Προς το περιεχόμενο

Τρακάρισμα και άνοιγμα αερόσακων


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Χθες , κινούμενος σε λεωφόρο με το όχημα μου, αντιλήφθηκα την στροφή που ήθελα τελευταία στιγμή και επιχείρησα να στρίψω απότομα. Καθώς τα λάστιχα μου είναι 5ετιας και ο δρόμος ήταν βρεγμένος, έχασα τον έλεγχο,  χτύπησα και καβάλησα το διαχωριστικό κράσπεδο με περίπου 20 χλμ με τον εμπρόσθιο αριστερό τροχό. Το αποτέλεσμα να σκάσει το λάστιχο ,στραβώσει ο εμπρόσθιος αριστερός τροχός και δεν ξέρω τι ακριβώς έχει σπάσει (ψαλίδια, ακρομπαρα κτλ). Το χειρότερο είναι ότι άνοιξαν και οι δυο μπροστά αερόσακοι χωρίς λόγο (μιλάμε για πολύ ελαφρύ χτύπημα καθώς στα τελευταία μέτρα που κατάλαβα ότι γλίστρησε φρέναρα). Από λαμαρίνες έχει στραβώσει λίγο το φτερό επειδή ήρθε ο τροχός πίσω.

Το αυτοκίνητο έχει μεταφερθεί σε συνεργείο και ακόμα δεν έχω πάρει κάποια εκτίμηση. Πιστεύετε αξίζει η επισκευή του; Με προβληματίζουν πολύ οι αερόσακοι. Το όχημα είναι ένα seat Ibiza του 2008 με 100.000 χλμ.

Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οι αερόσακοι ανοίγουν με συγκεκριμένες δυνάμεις, όχι επειδή "έτσι τους ήρθε". Το τρακάρισμα ήταν πιο βαρύ απ' όσο έχεις πιστέψει.

Τώρα αν αξίζει να επισκευαστεί ή όχι... χωρίς να ξέρεις καν πόσο θα κοστίσει η επισκευή... τι να σου πούμε, να μυρίσουμε τα νύχια μας; Κάτσε να δεις πόσα θα σου πουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και συμφέρει αφού έχει 100,000 χλμ αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση η μηχανή. Τα μηχανικά φτιάχνουν εύκολα αν δεν έχει πάρει σασί κτλ. Δες μήπως έχεις Κάλυψη Αερόσακων στην ασφάλεια σου. Όπως βλέπεις η οικονομία στα ελαστικά τώρα θα πληρωθεί 5 φορές πάνω.
 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοώ πως έχω τρακάρει με μεγαλύτερη σφοδρότητα και δεν άνοιξαν. Μετά βίας να είχα 10-15 χλμ τώρα. Ίσως επειδή βρήκε ο τροχός στρίβοντας να άνοιξαν τι να πω.

Ρωτάω πιο πολύ για το κόστος των αερόσακων επειδή δεν έχω ανάλογη εμπειρία ούτε εγώ ούτε κάποιος στενός μου.

4 λεπτά πριν, Klausx είπε

Φυσικά και συμφέρει αφού έχει 100,000 χλμ αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση η μηχανή. Τα μηχανικά φτιάχνουν εύκολα αν δεν έχει πάρει σασί κτλ. Δες μήπως έχεις Κάλυψη Αερόσακων στην ασφάλεια σου. Όπως βλέπεις η οικονομία στα ελαστικά τώρα θα πληρωθεί 5 φορές πάνω.
 

Αυτό συζητούσα τώρα με τον πατέρα μου , ο οποίος με ζάλιζε να τα αλλάξω και έλεγα να βγει κ αυτός ο χειμώνας. Πραγματικά κρίμα . Ασφάλεια αερόσακων; Υπάρχει τέτοιο πράγμα ; Θα το κοιτάξω αν και δεν νομίζω.

Επεξ/σία από vaggelisthesgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vaggelisthesgr είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Χθες , κινούμενος σε λεωφόρο με το όχημα μου, αντιλήφθηκα την στροφή που ήθελα τελευταία στιγμή και επιχείρησα να στρίψω απότομα. Καθώς τα λάστιχα μου είναι 5ετιας και ο δρόμος ήταν βρεγμένος, έχασα τον έλεγχο,  χτύπησα και καβάλησα το διαχωριστικό κράσπεδο με περίπου 20 χλμ με τον εμπρόσθιο αριστερό τροχό. Το αποτέλεσμα να σκάσει το λάστιχο ,στραβώσει ο εμπρόσθιος αριστερός τροχός και δεν ξέρω τι ακριβώς έχει σπάσει (ψαλίδια, ακρομπαρα κτλ). Το χειρότερο είναι ότι άνοιξαν και οι δυο μπροστά αερόσακοι χωρίς λόγο (μιλάμε για πολύ ελαφρύ χτύπημα καθώς στα τελευταία μέτρα που κατάλαβα ότι γλίστρησε φρέναρα). Από λαμαρίνες έχει στραβώσει λίγο το φτερό επειδή ήρθε ο τροχός πίσω.

