Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! Αλλάζω τα παλιά κουφώματα αλουμίνιου και θα ήθελα την άποψη σας.. Πήρα προσφορές με τριπλά τζάμια για:

exalco 109c 9.000e

exalco supertherm 10000e

elvial 8500e 

Για πόσα (και τι) τεμάχια είναι οι τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

blockquote widget

 

Δεν είχα ποτέ ορίζοντιας κάθετης κίνησης για αυτό ρώτησα! Σε ευχαριστω για την απάντηση!ως προς τη σειρά αλουμινίων έχεις αποψη? 

δεν εχω. λογω μιας βασικης μου απαιτησης μπορουσα να βαλω μονο αλουμιλ και ειμαι ευχαριστημενος. ο εγκαταστατης ειναι το Α και το Ω παντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Μιας και η δουλειά μου είναι σε υαλοπίνακες ενεργειακούς, ηχομονωτικούς κτλ. Παίζει σημαντικό ρόλο στην ηχομομόνωση - θερμομόνωση το συνολικό πάχος που παίρνει η κάθε σειρά κουφώματος. Όσο μεγαλύτερα διάκενα τόσο το καλύτερο (να παίρνει τουλάχιστον τριπλό υαλοπίνακα 42-48mm Πάχος αλλιώς να 'χαμε να λέγαμε).

 

Επίσης για καλή ηχομόνωση το καλύτερο είναι ο ένας υαλοπίνακας να είναι Laminated (triplex) με ηχοακουστικές μεμβράνες (0.76 pvb acoustic). 

Όσον αφορά την θερμομόνωση παίζει ρόλο την περιοχή που είναι το σπίτι σου και τι ακριβώς θέλεις.

Οι κύριες κατηγορίες είναι 2.

4 εποχών (κυρίως για νότια Ελλάδα) που αντανακλά και την ηλιακή ακτινοβολία προς τα έξω (δροσερό σπιτι το καλοκαίρι)

2 Εποχών (βόρεια Ελλάδα όπου ζω και εγώ) σε αυτην την περίπτωση αφήνει το γυαλί να περάσει η θερμότητα του ηλίου να ζεστάνει το σπίτι το χειμώνα πχ που το χρειαζόμαστε. 

 

 

Επεξ/σία από papaleole
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, papaleole είπε

Καλημέρα.

Μιας και η δουλειά μου είναι σε υαλοπίνακες ενεργειακούς, ηχομονωτικούς κτλ. Παίζει σημαντικό ρόλο στην ηχομομόνωση - θερμομόνωση το συνολικό πάχος που παίρνει η κάθε σειρά κουφώματος. Όσο μεγαλύτερα διάκενα τόσο το καλύτερο (να παίρνει τουλάχιστον τριπλό υαλοπίνακα 42-48mm Πάχος αλλιώς να 'χαμε να λέγαμε).

 

Επίσης για καλή ηχομόνωση το καλύτερο είναι ο ένας υαλοπίνακας να είναι Laminated (triplex) με ηχοακουστικές μεμβράνες (0.76 pvb acoustic). 

Όσον αφορά την θερμομόνωση παίζει ρόλο την περιοχή που είναι το σπίτι σου και τι ακριβώς θέλεις.

Οι κύριες κατηγορίες είναι 2.

4 εποχών (κυρίως για νότια Ελλάδα) που αντανακλά και την ηλιακή ακτινοβολία προς τα έξω (δροσερό σπιτι το καλοκαίρι)

2 Εποχών (βόρεια Ελλάδα όπου ζω και εγώ) σε αυτην την περίπτωση αφήνει το γυαλί να περάσει η θερμότητα του ηλίου να ζεστάνει το σπίτι το χειμώνα πχ που το χρειαζόμαστε. 

 

Καλημέρα. Εγώ έχω βάλει τα Rehau Geneo Rau Fipro X σε νεόδμητο σπίτι και είμαι πολύ ευχαριστημένος έως τώρα, πρώτος χειμώνας τουλάχιστον. Δεν τα είχα ξανακούσει , εμπιστεύτηκα όμως τον εγκαταστάτη λόγω εξαιρετικής φήμης εδώ στο νησί. Θα εκτιμούσα πολύ όμως και την πρόσθετη γνώμη σας όσον αφορά τα χαρακτηριστικά για τα συγκεκριμένα κουφώματα (ποιότητα,αντοχή στο χρόνο κλπ).

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από slobou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, slobou είπε

Καλημέρα. Εγώ έχω βάλει τα Rehau Geneo Rau Fipro X σε νεόδμητο σπίτι και είμαι πολύ ευχαριστημένος έως τώρα, πρώτος χειμώνας τουλάχιστον. Δεν τα είχα ξανακούσει , εμπιστεύτηκα όμως τον εγκαταστάτη λόγω εξαιρετικής φήμης εδώ στο νησί. Θα εκτιμούσα πολύ όμως και την πρόσθετη γνώμη σας όσον αφορά τα χαρακτηριστικά για τα συγκεκριμένα κουφώματα (ποιότητα,αντοχή στο χρόνο κλπ).

Ευχαριστώ.

