Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική για ταξίδια


makis225

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, majnun είπε

Δε ξέρω, αλλά στη φωτογραφία δεν την εμπιστεύομαι τη Sony.

Μιλάμε πάντα για τέτοια διάσταση να φανταστώ τύπου 4/3 και κόμπακτ αναφέρεσαι. Γιατί η sony σε κάτι a7s κλπ δεν έχει ανταγωνισμό...

3 ώρες πριν, highpriest είπε

Να αντικαταστήσει την DSLR σε ποιότητα εικόνας, δεν θα το καταφέρει.
Αλλά αξίζει να την έχεις σε ένα τσαντάκι, σε μια τσέπη, αντι για το κινητό. 12mpx και 180mm αντίστοιχο, θα σου δώσουν το κάτι παραπάνω απο ένα μεσαίας κατηγορίας κινητό. Είναι η εποχή που οι κομπακτ άρχισαν να γίνονται αξιόλογες.

Το κακό με αυτής της εποχής τις κομπακτ είναι πως δεν τραβάνε RAW

Έχω κι εγώ κάποιες αυτής της εποχής, αλλά χρησιμοποιώ μόνο μια τελευταία. Την Α650 powershot.
Όχι επειδή είναι καλύτερη απο τις υπόλοιπες, αλλά επειδή την έχω χακάρει με το CHDK για τις Canon και μπορώ να τραβήξω σε DNG (που πρακτικά μου δίνει ένα αρχείο raw)

https://chdk.fandom.com/wiki/CHDK

Αυτή η μηχανή λόγο του σχετικά γρήγορου διαφράγματος (για την εποχή) σε συνδυασμό με το ζουμ που  φτάνει τα 210mm αλλά κυρίως τον CCD αισθητήρα της δίνει πολύ αξιόλογα αποτελέσματα. Αλλά και πάλι αν δεν τραβούσε raw δεν θα ασχολιόμουν καν με παλιές κόμπακτ πλέον.

Ναι έτσι τη θέλω για τσέπη αντί κινητού. Δεν έχω προσδοκίες αντί της dslr.. τουλάχιστον μην είναι στο συρτάρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, majnun είπε

Διάβασα το θέμα με ενδιαφέρον μιας και με απασχολεί μερικές φορές το θέμα φωτογραφία.

Να πω οτι πρακτικά έχω τραβήξει μόνο με το κινητό και με κάτι πολύ παλιές DSLR που απλά δεν ήξερα τι έκανα και έπαιζα με τις ρυθμίσεις.

Μου φάνηκε ωραία η πρόταση της Olympus των προηγούμενων σελίδων.

Έχω σκεφτεί πολλές φορές την 100V της Fujifilm αλλά από ότι διάβασα έχει πάρει τα πάνω της ελέω social media άρα δεν την βρίσκεις ούτε για αγορά ούτε σε μεταχειρισμένη και λογικά είναι η ώρα της ανανέωσης. Επίσης τα πάνω από 1000 ευρώ που τη βρίσκεις, δεν είναι ελκυστικά για έναν εντελώς αρχάριο.

Θα ήθελα και εγώ μια μηχανή για ταξίδια, τον καιρό που έψαξα για την 100V και πήρα την κρυάδα είδα ότι πρότειναν μια άλλη μηχανη της Fuji και έναν πολύ compact φακό ως μια πιο ευέλικτη εναλλακτική. Έχω ξεχάσει κιολας τι και πως.

Ιδανικά θα ήθελα και εγώ μια μηχανή με μικρές διαστάσεις, για ταξίδια με κόστος ιδανικά κάτω από 1000ε.

Oι Sony δε με τραβάνε καθώς είχα παλαιότερα μια δική της compact και το αποτέλεσμα ήταν αισχρό.

Και η Ricoh GR III που πολλοί προτείνουν, δε μου αρέσει καθόλου αισθητικά (ξέρω ηλίθιο κριτήριο).