Το αυτοκίνητο έχει μεταφερθεί σε συνεργείο και ακόμα δεν έχω πάρει κάποια εκτίμηση. Πιστεύετε αξίζει η επισκευή του; Με προβληματίζουν πολύ οι αερόσακοι. Το όχημα είναι ένα seat Ibiza του 2008 με 100.000 χλμ.

Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

Αν όντως χτύπησες κράσπεδο με 20km/h, τότε κάθε άλλο παρά "πολύ ελαφρύ χτύπημα" ήταν.

Επίσης το αν αξίζει η επισκευή του πρέπει να ξέρεις το ακριβές κόστος της.

3 λεπτά πριν, vaggelisthesgr είπε

Εννοώ πως έχω τρακάρει με μεγαλύτερη σφοδρότητα και δεν άνοιξαν. Μετά βίας να είχα 10-15 χλμ τώρα. Ίσως επειδή βρήκε ο τροχός στρίβοντας να άνοιξαν τι να πω.

Ρωτάω πιο πολύ για το κόστος των αερόσακων επειδή δεν έχω ανάλογη εμπειρία ούτε εγώ ούτε κάποιος στενός μου.

Αυτό συζητούσα τώρα με τον πατέρα μου , ο οποίος με ζάλιζε να τα αλλάξω και έλεγα να βγει κ αυτός ο χειμώνας. Πραγματικά κρίμα . Ασφάλεια αερόσακων; Υπάρχει τέτοιο πράγμα ; Θα το κοιτάξω αν και δεν νομίζω.

20 έγραψες πριν, τώρα 10-15, είναι τεράστια αυτή η διαφορά.

Επίσης όπως ειπώθηκε παραπάνω οι αισθητήρες των αερόσακων τους ενεργοποιούν με συγκεκριμένες δυνάμεις σε συγκεκριμένα σημεία, και όχι με βάση την αντίληψη του οδηγού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vaggelisthesgr είπε

Αυτό συζητούσα τώρα με τον πατέρα μου , ο οποίος με ζάλιζε να τα αλλάξω και έλεγα να βγει κ αυτός ο χειμώνας. Πραγματικά κρίμα .

Εγώ δε θα πω "κρίμα", θα πω "ευτυχώς". Διότι πήρες το μάθημά σου με υλικές ζημιές μόνο. Θα μπορούσες να είσαι ΠΟΛΥ πιο άτυχος. Τα λάστιχα δε τα αμελούμε ΠΟΤΕ, ούτε και κάνουμε οικονομία πάνω τους. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε απόλυτο δίκιο. Το γνωρίζω ότι ήταν αμέλεια μου , αλλά δεν είμαι και πολύ καλά οικονομικά και σκεφτόμουν να το τρενάρω. 

20 υπολογίζω πως είχα πριν φρενάρω. Με το φρενάρισμα στα τελευταία 3-4 μέτρα που γλιστρούσε θα έκοψε σίγουρα.

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ζωνη φόραγες;Μάλλον όχι γιατί θα είχες δει ότι έχουν σφίξει και θέλουν και αυτές αλλαγή.

Την φορούσα την ζώνη ναι. Πάνω στον πανικό μου δεν κατάλαβα αν έσφιξε , την έλυσα αμέσως.

Οσο αναφορά το κόστος των αερόσακων , έχετε κάποια ιδέα ποσό περίπου;

Αυτό με καλύπτει ;

B5AF9867-1C84-4CEF-9DCB-B66FA302F931.jpeg

Επεξ/σία από vaggelisthesgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την ατάκα, ότι δηλαδή οι αερόσακοι ανοίγουν με το τίποτα, την έχω ακούσει μόνο από σκληροπυρηνικούς κάγκουρες συγγενείς μου στην Κρήτη, οι οποίοι κάνουν τη μλκ με το τσουβάλι και μετά λένε "ε, σιγά, δεν ήταν τίποτα". Εδώ ντουλάπι κουζίνας κουτουλάς με 5 και μπορεί να ανοίξει το κεφάλι σου, άμα σου έρθει στο δόξα πατρί η αιχμή του καθρέπτη ή κάποια κομμένη λαμαρίνα με 15 (ούτε καν με 20), θα γίνει ο εγκέφαλός σου το πιο τραγικό σουβλάκι της χώρας.

