Προς το περιεχόμενο

Wordpress και κατέβασμα άρθρων σε pdf


gokuthelegend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αφορά ακριβώς προγραμματισμό και Web Design, αλλά δεν ήξερα που αλλού να γράψω. Αν κάποιος mod θεωρεί ότι αρμόζει αλλού τότε ας το μετακινήσει.

Λοιπόν.

Διαθέτω ένα μπλογκ το οποίο έχει φτιαχτεί στο wordpress.com. Προσοχή, δεν είναι ανεβασμένο σε δικό μου hosting, αλλά έκανα λογαριασμό χρήστη στο wordpress.com και έφτιαξα εκεί κάτι. Δεν έχει εμπλακεί καθόλου hosting ή γράψιμο κώδικα.

Το θέμα μου είναι το εξής. Το μπλογκ το έχω αρκετά χρόνια και αποφάσισα ότι έκανε τον κύκλο του και θέλω να το διαγράψω. Πριν το διαγράψω όμως θέλω να κατεβάσω όλα τα άρθρα που έχω γράψει, σε pdf. Το πρόβλημα είναι ότι μιλάμε για κάτι εκατοντάδες άρθρα, και επιπλέον το wordpress.com δεν μου δίνει καν επιλογή να τα κατεβάσω σε pdf.

Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε ιδέες για να τα κατεβάσω σε pdf.

Για να σας διευκολύνω, για να πιάσω έστω και μερικώς την θεματολογία αυτού του υπο-φόρουμ, σκοπεύω να στήσω ένα εικονικό μηχάνημα, και εκεί θα στήσω το xampp και εν συνεχεία θα μεταφέρω την ιστοσελίδα εκεί. Στην ουσία θα είναι σαν να την έχω σε hosting απλώς θα είναι τοπικό. Η κύρια διαφορά θα είναι ότι δεν θα βασίζομαι στο wordpress.com το οποίο προσφέρει υπηρεσίες επι πληρωμή, αλλά η σελίδα θα είναι σε δικό μου hosting με όλη την ελευθερία που μου δίνει ο ανοικτός κώδικας του wordpress.org, συμπεριλαμβανομένων και των πρόσθετων (add-ons) που θα μπορούσα να εγκαταστήσω.

Υπάρχει καμιά ιδέα;

Θα ήθελα αν υπάρχει τρόπος να κατεβούν αυτόματα όλα τα άρθρα μιας και μιλάμε κυριολεκτικά για εκατοντάδες άρθρα και είναι κάπως δύσκολο να μπαίνω σε ένα-ένα και να τα κατεβάζω χειροκίνητα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα κατεβασεις σαν pdf δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αλλα με XAMPP και ενα export απο το wordpress μπορεις να τα εισαγεις τοπικα. Δεν ξερω μονο αν αλλαζει το panel και δεν υπαρχει η επιλογη του export, ωστοσο συμβουλέψου το παρακάτω οδηγό και ελεγξε αν υπαρχει η επιλογή.
https://www.hostinger.com/tutorials/wordpress-export-posts#:~:text=your website settings.-,Method 1%3A Exporting All Posts Using the Export Tool,files from your WordPress site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, oTadEfi είπε

Να τα κατεβασεις σαν pdf δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αλλα με XAMPP και ενα export απο το wordpress μπορεις να τα εισαγεις τοπικα. Δεν ξερω μονο αν αλλαζει το panel και δεν υπαρχει η επιλογη του export, ωστοσο συμβουλέψου το παρακάτω οδηγό και ελεγξε αν υπαρχει η επιλογή.
https://www.hostinger.com/tutorials/wordpress-export-posts#:~:text=your website settings.-,Method 1%3A Exporting All Posts Using the Export Tool,files from your WordPress site.

Έχω γνώση για το πως να το κάνω εξαγωγή από την κανονική σελίδα, και μετά να στήσω το Wordpress σε ένα τοπικό μηχάνημα και να κάνω εισαγωγή εκεί τα άρθρα. Το έχω ξανακάνει παλιότερα, και στην χειρότερη περίπτωση θα κάνω αυτό. Μάλιστα σκέφτομαι να το κάνω όπως και να έχει. Απλώς το θέμα είναι ότι αν θέλω να κάνω αναδρομή σε κάποιο παλιό άρθρο αναγκαστικά θα πρέπει να τρέχω συνεχώς το εικονικό μηχάνημα, με ότι αυτό συνεπάγεται (πχ τα εικονικά μηχανήματα πιάνουν πολύ χώρο στο δίσκο έναντι κάποιου pdf το οποίο θα μπορούσε απλώς να ήταν μερικά MB). Επίσης σκεφτόμουν λίγο πριν ρίξω το site, να ανέβαζα ένα pdf με όλα τα άρθρα που είχα γράψει ώστε όποιος θέλει να το κατεβάσει και να το έχει στη συλλογή του. Βασικά όμως, στήνοντας τοπικά έναν web server ουσιαστικά μου δίνεται η δυνατότητα να κάνω ότι θέλω και να προσθέσω δυνατότητες (πχ add-ons από τη συλλογή από το κομμάτι ανοιχτού κώδικα του Wordpress), οπότε η ερώτησή μου είναι αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό, αν έχει κάποια ιδέα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plugin δεν μπορείς να βάλεις στο wordpress.com?

