Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική για ταξίδια


makis225

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, RTW4ever είπε

Τώρα έχει γίνει ακόμα χειρότερο,  f4 - f7,1, f4,5 - f8!!

Το κακό είναι πως έχουν μάθει στους καταναλωτές να υπερασπίζονται τέτοιους φακούς.

Εγώ δεν θα πω πως είναι κακοί, αλλά θα αναρωτηθώ:

Δίνει κάποιος 1200-1500 ευρώ μέσο όρο για μια entry level full frame φωτογραφική μηχανή (ας πούμε EOS R) ,  για να της βάλει πάνω έναν τέτοιο φακό και μόλις σουρουπώνει κατεβάζει τόσο πολύ ταχύτητες για να έχει φως που μπορεί να πάρει θολή φώτο, ή ανεβάζει τόσο πολύ iso που μπορεί να έχει πολύ κόκκο.

Τυχαίο παράδειγμα μιας FF με τέτοιο φακό:

https://www.skroutz.gr/s/23741016/Canon-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-EOS-R-Full-Frame-Kit-RF-24-105mm-F4-7-1-IS-STM-Black.html

1800 ευρώ σύνολο. 

Me 300 ευρώ λιγότερα παίρνει κάποιος όχι μια entry level αλλά μια advanced Μ4/3 μηχανή, με πληθώρα features για ευκολία σε πολλά είδη φωτογραφίας, και έναν φακό ξυράφι σταθερού ζουμ με σταθερό διάφραγμα στο f/2.8, της σειράς pro.

https://www.skroutz.gr/s/20854528/Olympus-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-OM-D-E-M5-Mark-III-Micro-Four-Thirds-4-3-Kit-ED-12-40mm-F2-8-PRO-Black.html

Δεν λέω πως μια Μ4/3 είναι καλύτερη απο μια FF μηχανή, αλλά κάποιος που έχει να διαθέσει 1500 ευρώ στο σύνολο, θα πάρει μάλλον αξιολογότερες φωτογραφίες σε πολλές περισσότερες διαφορετικές συνθήκες απο μια FF με έναν φακό κιτ τόσο σκοτεινό.

Όλα έχουν να κάνουν με τα χρήματα προς διάθεση. Αν σε μια Φεράρι βάλεις ρόδες απο Kia picanto, δεν θα αποδώσει ποτέ σαν Φεράρι, ενώ παράλληλα δεν θα είναι ποτέ βολική και εύχρηστη σαν Kia picanto για καθημερινή χρήση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Το κακό είναι πως έχουν μάθει στους καταναλωτές να υπερασπίζονται τέτοιους φακούς.

Εγώ δεν θα πω πως είναι κακοί, αλλά θα αναρωτηθώ:

Δίνει κάποιος 1200-1500 ευρώ μέσο όρο για μια entry level full frame φωτογραφική μηχανή (ας πούμε EOS R) ,  για να της βάλει πάνω έναν τέτοιο φακό και μόλις σουρουπώνει κατεβάζει τόσο πολύ ταχύτητες για να έχει φως που μπορεί να πάρει θολή φώτο, ή ανεβάζει τόσο πολύ iso που μπορεί να έχει πολύ κόκκο.

Τυχαίο παράδειγμα μιας FF με τέτοιο φακό:

https://www.skroutz.gr/s/23741016/Canon-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-EOS-R-Full-Frame-Kit-RF-24-105mm-F4-7-1-IS-STM-Black.html

1800 ευρώ σύνολο. 

