Προς το περιεχόμενο

Το Netflix θα επεκτείνει τον περιορισμό κοινής χρήσης μιας συνδρομής, το 1ο τρίμηνο του 2023


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή πόλοι αναρωτιουνται πως θα γίνει να βλέπουν απ το σπίτι, γραφείο, ταμπλετ κλπ, ειναι πολυ εύκολο. Απλά επιτρέπουν να βλέπεις απο μια ip ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ. Οπότε μπαίνεις απο όπου θες, κινητο, ταμπλετα, Αθήνα, Πάτρα Θεσσαλονίκη. Απλά καθε φορά μονο απο την ιδια ip, που μπορει να αλλάζει ομως. Και στην ιδια ip μπαίνουν 4 άτομα /συσκευές ταυτόχρονα. Τοσο οι συσκευές οσο και η ip μπορούν να αλλάζουν συνεχώς, απλα με οποία συνδεται 1 καθε φορά ισχύει αυτη για όλους. Δεν είναι πυρηνική φυσικη, το έχουν κάνει και αλλοι. Το 99% των προβλημάτων που αναφέρονται παραπάνω έτσι λύνεται. 

 

Απλα είναι πολυ αμφίβολο κατα ποσο θα αυξηθούν έτσι τα έσοδα του netflix. Για τον απλούστατο λογο οτι το 90% που κάνουν διαμερίσμο γραμμής, θα το κόψουν ή θα το κρατήσει ενας (με φθηνότερη μάλιστα συνδρομη. Οι περισσότεροι το κρατάνε επειδή είναι φθηνό δια του 4 και ας βλέπουν μια στο τοσο. 

Αυτο φοβάται και το νετφλιξ γι αυτο ολο ανακοίνωσεις κανει και ποσα χρόνια τώρα δεν το προχώρησε ακόμα γιατί ξέρει ότι αν παει για μαλι, μπορει να βρεθεί κουρεμένο. Ολο πιλοτικά το εφαρμόζει σε χώρες και το αποτέλεσμα είναι μετριότατο στα έσοδα του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν κάθε μήνα μου παίρνεις τα 14 ευρώ και μου πουλάς ποσότητα αντί για ποιότητα, δλδ αμέτρητο περιεχόμενο που στην πλειοψηφία του είναι μέτριο αυτό δεν είναι κλοπή ρε netflix? Και είναι κλοπή που μοιράζει ο άλλος τον λογαριασμό του με έναν ακόμα για του βγει στο μισό, όσο σας αξίζει δλδ?

Μην βάλω στην εξίσωση και την ποιότητα εικόνας και ήχου που είναι επίσης μια μετριότητα σε σχέση με δίσκο Blu-Ray με τον lossy αλγόριθμο του Netflix με το compression στο 75%, γιατί αυτή είναι η ποιότητα του HEVC H265, HDR και DV απο τα LIDL δλδ. Βάζεις να δεις και κανένα Atmos και προσπαθείς να καταλάβεις αν τα ηχεία σου έχουν πρόβλημα και παίζουν τόσο χαμηλά με το Dolby Digital Plus.

Άντε φτύστε τα μπούτια σας ρε golden boys.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν καταλαβαίνω πως θα δουλέψει όλο αυτό.

Ας πούμε ότι μία τετραμελής οικογένεια έχει συνδρομή και έχει app στα 4 κινητά της, στην κονσόλα του σαλονιού και στους υπολογιστές που έχουν στις δουλειές τους. Πώς θα γίνει πρακτικά ο περιορισμός; Θα αλλάξει το καθεστώς των 4 παράλληλων παρακολουθήσεων και θα γίνονται bound 4 συσκευές, όπως κάνει η Nova;

Ε, σε αυτή την περίπτωση χάνεται το πλεονέκτημα που πουλάει το Netflix τόσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, music_lover είπε

Όταν κάθε μήνα μου παίρνεις τα 14 ευρώ και μου πουλάς ποσότητα αντί για ποιότητα, δλδ αμέτρητο περιεχόμενο που στην πλειοψηφία του είναι μέτριο αυτό δεν είναι κλοπή ρε netflix? Και είναι κλοπή που μοιράζει ο άλλος τον λογαριασμό του με έναν ακόμα για του βγει στο μισό, όσο σας αξίζει δλδ?

Μην βάλω στην εξίσωση και την ποιότητα εικόνας και ήχου που είναι επίσης μια μετριότητα σε σχέση με δίσκο Blu-Ray με τον lossy αλγόριθμο του Netflix με το compression στο 75%, γιατί αυτή είναι η ποιότητα του HEVC H265, HDR και DV απο τα LIDL δλδ. Βάζεις να δεις και κανένα Atmos και προσπαθείς να καταλάβεις αν τα ηχεία σου έχουν πρόβλημα και παίζουν τόσο χαμηλά με το Dolby Digital Plus.

Άντε φτύστε τα μπούτια σας ρε golden boys.

