Προς το περιεχόμενο

Το Netflix θα επεκτείνει τον περιορισμό κοινής χρήσης μιας συνδρομής, το 1ο τρίμηνο του 2023


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Netflix ανακοίνωσε σήμερα ότι σχεδιάζει να επεκτείνει μέσα στο πρώτο τρίμηνο του έτους, τα μέτρα καταστολής κοινής χρήσης ενός λογαριασμού, τον οποίο μοιράζονται πολλά νοικοκυριά.

Σε μια επιστολή προς τους μετόχους που αφορά τα οικονομικά αποτελέσματα της εταιρείας για το τέταρτο τρίμηνο του 2022, η εταιρεία αναφέρει ότι η εκτεταμένη κοινή χρήση λογαριασμών υπονομεύει την ικανότητά του να επενδύει και να βελτιώνει την υπηρεσία.

Ο σημερινός ευρέως διαδεδομένος διαμοιρασμός λογαριασμών (που ξεπερνά τα 100 εκατομμύρια νοικοκυριά) υπονομεύει τη μακροπρόθεσμη ικανότητά μας να επενδύσουμε και να βελτιώσουμε το Netflix, καθώς και να οικοδομήσουμε την επιχείρησή μας. Ενώ οι όροι χρήσης μας περιορίζουν τη χρήση του Netflix σε ένα νοικοκυριό, αναγνωρίζουμε ότι πρόκειται για μια αλλαγή για τα μέλη που μοιράζονται το λογαριασμό τους ευρύτερα.

Έτσι, εργαστήκαμε σκληρά για να δημιουργήσουμε πρόσθετες νέες λειτουργίες που βελτιώνουν την εμπειρία του Netflix, συμπεριλαμβανομένης της δυνατότητας των μελών να ελέγχουν ποιες συσκευές χρησιμοποιούν το λογαριασμό τους και να μεταφέρουν ένα προφίλ σε μια ξεχωριστή νέα συνδρομή. Καθώς επεκτείνουμε την κοινή χρήση επί πληρωμή, τα μέλη σε πολλές χώρες θα έχουν επίσης τη δυνατότητα να πληρώνουν επιπλέον αν θέλουν να μοιράζονται το Netflix με άτομα με τα οποία δεν ζουν μαζί.

Με βάση τις δοκιμές στη Λατινική Αμερική, το Netflix αναφέρει ότι αναμένει «αντιδράσεις που θα οδηγήσουν σε ακυρώσεις» σε κάθε αγορά όπου εισάγεται η επί πληρωμή κοινή χρήση. Όμως γενικότερα, το Netflix αναμένει συνολική βελτίωση των εσόδων του καθώς τα "νοικοκυριά που δανείζονται την πρόσβαση" ενεργοποιούν τους αυτόνομους λογαριασμούς, προσθέτοντας επιπλέον λογαριασμούς μελών στην υπηρεσία. Σύμφωνα με το Netflix, εκτιμάται ότι 222 εκατομμύρια νοικοκυριά που διαθέτουν ήδη συνδρομή, μοιράζονται κωδικούς πρόσβασης με επιπλέον 100 εκατομμύρια νοικοκυριά που θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν οικονομικά.

Το Netflix θα απαιτήσει από τα άτομα που μοιράζονται λογαριασμούς με άλλους εκτός του νοικοκυριού τους να πληρώσουν για να το κάνουν. Οι πρόσθετες πληρωμές έχουν ήδη ξεκινήσει σε ορισμένες χώρες της Λατινικής Αμερικής, με το Netflix να χρεώνει περίπου 3 δολάρια επιπλέον για έναν επιπλέον μη οικιακό χρήστη. Δημοσίευση της “The Wall Street Journal” τον Δεκέμβριο υποδείκνυε ότι το Netflix θα μπορούσε να χρεώνει λίγο κάτω από 6,99 δολάρια για την κοινή χρήση λογαριασμού στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Το Netflix σχεδιάζει ακόμα να επιβάλει τους κανόνες κοινής χρήσης κωδικών πρόσβασης ελέγχοντας IP διευθύνσεις, αναγνωριστικές συσκευές και τη δραστηριότητα του λογαριασμού. Οι όροι παροχής υπηρεσιών του Netflix δεν επέτρεπαν ποτέ την κοινή χρήση από πολλά νοικοκυριά, αλλά το Netflix επέτρεψε την πρακτική αυτή για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα που η απόφαση για χρέωση της πρόσβασης στο λογαριασμό σε φίλους και συγγενείς θα μπορούσε να αναστατώσει ορισμένους συνδρομητές.

