Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική για ταξίδια


makis225

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, highpriest είπε

Νομίζω πως πλέον με το MPB και τους 6 μήνες εγγύηση έχουν απλοποιηθεί τα πράγματα. Επίσης οι περιγραφές τους για την κατάσταση είναι ακριβείς και μάλιστα συνήθως επιεικείς. Μια good πχ μπορεί να είναι σχεδόν σε άριστη κατάσταση και να την βγάζουν good επειδή έχει γρατζουνιά στο καπάκι και μισοπεθαμένη μπαταρία. Ή επειδή λείπει ξέρω γω το κουτί και το λουρί της και έχει αποχρωματισμό το σίδερο της στην βάση του τριπόδου.

Απο εκει και μετα το τι χρήση κάνει ο καθένας και κυρίως τι εννοεί με αυτήν την χρήση είναι σχετικό. Άλλος εννοεί "ταξίδια" να έχει σε ένα τσαντακι μια olympus pen μηχανη με έναν 25άρη και έναν 45άρη prime και ένα τρίποδο παλάμης για όταν και αν, και να είναι όλα μαζί κάτω απο 1 κιλό σύνολο μαζί με την τσάντα στην οποία θα έχει και πορτοφόλι και κινητό. Να είναι run & gun και να βγάζει on the go καινούρια μέρη και ανθρώπους.

Κι άλλος εννοεί με "ταξίδια" να φορτώσει την D850 και ένα τρίποδο 2 κιλών και φακούς άλλων 3 κιλών και να πάει να στηθεί σε έναν καταρράκτη, να βάλει φίλτρα nd και polarized και να περιμένει πότε θα σκάσει ο ήλιος απο εκεί που θέλει για να πάρει την εικονα που θέλει, κλικ και να αρχίσει να ξεστήνει.

Ταξιδιώτες και οι δύο. Άλλο mindset ο καθένας.

Γενικά το θέμα του εξοπλισμού έχει να κάνει παραπάνω με το τι φωτογραφία θέλει να κάνει ο καθένας απο ένα σημείο και μετά. Οι περισσότεροι ξεκινάμε τραβώντας τα πάντα και μετά απο λίγο καταλήγουμε σε 1-2 είδη που μας τραβάνε περισσότερο. Μιλάω πάντα σε ερασιτεχνικό και χομπιστικό επίπεδο. Το επαγγελματικό είναι άλλη φαση. Εκεί και αν υπάρχει εξειδίκευση στο τι χρειάζεται κάθε κατηγορία!

Δεν βλέπω να διαφωνούμε πουθενά.
Ακριβώς όπως έγραψα, καθένας έχει την δική του ιδέα στο τι είναι φωτο σε διακοπές. 
Το τι είναι απαραίτητο, είναι στο τι περιμένει.
Κάτι που ισχύει γενικότερα, όχι μόνο στις φωτο.

Στο θέμα των μεταχειρισμένων, εφόσον αναφερόμαστε στα μη-περίεργα οπτικά θέματα, δεν χρειάζεσαι 40 χρόνια στο κουρμπέτι για να δεις ότι το σώμα που πήρες έχει προβλήματα.
Εκεί ήταν η επεξήγηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

crop dslr , enthusiast level με pro level φακό

Αυτό το φοβερό και τρομερό, ενθούζιαστ λέβελ, σε τι επίπεδο ακριβώς αναφέρεται; 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Αυτό το φοβερό και τρομερό, ενθούζιαστ λέβελ, σε τι επίπεδο ακριβώς αναφέρεται; 

Ευχαριστώ.

Χωρίς να είναι κάτι απόλυτο και απόλυτα σαφές, σε κάμερες που ζουν αρκετά και έχουν τη δυνατότητα να βάζεις άμεσα με εξειδικευμένα χειριστήρια όλες τις ρυθμίσεις στο χειροκίνητο , χωρίς πολλά πολλά μενού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θεματάκι άνοιξε ο TS, να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου και τι χρησιμοποιώ, επειδή ταξιδεύω πάρα πολύ συχνά.

Εχω μια έφηβη Olympus e520 m4/3 και μια επίσης έφηβη Nikon D90, με χιλιάδες κλικ αμφότερες, που παίρνω μαζί μου στα ταξίδια. Ενας δυο φακοί έκαστη, οι φορτιστές, δυο μνήμες, το φυσερό-βουρτσάκι-πανάκι σε θήκες neopren μέσα στη βαλίτσα και τέλος.