Αφου δεν σου αρεσει το περιεχομενο ,γιατι δεν το κοβεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, oldnew είπε

Απλά επιτρέπουν να βλέπεις απο μια ip ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ. Οπότε μπαίνεις απο όπου θες, κινητο, ταμπλετα, Αθήνα, Πάτρα Θεσσαλονίκη. Απλά καθε φορά μονο απο την ιδια ip, που μπορει να αλλάζει ομως. Και στην ιδια ip μπαίνουν 4 άτομα /συσκευές ταυτόχρονα. Τοσο οι συσκευές οσο και η ip μπορούν να αλλάζουν συνεχώς, απλα με οποία συνδεται 1 καθε φορά ισχύει αυτη για όλους. 

Το θέμα είναι τι γινεται όταν εγώ βλέπω στο κινητό/ταμπλετ όταν βρισκομαι εκτός και η γυναίκα σπίτι. Μιλάω για περίπτωση δηλαδή χρηστών που μένουν στο ίδιο σπίτι αλλά έτυχε να χρειαστεί να δει ο ένας εκτός. 

Αν με κάποιο τρόπο το φτιάξουν αυτό (πχ με logs της συσκευής όπου φαίνεται ότι έχει συνδεθεί στο παρελθόν με ίδια ip των άλλων), προσωπικά δεν έχω κανέναν θέμα να συνεχίσω. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, oldnew said:

Απλά επιτρέπουν να βλέπεις απο μια ip ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ.

Άρα ουσιαστικά σου ακυρώνουν το app σε smartphone και tablet.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αληθεια ειναι οτι εγω χρησιμοποιουσα ενα netflix που το μοιραζομασταν 6 διαφορετικα ατομα. Ηταν λαθος τους εξαρχης καλομαθε ο κοσμος και τωρα γκρινιαζει. ειτε πρεπει να ειναι 1 stream ανα χρηστη και IP, ειτε να κλειδωσει πολλα stream σε ενα IP (σπιτι) αλλα αν ειναι απο κινητο με mobile data (οταν πχ καποιος ειναι στο λεωφοριο) να ξεκλειδωνει, γιατι αφενως με το οτι μπορεις να βλεπεις απο το κινητο ειναι σημαντικο αφετερου δε, εχει νοημα να κλειδωνεις ωστε να μην εχεις 4 smart tv σε 4 διαφορετικα IP (αρα και σπιτια). 

Επεξ/σία από klaftop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απότομη αυξηση συνδρομής που τρέχει χρόνια δεν την αντέχει ο πελάτης, εκτός αν είναι τίποτα απολύτως απαραίτητο όπως το ρεύμα. Αν δεν μπορεί να επιβιώσει το netflix με τις παρούσες συνδρομές μας χαιρετάει κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 minutes ago, oldnew said:

Απλά επιτρέπουν να βλέπεις απο μια ip ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ. 

Άρα λοιπόν αν θέλω να βλέπω εγώ από το κινητό, η γυναίκα μου από την δουλειά και ο γιος μου από το σπίτι, δεν θα μπορούμε παρόλο που ζούμε στο ίδιο household.

Τέλεια λύση, αν την εφαρμόσουν θα επιστρέψουμε στον πατροπαράδοτο τρόπο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνοι οι οποίοι είχαν μια συσκευή η την μοιράζονταν με άλλα μέλη του νοικοκυριου/ιδιας τοποθεσίας δεν επηρεάζονται. Οι υπόλοιποι που την είχαν  δει τόσο καιρό ότι κάνω μια συνδρομη και την μοιράζομαι με άλλους 5 η 10 γιατί μιλάνε ακριβώς για αυξήσεις? Στην ουσία αυτοι "έκλεβαν" το netflix τόσο καιρό, καλώς το έκαναν από την στιγμή που γινόταν αλλά ο διαμοιρασμος δεν επιτρεπόταν ποτέ, απλά το netflix δεν ασχολιόταν,οπότε μην κάθεσαι να μου κλαιγεσαι τώρα. 

Φαντάζομαι όταν θα μετακινεισαι θα κοιτάει την ip της συσκευής και όχι της τοποθεσίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, cumulus είπε

Αφου δεν σου αρεσει το περιεχομενο ,γιατι δεν το κοβεις;

 

Κομμένο το έχω εδώ και κάτι μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

Θεωρία ->  Το Netflix μου ζηταει 3 ευρω παραπανω για λογαριασμο.Δεν προκεται να τα δωσω .ειναι πολλα.

Πράξη ->  Γεια σας θελω ενα Freddo τετραπλο . Ναι ο κωστας ειμαι που παραγγελνω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ . Delivery -> 4 ευρω Κώστα. 

Κώστας-> Οκ ευχαριστώ τα λέμε ξανα αύριο ή μπορεί να παραγγείλω και 2ο καφε μεσα στην ημέρα.

