχειρισμένων ;

Δλδ ειλικρινα θα ήθελα να μου πεις ,πως θα διαπιστωσεις τη καλη λειτουργία της μηχανης και του φακού (οποια και αν ειναι η επιλογή σου) χωρις να εχεις ξαναδουλεψει κατι αναλογο;

Να πω εγώ που πήρα eos 5D Mk II πριν κανένα μήνα +.

Καταρχάς οι μηχανές δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο πια, εφόσον είναι ψηφιακές. 
Είναι ηλεκτρονικές ψηφιακές συσκευές και τα κινητά πια έχουν πολύ παρόμοιες ικανότητες, εφόσον έχεις αμφότερα στο auto.
Έτσι εάν έχεις εμπειρία στο κινητό, ξέρεις τι να περιμένεις πάνω-κάτω από το σώμα.
Στις ποιο περίπλοκες λειτουργίες, απλά βλέπεις και συγκρίνεις review, εγχειρίδια χρήσης και εικόνες που έβγαλαν άλλοι χρήστες.
Αυτό πάντα για να ελέγξει κάποιος την σωστή λειτουργία της μεταχειρισμένης, όχι για να βγάζεις από την πρώτη μέρα αριστουργήματα.

Οι φακοί είναι πιο περίπλοκή κατάσταση.
Εάν δεν έχουν κάποιο ορατό πρόβλημα (γρατζουνιές και μούχλα), το θέμα των λεπτομερειών της οπτικής απόδοσης είναι κάτι που πρέπει είτε να ελέγξει κάποιος μέσω της χρήσης (π.χ. όταν δεν κάνει σωστό φόκους), είτε να πάρει από αξιόπιστο κατάστημα.
Εδώ όντως μπαίνει η εμπειρία για το πόσο γρήγορα θα βρεις το πρόβλημα και στις περισσότερο niche λειτουργίες, εάν το βρεις καν.
 

18 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

αγνόησε τον κιτ φακό , είναι σαν να μην εχεις.

οπότε υπολογισε 680 ε + φακό !

να διοθρωσω 680 ε + φακό+2 γρηγορες μνημες + card reader +δευτερη(τρίτη;)  μπαταρία + εξωτερικο φορτιστή + τρίποδο +τσαντα-θηκη

δε μπορείς να κοροιδεψεις τη πραγματικότητα .

τα παραπάνω θα τα βρεις μπροστά σου και θα τα πληρώσεις ,σίγουρα.

Εδώ διαφωνώ μερικώς.
Δεν χρειάζεσαι τα πάντα από την πρώτη μέρα.
Εφόσον δεν ξέρει ακόμη τις ιδιαίτερες απαιτήσεις του, δεν χρειάζεται να πάρει τα πάντα όλα από την αρχή.
Προσωπικά ξεκίνησα από σώμα-φακό και πήρα μνήμη (μια) μόνο και μόνο επειδή δεν είχα CF.
Τίποτα άλλο. 
Έπειτα από πολλές ώρες χρήσης πήρα ότι πίστευα χρειαζόταν.
Π.χ. μέχρι τώρα δεν έχω καν δεύτερη μπαταρία, εφόσον με βολεύει μια (βγάζει εκατοντάδες φωτο/φόρτιση).
Εάν και εφόσον δω ότι μια έλλειψη με περιορίζει, θα αγοράσω κάτι παραπάνω.
Πιστεύω ότι αυτό είναι το ρεαλιστικό για κάποιον με περιορισμένο budget.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LongTom είπε

Να πω εγώ που πήρα eos 5D Mk II πριν κανένα μήνα +.

