Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές HDD μειώθηκαν σχεδόν στο μισό το 2022


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, CaptainGeorgeV1 said:

Με τις τιμές που βλέπω στους HDD, είναι πιο λογικό να πας σε SSD. 

Αρκεί να μην θες πάνω από 1ΤΒ χωρητικότητες για data storage. 😛

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Arkin είπε

Έχω σταματήσει να ασχολούμαι με hdd πολλά χρόνια στο βασικό PC έχω 2 nvme απο 1tb και ένα ssd. Αυτός ο θόρυβος και το πόσοι αργοί είναι δεν παλεύονται. Έχω σαν backup όμως 40tb HDD εξωτερικούς και που και που τους δουλεύω. Όποιος έχει hdd σήμερα στον υπολογιστή του αντί να πάρει έναν ssd με ένα 50αρικο είναι τουλάχιστον τραγικός. Και σίγουρα έχει τρελή υπομονή που τον ανεχετε.

το πρόβλημα με τους ssd-nvme είναι η χωρητικότητα και μόνο , αναγκαστικά έχω όλα τα εγκατεστημένα παιχνίδια μου σε HDD και τα μεταφορτώνω στον ssd , είναι πάνω από 2ΤΒ , οι τιμές σε αυτές τις χωρητικότητες για 2ΤΒ-4ΤΒ είναι τραγικές, οπότε...

Επεξ/σία από MaxHeadroom_1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Plebas86 είπε

Και ηθελα να μου προτείνετε εναν καλο ide 80gb για μελλοντικο μου συστημα

Έχω μερικούς WD Caviar IDE 320 και 500 GB σφραγισμένους. Φυσικά δεν τους πουλάω. Collector's Items :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CaptainGeorgeV1 είπε

 Με τις τιμές που βλέπω στους HDD, είναι πιο λογικό να πας σε SSD. 

 

δεν βάζουν ολοι στον δίσκο λειτουργικό και μερικά παιχνιδια (δλδ μεχρι 2tb) μερικοί θελουν storage για χίλια δυο... όταν αρχίσουν και βγαίνουν 6 8 τβ ssd με τιμές κοντά στα hdd εκει θα πούμε ήρθε το φως και θα ξεχαστούν τα hdd

πχ πρόσφατα εχω κανί ένα μικρο nas (qnap) με δύο δίσκους 10+10tb και έδωσα για δίσκους περιπου 500 ευρώ αν εβαζα ssd θα πηγαινα περιπου 3 χιλιαρικα (2,500 ερυω παραπάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να μειώνεται το μερίδιο των HDD, και γι αυτό οι τιμές παίρνουν την ανηφόρα.... όμως η πτώση τιμών στους SSD δεν είναι το ίδιο γρήγορη... και τελικά εμείς την πληρώνουμε, αφού η τιμή αποθήκευσης ανα GB έχει ανέβει στις μεσαίες χωρητικότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το home user κομμάτι να πω ότι τα τελευταία 2 χρόνια έκανα αναβάθμιση από hdd σε ssd σε ~ 15 laptop με 500-1000 GB hdd's και σχεδόν σε κανένα δεν υπήρχε λόγος για πάνω από 256 gb ssd γιατί ήταν σχεδόν άδειοι και ήθελαν και το μικρότερο κόστος. Φωτογραφίες και βίντεο πια μένουν στο κινητό και στο cloud, έτσι μειώνεται ένα κομμάτι της αγοράς και συντηρείται ένα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Plebas86 είπε

Και ηθελα να μου προτείνετε εναν καλο ide 80gb για μελλοντικο μου συστημα

εχω  κρατημένο εναν 10ΜΒ πρεπει να έχει την FORTAN77 μέσα, ψήνεσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, peragialos είπε

Για το home user κομμάτι να πω ότι τα τελευταία 2 χρόνια έκανα αναβάθμιση από hdd σε ssd σε ~ 15 laptop με 500-1000 GB hdd's και σχεδόν σε κανένα δεν υπήρχε λόγος για πάνω από 256 gb ssd γιατί ήταν σχεδόν άδειοι και ήθελαν και το μικρότερο κόστος. Φωτογραφίες και βίντεο πια μένουν στο κινητό και στο cloud, έτσι μειώνεται ένα κομμάτι της αγοράς και συντηρείται ένα άλλο.

Δεν καταλαβαίνω αυτήν την ευκολία να ανεβάζει ο κόσμος τα πάντα όλα στο cloud. Μάλλον δεν βλέπουν τι γίνεται ή τι μπορεί να γίνει.