Η τιμολόγηση στα προγράμματα Netflix περιλαμβάνει την παρακολούθηση σε πολλαπλές υποστηριζόμενες συσκευές, εκτός από την επίδραση στην ποιότητα του video streaming, όμως το Netflix δεν θέλει πολλαπλούς θεατές να χρησιμοποιούν τον ίδιο λογαριασμό, εκτός αν ζουν μαζί. Το premium πακέτο του Netflix, για παράδειγμα, επιτρέπει το video streaming σε ανάλυση Ultra HD 4K και την υποστήριξη παρακολούθησης σε τέσσερις υποστηριζόμενες συσκευές, όπως iPhone, τηλεοράσεις και PC/Mac, ταυτόχρονα, αλλά στο άμεσο μέλλον η πρόσβαση θα περιορίζεται σε άτομα που βρίσκονται στο ίδιο σπίτι. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμενω με ανυπομονησια την ημερα που θα μου ριξει ακυρο το νετφλιξ και θα μου ζηταει περισσοτερα λεφτα για να βλεπω απο το κινητο,το λαπτοπ στην δουλεια και την τηλεοραση στο σπιτι..

Οχι ρε φιλε δεν το δεχομαι να πληρωνω μονος μου πληρη συνδρομη και να μου παιξει τετοια μπαλιτσα θα φαει ακυρο την ιδια στιγμη και δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναγυρισω.Ε ρε ακυρωσεις που θα φανε απο οσους δεν μοιραζονται την συνδρομη.

 

Επεξ/σία από icenex
  • Like 15
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, icenex είπε

Περιμενω με ανυπομονησια την ημερα που θα μου ριξει ακυρο το νετφλιξ και θα μου ζηταει περισσοτερα λεφτα για να βλεπω απο το  κινητο,λαπτοπ στην δουλεια και το σπιτι..

Οχι ρε φιλε δεν το δεχομαι να πληρωνω μονος μου πληρη συνδρομη και να μου παιξει τετοια μπαλιτσα θα φαει ακυρο την ιδια στιγμη και δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναγυρισω.Ερε ακυρωσεις που θα φανε απο οσους δεν μοιραζονται την συνδρομη.

Θελω να δουλέψω στη δουλεια σου 😂

  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πως την εχουν δει? Θα μου πεις "δικό τους είναι, ότι γουστάρουν θα κάνουν"... Εγώ έχω μόνος μου συνδρομή 2 οθονών. Το χρησιμοποιώ στο σπίτι στην smart tv και στο κινητό ή PC. Ανα 1 με 1.5 μήνα φεύγω για καμιά εβδομάδα λόγω δουλειάς από το σπίτι και το χρησιμοποιώ εκεί που πάω μέσω του κινητού ή του λάπτοπ μου. Τι δηλαδή? Θα θεωρήσουν, φαντάζομαι ότι επειδή συνδέεται η συσκευή από αλλού ότι γίνεται διαμοιρασμός? Βάση αυτών που έχω δει από δω και από εκεί θα βασίζονται στην IP που θα χρησιμοποιείς για να συνδεθείς, και θα ζητάνε να πληρώσεις παραπάνω αφού θα είσαι εκτός του "ίδιου νοικοκυριού". Αν επρόκειτο να γίνει αυτό, θα χάσουν πολύ κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρία ->  Το Netflix μου ζηταει 3 ευρω παραπανω για λογαριασμο.Δεν προκεται να τα δωσω .ειναι πολλα.

Πράξη ->  Γεια σας θελω ενα Freddo τετραπλο . Ναι ο κωστας ειμαι που παραγγελνω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ . Delivery -> 4 ευρω Κώστα. 

Κώστας-> Οκ ευχαριστώ τα λέμε ξανα αύριο ή μπορεί να παραγγείλω και 2ο καφε μεσα στην ημέρα.

  • Like 14
  • Thanks 6
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνουν ο,τι θέλουν. Ξύπνησε ο κόσμος. Το Netflix είναι για να το βάλεις ένα μήνα, τον δεύτερο να ξεχαστείς και να σε χρεώσει και πριν τον τρίτο μήνα να το έχεις απενεργοποιήσει.

