Προς το περιεχόμενο

Το Netflix θα επεκτείνει τον περιορισμό κοινής χρήσης μιας συνδρομής, το 1ο τρίμηνο του 2023


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ γουστάρω να βλέπω στο κινητό με δεδομένα και στην τηλεόραση με το σταθερό ίντερνετ, 

Ανόητο Netflix με τι γνώμονα θα μου λες ότι είμαι εκτός νοικοκυριού.

αμέσως ακύρωση την ίδια στιγμή. 

Bye-bye !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ απλά θα πω πως πλέον ζούμε στην εποχή που είναι πιο εύκολο να φτιάξεις το δικό σου homemade 'netflix' απ το να ψάχνεις τρόπους να μοιραστείς την σύνδεση σου ή να φτιάξεις Tούρκικο/Αργενίνικο/Βραζιλιάνικο account

Καλό θα ήταν να το λάβουν και αυτό οι πάροχοι περιεχομένου υπ όψιν τους την επόμενη φορά που θα θελήσουν να αναθεωρήσουν τους όρους και τα τιμολόγια τους

Επεξ/σία από aggelos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, makis269 είπε

εγώ γουστάρω να βλέπω στο κινητό με δεδομένα και στην τηλεόραση με το σταθερό ίντερνετ, 

Ανόητο Netflix με τι γνώμονα θα μου λες ότι είμαι εκτός νοικοκυριού.

αμέσως ακύρωση την ίδια στιγμή. 

Bye-bye !!!

Υπάρχει συνδρομητικό στο εξωτερικό, που δουλεύει μεν με τη λογική της μιας μοναδικής ταυτόχρονης ip, αλλα πχ για τα κινητά, επιτρέπει να βλέπεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και απο εκει. Δηλώνεις 2-3 κινητά που ανοικει το νούμερο σε μελη της οικογένειας και σε αφήνει και από εκεί. Ετσι κόβεις και την πειρατεία, αφήνεις και τα μέλη της οικογένειάς να βλέπουν με mobile data ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ οπότε χρειάζεται. Γι αυτό λέω μέχρι να δούμε πως θα το υλοποίησει το νετφλιξ δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα. Είναι βέβαιο οτι θα προσπαθήσει να διευκολύνει την νομιμή χρήση. Το θέμα είναι οτι δεν γίνεται για καθε σενάριο να το πετύχει αυτο, γιατί τότε δεν θα κόψει την πειρατεία. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι λένε ότι θα το κόψουνε αλλά το Netflix ανακοίνωσε νέα ανέλπιστη άνοδο στους συνδρομητές του. 

https://www.naftemporiki.gr/finance/world/1429902/netflix-766-ekat-oi-neoi-syndromites-pano-apo-tis-prosdokies-tis-agoras/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δε θα το κοψει. Στη χειροτερη θα βαλει τουρκικο και θα δινει και παλι λιγοτερα..

Απ΄οτι διαβαζω δε θα υπαρχει περιορισμος σε mobile συδεση, και σε home συνδεσεις, θα μπορεις να βαλεις μεχρι 3,4 διευθυνσεις. Οποτε και παλι καλα ειναι. Τωρα αυτοι που το μοιραζονται με ολο το χωριο, θα εχουν προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
56 minutes ago, oldnew said:

Σε αυτες τις περιπτώσεις "κλείδωνουν" κάποιες περιοχές ωστε να θεωρηται ως ιδια ip ουσιαστικά. Αν και αυτά ολο και περιοριζόνται γιατί πάντα εκεί γίνεται η κατάχρηση. 

Τι να κλειδώνουν περιοχές ρε συ, που αν δεις geolocation σε IP, μπορεί πχ αυτή που έχω τώρα εδώ Πεντέλη να δείχνει κεντρική Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω συνεχίζετε να σκοτώνεστε και να φαγώνεστε….

Διαβάζουμε όμως και τα υπόλοιπα σχόλια ίσως κάποια από αυτά είναι πολύ σημαντικά Και να μην περιέχουν μόνο γκρίνια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

Θεωρία ->  Το Netflix μου ζηταει 3 ευρω παραπανω για λογαριασμο.Δεν προκεται να τα δωσω .ειναι πολλα.

Πράξη ->  Γεια σας θελω ενα Freddo τετραπλο . Ναι ο κωστας ειμαι που παραγγελνω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ . Delivery -> 4 ευρω Κώστα. 

Κώστας-> Οκ ευχαριστώ τα λέμε ξανα αύριο ή μπορεί να παραγγείλω και 2ο καφε μεσα στην ημέρα.

Μάλιστα. Εσύ δηλαδή τώρα θέλεις να μας πεις πως δεν σου κάνει καμία εντύπωση η παραμικρή αύξηση κάποιας τιμής είτε αφορά τον καφέ, είτε το Netflix είτε το supermarket και απορώ πως δεν έβαλες 3,99€ στη θεωρία σου να μας πεις ότι είναι 3,00€ και όχι 4,00€!

Ξέρεις, πάντα τα μεγαλύτερα έξοδα γίνονται από τα μικρότερα ποσά και είναι τρομερά ανησυχητικό πως υπάρχει ακόμα κόσμος που σνομπάρει την κάθε αντίθετη άποψη ενός τελικού καταναλωτή απέναντι σε μια εταιρεία που στην τελική από μόνη της επέλεξε τον διαμοιρασμό του λογαριασμού και ξαφνικά δεν της βγήκε το μοντέλο και αναθεωρεί.