Τι προτείνουν οι πιο σχετικοί με εμένα;

    Samsung ex2f ........ χωρίς να αγνοούμε την σειρά Powershot της Canon , την παλιά σειρά a . Εννοείται πως υπάρχουν κι' άλλες πολλές αξιόλογες και οικονομικές λύσεις , όπως οι Camedia της Olympus ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, majnun είπε

Δε ξέρω, αλλά στη φωτογραφία δεν την εμπιστεύομαι τη Sony.

Ακριβώς για αυτό δεν την εμπιστεύεσαι

2 ώρες πριν, majnun είπε

Επίσης το κακό είναι οτι μοντέλα 7,8 χρονών 100-iii είναι στα ίδια λεφτά με όταν βγήκανε ή περισσότερα.

Κάποιος λόγος θα υπάρχει, δε νομίζεις;

Προσωπικά αν επέλεγα μηχανή χωρίς εναλλαξιμους φακούς, θα ήταν η Sony RX100VII

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τελικά κάποια θέματα ανεβαλαν την αγορά αλλά τώρα είμαι έτοιμος να προχωρήσω. Προς το παρόν σε όλα τα ταξίδια χρησιμοποιούσα Ένα Huawei p40 pro. Αρχικά το budget ανέβηκε και μπορώ να φτάσω τα 1200€ περίπου. Ταξιδεύω 3 φορές το χρόνο εκτός Ευρώπης, landscape και portrait κυρίως φωτογραφίες και βίντεο. Το περιεχόμενο ανεβαίνει κυρίως instagram και σε προσωπικό blog. Μου άρεσαν αρκετές προτάσεις και μετά από ψάξιμο έχω σκεφτεί 3 ενδεχόμενα. 

1)να πάω σε 4/3 λόγω μικρού μεγέθους και vfm σε τιμές φακών (πχ Olympus OM-D E-M5 Mark III και τον 12-40 2.8 PRO) 

2)να πάω σε full frame Z5 με τον κιτ που φαίνεται καλός για κιτ στα 1200. Εδώ ξέρω ότι οι φακοί γενικά είναι πανάκριβοι και θα αργήσω να προχωρήσω σε επόμενη αγορά φακού. 

3)να πάω σε ένα Iphone 15 pro στα 1200. Γνωρίζω ότι δεν μπορεί να συγκριθεί με τις 2 παραπάνω επιλογές αλλά βλέποντας περιεχόμενο σε prores log έμεινα εντυπωσιασμένος όσον αφορά το βίντεο του(αν και έχει θέμα με flare) Για τις φωτογραφίες ειδικά σε low light καταστάσεις δυσκολεύεται πολύ. 

Οι απορίες μου είναι αν οι διαφορές ανάμεσα στις 3 επιλογές θα είναι εμφανείς σε περιεχόμενο που ανεβαίνει σε social media ή blog, λαμβάνοντας υπόψη ότι ένα μεγάλο μέρος των χρηστών τις βλέπει από το κινητό. Επίσης τα  4/3 και το full frame πόση διαφορά θα έχουν για τις δικές μου ανάγκες; Θέλω η επιλογή μου να μπορεί να ανταποκριθεί τόσο σε φωτογραφία όσο και σε βίντεο εξίσου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις λύσεις 1 και 2 τις γνωρίζω απο πρώτο χέρι. Δούλευα μέχρι πρόσφατα και τα δύο συστήματα καθημερινά.
Οποια και να επιλέξεις θα είσαι ευχαριστημένος. Επιγραμματικά αν έχεις σκοπό να επεκταθείς σε γκάμα φακών πάρε την Μ4/3, ενώ αν είναι να μείνεις με τον κιτ της Ζ5 (φαντάζομαι εννοείς τον 24-70 f/4) βλέπεις και την Ζ5 που θα σου δώσει άλλη ποιότητα εικόνας.

Για blog και instagram είναι και οι δυο λύσεις παραπάνω απο ότι μπορεί να ζητήσει κανείς.