Δεν φοβάμαι μη χτυπηθούν, μη χαλάσουν, μη πιάσει βροχή, μη χαθεί καμιά αποσκευή στις αλλαγές των πτήσεων. Πλέον δεν τραβάω και τόσες φωτογραφίες πια, προσπαθώ να απολαμβάνω τα μέρη που πηγαίνω και αν μου αρέσει κάτι το φωτογραφίζω. Αρκετές φορές δεν φορτίζονται δεύτερη φορά οι μπαταρίες τους, ή δεν γεμίζουν οι πρώτες μνήμες.

Αν κάτι πάει στραβά και χαλάσει κάποια, τότε θα αγοραστεί άλλη όμοια για την ίδια δουλειά και θα κρατηθεί για ανταλλακτικά ή θα πάει στην ανακύκλωση. Από το MPB που αναφέρθηκε πιο πάνω έχω αγοράσει κάμποσες φορές φακούς κυρίως, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ο καθένας όπως βολεύεται και η δουλειά μας να γίνεται.

Η Nikon D7100 παραμένει στην ασφάλεια του σπιτιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω μερικά ακόμα πράγματα που ίσως βοηθήσουν στο να επιλέξω.

Τα ταξίδια που κάνω είναι συνήθως πολυήμερα(άνω των 2 εβδομάδων) εκτός Ευρώπης και πάντα αν το επιτρέπει η χώρα έχω μαζί μου το drone και κουβαλάω σακίδιο για τα ρούχα μου κλπ. Θα τύχει σίγουρα να κάνω τουλάχιστον 1 μονοήμερη πεζοπορία μέσα στο διάστημα αυτό. 

Σίγουρα δεν θα μπω στην διαδικασία να καθίσω με τις ώρες για μια ιδανική λήψη κάτω από έναν καταρράκτη. Επίσης περισσότερο με ενδιαφέρει η φωτογράφιση τοπίων και σε δεύτερο μέρος πορτραίτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, makis225 είπε

Να πω μερικά ακόμα πράγματα που ίσως βοηθήσουν στο να επιλέξω.

Τα ταξίδια που κάνω είναι συνήθως πολυήμερα(άνω των 2 εβδομάδων) εκτός Ευρώπης και πάντα αν το επιτρέπει η χώρα έχω μαζί μου το drone και κουβαλάω σακίδιο για τα ρούχα μου κλπ. Θα τύχει σίγουρα να κάνω τουλάχιστον 1 μονοήμερη πεζοπορία μέσα στο διάστημα αυτό. 

Σίγουρα δεν θα μπω στην διαδικασία να καθίσω με τις ώρες για μια ιδανική λήψη κάτω από έναν καταρράκτη. Επίσης περισσότερο με ενδιαφέρει η φωτογράφιση τοπίων και σε δεύτερο μέρος πορτραίτων. 

Είσαι για Μ4/3 και δεν το ξέρεις. Πρόταση μου ο παρακάτω φοβερός συνδυασμός

https://www.mpb.com/en-eu/product/olympus-om-d-e-m1

https://www.mpb.com/en-eu/product/olympus-m-zuiko-12-45mm-f-4-pro

Pro σωμα και Pro φακός. Ακριβώς στο budget σου τα δύο μαζί. Και χωρίς να κάνεις συμβιβασμό ούτε στον φακό ούτε στο σώμα, όπως τους περισσότερους που αγοράζουν το σώμα στο άνω άκρο του budget τους και μετά πετάνε πάνω κάποιον σάπιο κιτ φακό επειδή δεν έχει μείνει φράγκο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, highpriest είπε

Είσαι για Μ4/3 και δεν το ξέρεις. Πρόταση μου ο παρακάτω φοβερός συνδυασμός

https://www.mpb.com/en-eu/product/olympus-om-d-e-m1

https://www.mpb.com/en-eu/product/olympus-m-zuiko-12-45mm-f-4-pro

Pro σωμα και Pro φακός. Ακριβώς στο budget σου τα δύο μαζί. Και χωρίς να κάνεις συμβιβασμό ούτε στον φακό ούτε στο σώμα, όπως τους περισσότερους που αγοράζουν το σώμα στο άνω άκρο του budget τους και μετά πετάνε πάνω κάποιον σάπιο κιτ φακό επειδή δεν έχει μείνει φράγκο!