Καλημέρα.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω για τα κουφώματα, μιας και η εμπειρία μου είναι μόνο στους υαλοπίνακες.

Είχα περάσει και 1,5 χρόνο απο την αδερφή εταιρία μας στα κουφώματα (Aluplast σε PVC και Exalco σε αλουμίνιο) αλλά απο 8-9 χρόνια πριν έχουν αλλάξει και τα προφίλ και η τεχνολογία των κουφωμάτων,.

Οπότε δεν μπορώ να έχω σαφή άποψη. 

 

Επεξ/σία από papaleole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, slobou είπε

Καλημέρα. Εγώ έχω βάλει τα Rehau Geneo Rau Fipro X σε νεόδμητο σπίτι και είμαι πολύ ευχαριστημένος έως τώρα, πρώτος χειμώνας τουλάχιστον. Δεν τα είχα ξανακούσει , εμπιστεύτηκα όμως τον εγκαταστάτη λόγω εξαιρετικής φήμης εδώ στο νησί. Θα εκτιμούσα πολύ όμως και την πρόσθετη γνώμη σας όσον αφορά τα χαρακτηριστικά για τα συγκεκριμένα κουφώματα (ποιότητα,αντοχή στο χρόνο κλπ).

Ευχαριστώ.

Αυτά έχω και εγώ. Αυτά προτείνω και σε όσα σπίτια κατασκευάζω μέσω εξοικονομώ.

Οπως ανέφερα, με τριπλό υαλοπίνακα (ο μέσω και ο έξω ενεργειακοί, Ug=0.60 αν θυμάμαι καλά). 

Πρακτικά ό,τι καλύτερο απο άποψη συντελεστών. 

Η μόνη παραφωνία, ο αποστάτης μεταξύ των ειναι αλουμινίου, ενώ θα έπρεπε να ειναι πλαστικός. Δυστυχώς δεν επέμενα πολύ, δε πειράζει όμως.

7 ώρες πριν, papaleole είπε

4 εποχών (κυρίως για νότια Ελλάδα) που αντανακλά και την ηλιακή ακτινοβολία προς τα έξω (δροσερό σπιτι το καλοκαίρι)

2 Εποχών (βόρεια Ελλάδα όπου ζω και εγώ) σε αυτην την περίπτωση αφήνει το γυαλί να περάσει η θερμότητα του ηλίου να ζεστάνει το σπίτι το χειμώνα πχ που το χρειαζόμαστε. 

Στα κουφώματα των παθητικών κτιρίων, μπαίνουν μεσα εξω ενεργειακοί υαλοπίνακες, για να πιάσουν τις προδιαγραφές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ σε όλους... ενημερωτικά πάντα αν πουλάει κανείς κανένα μεγάλο παράθυρο ή μεγάλη μπαλκονόπορτα αλουμινίου τώρα που τα αλλάζετε ενδιαφέρομαι για αγορά.....

Όποιος έχει ας μου στείλει μύνημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papaleole είπε

Οι κύριες κατηγορίες είναι 2.

4 εποχών (κυρίως για νότια Ελλάδα) που αντανακλά και την ηλιακή ακτινοβολία προς τα έξω (δροσερό σπιτι το καλοκαίρι)

2 Εποχών (βόρεια Ελλάδα όπου ζω και εγώ) σε αυτην την περίπτωση αφήνει το γυαλί να περάσει η θερμότητα του ηλίου να ζεστάνει το σπίτι το χειμώνα πχ που το χρειαζόμαστε. 

 

θα ειχε νοημα να εβαζε καποιος 2 εποχων στο μπανιο με τη λογικη να στεγνωνει την υγρασια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι στην ερώτηση ομάδα σε ποιότητα αλουμινίων exalco etem elvial τι θεωρείται καλύτερο? Γνωριζω οτι ο εγκαταστάτης είναι σίγουρα το σημαντικότερο... Αλλά ποιοτικά? Αξίζει επίσης τα 4 χιλιοστα θερμοδιακοπη? 

 

Επεξ/σία από sarakats85
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sarakats85 είπε

Επανέρχομαι στην ερώτηση ομάδα σε ποιότητα αλουμινίων exalco etem elvial τι θεωρείται καλύτερο? Γνωριζω οτι ο εγκαταστάτης είναι σίγουρα το σημαντικότερο... Αλλά ποιοτικά? Αξίζει επίσης τα 4 χιλιοστα θερμοδιακοπη? 

 

Ξαναστείλε επακριβώς τις σειρές (ιδανικά από τα sites των εταιρειών για να είσαι σίγουρος ότι δεν τις έχεις γράψει /δε στις έχουν γράψει λάθος) ώστε να υπάρχει σωστό μέτρο σύγκρισης. Οι τιμές πο σου έδωσαν είναι λογικές πάντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι γω με τη σειρά μου, μιας και έχω καιρό να ασχοληθώ με αλουμινίου.

Κοντά στα χρήματα του εξοικονομώ, ποια σειρά της αλουμιλ πιάνει τους συντελεστές;

Πελάτης θέλει μόνο αλουμιλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...