Καλα ναι εκει αστο. 10 λεπτα ο καφες αλλα το 4ευρο το δινουν απλοχερα. Ειναι να απορεις. Το βλεπουμε στην Ελλαδα μονο αυτο η ειναι καθολικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, eskimoos said:

Φαντάζομαι όταν θα μετακινεισαι θα κοιτάει την ip της συσκευής και όχι της τοποθεσίας. 

Spoiler:

Το mobile internet στη χώρα μας αλλά και πολλές χώρες του εξωτερικού δουλεύει με CGNAT. 

Αυτό σημαίνει ότι αρκετοί χρήστες στην ίδια εταιρεία "βγαίνουν" με κοινή public IP.

Είναι αντίστοιχο με το ΝΑΤ στα σπίτια μας, που οι συσκευές μας έχουν private IPs αλλά όλες βγαίνουν στο internet με τη μία IP που παίρνει το router, που μπορεί κι αυτή να είναι πίσω από CGNAT μιας κι έχουν αρχίσει να το εφαρμόζουν και σε σταθερές συνδέσεις εδώ και μερικά χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Malthador είπε

Άρα λοιπόν αν θέλω να βλέπω εγώ από το κινητό, η γυναίκα μου από την δουλειά και ο γιος μου από το σπίτι, δεν θα μπορούμε παρόλο που ζούμε στο ίδιο household.

Τέλεια λύση, αν την εφαρμόσουν θα επιστρέψουμε στον πατροπαράδοτο τρόπο.

Εαν γίνει με τον τροπο που περιγράφω, (το οποίο εφαρμόζουν πολλές συνδρομητικες υπηρεσίες), οχι δε θα μπορούν να δουν όλοι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, γιατι προφανώς βλέπετε απο 3 διαφορετικες ip ταυτόχρονα. Θα μπορεις ομως να βλέπεις πχ εσυ μια ταινία απ τη δουλειά, και οταν την δεις την ταινία, θα μπαίνει απ το σπίτι η γυναίκα να δει απο την διαφορετική ip του σπιτιού (δε θα μπορείς εσυ να δεις απ τη δουλειά εκείνη τη στιγμη όμως). Οταν βγει η γυναίκα θα βλέπει ο γιος απο 3η διαφορετικη ip. 

Οταν είστε όλοι συνδεμένοι απ το ίδιο ρουτερ, σπίτι πχ θα βλέπετε ταυτόχρονα ολοι οτι θέλετε. Και πχ αν βλέπετε απο 4 διαφορετικες συσκευές (ολες συνδεμένες στο ιδιο ρουτερ / ip) και βλέπεις εσυ πχ απο κινητο (συνδεμένο στο wifi του σπιτιού) , και το κλείσεις, θα μπορείς να ανοίξεις κάποια άλλη πχ μια ταμπλέτα και να δεις απο εκει.

Αυτή είναι η λογική. Υπάρχουν και υβριδικά συστήματα (κανεις δεν ξερει ακομα τι θα προτιμησει το νετφλιξ), που μπορείς να δεις και με διαφορετικη ip, πχ εσυ απ τη δουλειά και η γυναίκα απ το σπίτι. Σε αυτες τις περιπτώσεις "κλείδωνουν" κάποιες περιοχές ωστε να θεωρηται ως ιδια ip ουσιαστικά. Αν και αυτά ολο και περιοριζόνται γιατί πάντα εκεί γίνεται η κατάχρηση. 

Ας περιμένουμε να δούμε πως θα το υλοποίησει το νετφλιξ. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Αυτά είναι τα κακά της τεχνολογίας όταν σκοπός είναι μόνο το κέρδος το τωρινό και το μελλοντικό. Να σε κάνουν πελάτη δηλαδή μέσω τικ τοκ και YouTube, βλέποντας πράγματα και διάφορα που θα σε κάνουν να τα αγοράσεις για να ανήκεις στην κάστα ανθρώπων και να είσαι κουλ. 

Στον Καναδά, ύστερα από μελέτη βρήκαν ότι 2 ώρες το λιγότερο την εβδομάδα σε εξοχή έχει σημαντικά οφέλη στον ανθρώπινο οργανισμό. Καρδιά, αρτηριακή πίεση, εγκέφαλος, νεφρά, κόκκαλα όλα καλυτερεύουν. Έχουν όλοι οι Καναδοί δωρεάν είσοδο κάποιες μέρες σε πάρκα και δρυμούς.

Αυτό θα έπρεπε και εδώ και με κουπόνια υποχρεωτικά κιόλας. Αλλιώς σε βάζω σε μια λίστα και σου κόβω παροχές σαν κράτος. Εφόσον άμα τρέξεις και τρακάρεις είναι ευθύνη μου να βγάλω ασθενοφόρο, για να σώσω τη ζωή σου, θα με ακούς. 

Είναι τελικά η υγεία των πολιτών δικό μας  θέμα ατομικό ή του κράτους;

Ρητορική ερώτηση.

Μεχρι την τρίτη παράγραφο καλά τα λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...