Η τρίτη λύση για εμένα προσωπικά δεν είναι καν λύση για όποιον βέπει το θέμα φωτογραφία/βιντεο σοβαρά, οπότε δεν θα εκφέρω καν άποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, makis225 είπε

Τελικά κάποια θέματα ανεβαλαν την αγορά αλλά τώρα είμαι έτοιμος να προχωρήσω. Προς το παρόν σε όλα τα ταξίδια χρησιμοποιούσα Ένα Huawei p40 pro. Αρχικά το budget ανέβηκε και μπορώ να φτάσω τα 1200€ περίπου. Ταξιδεύω 3 φορές το χρόνο εκτός Ευρώπης, landscape και portrait κυρίως φωτογραφίες και βίντεο. Το περιεχόμενο ανεβαίνει κυρίως instagram και σε προσωπικό blog. Μου άρεσαν αρκετές προτάσεις και μετά από ψάξιμο έχω σκεφτεί 3 ενδεχόμενα. 

Γενικά και οι 3 επιλογές σου είναι λογικές αναλόγως με το αν θες να θυσιάσεις βάρος ή ποιότητα εικόνας. Τώρα σχετικό είναι και αυτό με την ποιότητα εικόνας γιατί αν οι σκηνές ή η επεξεργασία που κάνεις μπορούν να καλύψουν τις τεχνικές αδυναμίας των θεωρητικά κατώτερων συσκευών τότε οι διαφορές μπορεί να είναι αμελητέες εώς ανύπαρκτες για τον σκοπό που έχεις κατά νου.

49 λεπτά πριν, makis225 είπε

1)να πάω σε 4/3 λόγω μικρού μεγέθους και vfm σε τιμές φακών (πχ Olympus OM-D E-M5 Mark III και τον 12-40 2.8 PRO) 

Από τις 3 για μένα η χρυσή τομή ως προς το μέσο για το οποίο προορίζονται.

49 λεπτά πριν, makis225 είπε

2)να πάω σε full frame Z5 με τον κιτ που φαίνεται καλός για κιτ στα 1200. Εδώ ξέρω ότι οι φακοί γενικά είναι πανάκριβοι και θα αργήσω να προχωρήσω σε επόμενη αγορά φακού. 

Ισχύει είναι ακριβοί αλλά μπορεί και να μη χρειαστείς κάποιον άλλον οπότε θα έχεις ένα τίμιο σύνολο.

49 λεπτά πριν, makis225 είπε

3)να πάω σε ένα Iphone 15 pro στα 1200. Γνωρίζω ότι δεν μπορεί να συγκριθεί με τις 2 παραπάνω επιλογές αλλά βλέποντας περιεχόμενο σε prores log έμεινα εντυπωσιασμένος όσον αφορά το βίντεο του(αν και έχει θέμα με flare) Για τις φωτογραφίες ειδικά σε low light καταστάσεις δυσκολεύεται πολύ. 

Προσωπικά δεν έχω δει κάτι το εξαιρετικό από αυτή τη συσκευή. Νομίζω πως το 12-13 ήταν ανώτερα ως προς το αποτέλεσμα. Ο βαθμός όξυνσης που έχει είναι ενοχλητικός. Αυτά ως προς τη φωτογραφία. Για το βίντεο δεν έχω άποψη. Είναι η πιο "περίεργη" επιλογή για μένα καθώς έχει το πλεονέκτημα της φορητότητας και της αμεσότητας ως προς τα social που θες αλλά ταυτόχρονα είναι ό,τι χειρότερο σε χρηστικότητα και εργονομία.  

