Προς το περιεχόμενο

Οι προσδοκίες για τις πωλήσεις του PlayStation VR2 φέρεται να μειώθηκαν στο μισό μετά τις απογοητευτικές προπαραγγελίες


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο μεταξυ στον υπολογιστη υπαρχουν παααρα πολλα παιχνιδια για VR αλλα δεν ξερω δεν μπορω να με σκεφτω με VR στο κεφαλι και να παιζω παιχνιδια. Ισως ειναι εμπειρια αλλα δεν ξερω ποσο καλο ειναι ολο αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, panagi0tisgr είπε

Ειλικρινά το VR δεν σας ζαλίζει ; Εγώ μετά από 5 λεπτά είναι σαν να έχω πάει ναυτία και λιώμα 

Μετά από αρκετό χρόνο στο VR, σε διάφορες περιπτώσεις, και πολλά άτομα να το δοκιμάζουν, θα πω πως υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να στο κάνουν αυτό. Σίγουρα είναι μια καινούρια εμπειρία, και με τον καιρό σου φαίνεται λιγότερο κουραστικό, ή έχεις καταλάβει τί είναι αυτό που εσένα σε ζαλίζει και προσπαθείς να μη το κάνεις. Δλδ αν σου φέρνει ναυτία το συνεχόμενο περπάτημα στο VR, μπορείς να προχωράς με "κλικ", ώστε να το αποφεύγεις. Πράγμα που το υποστηρίζουν σχεδόν όλοι οι τίτλοι. Επισης σίγουρα προσπαθούν και οι κατασκευαστές να φτιάξουν και να βελτιώσουν τα σημεία ώστε να εξαλείψουν όσο μπορούν αυτά τα φαινόμενα. Πιο πολλά hertz στις οθόνες, πιο καλή ανάλυση, πιο καλή απόκριση, έιναι πράγματα που ο εγκέφαλος τα περνάει πιο καλά, και δεν σου φέρνουν ναυτία. Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το software, που άλλα έιναι καλοδουλεμένα και άλλα όχι. Μετά από 100αδες ώρες στο vr εγώ, και ως καταναλωτής και ως δημιουργός, και πάλι έβαλα ένα συγκεκριμένο τίτλο να δοκιμάσω που μετά από 20 λεπτά, μου έσπασε το κεφάλι για 2 μέρες σε πονοκεφάλους. Αλλά ο τίτλος εκείνος δεν ήταν για μένα και ξέρω πως δεν αντέχω κάτι τέτοιο. Και τέλος φυσικά και είναι στον άνθρωπο. Υπάρχουν ανοχές και ανοχές. Η αδερφή μου μπορεί να ζαλιστεί στο 5λεπτο, σε μια στατική 360 εικόνα, αλλά η αδερφή μου είναι ένας άνθρωπος που θα ζαλιστεί σε μια στροφή με πάνω απο 50km/h στο αυτοκίνητο. Οπότε δεν είναι όλα για όλους. Εγώ θα πω πως οι εμπειρίες που μπορεί να δώσει το VR είναι πέρα από οτιδήποτε μου έχει δώσει άλλο μέσο. Και το καταλαβαίνω αν κάποιος ζαλίζεται και δεν μπορεί. Αλλά όσοι δικοί μου άνθρωποι το δοκιμάζουν με σωστό περιεχόμενο μένουν με το στόμα ανοιχτό. Από 5 χρονών μέχρι και 70, όλοι παθαίνουν τη πλάκα τους με τις δυνατότητες που μπορεί να προσφέρει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NickTG είπε

Η Sony πάντως διαφωνεί:

https://www.gamesindustry.biz/sony-we-have-not-cut-ps-vr-2-production-numbers

PlayStation says it has "not cut PlayStation VR2 production numbers", following a report from Bloomberg.

Tο άρθρο (το original) δεν μιλάει για production numbers αλλά για forecast για shipments.