Σιγά μην κάθεσαι να βλέπεις σειρές και ταινίες όλη την ώρα. Αυτά είναι για την καραντίνα με κρατική χρηματοδότηση 534€/ μήνα να κάθεσαι. Έχεις πολύ πιο σημαντικά πράγματα να κάνεις στην ζωή σου.

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

Θεωρία ->  Το Netflix μου ζηταει 3 ευρω παραπανω για λογαριασμο.Δεν προκεται να τα δωσω .ειναι πολλα.

Πράξη ->  Γεια σας θελω ενα Freddo τετραπλο . Ναι ο κωστας ειμαι που παραγγελνω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ . Delivery -> 4 ευρω Κώστα. 

Κώστας-> Οκ ευχαριστώ τα λέμε ξανα αύριο ή μπορεί να παραγγείλω και 2ο καφε μεσα στην ημέρα.

Ευτυχώς εγώ πίνω καφέ που κάνει 2 ευρώ, χωρίς delivery και στη δουλειά κοστίζει 1 ευρώ 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Tetrabitos said:

Ας κάνουν ο,τι θέλουν. Ξύπνησε ο κόσμος. Το Netflix είναι για να το βάλεις ένα μήνα, τον δεύτερο να ξεχαστείς και να σε χρεώσει και πριν τον τρίτο μήνα να το έχεις απενεργοποιήσει.

Σιγά μην κάθεσαι να βλέπεις σειρές και ταινίες όλη την ώρα. Αυτά είναι για την καραντίνα με κρατική χρηματοδότηση 534€/ μήνα να κάθεσαι. Έχεις πολύ πιο σημαντικά πράγματα να κάνεις στην ζωή σου.

φαινεται ποσο εχει ξυπνησει ο κοσμος.δεν θα ειναι τηλεοραση θα ειναι utube θα ειναι tik tok. τεραστιο ποσοστο δεν βγαινει καν 10 λεπτα την ημερα για περπατημα. εσυ και εγω μπορει να εχουμε .αλλα πιστεψε με απειροι ολη μερα στο ιντερνετ ολη μερα στο Netlifx ολη μερα σε ενα τικ τοκ.

1 minute ago, stathistsole said:

Ευτυχώς εγώ πίνω καφέ που κάνει 2 ευρώ, χωρίς delivery και στη δουλειά κοστίζει 1 ευρώ 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

καλα δεν το ειπα για ολους αλλα για αρκετα ατομα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απλά το έκαναν μια αύξηση όπως κάνουν συνήθως δε θα με ενοχλούσε εμένα τουλάχιστον. Εγώ δε μοιράζομαι τον λογαριασμό. Εξού και οι μόνο 2 οθόνες. Το χρησιμοποιώ μόνος μου. Δηλαδή θα φτάσουμε να κάνουμε διαφορετικό λογαριασμό για όπου πάμε? Ή θα πληρώνουμε παραπάνω για κάθε μέρος που πάμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, mAs_81 said:

Πρέπει να παραδεχτείς οτι ο απλός φρεντο πια ειναι 2 γουλιές ετσι οπως τον κάνουν!!

εξαρτατε το καταστημα .καποιοι το κανουν πιο νερουλο ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ καποιοι το κανουν πιο μικρο shot και πιο δυνατο. αλλα ναι ή θα αναγκαστεις να αφησεις κανα παγακι να λιωσει για να πεις λιγο παραπανω καφε και οχι 2 γουλιες ή μετα πας σε πιο xl. ειδικα αν καποιος εχει παει σε freddo απο Frappe που ειχες μεσα μεγαλη ποσοτητα ναι θα του κακοφανει.

απλα ναι σχεδον οσο κανουν 2-3 καφεδες κανει μια μηνιαια συνδρομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

φαινεται ποσο εχει ξυπνησει ο κοσμος.δεν θα ειναι τηλεοραση θα ειναι utube θα ειναι tik tok. τεραστιο ποσοστο δεν βγαινει καν 10 λεπτα την ημερα για περπατημα. εσυ και εγω μπορει να εχουμε .αλλα πιστεψε με απειροι ολη μερα στο ιντερνετ ολη μερα στο Netlifx ολη μερα σε ενα τικ τοκ.