Me 300 ευρώ λιγότερα παίρνει κάποιος όχι μια entry level αλλά μια advanced Μ4/3 μηχανή, με πληθώρα features για ευκολία σε πολλά είδη φωτογραφίας, και έναν φακό ξυράφι σταθερού ζουμ με σταθερό διάφραγμα στο f/2.8, της σειράς pro.

https://www.skroutz.gr/s/20854528/Olympus-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-OM-D-E-M5-Mark-III-Micro-Four-Thirds-4-3-Kit-ED-12-40mm-F2-8-PRO-Black.html

Δεν λέω πως μια Μ4/3 είναι καλύτερη απο μια FF μηχανή, αλλά κάποιος που έχει να διαθέσει 1500 ευρώ στο σύνολο, θα πάρει μάλλον αξιολογότερες φωτογραφίες σε πολλές περισσότερες διαφορετικές συνθήκες απο μια FF με έναν φακό κιτ τόσο σκοτεινό.

Όλα έχουν να κάνουν με τα χρήματα προς διάθεση. Αν σε μια Φεράρι βάλεις ρόδες απο Kia picanto, δεν θα αποδώσει ποτέ σαν Φεράρι, ενώ παράλληλα δεν θα είναι ποτέ βολική και εύχρηστη σαν Kia picanto για καθημερινή χρήση.

     Μία ....... ίσον καμία ....... Ferrari , φωτογραφική ........ κλπ ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Το κακό είναι πως έχουν μάθει στους καταναλωτές να υπερασπίζονται τέτοιους φακούς.

Εγώ δεν θα πω πως είναι κακοί, αλλά θα αναρωτηθώ:

Δίνει κάποιος 1200-1500 ευρώ μέσο όρο για μια entry level full frame φωτογραφική μηχανή (ας πούμε EOS R) ,  για να της βάλει πάνω έναν τέτοιο φακό και μόλις σουρουπώνει κατεβάζει τόσο πολύ ταχύτητες για να έχει φως που μπορεί να πάρει θολή φώτο, ή ανεβάζει τόσο πολύ iso που μπορεί να έχει πολύ κόκκο.

Τυχαίο παράδειγμα μιας FF με τέτοιο φακό:

https://www.skroutz.gr/s/23741016/Canon-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-EOS-R-Full-Frame-Kit-RF-24-105mm-F4-7-1-IS-STM-Black.html

1800 ευρώ σύνολο. 

Me 300 ευρώ λιγότερα παίρνει κάποιος όχι μια entry level αλλά μια advanced Μ4/3 μηχανή, με πληθώρα features για ευκολία σε πολλά είδη φωτογραφίας, και έναν φακό ξυράφι σταθερού ζουμ με σταθερό διάφραγμα στο f/2.8, της σειράς pro.

https://www.skroutz.gr/s/20854528/Olympus-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-OM-D-E-M5-Mark-III-Micro-Four-Thirds-4-3-Kit-ED-12-40mm-F2-8-PRO-Black.html

Δεν λέω πως μια Μ4/3 είναι καλύτερη απο μια FF μηχανή, αλλά κάποιος που έχει να διαθέσει 1500 ευρώ στο σύνολο, θα πάρει μάλλον αξιολογότερες φωτογραφίες σε πολλές περισσότερες διαφορετικές συνθήκες απο μια FF με έναν φακό κιτ τόσο σκοτεινό.

Όλα έχουν να κάνουν με τα χρήματα προς διάθεση. Αν σε μια Φεράρι βάλεις ρόδες απο Kia picanto, δεν θα αποδώσει ποτέ σαν Φεράρι, ενώ παράλληλα δεν θα είναι ποτέ βολική και εύχρηστη σαν Kia picanto για καθημερινή χρήση.

Συμφωνώ. Προσωπικά εγώ έχω σύστημα με την 80D και αν ποτέ αλλάξω σε full frame mirrorless, δε θα πάρω τίποτα κατώτερο από L φακούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας. Για να μην ανοίγω νέο topic, είπα να ζητήσω εδώ την γνώμη και την βοήθεια σας. Είναι προγραμματισμένο ένα ταξίδι στην Ευρώπη. Αυτή την στιγμή έχουμε ξεχασμένη σε συρτάρι για χρόνια αυτήν την compact:

Kodak Z885

Στην κατοχή μου έχω το Redmi Note 11 Pro. Η ερώτηση είναι η εξής..... αξίζει τον κόπο να ψαχτω για μπαταρίες για την φωτογραφική προκειμένου να την αναστήσουμε και να την πάρουμε μαζί μας ή είναι τόσο παλιά που η κάμερα του Xiaomi θα μας καλύψει; Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ποιότητα φωτογραφίας, απλώς μιας και υπάρχει έλεγα μήπως π.χ σε νυχτερινές λήψεις είναι προτιμότερη από κινητό ασχέτως με τα χρόνια της ή τις προδιαγραφές της. Προσωπικά δεν έχω καθόλου άποψη από specs φωτογραφικών ή αν σε κάθε περίπτωση μία μηχανή είναι πάντα καλύτερη από ένα κινητό λόγω μεγέθους φακού για παράδειγμα.

Τι λέτε εσείς; Ποια η άποψη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Greektrooper είπε

Καλησπέρα σας. Για να μην ανοίγω νέο topic, είπα να ζητήσω εδώ την γνώμη και την βοήθεια σας. Είναι προγραμματισμένο ένα ταξίδι στην Ευρώπη. Αυτή την στιγμή έχουμε ξεχασμένη σε συρτάρι για χρόνια αυτήν την compact:

Kodak Z885

Στην κατοχή μου έχω το Redmi Note 11 Pro. Η ερώτηση είναι η εξής..... αξίζει τον κόπο να ψαχτω για μπαταρίες για την φωτογραφική προκειμένου να την αναστήσουμε και να την πάρουμε μαζί μας ή είναι τόσο παλιά που η κάμερα του Xiaomi θα μας καλύψει; Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ποιότητα φωτογραφίας, απλώς μιας και υπάρχει έλεγα μήπως π.χ σε νυχτερινές λήψεις είναι προτιμότερη από κινητό ασχέτως με τα χρόνια της ή τις προδιαγραφές της. Προσωπικά δεν έχω καθόλου άποψη από specs φωτογραφικών ή αν σε κάθε περίπτωση μία μηχανή είναι πάντα καλύτερη από ένα κινητό λόγω μεγέθους φακού για παράδειγμα.

Τι λέτε εσείς; Ποια η άποψη σας;

Αν και δεν είμαι φαν των κινητών για φωτογραφική χρήση νομίζω πως στη συγκεκριμένη περίπτωση θα επέλεγα το Xiaomi με κλειστά μάτια :P . Δεν υπερέχει κάπου η συγκεκριμένη, ούτε καν εργονομικά.  Κλικ - ελαφρά διόρθωση στο Snapseed - αποστολή όπου θέλω και τέλος. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Greektrooper είπε

Καλησπέρα σας. Για να μην ανοίγω νέο topic, είπα να ζητήσω εδώ την γνώμη και την βοήθεια σας. Είναι προγραμματισμένο ένα ταξίδι στην Ευρώπη. Αυτή την στιγμή έχουμε ξεχασμένη σε συρτάρι για χρόνια αυτήν την compact:

Kodak Z885

Στην κατοχή μου έχω το Redmi Note 11 Pro. Η ερώτηση είναι η εξής..... αξίζει τον κόπο να ψαχτω για μπαταρίες για την φωτογραφική προκειμένου να την αναστήσουμε και να την πάρουμε μαζί μας ή είναι τόσο παλιά που η κάμερα του Xiaomi θα μας καλύψει; Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ποιότητα φωτογραφίας, απλώς μιας και υπάρχει έλεγα μήπως π.χ σε νυχτερινές λήψεις είναι προτιμότερη από κινητό ασχέτως με τα χρόνια της ή τις προδιαγραφές της. Προσωπικά δεν έχω καθόλου άποψη από specs φωτογραφικών ή αν σε κάθε περίπτωση μία μηχανή είναι πάντα καλύτερη από ένα κινητό λόγω μεγέθους φακού για παράδειγμα.