The company halved its forecast for shipments of the PSVR2, which is set for a Feb. 22 release, this quarter to about a million units, said people familiar with its deliberations.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι το ξερουμε αλλα κανεις δεν το λεει... ειναι αυτο που εκτοξευσε το internet και κανεις δεν το παραδεχεται.. ειναι ο Ελαφαντας στο δωματιο που κανεις δεν το βλεπει.

Γιατι, κρυβεται σε μια και μονο λεξη.. p0rn

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Godaemon είπε

Αυτά τα αξεσουάρ είναι για αυτούς που έχουν χρήμα.

Ο λαουτζίκος θα περιορίζεται σε σχόλια για βασικούς μισθούς , νεφρά και κλάψες περί τιμών και μου φάγανε το μπιφτέκι μου και τι άδικη είναι η ζωή.

Βαρετό.... 

Η Sony σαν brand και το ps σαν πλατφόρμα όμως, δεν γίνανε μεγαθήρια από τους πλουσιους, γίνανε από το λαουτζικο. Μαζική παραγωγή κανουνε, δεν είναι rolex, ούτε ferrari.  Καλό είναι να το πάρουνε υπόψη τους στην παραγωγή των προϊοντων τους και αυτοί και άλλες εταιρείες. Δε λέω ξερά για την τιμη, λέω για όλη τη διαδικασία μέχρι να φτάσουμε σε αυτήν. 

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Arkin said:

Στο μεταξυ στον υπολογιστη υπαρχουν παααρα πολλα παιχνιδια για VR αλλα δεν ξερω δεν μπορω να με σκεφτω με VR στο κεφαλι και να παιζω παιχνιδια. Ισως ειναι εμπειρια αλλα δεν ξερω ποσο καλο ειναι ολο αυτο. 

Δεν είναι απλά ευχάριστο να έχεις στο κεφάλι ένα βαρύ πράγμα για να παίζεις με τις ώρες και αυτό είναι ο λόγος που το VR σε αυτή την μορφή δεν έχει μέλλον, όχι ότι έχει να κάνει με την Sony, οποία εταιρεία και να βγάλει τέτοιο προϊόν. Και τα παιχνίδια με εξαιρέσεις τύπου HL Alyx δεν είναι και κάτι που αξίζει η όλη φασαρία

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Steele είπε

Tο άρθρο (το original) δεν μιλάει για production numbers αλλά για forecast για shipments.

The company halved its forecast for shipments of the PSVR2, which is set for a Feb. 22 release, this quarter to about a million units, said people familiar with its deliberations.

 

Original: Sony Group Corp. reduced projections for the initial launch of its PlayStation VR2 headset dramatically

Update: PlayStation says it has "not cut PlayStation VR2 production numbers", following a report from Bloomberg.

Sony has provided GamesIndustry.biz with a statement where it denies claims made by Bloomberg that it has halved its PSVR2 sales estimates for the headset's launch. Sony says it hasn't cut production numbers — a number it has never made public — and is actually "seeing enthusiasm from PlayStation fans for the upcoming launch".

@nchatz @Hal9000 μια καποια διορθωση

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ashvill είπε

Άμα έχετε παίξει vr half life vr και είστε gamers θα καταλάβετε το επόμενο στάδιο .Το psvr 2 θα είναι απίστευτο η Σόνυ ξέρει τι κάνει το ps5 ανέβηκε σε τιμή και πάλι όλοι λύσανε να το πάρουν .χωριs το psvr 2 το  δε προχωράει το vr market .απλά .

Έχω περάσει πολλές περισσότερες ώρες μιλώντας για το VR παρά χρησιμοποιώντας το. Πολλοί επηρεαστήκαμε από το τι υπόσχεται η εικονική πραγματικότητα, αλλά η πραγματικότητα του hardware και κυρίως του software δεν ανταποκρίνεται στις υποσχέσεις. Δεν γίνεται εδώ και 10 χρόνια το 90+% των VR games να είναι glorified tech demos και να περιμένει κανείς στα αλήθεια να πετύχει το όλο εγχείρημα. Ούτε οι ίδιες οι εταιρείες φαίνεται να το πιστεύουν.