49 λεπτά πριν, makis225 είπε

Οι απορίες μου είναι αν οι διαφορές ανάμεσα στις 3 επιλογές θα είναι εμφανείς σε περιεχόμενο που ανεβαίνει σε social media ή blog, λαμβάνοντας υπόψη ότι ένα μεγάλο μέρος των χρηστών τις βλέπει από το κινητό. Επίσης τα  4/3 και το full frame πόση διαφορά θα έχουν για τις δικές μου ανάγκες; Θέλω η επιλογή μου να μπορεί να ανταποκριθεί τόσο σε φωτογραφία όσο και σε βίντεο εξίσου. 

Ως προς αυτό είπα δύο πράγματα και παραπάνω αλλά το ζήτημα είναι και το τι βγάζεις και σε τι συνθήκες. Δηλαδή ναι landscape και πορτραίτα αλλά π.χ. σε τι συνθήκες φωτισμού. Κατά την ταπεινή μου άποψη οι μόνοι που παρατηρούν διαφορές ανάμεσα σε διαφορετικά μεγέθη αισθητήρων είναι οι γκατζετάκηδες που λιώνουν σε φορουμ βάζοντας συγκριτικά και βλέποντας βίντεο αντίστοιχων ατόμων που ζουμάρουν στο 100%, κολλάνε το πρόσωπο τους στην οθόνη και λένε πως "ορίστε κοιτάξτε διαφορά στον θόρυβο". Ωστόσο, δεν εκτυπώνουν πότε και τίποτα και αδυνατούν να καταλάβουν πως κανένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν κοιτάει μια φωτογραφία 1.5 επί 1 μέτρο από τα 30 εκατοστά αλλά οκ... Για να μη σε ζαλίζω για μένα όχι δε θα δεις διαφορά και σίγουρα δε θα δουν ούτε οι χρήστες του blog σου πόσο μάλλον από κινητό. Αυτό προϋποθέτει βέβαια και αρχικό σωστό αρχείο (σωστή έκθεση, όχι υπερβολικό crop, αν χρειάζεται exposure bracketing κλπ)

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Το iphone προφανώς θα φάει άκυρο. Αν υποθέσουμε ότι η full frame ίσως είναι overkill και μάλλον θα την αποφύγω, από άποψη μεγέθους και ποιότητας εικόνας υπάρχει κάτι άλλο στον ανταγωνισμό εκτός από αυτό που ανέφερα (πχ Olympus OM-D E-M5 Mark III και τον 12-40 2.8 PRO). Διαβάζω πχ καλες κριτικές για τις Ricoh GR III, GH5. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή; 

ΥΓ:Αν επεξεργαστείς μια raw φωτογραφία ή ένα video , αυτή μετά με τι ανάλυση θα ανέβει στα social; Μήπως η συμπίεση που θα φάει θα αλλοιώσει και θα ακυρώσει το πλεονέκτημα στην ποιότητα των full frame ή των 4/3;

Συγνώμη για τις απορίες, μπορεί να φαίνονται απλοϊκές αλλά δε γνωρίζω σχετικά. 

Επεξ/σία από makis225
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, makis225 είπε

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Το iphone προφανώς θα φάει άκυρο. Αν υποθέσουμε ότι η full frame ίσως είναι overkill και μάλλον θα την αποφύγω, από άποψη μεγέθους και ποιότητας εικόνας υπάρχει κάτι άλλο στον ανταγωνισμό εκτός από αυτό που ανέφερα (πχ Olympus OM-D E-M5 Mark III και τον 12-40 2.8 PRO). Διαβάζω πχ καλες κριτικές για τις Ricoh GR III, GH5. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή; 

 

Απο Μ4/3 και απο την στιγμή που θες βίντεο, θα πας σε κάποια Olympus ή αν πας σε Panasonic θα κοιτάξεις μόνο σε G9ii που φεύγει απο το budget σου. Για να έχεις PDAF και όχι Contrast Detect.

Η Ricoh GRiii έχει σταθερό φακό. Απέφυγε τέτοιες λύσεις, εκτός και αν ξέρεις πραγματικά και συνειδητά τι θέλεις.