Ωραίος συνδυασμός. Από περιέργεια γιατί όχι τον  12-40 2.8 ;

https://www.mpb.com/en-eu/search?q=Olympus M.Zuiko Digital ED 12-40mm f%2F2.8 PRO

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ωραίος συνδυασμός. Από περιέργεια γιατί όχι τον  12-40 2.8 ;

https://www.mpb.com/en-eu/search?q=Olympus M.Zuiko Digital ED 12-40mm f%2F2.8 PRO

Καθαρά για χρηματικούς λόγους, μιας και έθεσε ένα budget γύρω στα 650 ευρώ.
Συγκρίνοντας έναν 12-40m f/2.8 με έναν 12-45mm f/4 στην ίδια κατάσταση (ας πούμε excellent) εχουν 100+ διαφορά. Αν μπορεί να τα διαθέσει, βεβαια και ο f/2.8 είναι πολύ καλός. 

Το σύνολο που προτείνω θα βγει γύρω στα 650-700 ευρώ σε excellent condition. Και πραγματικά σκοτώνει. Η E-m1 είναι μια φανταστική κάμερα και πρακτικά τζάμπα για αυτά που προσφέρει. Τα 16 megapixel είναι υπεραρκετά όχι μονο για το ινσταγκραμ που αναφέρει, αλλά μέχρι και για billboard. 
Απλά επειδή οι περισσότεροι κυνηγάνε μεγαπίξελ και full frame σενσορες, τέτοια διαμάντια πουλιούνται χώμα! Ευτυχώς για εμάς τους υπόλοιπους!
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MadPax είπε

Ωραίο θεματάκι άνοιξε ο TS, να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου και τι χρησιμοποιώ, επειδή ταξιδεύω πάρα πολύ συχνά.

Εχω μια έφηβη Olympus e520 m4/3 και μια επίσης έφηβη Nikon D90, με χιλιάδες κλικ αμφότερες, που παίρνω μαζί μου στα ταξίδια. Ενας δυο φακοί έκαστη, οι φορτιστές, δυο μνήμες, το φυσερό-βουρτσάκι-πανάκι σε θήκες neopren μέσα στη βαλίτσα και τέλος.

Δεν φοβάμαι μη χτυπηθούν, μη χαλάσουν, μη πιάσει βροχή, μη χαθεί καμιά αποσκευή στις αλλαγές των πτήσεων. Πλέον δεν τραβάω και τόσες φωτογραφίες πια, προσπαθώ να απολαμβάνω τα μέρη που πηγαίνω και αν μου αρέσει κάτι το φωτογραφίζω. Αρκετές φορές δεν φορτίζονται δεύτερη φορά οι μπαταρίες τους, ή δεν γεμίζουν οι πρώτες μνήμες.

Αν κάτι πάει στραβά και χαλάσει κάποια, τότε θα αγοραστεί άλλη όμοια για την ίδια δουλειά και θα κρατηθεί για ανταλλακτικά ή θα πάει στην ανακύκλωση. Από το MPB που αναφέρθηκε πιο πάνω έχω αγοράσει κάμποσες φορές φακούς κυρίως, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ο καθένας όπως βολεύεται και η δουλειά μας να γίνεται.

Η Nikon D7100 παραμένει στην ασφάλεια του σπιτιού.

    Εμείς έχουμε έφηβες Camedia C - 5050 , e - 500 συν κάποιες άλλες . Μείναμε στο στάδιο της εφηβείας , αν και οι περισσότεροι ενηλικιώθηκαν με νέες τεχνολογίες . Εμείς μείναμε εκεί , στην εφηβεία ....... 

   Φυσικά δεν πρόκειται να του προτείνω του ανθρώπου να βρεί καμιά Camedia C - 5050 ....... κι' αν το κάνει πρέπει να το κάνει πολύ συνειδητά . 

   

1 ώρα πριν, makis225 είπε

Να πω μερικά ακόμα πράγματα που ίσως βοηθήσουν στο να επιλέξω.

Τα ταξίδια που κάνω είναι συνήθως πολυήμερα(άνω των 2 εβδομάδων) εκτός Ευρώπης και πάντα αν το επιτρέπει η χώρα έχω μαζί μου το drone και κουβαλάω σακίδιο για τα ρούχα μου κλπ. Θα τύχει σίγουρα να κάνω τουλάχιστον 1 μονοήμερη πεζοπορία μέσα στο διάστημα αυτό. 