Τι λέτε εσείς; Ποια η άποψη σας;

Το κινητό, με κλειστά μάτια.
Τέτοιες κομπακτ, αυτής της γενιάς και χαρακτηριστικών, μονο για "νοσταλγούς του ροκ εντ ρολ"

Το μονο σημείο που υπερέχει αυτή η κάμερα είναι το οπτικό ζουμ που φτάνει στα 180mm αντίστοιχο.
Κάτι όμως που στο κινητό σου που έχει 108 μεγαπίξελ, δεν το έχεις ανάγκη.

Αν η φωτογραφική μηχανή είχε 12 ή ακόμη καλύτερα 20 μεγαπίξελ και αν τραβούσε και RAW, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Αλλά ως έχει πας με το κινητό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

 

 

1 ώρα πριν, pifilos είπε

 

Κατάλαβα, είστε κατατοπιστικότατοι. Οπότε δεν θα ασχοληθώ καθόλου γιατί πέρα από τις μπαταρίες, έπρεπε να πάρω και sd γιατί δεν είχα. 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ 👍😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως όποιος ψάχνει φωτογραφική για ταξίδια ας έχει υπ όψιν την σειρά eos m που πριν λίγες μέρες έγινε officially discontinued από την Canon και οι τιμές σε αυτή τη σειρά (που σημειωτέον έχει δικό της mount) θα πέσουν ακόμα πιο πολύ.

https://www.canonrumors.com/canon-eos-m-has-been-quietly-discontinued/

Είναι κάμερες με αισθητήρα aps c πιο μικρές και πιο sharp από τις sony.

Μια που εχω με έχει βολέψει πολύ.

 

 

 

Επεξ/σία από mercier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που το αναφέρουμε σε κόμπακτ, ανακάλυψα ότι έχω μια olympus fe-46 (12mp). Έβαλα μπαταρίες δουλεύει άψογα κάποιες φωτό που είχα από το 2013 στη μνήμη δεν τις λες και άσχημες. Για πείτε αξίζει να την έχω μαζί αντί για την dslr ή μπαααα??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Μιας που το αναφέρουμε σε κόμπακτ, ανακάλυψα ότι έχω μια olympus fe-46 (12mp). Έβαλα μπαταρίες δουλεύει άψογα κάποιες φωτό που είχα από το 2013 στη μνήμη δεν τις λες και άσχημες. Για πείτε αξίζει να την έχω μαζί αντί για την dslr ή μπαααα??

Να αντικαταστήσει την DSLR σε ποιότητα εικόνας, δεν θα το καταφέρει.
Αλλά αξίζει να την έχεις σε ένα τσαντάκι, σε μια τσέπη, αντι για το κινητό. 12mpx και 180mm αντίστοιχο, θα σου δώσουν το κάτι παραπάνω απο ένα μεσαίας κατηγορίας κινητό. Είναι η εποχή που οι κομπακτ άρχισαν να γίνονται αξιόλογες.

Το κακό με αυτής της εποχής τις κομπακτ είναι πως δεν τραβάνε RAW

Έχω κι εγώ κάποιες αυτής της εποχής, αλλά χρησιμοποιώ μόνο μια τελευταία. Την Α650 powershot.
Όχι επειδή είναι καλύτερη απο τις υπόλοιπες, αλλά επειδή την έχω χακάρει με το CHDK για τις Canon και μπορώ να τραβήξω σε DNG (που πρακτικά μου δίνει ένα αρχείο raw)

https://chdk.fandom.com/wiki/CHDK

Αυτή η μηχανή λόγο του σχετικά γρήγορου διαφράγματος (για την εποχή) σε συνδυασμό με το ζουμ που  φτάνει τα 210mm αλλά κυρίως τον CCD αισθητήρα της δίνει πολύ αξιόλογα αποτελέσματα. Αλλά και πάλι αν δεν τραβούσε raw δεν θα ασχολιόμουν καν με παλιές κόμπακτ πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το θέμα με ενδιαφέρον μιας και με απασχολεί μερικές φορές το θέμα φωτογραφία.