Καταρχάς οι μηχανές δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο πια, εφόσον είναι ψηφιακές. 
Είναι ηλεκτρονικές ψηφιακές συσκευές και τα κινητά πια έχουν πολύ παρόμοιες ικανότητες, εφόσον έχεις αμφότερα στο auto.
Έτσι εάν έχεις εμπειρία στο κινητό, ξέρεις τι να περιμένεις πάνω-κάτω από το σώμα.
Στις ποιο περίπλοκες λειτουργίες, απλά βλέπεις και συγκρίνεις review, εγχειρίδια χρήσης και εικόνες που έβγαλαν άλλοι χρήστες.
Αυτό πάντα για να ελέγξει κάποιος την σωστή λειτουργία της μεταχειρισμένης, όχι για να βγάζεις από την πρώτη μέρα αριστουργήματα.

Οι φακοί είναι πιο περίπλοκή κατάσταση.
Εάν δεν έχουν κάποιο ορατό πρόβλημα (γρατζουνιές και μούχλα), το θέμα των λεπτομερειών της οπτικής απόδοσης είναι κάτι που πρέπει είτε να ελέγξει κάποιος μέσω της χρήσης (π.χ. όταν δεν κάνει σωστό φόκους), είτε να πάρει από αξιόπιστο κατάστημα.
Εδώ όντως μπαίνει η εμπειρία για το πόσο γρήγορα θα βρεις το πρόβλημα και στις περισσότερο niche λειτουργίες, εάν το βρεις καν.
 

Εδώ διαφωνώ μερικώς.
Δεν χρειάζεσαι τα πάντα από την πρώτη μέρα.
Εφόσον δεν ξέρει ακόμη τις ιδιαίτερες απαιτήσεις του, δεν χρειάζεται να πάρει τα πάντα όλα από την αρχή.
Προσωπικά ξεκίνησα από σώμα-φακό και πήρα μνήμη (μια) μόνο και μόνο επειδή δεν είχα CF.
Τίποτα άλλο. 
Έπειτα από πολλές ώρες χρήσης πήρα ότι πίστευα χρειαζόταν.
Π.χ. μέχρι τώρα δεν έχω καν δεύτερη μπαταρία, εφόσον με βολεύει μια (βγάζει εκατοντάδες φωτο/φόρτιση).
Εάν και εφόσον δω ότι μια έλλειψη με περιορίζει, θα αγοράσω κάτι παραπάνω.
Πιστεύω ότι αυτό είναι το ρεαλιστικό για κάποιον με περιορισμένο budget.

 

τιτλος : φωτογραφικη για ταξιδια :-)

πήγαινε ταξιδι χωρις τα παραπάνω και βλέπουμε !

σε οτι αφορα τη συγκριση που εκανες (και την απλοποιηση ) του κινητου τηλεφωνου και μιας dslr-mirrorless ->

Hot pixel-dead pixel -σκουπιδια-λαδια στον αισθητηρα , αν λειτουργουν ολα τα κουμπια-ροδελες,αν λειτουργει σωστα η σταθεροποιηση,φλας ,μικροφωνο,flex αναδιπλούμενης Οθονης,υπερθερμανση αισθητηρα σε βιντεο,οξειδωση στις επαφες για το φακο.

Ολα αυτα τα εχεις σε ενα κινητο τηλέφωνο στο αυτόματο.

Κουβεντουλα να γινεται :-)

παραμυθια και αγγελίες έχει γεμίσει ο τόπος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

τιτλος : φωτογραφικη για ταξιδια :-)

πήγαινε ταξιδι χωρις τα παραπάνω και βλέπουμε !

σε οτι αφορα τη συγκριση που εκανες (και την απλοποιηση ) του κινητου τηλεφωνου και μιας dslr-mirrorless ->

Hot pixel-dead pixel -σκουπιδια-λαδια στον αισθητηρα , αν λειτουργουν ολα τα κουμπια-ροδελες,αν λειτουργει σωστα η σταθεροποιηση,φλας ,μικροφωνο,flex αναδιπλούμενης Οθονης,υπερθερμανση αισθητηρα σε βιντεο,οξειδωση στις επαφες για το φακο.

Ολα αυτα τα εχεις σε ενα κινητο τηλέφωνο στο αυτόματο.

