Προς το περιεχόμενο

Το Netflix θα επεκτείνει τον περιορισμό κοινής χρήσης μιας συνδρομής, το 1ο τρίμηνο του 2023


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
6 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Αυτό θα έπρεπε και εδώ και με κουπόνια υποχρεωτικά κιόλας. Αλλιώς σε βάζω σε μια λίστα και σου κόβω παροχές σαν κράτος. Εφόσον άμα τρέξεις και τρακάρεις είναι ευθύνη μου να βγάλω ασθενοφόρο, για να σώσω τη ζωή σου, θα με ακούς. 

Σου διέφυγε το σημείο όπου πληρώνεις ασφάλεια (στο κράτος, θες δε θες) κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Σου διέφυγε το σημείο όπου πληρώνεις ασφάλεια (στο κράτος, θες δε θες) κάθε μήνα.

Ναι και εγώ που δεν αρρωσταίνω, μου παίρνει τα ίδια. Άλλο θέμα και αυτό.

Θα πρέπει να επιβραβεύονται όσοι δεν απασχολούν το σύστημα υγείας συνέχεια με χαμηλότερους φόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι πίνουν αυτοί εκεί πέρα και δεν καταλαβαίνουν πως μετά θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν όταν την κοπανίσουν κάτι εκατομμύρια κόσμος,γιατί όπως θυμόμαστε πήγε "πολύ καλά" η δοκιμή που έκαναν και ακύρωσε πάρα πολύς κόσμος κόσμος,οπότε σου λέει ας το επεκτείνουμε να φύγουν και οι άλλοι,με την ελπίδα οτι μπορεί να μπούν απο το πουθενά ακόμη περισσότεροι καινούργιοι να τους αντικαταστήσουν.... Λαμπρά Μυαλά λέμε 😸 ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Comic maniak είπε

Εγώ πάντως πήρα ένα seedbox, σέταρα το Plex και ησύχασα. Sail the seven seas brothers!

γερμανία εάν το κάνεις αυτό θα σου έρθουν 7 digits σε πρόστιμο :P  . Aλλά ελλάδα δεν νοιάζεται κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Ναι και εγώ που δεν αρρωσταίνω, μου παίρνει τα ίδια. Άλλο θέμα και αυτό.

Θα πρέπει να επιβραβεύονται όσοι δεν απασχολούν το σύστημα υγείας συνέχεια με χαμηλότερους φόρους.

Άρα αν κάποιος έχει πρόβλημα υγείας και δεν έχει λεφτά πεθαίνει στο δρόμο. Got it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Άρα αν κάποιος έχει πρόβλημα υγείας και δεν έχει λεφτά πεθαίνει στο δρόμο. Got it.

Να υπάρχει ένα point system μήπως; Αγοράζεις μηχανάκι, κωδικοί taxis net και να ανεβαίνουν ή να παραμένουν οι φόροι. Παίρνεις 1000αρα μηχανή, λίγο παραπάνω. Έχεις αρκετά πρόστιμα για κράνη, δείχνει συνέπεια και στατιστικά θα χτυπήσεις πιο γρήγορα, κτλπ. Όχι μόνο σε μηχανές αλλά σε όλους τους τομείς, για να γίνει πιο δίκαιο. Το ίδιο για παχυσαρκία και για μη σωματική άσκηση. Για αυτό ρωτάω: Είναι θέμα προσωπικό η υγεία ή πρέπει να έχουμε βουρδουλα το κράτος. Αν όχι το κράτος γιατί να γκρινιαζουμε τελευταία στιγμή, όταν πάει να συμμαζέψει τα ασημαζευτα μας;

Δεν μιλάω προφανώς να πέσεις να σπάσεις το χέρι σου ή να είσαι υγιής και να πάθεις καρκίνο. Κάποια στατιστικά θα μπούνε σε exclude list.

Αυτό που λες "να πεθαίνει στο δρόμο" είναι το άλλο άκρο και συμβαίνει στις ΗΠΑ. Πάνε με το αμάξι στο νοσοκομείο για να μην δώσουν το ελάχιστο στο ασθενοφόρο 800$ να τους πάει κτλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Να υπάρχει ένα point system μήπως; Αγοράζεις μηχανάκι, κωδικοί taxis net και να ανεβαίνουν ή να παραμένουν οι φόροι. Παίρνεις 1000αρα μηχανή, λίγο παραπάνω. Έχεις αρκετά πρόστιμα για κράνη, δείχνει συνέπεια και στατιστικά θα χτυπήσεις πιο γρήγορα, κτλπ. Όχι μόνο σε μηχανές αλλά σε όλους τους τομείς, για να γίνει πιο δίκαιο. Το ίδιο για παχυσαρκία και για μη σωματική άσκηση. Για αυτό ρωτάω: Είναι θέμα προσωπικό η υγεία ή πρέπει να έχουμε βουρδουλα το κράτος. Αν όχι το κράτος γιατί να γκρινιαζουμε τελευταία στιγμή, όταν πάει να συμμαζέψει τα ασημαζευτα μας;

Δεν μιλάω προφανώς να πέσεις να σπάσεις το χέρι σου ή να είσαι υγιής και να πάθεις καρκίνο. Κάποια στατιστικά θα μπούνε σε exclude list.