Να πω οτι πρακτικά έχω τραβήξει μόνο με το κινητό και με κάτι πολύ παλιές DSLR που απλά δεν ήξερα τι έκανα και έπαιζα με τις ρυθμίσεις.

Μου φάνηκε ωραία η πρόταση της Olympus των προηγούμενων σελίδων.

Έχω σκεφτεί πολλές φορές την 100V της Fujifilm αλλά από ότι διάβασα έχει πάρει τα πάνω της ελέω social media άρα δεν την βρίσκεις ούτε για αγορά ούτε σε μεταχειρισμένη και λογικά είναι η ώρα της ανανέωσης. Επίσης τα πάνω από 1000 ευρώ που τη βρίσκεις, δεν είναι ελκυστικά για έναν εντελώς αρχάριο.

Θα ήθελα και εγώ μια μηχανή για ταξίδια, τον καιρό που έψαξα για την 100V και πήρα την κρυάδα είδα ότι πρότειναν μια άλλη μηχανη της Fuji και έναν πολύ compact φακό ως μια πιο ευέλικτη εναλλακτική. Έχω ξεχάσει κιολας τι και πως.

Ιδανικά θα ήθελα και εγώ μια μηχανή με μικρές διαστάσεις, για ταξίδια με κόστος ιδανικά κάτω από 1000ε.

Oι Sony δε με τραβάνε καθώς είχα παλαιότερα μια δική της compact και το αποτέλεσμα ήταν αισχρό.

Και η Ricoh GR III που πολλοί προτείνουν, δε μου αρέσει καθόλου αισθητικά (ξέρω ηλίθιο κριτήριο).

Τι προτείνουν οι πιο σχετικοί με εμένα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, majnun είπε

Διάβασα το θέμα με ενδιαφέρον μιας και με απασχολεί μερικές φορές το θέμα φωτογραφία.

Να πω οτι πρακτικά έχω τραβήξει μόνο με το κινητό και με κάτι πολύ παλιές DSLR που απλά δεν ήξερα τι έκανα και έπαιζα με τις ρυθμίσεις.

Μου φάνηκε ωραία η πρόταση της Olympus των προηγούμενων σελίδων.

Έχω σκεφτεί πολλές φορές την 100V της Fujifilm αλλά από ότι διάβασα έχει πάρει τα πάνω της ελέω social media άρα δεν την βρίσκεις ούτε για αγορά ούτε σε μεταχειρισμένη και λογικά είναι η ώρα της ανανέωσης. Επίσης τα πάνω από 1000 ευρώ που τη βρίσκεις, δεν είναι ελκυστικά για έναν εντελώς αρχάριο.

Θα ήθελα και εγώ μια μηχανή για ταξίδια, τον καιρό που έψαξα για την 100V και πήρα την κρυάδα είδα ότι πρότειναν μια άλλη μηχανη της Fuji και έναν πολύ compact φακό ως μια πιο ευέλικτη εναλλακτική. Έχω ξεχάσει κιολας τι και πως.

Μήπως ήταν κάποια Χ-Τ20, Χ-Τ30, Χ-Ε3, Χ-Ε4 με τον XF 27mm f/2.8  ή τον XF 18mm f/2.0 ; 

1 λεπτό πριν, majnun είπε

Ιδανικά θα ήθελα και εγώ μια μηχανή με μικρές διαστάσεις, για ταξίδια με κόστος ιδανικά κάτω από 1000ε.

Oι Sony δε με τραβάνε καθώς είχα παλαιότερα μια δική της compact και το αποτέλεσμα ήταν αισχρό.

Ήταν της σειράς rx100 ; Αν όχι μήπως να τις δεις και αυτές ; Δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποια αλλά μόνο καλά λόγια έχω ακούσει. 

1 λεπτό πριν, majnun είπε

Και η Ricoh GR III που πολλοί προτείνουν, δε μου αρέσει καθόλου αισθητικά (ξέρω ηλίθιο κριτήριο).