Κατά τα άλλα, κλασικό τόπικ που προσφέρεται για δίκαιο κοινωνικό δαρβινισμό: Τύπος με σάπια λάστιχα, ο οποίος μάλιστα δεν ακούει τον πατέρα του (!!!!!!!!) που του λέει να τα αλλάξει. Μου κάνει εντύπωση, γιατί συνήθως οι boomers είναι που λένε "νταξ μωρε μια χαρά είναι" για λάστιχα 10ετίας. Επίσης, τύπος που προτιμάει να σκοτωθεί από το να αργήσει 5-10-20 λεπτά από την απώλεια μίας εξόδου. Επίσης, τύπος που δε φόραγε ζώνη κατά 92%. Επίσης, τύπος που κάνει ταρζανιές με αμάξι 15ετίας, ενώ ο Μ.Ο. της Ε.Ε. είναι μαξ στα 9-11.

Τι να πει κανείς. Βαθιά Βαλκάνια. Πάλι καλά βγήκες εσύ αλώβητος, μπας και αλλάξεις άρδην οδηγική και ιδιοκτησιακή συμπεριφορά.

Υ.Γ.: Έστω ότι είμαστε στο ΑΝΩΤΑΤΟ όριο ζωής των ελαστικών, τα 3,5-4 χρόνια (αν είχαμε το αμάξι παρκαρισμένο σε προστατευμένο μέρος, αν δεν έχουμε κάνει τα χλμ των ελαστικών και ΑΝ ΔΕΝ τα έχουμε φθείρει εξτρα για άλλους λόγους - π.χ. τριβη σε πεζοδρομια, λάθος πίεση, σπινιαρίσματα). Τότε αν υπάρχει κάποια εποχή που είναι "να βγει" μετά βίας είναι το Καλοκαίρι, με τους στεγνούς δρόμους και τις εύκολες ορατότητες. ΟΧΙ ο χειμώνας με τη βροχή, την υγρασία, τις ομίχλες.

 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Αυτή την ατάκα, ότι δηλαδή οι αερόσακοι ανοίγουν με το τίποτα, την έχω ακούσει μόνο από σκληροπυρηνικούς κάγκουρες συγγενείς μου στην Κρήτη, οι οποίοι κάνουν τη μλκ με το τσουβάλι και μετά λένε "ε, σιγά, δεν ήταν τίποτα". Εδώ ντουλάπι κουζίνας κουτουλάς με 5 και μπορεί να ανοίξει το κεφάλι σου, άμα σου έρθει στο δόξα πατρί η αιχμή του καθρέπτη ή κάποια κομμένη λαμαρίνα με 15 (ούτε καν με 20), θα γίνει ο εγκέφαλός σου το πιο τραγικό σουβλάκι της χώρας.

Κατά τα άλλα, κλασικό τόπικ που προσφέρεται για δίκαιο κοινωνικό δαρβινισμό: Τύπος με σάπια λάστιχα, ο οποίος μάλιστα δεν ακούει τον πατέρα του (!!!!!!!!) που του λέει να τα αλλάξει. Μου κάνει εντύπωση, γιατί συνήθως οι boomers είναι που λένε "νταξ μωρε μια χαρά είναι" για λάστιχα 10ετίας. Επίσης, τύπος που προτιμάει να σκοτωθεί από το να αργήσει 5-10-20 λεπτά από την απώλεια μίας εξόδου. Επίσης, τύπος που δε φόραγε ζώνη κατά 92%. Επίσης, τύπος που κάνει ταρζανιές με αμάξι 15ετίας, ενώ ο Μ.Ο. της Ε.Ε. είναι μαξ στα 9-11.

Τι να πει κανείς. Βαθιά Βαλκάνια. Πάλι καλά βγήκες εσύ αλώβητος, μπας και αλλάξεις άρδην οδηγική και ιδιοκτησιακή συμπεριφορά.

Υ.Γ.: Έστω ότι είμαστε στο ΑΝΩΤΑΤΟ όριο ζωής των ελαστικών, τα 3,5-4 χρόνια (αν είχαμε το αμάξι παρκαρισμένο σε προστατευμένο μέρος, αν δεν έχουμε κάνει τα χλμ των ελαστικών και ΑΝ ΔΕΝ τα έχουμε φθείρει εξτρα για άλλους λόγους - π.χ. τριβη σε πεζοδρομια, λάθος πίεση, σπινιαρίσματα). Τότε αν υπάρχει κάποια εποχή που είναι "να βγει" μετά βίας είναι το Καλοκαίρι, με τους στεγνούς δρόμους και τις εύκολες ορατότητες. ΟΧΙ ο χειμώνας με τη βροχή, την υγρασία, τις ομίχλες.