Κουβεντουλα να γινεται :-)

παραμυθια και αγγελίες έχει γεμίσει ο τόπος

 

ΟΚ, για να δεις ότι ένα κουμπί και μια ροδέλα δεν λειτουργούν σωστά και ότι οι φωτο σου έχουν καμένα pixel στην μεταχειρισμένη που αγόρασες, απαιτήται εμπειρία στο χώρο της φωτογραφίας...
Όσο για τα φωτογραφικά ταξίδια, ανάλογα τι περιμένει κάποιος.

Εάν ο OP θέλει καινούργια ας πάρει, κατά τα άλλα οι πληροφορίες για μεταχειρισμένες είναι διαθέσιμες.
Τέσπα, δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.
Ο καθείς διαθέτει τα λεφτά του όπως θέλει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς με αυτά τα χρήματα, ίσως μικρή υπέρβαση , να πάρεις μία crop dslr , enthusiast level με pro level φακό  ζουμ . 

Πχ canon 70D και τον 17-55 f/2.8 . Από το γνωστό mpb, με εγγύηση .

Σώματα και φακοί  . Δείγματα του φακού εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LongTom είπε

ΟΚ, για να δεις ότι ένα κουμπί και μια ροδέλα δεν λειτουργούν σωστά και ότι οι φωτο σου έχουν καμένα pixel στην μεταχειρισμένη που αγόρασες, απαιτήται εμπειρία στο χώρο της φωτογραφίας...
Όσο για τα φωτογραφικά ταξίδια, ανάλογα τι περιμένει κάποιος.

 

Νομίζω πως πλέον με το MPB και τους 6 μήνες εγγύηση έχουν απλοποιηθεί τα πράγματα. Επίσης οι περιγραφές τους για την κατάσταση είναι ακριβείς και μάλιστα συνήθως επιεικείς. Μια good πχ μπορεί να είναι σχεδόν σε άριστη κατάσταση και να την βγάζουν good επειδή έχει γρατζουνιά στο καπάκι και μισοπεθαμένη μπαταρία. Ή επειδή λείπει ξέρω γω το κουτί και το λουρί της και έχει αποχρωματισμό το σίδερο της στην βάση του τριπόδου.

Απο εκει και μετα το τι χρήση κάνει ο καθένας και κυρίως τι εννοεί με αυτήν την χρήση είναι σχετικό. Άλλος εννοεί "ταξίδια" να έχει σε ένα τσαντακι μια olympus pen μηχανη με έναν 25άρη και έναν 45άρη prime και ένα τρίποδο παλάμης για όταν και αν, και να είναι όλα μαζί κάτω απο 1 κιλό σύνολο μαζί με την τσάντα στην οποία θα έχει και πορτοφόλι και κινητό. Να είναι run & gun και να βγάζει on the go καινούρια μέρη και ανθρώπους.

Κι άλλος εννοεί με "ταξίδια" να φορτώσει την D850 και ένα τρίποδο 2 κιλών και φακούς άλλων 3 κιλών και να πάει να στηθεί σε έναν καταρράκτη, να βάλει φίλτρα nd και polarized και να περιμένει πότε θα σκάσει ο ήλιος απο εκεί που θέλει για να πάρει την εικονα που θέλει, κλικ και να αρχίσει να ξεστήνει.

Ταξιδιώτες και οι δύο. Άλλο mindset ο καθένας.

Γενικά το θέμα του εξοπλισμού έχει να κάνει παραπάνω με το τι φωτογραφία θέλει να κάνει ο καθένας απο ένα σημείο και μετά. Οι περισσότεροι ξεκινάμε τραβώντας τα πάντα και μετά απο λίγο καταλήγουμε σε 1-2 είδη που μας τραβάνε περισσότερο. Μιλάω πάντα σε ερασιτεχνικό και χομπιστικό επίπεδο. Το επαγγελματικό είναι άλλη φαση. Εκεί και αν υπάρχει εξειδίκευση στο τι χρειάζεται κάθε κατηγορία!

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...