Ασχέτως αυτού, για τι χωρητικότητες μιλάμε στο cloud? Και για τι ταχύτητες up/down, που στο Ελλαδιστάν είμαστε ακόμα μέσο όρο στα 8-10 down/512 up? Προφανώς δεν μιλάμε για free accounts τύπου GDrive, αν κάποιος έχει σοβαρά βίντεο, φωτός, ταινίες κλπ. Αξίζει να φορτωθείς ΚΙ ΑΛΛΗ συνδρομή να ανεβάζεις τα data σου σε ξένους, ενώ μπορείς να τα έχεις μια χαρά τοπικά; Προσωπικά δεν πρόκειται να πληρώσω ποτέ cloud για storage για πολλούς και διάφορους λόγους, αν και σαφώς καταλαβαίνω την ευκολία χρήσης τους για τον μέσο χρήστη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2023 στις 2:02 ΜΜ, Pokemon640 είπε

Τα έχεις όλα στο cloud. Πρόσεχε απλά μην βρέξει ⛈️ η κλαπεί το cloud.

Just sayn'

12956168_0.jpg

Συν του ότι να ανεβάζεις backup κλπ στο cloud είναι αρκετά επίπονο ακόμη για τους περισσότερους εν Ελλάδι.

Επεξ/σία από billxl
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για datacenters από SSDs αξίζουν μόνον αν η τεχνολογία μνημών τους είναι SLC που βέβαια είναι αρκετά ακριβοί, ή διαφορετικά HDDs (π.χ. WD gold/datacenter edition) με ειδικά πολύ χαμηλές καταναλώσεις.

όσο για backup αρχείων ο καλύτερος συνδιασμός για επιχειρήσεις είναι: SSDs+HDDs (και πολύ σπάνια σε ειδικές περιπτώσεις σε DVDs)

η "Synology" ήδη έχει βγάλει επαγγελματικές λύσεις με συνδιασμούς διπλών SSDs-M2 με HDDs 3.5" στο ίδιο case NAS

Επεξ/σία από GHZserv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billxl είπε

Συν του ότι να ανεβάζεις backup κλπ στο cloud είναι αρκετά επίπονο ακόμη για τους περισσότερους εν Ελλάδι.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, σκέψου ότι αρκετές γειτονιές εν έτη 2023 δεν έχουν ακόμη σύνδεση/διαθεσιμότητα μεγαλύτερη από ADSL, και μένουν κέντρο Αθήνας (η και σε άλλες περιοχές). Με 1Mbps upload. Τι ακριβώς να ανεβάσεις στο cloud? Ο εκτυπωτής αν τυπώνει Α4 σελίδες πιο γρήγορα κάνει αποθήκευση 😆😁

37 λεπτά πριν, GHZserv είπε

για datacenters από SSDs αξίζουν μόνον αν η τεχνολογία μνημών τους είναι SLC που βέβαια είναι αρκετά ακριβοί, ή διαφορετικά HDDs (π.χ. WD gold/datacenter edition) με ειδικά πολύ χαμηλές καταναλώσεις.

Υπάρχει και μια υβριδική λύση όπου αν ο server έχει 1tb ram . Το χρησιμοποιεί ως cache. Για να μην γράφει συνέχεια στους SSD. Ούτως η άλλως σε datacenter βάζουν λίγο πιο ανθεκτικούς enterprise SSD καθώς τρώνε ζόρι όλο το 24ωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι HDD εξακολουθούν να είναι μονόδρομος για μεγάλες χωρητικότητες(συλλογές βίντεο, φωτό, games κλπ.).

Ένα σχετικά "διαβασμένο" άτομο:

1. Αγοράζει στα λεφτά ενός πανάκριβου μεγάλου SSD(π.χ. 4Tb) πενταπλάσιους και βάλε HDD ίδιας χωρητικότητας, που βάσει του νόμου των πιθανοτήτων είναι σχεδόν απίθανό να κρασάρουν όλοι μαζί. Απείρως πιο απίθανo από το να χαλάσει ο high end SSD των 4TB.

2. Έχει cloud ή φτιάχνει και μόνος του cloud. Φυλάσσοντας π.χ. τα αρχεία του στη δουλειά του ή αλλού μέσα σε encrypted δίσκους.

3. Παίζει games με SSD caching(π.χ. Primocache). Μεταφέροντας με ένα απλό CRC-32 checksum, από τα 10δες ή 100δες games του HDD, όσα παίζει πιο συχνά ή δεν έχει τερματίσει ακόμα στον SSD.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...