5 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Δυστυχώς η τιμή του είναι στο Θεό.. 

Ελπίζω ναμην γίνει ότι και με το 3d στις τηλεοράσεις το οποίο μου άρεσε πολύ κ θα ήθελα να υπάρχει..    Κ δεν ξέρω γιατί μάλλον δεν έχει ούτε το vr 2  ενώ άλλα vr έχουν..  

Το vr και εγώ το θεωρώ το μέλλον των video games αλλά με 10- 15 παιχνίδια το πολύ ..    Αν το έβαζαν 400 αρχική αντί για 600+ ίσως ήταν καλύτερα τα πράγματα.. 

Θεωρώ πως το Stereo 3D σκοτώθηκε άδικα, ειδικά στο PC με τις proprietary σαχλαμάρες της nVidia. Πλέον οι περισσότεροι έχουμε high refresh rate monitors αλλά δεν έχουμε πια γυαλιά και drivers που να υποστηρίζουν Stereo 3D. Απλά τραγικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panagi0tisgr είπε

Ειλικρινά το VR δεν σας ζαλίζει ; Εγώ μετά από 5 λεπτά είναι σαν να έχω πάει ναυτία και λιώμα 

Ετσι ήμουν την πρώτη μέρα.με ναυτία και τάση για εμετό ολη μέρα.την επόμενη πολύ καλύτερα.ο εγκέφαλος μαθαινει σιγα σιγα.ειναι oπως με τη ναυτία με το αμάξι αργά η γρήγορα συνηθίζεις ανάλογα και τον οργανισμό βέβαια.ο αδερφός μου δεν αντέχει vr ούτε λεπτό .ευτυχώς το ξεπέρασα.ο εγκέφαλος μέσω της όρασης  λαμβάνει μήνυμα ότι κινείται αλλά παρόλα αυτά το σώμα παραμένει ακίνητο.εκει γίνεται και το μπέρδεμα και δημιουργείται ναυτία με απλά λόγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nera1 είπε

ΠΟΙΑ genre δεν υποστηρίζουν VR ;

Rpg, simulation,fps, arcade, platform,horror,ποια ρε παιδι μου;Τι δεν ανέφερα;

 

Θες να συζητήσουμε ωραία ή απλά έχεις όρεξη για ειρωνία και τρολλ ; 
Διαβάζοντας όλη την απάντηση σου και όχι μόνο αυτό που παραθέτω μου δίνεις την εντύπωση πως μάλλον το 2ο και δεν έχω πολύ όρεξη για τέτοιου είδους συζήτηση.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VR είναι άψογο για αυτά που υποστηρίζει , εντάξει δεν μπορείς να παίξεις strategy αλλά μήπως με το gamepad στις κονσόλες μπορείς να πάιξεις ΑοΕΙΙ ή FPS που βγάζουν? Για εμένα ούτε εκεί μπορείς αλλά το συνηθίζεις ειδικά για το strategy κομμάτι.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Sony ξεκινάει λάθος. Το hardware είναι πολύ καλό αλλά παιχνίδια;;; Και δεν μιλάμε για μικροπαίχνιδα. Όταν ο άλλος δίνει 600€ περιμένει ΑΑΑ παιχνίδια αντίστοιχα με του PS5.

Μπορείς να υποσχεθείς 2-3 παιχνίδια first party επιπέδου Alyx το χρόνο; Αλλιώς δεν γίνεται να φέρεις κόσμος στο VR και να πείσεις 3rd party μεγάλους developers να σε πάρουν στα σοβαρά ώστε να επενδύσουν στην πλατφόρμα σου.

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...