Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θα τερματίσει αυτό το μήνα την πώληση αδειών χρήσης των Windows 10 στους καταναλωτές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Ίσως αν κάτσω να σκεφτώ θα βρω κι άλλα. Εσένα δεν σου έλειψε τίποτα απ' τα 10αρια;

υπάρχει και ένα καίριο ζήτημα που λέγεται hardware compatibility. Έχω εξειδικευμένο εξοπλισμό ήχου-εικόνας (παλιό μεν, αλλά η δουλειά γίνεται) όπου δεν έχουν βγει drivers για 11, ούτε υποστήριξη. Βάλε και software plugins κ.α. που τον πρώτο χρόνο+ αρκετοί αντιμετωπίζουν θέματα μέχρι να λυθούν. Η κάθε μετάβαση windows σημαίνει και άδειασμα μερικών έως αρκετών χιλιάδων € σε εξοπλισμό και χρόνο για αρκετούς επαγγελματίες. Συν και τις μεγαλύτερες επιχειρήσεις όπως μεταλλουργεία, κλωστοϋφαντουργία η τυπογραφεία με εξοπλισμό που άνετα φτάνει και το εκατομμύριο.

Προσωπικά τα ποιο user-friendly για μένα είναι τα 7, σε Windows 10 κάνω άφθονες πατέντες να μιμηθώ ένα % της ευκολίας που μου έδιναν τα 7. Τα windows 11 δεν το συζητώ καν, ούτε απ την απέξω δεν περνάω να τα δω, συμφωνώ με την λίστα που έγραψες. Η επόμενη μου μετάβαση είναι σε Mac όταν με το καλό βγει ο νέος Mac pro γιατί ακόμη με τον παλιό mac pro είμαι..

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, vasilisbasil είπε

να παρεις καινουργιο μηχανημα να υποστηριζει τα windows 11 ,,, ααααααααα τι δηλαδη τι θα κανει ο μπιλι ο γκειτς , κλεφτης να γινει; 

 

3 ώρες πριν, Losraio είπε

Να πάρεις καινούργιο υπολογιστή ρε φτωχε. Ακούς εκεί, θέλεις να αγοράζεις υπολογιστή και να τον κρατάς για χρόνια κιόλας!

Εγω εχω καινουργιο pc 😝😝

Μιλαω για αλλους που δεν εχουν,και δεν εχουν τα λεφτα να φτιαξουν καινουργιο 😝😝😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, hellghan είπε

2015 και σταματάει υποστήριξη το 2025. 10 χρόνια δηλαδή και με ελάχιστες απαιτήσεις να έχεις μηχάνημα core duo και ssd για να μην το πετάξεις τελείως στον τοίχο.

Το Macbook του 2015 σταμάτησε το 2020 με το big sur. 5 χρόνια μετά.

Δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα σας, πόσο θέλετε να κρατάνε

FOR - EEE - VERRRR......

👻

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gorge18 είπε

Περα απο επιχειρήσεις, υπαρχει κανεις που εχει παρει ή εχει σκοπο να παρει κλειδί απο microsoft? Απο τα κλειδαδικα τα περνουμε ολοι... Με αυτα τι θα γινει; Θα ξεπουλησουν και αυτοι; 

Δε νομιζω να νοιαζετε κανεις. NEXT..

Το ποσοστό των επιχειρήσεων που τα χρησιμοποιούν όμως είναι ΠΟΛΥ μεγάλο κυρίως λόγω συμβατότητας software. Μιλάω από προσωπική εμπειρία όπου έχω έναν i7 4770K που για δουλειά γραφείου είναι υπέρ αρκετός. Δύο χρόνια δούλευα linux (με only office) και δεν είχα το παραμικρό θέμα, το αντίθετο μάλιστα, τα λάτρεψα! Μέχρι που αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω εξειδικευμένο software που τρέχει μόνο σε windows οπότε μαζί με αυτό αναγκάστηκα να πάρω και τα w10 και όχι απλό κλειδί (δεν το δέχεται η ΣΔΟΕ) αλλά κανονικά με τιμολόγιο και αυτοκολητάκι! Ακόμα σιχτιρίζω αλλά τι να γίνει που χρειάζομαι το συγκεκριμένο πρόγραμμα; Πάντως το only office δεν το άλλαξα! 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκα το εξης . Οκ απο κλειδαδικα θα μπορεις να περνεις windows 10 αλλα και απο καταστημα . Το ISO των win10 θα μπορεις να το κατεβαζεις απο τους server της Microsoft ή οχι ? Γιατι αμα ειναι να το ψαχνεις "δεξια κ αριστερα " αστο .

 

Εμενα μια χαρα με βολευουν τα win11 αλλα νομιζω το 90% των μικρων επιχειρησεων ειναι στο win7 στην Ελλαδα και για να πανε win 11 πρεπει να αγορασουν νεα PC ..απογορευτικο κοστος . Με το ζορι θα αναγκαστουν να πανε win 10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κρίμα ο άνθρωπος με τα 10αρα μπήκε μεσα.

Μωρέ δεν τα αλλάζω εγώ τα 10αρια με τίποτα

Επεξ/σία από Zergoulini
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, hellghan είπε

2015 και σταματάει υποστήριξη το 2025. 10 χρόνια δηλαδή και με ελάχιστες απαιτήσεις να έχεις μηχάνημα core duo και ssd για να μην το πετάξεις τελείως στον τοίχο.

Το Macbook του 2015 σταμάτησε το 2020 με το big sur. 5 χρόνια μετά.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα σας, πόσο θέλετε να κρατάνε

 

Monterey σταματησε,ventura δεν παιρνει λογο "hardware" και καλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Drake27 είπε

Ναι οκ με αυτά που λέει ο μικρομαλακος αλλά όταν υπάρχει μηχάνημα που δεν μπορεί να πάρει windows 11 λόγο tpm τι γίνεται?!

Το ξέρω ότι υπάρχει το bypass αλλά δεν μου λέει κάτι αν δεν υπάρχει επίσημη υποστήριξη.

Πουλιέται νέο μηχάνημα σήμερα που να μην έχει TPM ?
Στα παλιά προφανώς και ήδη υπάρχει άδεια κάποιου λειτουργικού. 

4 λεπτά πριν, BertaJourdan είπε

Και ποιο λινουξ βαζουμε?

Ubuntu, Zorin OS, Τόσα και τόσα υπάρχουν για να κάνεις τη δουλειά σου. Εγώ σε ένα Laptop που δεν σήκωνε αναβάθμιση πέρασα Ubuntu, σχεδόν όλα δούλεψαν. Οπότε ΟΚ. Έχει ακόμη κάποια θέματα με το screen rotation της οθόνης αλλα οκ. Τσάμπα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Monterey σταματησε,ventura δεν παιρνει λογο "hardware" και καλα. 

Μάλλον για το απλό macbook λέει και όχι το pro. 

Όπως και να έχει είναι ατυχής παραλληλισμος και offtopic.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BertaJourdan είπε

Και ποιο λινουξ βαζουμε?

Για χρηστες Windows θα ελεγα Linux Mint η ισως Ubuntu. Απλα το Mint  ειναι πιο κοντα σχεδιαστικα με τα win.

Τα τελευταια 7 χρονια εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα distros και τωρα ειμαι σε Fedora με KDE. Για καθημερινη χρηση το linux ειναι τελειο.....ΕΚΤΟΣ αν χρειαζεσαι εξειδικευμνο software που τρεχει μονο σε win και φυσικα αν χρειαζεσαι gaming. Τοτε εισαι μια χαρα με dual boot.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...