Τι προτείνουν οι πιο σχετικοί με εμένα;

Δεν είναι καθόλου ηλίθιο. Κυριολεκτικά είναι ένα χόμπυ/επάγγελμα που έχει απόλυτη σχέση με την αισθητική. Εφόσον κάτι δε σε ελκύει να το χρησιμοποιήσεις δεν έχει και νόημα να το αποκτήσεις, εκτός φυσικά αν χρειάζεται για επαγγελματικούς λόγους γιατί δεν μπορεί να γίνει αλλιώς η δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, majnun είπε

Διάβασα το θέμα με ενδιαφέρον μιας και με απασχολεί μερικές φορές το θέμα φωτογραφία.

Να πω οτι πρακτικά έχω τραβήξει μόνο με το κινητό και με κάτι πολύ παλιές DSLR που απλά δεν ήξερα τι έκανα και έπαιζα με τις ρυθμίσεις.

Μου φάνηκε ωραία η πρόταση της Olympus των προηγούμενων σελίδων.

Έχω σκεφτεί πολλές φορές την 100V της Fujifilm αλλά από ότι διάβασα έχει πάρει τα πάνω της ελέω social media άρα δεν την βρίσκεις ούτε για αγορά ούτε σε μεταχειρισμένη και λογικά είναι η ώρα της ανανέωσης. Επίσης τα πάνω από 1000 ευρώ που τη βρίσκεις, δεν είναι ελκυστικά για έναν εντελώς αρχάριο.

Θα ήθελα και εγώ μια μηχανή για ταξίδια, τον καιρό που έψαξα για την 100V και πήρα την κρυάδα είδα ότι πρότειναν μια άλλη μηχανη της Fuji και έναν πολύ compact φακό ως μια πιο ευέλικτη εναλλακτική. Έχω ξεχάσει κιολας τι και πως.

Ιδανικά θα ήθελα και εγώ μια μηχανή με μικρές διαστάσεις, για ταξίδια με κόστος ιδανικά κάτω από 1000ε.

Oι Sony δε με τραβάνε καθώς είχα παλαιότερα μια δική της compact και το αποτέλεσμα ήταν αισχρό.

Και η Ricoh GR III που πολλοί προτείνουν, δε μου αρέσει καθόλου αισθητικά (ξέρω ηλίθιο κριτήριο).

Τι προτείνουν οι πιο σχετικοί με εμένα;

Πάρε μια μαζεμένη σε διαστάσεις Μ4/3, τυπου pen της Olympus ή GX800-GX900 Panasonic.
Πάρε και έναν 17 f/1.8 M.zuiko και έναν 25άρη ή 45άρη πάλι στο f/1.7 ή f/1.8 απο Zuiko ή Lumix και καθάρισες.

Ricoh GRiii και X100V όχι πως δεν είναι καλές, αλλά δεν είναι τόσο καλές όσο τα χρήματα που ζητάνε. Μπορείς να πάρεις παρόμοια οπτικά αποτελέσματα με μισά λεφτά.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pifilos είπε

Μήπως ήταν κάποια Χ-Τ20, Χ-Τ30, Χ-Ε3, Χ-Ε4 με τον XF 27mm f/2.8  ή τον XF 18mm f/2.0 ; 

Ήταν της σειράς rx100 ; Αν όχι μήπως να τις δεις και αυτές ; Δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποια αλλά μόνο καλά λόγια έχω ακούσει. 

Δεν είναι καθόλου ηλίθιο. Κυριολεκτικά είναι ένα χόμπυ/επάγγελμα που έχει απόλυτη σχέση με την αισθητική. Εφόσον κάτι δε σε ελκύει να το χρησιμοποιήσεις δεν έχει και νόημα να το αποκτήσεις, εκτός φυσικά αν χρειάζεται για επαγγελματικούς λόγους γιατί δεν μπορεί να γίνει αλλιώς η δουλειά. 