24 λεπτά πριν, makis225 είπε

 

ΥΓ:Αν επεξεργαστείς μια raw φωτογραφία ή ένα video , αυτή μετά με τι ανάλυση θα ανέβει στα social; Μήπως η συμπίεση που θα φάει θα αλλοιώσει και θα ακυρώσει το πλεονέκτημα στην ποιότητα των full frame ή των 4/3;

 

Τραβάω 4k σχεδόν πάντα, αλλά ανεβάζω 1080p πάντα. 
Τραβάω σε υψηλότερη ανάλυση για να κροπάρω και να έχω χώρο για διάφορες ενέργειες στο edit που αν δεν έχω υψηλή ανάλυση, δεν θα μπορώ να τις κάνω.
Σε προγράμματα επεξεργασίας μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Απο downscale ενός 4κ σε 720p μέχρι και upscale απο 1080p σε 4k (με κάποιες ιδιαιτερότητες ανα μοντέλο). Αυτά όμως είναι πράγματα που δεν πρέπει να σε απασχολήσουν αυτή τη στιγμή, και ειδικά σε αυτής της κατηγορίας τιμής μηχανών.
Για την χρήση που θέλεις, το 1080p είναι ο κανόνας. Εξάλλου το instagram μέχρι 1080p δεχεται.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, makis225 είπε

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Το iphone προφανώς θα φάει άκυρο. Αν υποθέσουμε ότι η full frame ίσως είναι overkill και μάλλον θα την αποφύγω, από άποψη μεγέθους και ποιότητας εικόνας υπάρχει κάτι άλλο στον ανταγωνισμό εκτός από αυτό που ανέφερα (πχ Olympus OM-D E-M5 Mark III και τον 12-40 2.8 PRO). Διαβάζω πχ καλες κριτικές για τις Ricoh GR III, GH5. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή; 

Υπάρχει και η επιλογή κάποιες aps-c. Δε θα αναφέρω τη Fujifilm παρόλο που είμαι φανατικός χρήστης καθότι στις τιμές είναι πιο τσιμπημένη αλλά ενδεχομένως να σε βόλευε μια Sony a6 - - - αναλόγως με το τι μπορείς να βρεις σε τιμές και χαρακτηριστικά που να σε καλύπτουν. Πληθώρα φακών αλλά όχι στις τιμές των m4/3. 

45 λεπτά πριν, makis225 είπε

ΥΓ:Αν επεξεργαστείς μια raw φωτογραφία ή ένα video , αυτή μετά με τι ανάλυση θα ανέβει στα social; Μήπως η συμπίεση που θα φάει θα αλλοιώσει και θα ακυρώσει το πλεονέκτημα στην ποιότητα των full frame ή των 4/3;

Συγνώμη για τις απορίες, μπορεί να φαίνονται απλοϊκές αλλά δε γνωρίζω σχετικά. 

Νομίζω η μέγιστη πιο νορμαλ ανάλυση για online προβολή σε blog - social είναι 2.048 στη μεγάλη πλευρά, άντε 3.000 άμα ας πούμε θέλει κάποιος να την ανοίξει για να δει κάτι συγκεκριμένο στην εικόνα. Σε αυτές τις διαστάσεις δεν υπερτερεί κάποιο μέγεθος αισθητήρα ως προς τη λεπτομέρεια - οξύτητα πες το όπως θες εφόσον η ποιότητα των φακών είναι ανάλογη. Ωστόσο σε μια σκηνή με μεγάλο δυναμικό εύρος ναι μπορεί τα highlights να είναι "χειρότερα" σε εικόνες από χαμηλότερου μεγέθους αισθητήρα αν δεν προσέξεις κατά τη λήψη και την επεξεργασία αλλά αυτό δεν επηρεάζεται από την ανάλυση. Είτε βλέπεις την εικόνα σε ανάλυση 2.048 επί κάτι, είτε σε 6.000 επί 4.000 το ίδιο καμένα μπορεί να είναι τα highlights. 

Για βίντεο δε γνωρίζω. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...