Αυτό που λες "να πεθαίνει στο δρόμο" είναι το άλλο άκρο και συμβαίνει στις ΗΠΑ. Πάνε με το αμάξι στο νοσοκομείο για να μην δώσουν το ελάχιστο στο ασθενοφόρο 800$ να τους πάει κτλπ. 

Στην Σιγκαπούρη όπου το καθεστώς είναι παραπλήσιο με την βόρεια Κορέα, έχουν ιδιωτική υγεία όπου κάθε χρόνο σου δίνουν 10χιλ δολάρια για υγεία. Όλα τα πληρώνεις. Αν προσέχεις και δεν καπνίζεις κλπ τα λεφτά σου μένουν κάθε χρόνο. Αν τελειώσουν για κάποιο λόγο τότε το κράτος αναλαμβάνει τα έξοδα. Βέβαια στη Σιγκαπούρη έχουν μόνο κρατικά κανάλια στην τηλεόραση, δεν υπάρχουν ιδιωτικά αυτοκίνητα παρά μόνο όταν υπάρχουν ειδικοί λόγοι, αλλά βέβαια τα δημόσια μέσα φτάνουν και στην κορυφή του βουνού κλπ κομουνιστικά, αλλά έχουν τον υψηλότερο μισθό σε ολόκληρο τον κόσμο και τον υψηλότερο βαθμό ευφυΐας στα σχολεία σε όλο τον κόσμο.

Η Ελλάδα έχει βαθμό ευφυΐας 90 όπου το φυσιολογικό είναι 100. Από τους χαμηλότερους στον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pavlitakis είπε

Στην Σιγκαπούρη όπου το καθεστώς είναι παραπλήσιο με την βόρεια Κορέα, έχουν ιδιωτική υγεία όπου κάθε χρόνο σου δίνουν 10χιλ δολάρια για υγεία. Όλα τα πληρώνεις. Αν προσέχεις και δεν καπνίζεις κλπ τα λεφτά σου μένουν κάθε χρόνο. Αν τελειώσουν για κάποιο λόγο τότε το κράτος αναλαμβάνει τα έξοδα. Βέβαια στη Σιγκαπούρη έχουν μόνο κρατικά κανάλια στην τηλεόραση, δεν υπάρχουν ιδιωτικά αυτοκίνητα παρά μόνο όταν υπάρχουν ειδικοί λόγοι, αλλά βέβαια τα δημόσια μέσα φτάνουν και στην κορυφή του βουνού κλπ κομουνιστικά, αλλά έχουν τον υψηλότερο μισθό σε ολόκληρο τον κόσμο και τον υψηλότερο βαθμό ευφυΐας στα σχολεία σε όλο τον κόσμο.

Η Ελλάδα έχει βαθμό ευφυΐας 90 όπου το φυσιολογικό είναι 100. Από τους χαμηλότερους στον κόσμο.

Εισαι σιγουρος οτι 92 ειναι απο τα χαμηλοτερα? 

https://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/story/328707/deite-to-meso-iq-kathe-xoras-poia-einai-i-thesi-tis-elladas-lista

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TutaKachun είπε

Πως ακριβως θα φτιαξεις το δικο σου homemade netflix

synology + plex + sonarr + radarr + bazarr + prowlarr για παράδειγμα

Επεξ/σία από aggelos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

synology + plex + sonarr + radarr + bazarr + prowlarr για παράδειγμα

Oi περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα για αυτα που εγραψες. Και εκτος αυτου κανενας δεν θα κατσει να το κανει αυτο φιλε. Τα φθηνοτερα NAS/HDD που βρηκα στο Σκρουτζ ειναι τα Diskstation DS120J στα 120 ευρω και ενας 6TB Toshiba στα 110 Με 230 ευρω εχεις για 6 μηνες Amazon Prime, Disney+, Apple TV+ και Nerflix, μονος σου και δεν μπλεκεις ουτε με torrent, ουτε με αναζητηση ποιοτικου αρχειου, υποτιτλους και GitHub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TutaKachun είπε