Πλεονέκτημα της Netflix θα ήταν να υπήρχε από την αρχή με έξτρα χρέωση η επιλογή της κοινής χρήσης με όλες τις άλλες επιλογές αυστηρά και μόνο χωρίς διαμοιρασμό.

Η συγκεκριμένη κίνηση για εμένα προσωπικά είναι μεγάλο λάθος διότι δεν σηκώνει καμία δικαιολογία το να μην έχει υπολογίσει η Netflix αυτό το τεράστιο χάσιμο που υποτίθεται ότι έχει. 

Αν ο κόσμος σύμφωνα με μια ακόμη θεωρία σου λιώνει ατελείωτα στους καναπέδες τότε να ξέρεις είναι επειδή δεν έχει και λεφτά, επίσης αυτός ο κόσμος ξέρει να κρίνει καλύτερα αν μια υπηρεσία βελτιώνεται και επενδύει επειδή βλέπει και δεν βλέπει απλά για να δει όπως πολλοί από εμάς, βλέπει και παρατηρεί πολλά περισσότερα στις ταινίες και τις σειρές.

Όπως η κατακρεούργηση του Witcher και πολλών ακόμη σειρών με τα φτηνιάρικα εφέ, σκηνικά, ρουχισμό... άλλα ξέχασα, εκεί πρέπει να λέμε βγάζει αβέρτα περιεχόμενο, όχι πως το το μεγαλύτερο ποσοστό της είναι σαπίλα, ένα λίγο μικρότερο ποσοστό επαναλαμβανόμενο περιεχόμενο και το σχεδόν ανύπαρκτο ποσοστό οι επιτυχίες.

Ο καθένας μας κρίνει την τσέπη του, το τι θεωρεί ο κάθε άνθρωπος για την καθημερινότητα του απαραίτητο είναι σχετικό. Το καφέ μπορείς και να τον  να τον αλλάξεις σε άλλο μαγαζί αν δεν σου αρέσει, να βρεις φθηνότερο αν σου φαίνεται ακριβός ή και να τον κόψεις τελείως. Δεν σου παρέχει κανένας συνδρομή που αν δεν πιείς θα πρέπει να πληρώσεις.

Συνεπώς εγώ που δεν βλέπω άλλα πληρώνω και βλέπουν άλλοι που ίσως δεν έδιναν τα λεφτά για μια συνδρομή... θα το κόψω. Το αν θα χάσει ή όχι δεν με νοιάζει δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Όταν φτάσει η εποχή που θα πληρώνεις και για την αναζήτηση στην google πιστεύω θα έχεις άλλη άποψη επειδή το πρόβλημα δεν είναι η συνδρομή μεμονωμένα της Netflix, σε σύντομο χρόνο θα είναι πρόβλημα οι συνδρομές γενικά. Εγώ που δεν ασχολούμαι και τόσο πληρώνω 4 συνδρομές (Netflix, Prime, AppleMusic, YoutubePremium) και δεν τις βρίσκω καθόλου λίγες για όταν τις χρειαστώ. Δεν ξημεροβραδιάζομαι σε αυτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ήταν γίνονται γιατί ενώ έχει μοιραστεί η πίτα με τα άλλα streaming, που το νετφλιξ είναι κυρίαρχος, θέλει να βγάλει παραπάνω λεφτά από κάθε λογαριασμό που παραδοσιακά τον λειτουργούν και άλλοι. Θέλουν ακόμα μια "υποπίτα" μέσα στη πίτα. Αυτό θα έχει κακό αντίκτυπο στο τέλος. Είτε συμφωνήσουν όλοι οι ανταγωνιστές στον ίδιο, θα φύγει κόσμος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Θα σου πώ και μια 4η περιπτωση που ειναι η δίκια μου. Μονοκατοικια με 2 τηλεφωνικές γραμμές και 2 συνδέσεις internet. Η TV συνδεδεμένη στην μια γραμμή Internet και το PS5 σε άλλο δωμάτιο μαζι με το PC στην άλλη γραμμη internet και τα κινητα-tablet σε οποιο απο τα 2 WiFi θέλουν.

Με την λογική του netflix αυτο ειναι διαμοιρασμός αλλα και πάλι με τους όρους του netflix ειναι "people who live together in a single household"

Οπότε ποιο απο τα 2 ισχύει???

Και για όσους πουν γιατι η TV δεν μπαίνει μαζι με τα υπόλοιπα, δεν θέλουμε γιατι απλά ετσι γουστάρουμε 😂

Καλα που δεν εχετε ανατιναχτει εκει μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aggelos87 είπε

Εγώ απλά θα πω πως πλέον ζούμε στην εποχή που είναι πιο εύκολο να φτιάξεις το δικό σου homemade 'netflix' απ το να ψάχνεις τρόπους να μοιραστείς την σύνδεση σου ή να φτιάξεις Tούρκικο/Αργενίνικο/Βραζιλιάνικο account

Καλό θα ήταν να το λάβουν και αυτό οι πάροχοι περιεχομένου υπ όψιν τους την επόμενη φορά που θα θελήσουν να αναθεωρήσουν τους όρους και τα τιμολόγια τους

Πως ακριβως θα φτιαξεις το δικο σου homemade netflix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...