Υπάρχουν plugin γι αυτό που ζητάς εδώ https://wordpress.org/plugins/ 

Ψάξε για PDF exporter ή Word Exporter. Καλύτερα να τα έχεις και σε  word για να μπορείς να κάνεις επεξεργασία αν χρειαστείς.

Δες π.χ.:

Επίσης γιατί να μην μεταφέρεις το site σου σε δικό σου hosting? Είναι πολύ πιο οικονομικό από το να βασίζεσαι στο wordpress.com και σου δίνει πολλές παραπάνω δυνατότητες. Το έχεις ψάξει καθόλου;

Σίγουρα το να το τραβήξεις και τοπικά είναι μια λύση αλλά δεν είναι κρίμα να χάσεις τα rankings των search engines στην περίπτωση που θελήσεις αργότερα να το ανανεώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, SpectralQ είπε

Plugin δεν μπορείς να βάλεις στο wordpress.com?

Υπάρχουν plugin γι αυτό που ζητάς εδώ https://wordpress.org/plugins/ 

Ψάξε για PDF exporter ή Word Exporter. Καλύτερα να τα έχεις και σε  word για να μπορείς να κάνεις επεξεργασία αν χρειαστείς.

Δες π.χ.:

Επίσης γιατί να μην μεταφέρεις το site σου σε δικό σου hosting? Είναι πολύ πιο οικονομικό από το να βασίζεσαι στο wordpress.com και σου δίνει πολλές παραπάνω δυνατότητες. Το έχεις ψάξει καθόλου;

Σίγουρα το να το τραβήξεις και τοπικά είναι μια λύση αλλά δεν είναι κρίμα να χάσεις τα rankings των search engines στην περίπτωση που θελήσεις αργότερα να το ανανεώσεις;

Το wordpress.com παρέχει συνδρομητικές υπηρεσίες. Στην ουσία σου δίνει ένα δωρεάν μπλογκ με κάποιες φιξ επιλογές, και από εκεί και πέρα αν θέλεις κάτι έξτρα (όπως το να βάζεις plugins, περισσότερο χώρο για να ανεβάζεις αρχεία, περισσότερα themes κλπ) θα πρέπει να πληρώνεις συνδρομή. Εγώ δεν πληρώνω συνδρομή ούτε θέλω να πληρώσω, χρησιμοποιώ τις δωρεάν υπηρεσίες που παρέχει. Το μόνο που έχω αγοράσει είναι ένα domain που το ανανεώνω κάθε χρόνο.

Δεν θέλω να το μεταφέρω σε δικό μου hosting γιατί όπως είπα τώρα, εκτός από το domain δεν πληρώνω τίποτα άλλο, οπότε με το να μεταβώ σε δικό μου hosting στην ουσία θα πρέπει πάλι να μεταβώ σε κάποιου είδους συνδρομή. Επίσης την σελίδα την είχα ξεκινήσει καθαρά από χόμπι και δεν έχει κάποιο εμπορικό ενδιαφέρον για να βγάλω χρήματα, ούτε καν από τις διαφημίσεις δεν έβγαζα κάτι. Ακόμη και το domain το πληρώνω από την τσέπη μου. Και γενικώς δεν θέλω να χαλάσω λεφτά (τόσα χρόνια που έχω το μπλογκ, στο domain μόνο παίζει να έχω χαλάσει κάνα 300άρι ευρώ).

Όσον αφορά τα ranking έχεις κάποιο δίκιο. Στο Google βγαίνει στην 2η ή 3η θέση, καμιά φορά ίσως και στην 1η, αναλόγως με τι λέξεις-κλειδιά θα κάνεις την αναζήτηση, παρόλα αυτά έχω 5 χρόνια να την ανανεώσω, μπαίνω εντελώς περιστασιακά για να απαντάω σε μηνύματα επισκεπτών που να καταλάβεις όλο το 2022 άντε να είχα λάβει 5 μηνύματα.

Αυτό που σκεφτόμουν ήταν να φτιάξω ένα τοπικό web-server (κάτι σε linux + xampp, έχω ξαναφτιάξει παλιότερα, θα πρέπει να θυμηθώ πως αλλά ήταν σχετικά εύκολο), και αφού πλέον θα είναι σε δικό μου hosting, έστω και τοπικό, θα μπορώ να χρησιμοποιήσω όλα τα plugins που προσφέρει το wordpress.org. Βασικά από αυτά που μου προτείνεις το 1ο από την περιγραφή του φαίνεται να κάνει αυτό που θέλω, οπότε θα το τσεκάρω.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...