 

Φίλε μου έχεις δίκαιο σε όσα λες και καλά κάνεις. Είπα παραπάνω για ποιο λόγο θεωρώ ότι το χτύπημα δεν ήταν τόσο ισχυρό για να ανοίξουν, ίσως έχω και λάθος εδώ. Δεν είπα κάπου πως ήμουν σωστός οδηγικά. Ο λόγος που δεν άλλαξα τα ελαστικά στην 4ετια είναι καθαρά οικονομικός. Γενικότερα είμαι προσεκτικός οδηγός και είναι η πρώτη φορά που τρακάρω ως οδηγός, ενώ οδηγάω 16 χρόνια.

Γνωρίζει κάποιος εάν με καλύπτει η ασφάλεια για τους αερόσακους; Βάσει του αρχείου που επισυνάπτω;

AE62F46E-EF52-47E6-A4EC-AFC23B64ECC3.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Klausx είπε

Φυσικά και συμφέρει αφού έχει 100,000 χλμ αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση η μηχανή. Τα μηχανικά φτιάχνουν εύκολα αν δεν έχει πάρει σασί κτλ. Δες μήπως έχεις Κάλυψη Αερόσακων στην ασφάλεια σου. Όπως βλέπεις η οικονομία στα ελαστικά τώρα θα πληρωθεί 5 φορές πάνω.
 

Το αν συμφέρει δεν έχει να κάνει με την κατάσταση της μηχανής αλλά με το κόστος επισκευής, ακόμα και αυτοκίνητο διετίας η καινούριο μπορείς να το βγάλεις ασύμφορη επισκευή. Αν η επισκευή κοστίζει περισσότερο από την αγορά ενός παρόμοιου οχήματος είναι το κριτήριο της επισκευής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc build 2022 των 800 ευρώ μπορούσε να περιμένει λιγάκι, ώστε να προστατεύσεις τον εαυτό σου και την περιουσία σου βάζοντας λάστιχα πρώτης ποιότητας με τα μισά περίπου λεφτά. Τώρα ανοίγει ιστορία με τετραψήφια νούμερα και ενδεχομένως δύσκολες αποφάσεις, ενώ, επαναλαμβάνω, πρέπει να είσαι περιχαρής που θα τη βγάλεις μόνο με αυτά και όχι με νοσοκομεία στα καπάκια.

Τελοσπάντων, δεν τα γράφω αυτά για να προσθέσω insult στο injury σου. Τα γράφω γιατί μπαίνει κόσμος εδώ και βλέπει πράγματα για μηχανοκίνηση, οπότε καλό είναι τα ιδεοτυπικώς κακά παραδείγματα να υπογραμμίζονται, μήπως και έρθει κάποια μέρα σε αυτή τη χώρα που οι δρόμοι θα είναι ασφαλέστεροι.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το pc build δεν το έκανα ποτέ. Καλό είναι να μην κρίνεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις τι έξοδα και προβλήματα έχουν γενικότερα στην ζωη τους.

Εάν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει αν με καλύπτει η ασφάλεια για τους αερόσακους.

81776763-D59E-4C0B-A3E6-027E8B96B19A.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, vaggelisthesgr είπε

Έχετε απόλυτο δίκιο. Το γνωρίζω ότι ήταν αμέλεια μου , αλλά δεν είμαι και πολύ καλά οικονομικά και σκεφτόμουν να το τρενάρω. 

20 υπολογίζω πως είχα πριν φρενάρω. Με το φρενάρισμα στα τελευταία 3-4 μέτρα που γλιστρούσε θα έκοψε σίγουρα.

Την φορούσα την ζώνη ναι. Πάνω στον πανικό μου δεν κατάλαβα αν έσφιξε , την έλυσα αμέσως.

Οσο αναφορά το κόστος των αερόσακων , έχετε κάποια ιδέα ποσό περίπου;

Αυτό με καλύπτει ;

B5AF9867-1C84-4CEF-9DCB-B66FA302F931.jpeg

Άμεσα τηλέφωνο στον ασφαλιστή / ασφαλιστική να ρωτήσεις, το ότι το βλέπεις σαν κάλυψη είναι θετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vaggelisthesgr είπε

Καλό είναι να μην κρίνεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις τι έξοδα και προβλήματα έχουν γενικότερα στην ζωη τους.

Δεν έκρινε άνθρωπο, έκρινε τη συμπεριφορά.

Όσο για το ασφαλιστήριο, μίλα με την ασφαλιστική να σου πει με βεβαιότητα. Έχουν πολλά παραθυράκια για αποφυγή τυχόν αποζημίωσης.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...