Κάποια Χ-Ε4 ή ΧΤ-30ii με 27αρη pancake αν δεν το λεω λαθος ηταν. Εν τέλει ήταν παρόμοιες με την 100V και εναλλάξιμους φακούς αλλά η μία δεν είχε τις χρωματικές σκηνές της 100 και η άλλη είχε τα κοντρόλ μιας Canon και οχι τα κλασικά της Fuji.

Η Sony ήταν μια cybershot της πυρκαγιάς. Δε ξέρω, αλλά στη φωτογραφία δεν την εμπιστεύομαι τη Sony.
Επίσης το κακό είναι οτι μοντέλα 7,8 χρονών 100-iii είναι στα ίδια λεφτά με όταν βγήκανε ή περισσότερα.

Το θέμα είναι εντελώς χομπίστικο για μένα.
Για αυτό σκέφτηκα 100V γιατί θεωρητικά δεν εχεις θεμα με σκονες, υγρασίες και άλλες ιστορίες για αγρίους.
Και επίσης στη fuji παίρνεις ενα περιποιημένο jpeg κατευθείαν από τη μηχανή χωρίς επεξεργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, majnun είπε

Κάποια Χ-Ε4 ή ΧΤ-30ii με 27αρη pancake αν δεν το λεω λαθος ηταν. Εν τέλει ήταν παρόμοιες με την 100V και εναλλάξιμους φακούς αλλά η μία δεν είχε τις χρωματικές σκηνές της 100 και η άλλη είχε τα κοντρόλ μιας Canon και οχι τα κλασικά της Fuji.

Για PASM χειρισμό και σχετικά μαζεμένο μέγεθος μάλλον αναφέρεσαι στην X-S10, πλέον και την X-S20. Ο 27αρης τίμιος, τον είχα παλιά. Στην τιμή που τον έβρισκες τότε μέσω gray market ή μεταχειρισμένα στα ~200 ήταν μια χαρά. Πλέον για τα χρήματα που ζητάνε μπα...  Σχετικά με τα film simulations στα οποία υποθέτω πως αναφέρεσαι η Χ-Ε4 και η Χ-Τ30ΙΙ είναι πλήρεις για αυτή τη γενιά αισθητήρα - επεξεργαστή. 

Σαν οπτικό αποτέλεσμα ναι είναι όμοιο με μια X100V, αλλά είναι άλλες οι διαφορές που καθιστούν τη σειρά Χ100 ιδιαίτερη και που κατά τη γνώμη μου δεν αφορούν τον νεοεισερχόμενο στη φωτογραφία καθότι δε θα είναι σε θέση να την αξιοποιήσει άρα δεν αξίζει και το επιπλέον κόστος. 

3 λεπτά πριν, majnun είπε

Η Sony ήταν μια cybershot της πυρκαγιάς. Δε ξέρω, αλλά στη φωτογραφία δεν την εμπιστεύομαι τη Sony.
Επίσης το κακό είναι οτι μοντέλα 7,8 χρονών 100-iii είναι στα ίδια λεφτά με όταν βγήκανε ή περισσότερα.

Ναι γενικά υπάρχει μια ανάκαμψη τιμών στις μικρού όγκου μηχανές το τελευταίο διάστημα. 

3 λεπτά πριν, majnun είπε

Το θέμα είναι εντελώς χομπίστικο για μένα.
Για αυτό σκέφτηκα 100V γιατί θεωρητικά δεν εχεις θεμα με σκονες, υγρασίες και άλλες ιστορίες για αγρίους.
Και επίσης στη fuji παίρνεις ενα περιποιημένο jpeg κατευθείαν από τη μηχανή χωρίς επεξεργασίες.

Μια Χ-Τ20 με έναν από τους μικρούς f/2.0 π.χ. 23mm, 35mm είναι μια value for money λύση. 

Επίσης η λύση που προτείνει παραπάνω ο Highpriest είναι αξιόλογη και σα σύστημα οικονομικότερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...