Σίγουρα δεν θα μπω στην διαδικασία να καθίσω με τις ώρες για μια ιδανική λήψη κάτω από έναν καταρράκτη. Επίσης περισσότερο με ενδιαφέρει η φωτογράφιση τοπίων και σε δεύτερο μέρος πορτραίτων. 

https://www.mpb.com/en-eu/product/olympus-pen-e-pl6 ....... 

   βρες κι' έναν 14 - 42 κι' είσαι μιά χαρά για την δουλειά που θες . Αν βρείς και τον 12 - 50 ........ είσαι πολύ καλά . 

 

 

 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις και αυτό το πακέτό:

 

ΥΓ: Δεν έχω σχέση με την αγγελία.

Η κάμερα e-m5 ii είναι λίγο πιο νέα χρονολογικά (2015 vs e-m1 2013) αλλά σε δυνατότητες είναι και οι 2 νομίζω κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, highpriest είπε

Pro σωμα και Pro φακός. Ακριβώς στο budget σου τα δύο μαζί. Και χωρίς να κάνεις συμβιβασμό ούτε στον φακό ούτε στο σώμα, όπως τους περισσότερους που αγοράζουν το σώμα στο άνω άκρο του budget τους και μετά πετάνε πάνω κάποιον σάπιο κιτ φακό επειδή δεν έχει μείνει φράγκο!

και μετά εκφράζουν την απογοητευση τους για το σώμα :-) ανεβαζοντας μια αγγελία με τη γνωστή περιγραφή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

και μετά εκφράζουν την απογοητευση τους για το σώμα :-) ανεβαζοντας μια αγγελία με τη γνωστή περιγραφή!

...και συμπληρώνουν πως με το κινητό τους τραβάνε καλύτερες φώτο!😉

Τι να γίνει; Πολύς κόσμος δεν καταλαβαίνει πως αν βάλεις ροδάκια απο καροτσάκι λαΐκής αγοράς σε φεράρι, δεν έχεις φεράρι, αλλά ένα δύσχρηστο καροτσάκι λαΐκής αγοράς.

Και να μην αρχίσω για τρομερά σώματα που έχουν βγάλει οι εταιρίες και τα παρατησαν στην μοίρα τους επειδή δεν τα πλαισίωσαν με εξίσου τρομερούς φακούς! Κιτ φακοι f/3,5 - f/5,6 plastic fantastic και δώσε σάπιο γυαλί στον λαό!

Χίλιες φορές ένας κορυφαίος φακός σε ένα entry level σώμα, παρά το αντίθετο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλος τραβάει με μια νικον 3300 + νικον 105 2.8 .

Βλέπεις εικόνες ,κλαίς και μετα ρωτάς "εχει καλή αποδοση η 3300 στις νυχτερινες λήψεις ;" .

Είναι ανίκητη η ανοησία.

Δε το λεω για το φίλο που ανοιξε το θεμα ,δε ξερει ο ανθρωπος και ρωταει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

φίλος τραβάει με μια νικον 3300 + νικον 105 2.8 .

Βλέπεις εικόνες ,κλαίς και μετα ρωτάς "εχει καλή αποδοση η 3300 στις νυχτερινες λήψεις ;" .

Είναι ανίκητη η ανοησία.

Δε το λεω για το φίλο που ανοιξε το θεμα ,δε ξερει ο ανθρωπος και ρωταει .

    Η D3300 παραμένει κορυφαία επιλογή και αξιοπρεπέστατη λύση για πολλά πράγματα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα παραπάνω και εννοείται πάντα τον πρώτο λόγο τον έχει ο φακός. Απλώς αρνούμαι να πιστέψω πως κάποιος δεν παίρνει καλά αποτελέσματα εξαιτίας ενός μέτριου κιτ φακού. Δηλαδή να είναι χειρότεροι οι σημερινοί κιτ από τους τυπικούς helios 58mm που κυκλοφορούν κατά κόρον και προφανώς παράγουν πολύ τίμια αποτελέσματα ; Απορία είναι αυτή δεν έχω τεχνικές γνώσεις πάνω στους φακούς.

Πιστεύω πως είναι συνδυασμός 1) ρυθμίσεων κατά τη διάρκεια της λήψης, 2) μη αποτελεσματικής αξιοποίησης της κατεύθυνσης του φωτός και 3) για τις βραδινές λήψεις αυτό το φαινόμενο που έχει εμφανιστεί λόγω κινητών να θέλει αρκετός κόσμος να είναι υπερβολικά φωτεινές.                                                                                                                                                  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...