καλα δεν το ειπα για ολους αλλα για αρκετα ατομα

Αυτά είναι τα κακά της τεχνολογίας όταν σκοπός είναι μόνο το κέρδος το τωρινό και το μελλοντικό. Να σε κάνουν πελάτη δηλαδή μέσω τικ τοκ και YouTube, βλέποντας πράγματα και διάφορα που θα σε κάνουν να τα αγοράσεις για να ανήκεις στην κάστα ανθρώπων και να είσαι κουλ. 

Στον Καναδά, ύστερα από μελέτη βρήκαν ότι 2 ώρες το λιγότερο την εβδομάδα σε εξοχή έχει σημαντικά οφέλη στον ανθρώπινο οργανισμό. Καρδιά, αρτηριακή πίεση, εγκέφαλος, νεφρά, κόκκαλα όλα καλυτερεύουν. Έχουν όλοι οι Καναδοί δωρεάν είσοδο κάποιες μέρες σε πάρκα και δρυμούς.

Αυτό θα έπρεπε και εδώ και με κουπόνια υποχρεωτικά κιόλας. Αλλιώς σε βάζω σε μια λίστα και σου κόβω παροχές σαν κράτος. Εφόσον άμα τρέξεις και τρακάρεις είναι ευθύνη μου να βγάλω ασθενοφόρο, για να σώσω τη ζωή σου, θα με ακούς. 

Είναι τελικά η υγεία των πολιτών δικό μας  θέμα ατομικό ή του κράτους;

Ρητορική ερώτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tetrabitos said:

Αυτά είναι τα κακά της τεχνολογίας όταν σκοπός είναι μόνο το κέρδος το τωρινό και το μελλοντικό. Να σε κάνουν πελάτη δηλαδή μέσω τικ τοκ και YouTube, βλέποντας πράγματα και διάφορα που θα σε κάνουν να τα αγοράσεις για να ανήκεις στην κάστα ανθρώπων και να είσαι κουλ. 

Στον Καναδά, ύστερα από μελέτη βρήκαν ότι 2 ώρες το λιγότερο την εβδομάδα σε εξοχή έχει σημαντικά οφέλη στον ανθρώπινο οργανισμό. Καρδιά, αρτηριακή πίεση, εγκέφαλος, νεφρά, κόκκαλα όλα καλυτερεύουν. Έχουν όλοι οι Καναδοί δωρεάν είσοδο κάποιες μέρες σε πάρκα και δρυμούς.

Αυτό θα έπρεπε και εδώ και με κουπόνια υποχρεωτικά κιόλας. Αλλιώς σε βάζω σε μια λίστα και σου κόβω παροχές σαν κράτος. Εφόσον άμα τρέξεις και τρακάρεις είναι ευθύνη μου να βγάλω ασθενοφόρο, για να σώσω τη ζωή σου, θα με ακούς. 

Είναι τελικά η υγεία των πολιτών δικό μας  θέμα ατομικό ή του κράτους;

Ρητορική ερώτηση.

καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις και ειναι ενα μεγαλο θεμα. αλλα δεν θα το αναλυσω γιατι θα ξεφυγουμε  απο το θεμα.το μονο που θα πω ειναι :Που να ειμασαταν και χωρα που το χειμωνα εχει μειον 30 και δεν μπορεις να βγεις. δυστυχως πολυς κοσμος πισω απο ενα pc ενα κινητο ενα game μια κονσολα.

παρολα αυτα αυτο που κανει το Netflix δεν το θεωρω υπερβολη.οτι καποιος επαιρνε μια συνδεση και την εδινε σε αλλους 100. απλα τωρα θα γκρινιαξει ο κοσμος διοτι τοσο καιρο το χαιροταν.αν το ειχε κανει το Netflix απο την αρχη τοτε δεν θα φρικαρε ο κοσμος.αλλα τοσο καιρο καλομαθαν. σε αλλες υπηρεσιες δεν θα αναφερω που μπορεις μεν να δεις απο το εξωτερικο κτλ αλλα σου κανει Pair την συσκευη με το account.αν θες να αλλαξεις συσκευη εχεις το δικαιωμα μια φορα ανα 30 ημερες να την αφαιρεσεις και να βαλεις αλλη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...