Oi περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα για αυτα που εγραψες. Και εκτος αυτου κανενας δεν θα κατσει να το κανει αυτο φιλε. Τα φθηνοτερα NAS/HDD που βρηκα στο Σκρουτζ ειναι τα Diskstation DS120J στα 120 ευρω και ενας 6TB Toshiba στα 110 Με 230 ευρω εχεις για 6 μηνες Amazon Prime, Disney+, Apple TV+ και Nerflix, μονος σου και δεν μπλεκεις ουτε με torrent, ουτε με αναζητηση ποιοτικου αρχειου, υποτιτλους και GitHub

Εντάξει ναι αυτό το παράδειγμα είναι για όσους θέλουν το κάτι παραπάνω απ τα ελεύθερα απο πνευματικά δικαιώματα έργα τέχνης που κατεβάζουν.

θα μπορούσες ενναλακτικά να πας σε ένα φθηνό seedbox+kodi. Ή σε άλλες παλιότερες κλασικές μεθόδους που για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω ποιες και πόσο καλά λειτουργούν ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Αυτά είναι τα κακά της τεχνολογίας όταν σκοπός είναι μόνο το κέρδος το τωρινό και το μελλοντικό. Να σε κάνουν πελάτη δηλαδή μέσω τικ τοκ και YouTube, βλέποντας πράγματα και διάφορα που θα σε κάνουν να τα αγοράσεις για να ανήκεις στην κάστα ανθρώπων και να είσαι κουλ. 

Στον Καναδά, ύστερα από μελέτη βρήκαν ότι 2 ώρες το λιγότερο την εβδομάδα σε εξοχή έχει σημαντικά οφέλη στον ανθρώπινο οργανισμό. Καρδιά, αρτηριακή πίεση, εγκέφαλος, νεφρά, κόκκαλα όλα καλυτερεύουν. Έχουν όλοι οι Καναδοί δωρεάν είσοδο κάποιες μέρες σε πάρκα και δρυμούς.

Αυτό θα έπρεπε και εδώ και με κουπόνια υποχρεωτικά κιόλας. Αλλιώς σε βάζω σε μια λίστα και σου κόβω παροχές σαν κράτος. Εφόσον άμα τρέξεις και τρακάρεις είναι ευθύνη μου να βγάλω ασθενοφόρο, για να σώσω τη ζωή σου, θα με ακούς. 

Είναι τελικά η υγεία των πολιτών δικό μας  θέμα ατομικό ή του κράτους;

Ρητορική ερώτηση.

Για το τελευταίο σου ερώτημα: Ατομικό, και μόνο, αποκλειστικά 100%.

Δεν ξέρω πόσοι εδώ μέσα καπνίζετε, και δεν με ενδιαφέρει. Είναι ευθύνη σας. Ούτε με νοιάζει πόσοι πίνετε, ή κάνετε ναρκωτικά. 

Με την ίδια λογική που ούτε και εσάς σας νοιάζει το αν εγώ τρώω πίτσες και έχω να μυρίσω λαχανικό 3 χρόνια, ή αν πηγαίνω για solarium και βλάπτω σε βάθος χρόνου την υγεία του δέρματος μου.

Ο καθένας έχει το «δηλητήριο του», και καλά να πάθει για ότι του συμβεί εφόσον γνωρίζει τις συνεπείς. Και ακόμα και να μην γνωρίζει, καλά να πάθει, γιατί δεν είμαστε στο 1917 πλέον, η πληροφορία υπάρχει εκεί έξω ελεύθερη, εμείς επιλέγουμε συνειδητά να μην την ψάχνουμε (αν δεν γνωρίζουμε ότι κάτι μας κάνει κακό).

Και ο άλλος που λες για το TikTok και το Netflix και το Instagram, 17 φορές καλά να πάθει που στραβώνεται χάνοντας ΥΠΕΡπολύτιμο χρόνο απτή ζωή ΤΟΥ, αντί να τον χρησιμοποιήσει για κάτι εποικοδομητικό. 

Ας σταματήσουμε επιτέλους να ρίχνουμε τις ευθύνες στους άλλους. 

Για τίποτα δεν ευθύνεται το κράτος, ούτε καν για τις τρύπες στους δρόμους που σκοτωνόμαστε. Μόνοι μας τους ψηφίζουμε, μόνοι μας δεν κάνουμε τίποτα απολύτως για την απόλυτη κατάντια και ξεπεσμό αυτής της χώρας εδώ και πολύ περισσότερα χρόνια απτήν καραμέλα της «κρίσης».

Αποκλειστική ευθύνη ο ιδιος ο άνθρωπος, αυτή είναι η δίκη μου άποψη… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...